CE FACEM CU MIROSUL DE PICIOARE?

•  
    • 62 mesaje
    10 Iun 2005, 00:25
    5 0
    PORT NUMAI INCALTARI DE PIELE, FETELOR, SI CU TOATE ASTEA NU MAI STIU CUM SA FAC SA NU IMI MAI MIROASA PICIOARELE.DACA TREBUIE SA MERG UNDEVA SI TREBUIE SA MA DESCALT SIMT CA INNEBUNESC! AJUTATI-MA VA ROG DIN TOATA INIMA.NICI BARBATULUI MEU NU=I MIROS SI STA 12 ORE INCALTAT(ESTE SOFER)
  •  
    • 404 mesaje
    10 Iun 2005, 08:32
    1 0
    Fa o cura de dezintoxicare si tamponeaza-le cu vata inmuiata in apa cu bicarbonat.Sper sa te ajute!
  •  
    • 2292 mesaje
    10 Iun 2005, 08:35
    1 0
    Si eu port incaltari de piele si tot degeaba...
    Picioarele pot mirosi de la ciorapii pe care ii porti (fiind sintetici) sau de la vreo micoza ce o ai intre degetele de la picioare.
    Eu ma spal cu ceai de scortisoara (cumpar betisoare pe care le fierb mai mult...cca. 10 minute) dupa care stau cu picioarele in aceasta apa pana cand se raceste apa. Ma sterg bine intre degete si apoi aplic o crema.
    Iti mai poti lua si pudra speciala de la farmacie numai ca incaltarile tale vor deveni oribile inauntru.
  •  
    • 9837 mesaje
    10 Iun 2005, 10:16
    2 1
    Unu la mana: degeaba pantofii sunt din piele pe exterior, daca inauntru sunt captusiti cu panza sau cu inlocuitori de piele.

Doi la mana: daca iti casuna pe o singura pereche de pantofi pe care ii porti zi de zi, umezeala de la transpiratia picioarelor se mentine in permanenta in incaltaminte (care nu apuca niciodata sa se usuce complet in interior), ceea ce face ca bacteriile care produc mirosul picioarelor sa supravietuiasca si sa se inmulteasca continuu, in conditii propice.

Exista sprayuri antiperspirante pentru picioare, unele mai bune, altele mai proaste. Ia-ti "odour control" facut de scholl, ca sa mergi la sigur. (Alte produse, mai ieftine si facute de firme de cosmetice obisnuite, nu prea au efect, ar fi bani aruncati in vant.)

Spala bine in interior pantofii infestati (cu sampon de par si apa rece, ca sa nu se scorojeasca pielea), iar in fiecare dimineata, inainte de a te incalta cu ei, spala-te pe picioare cu sapun antibacterian si apoi foloseste spray-ul. Dupa asta, nu te mai incalta cu papucii de casa (daca porti, desigur), care probabil sunt si ei infestati (spala-i regulat si pe ei), ci incalta-te direct cu pantofii, in care periodic e bine sa dai cate un "fas" din acelasi spray.

De asemenea, ar fi foarte bine sa ai 2-3 perechi de pantofi pe care sa ii porti prin rotatie. Vorba ceea: obrazul subtire cu cheltuiala se tine.
  •  
    • 93 mesaje
    10 Iun 2005, 10:31
    0 0
    am rezolvat problema asta.am doi masculi in casa si seara dupa ce se spala indeparteaza fff bine pielea aceea moarta cu un prosop aspru sau mai am un set de picioare ceva gen razatoare f fina.nu mai stiu de unde am luoat setul de la avon sau oriflame.medicul mi-a spus ca aceea piele moarta miroase si a avut dreptate (in cazul nostru a mers)
  •  
    • 591 mesaje
    10 Iun 2005, 10:48
    0 0
    Spray-urile de la School sunt f. bune. Omoara bacteria care produce mirosul urat, din transpiratie. Mie si sotului un spray ne-a ajuns aproape 3 ani. Nu se da zilnic; la inceput se da cate un puf, timp de cateva zile, apoi...mai este necesar dupa cateva luni.
  •  
    • 1131 mesaje
    10 Iun 2005, 12:17
    1 0
    Iubitul meu a avut aceleasi probleme si de cand foloseste spary-ul pentur picioare de la Cosmetic Plant e totul ok. Uneori mai apare mirosul, se spala se da cu spay-ul, asteapta sa se usuce si gata!
  •  
    • 3 mesaje
    13 Ian 2008, 09:25
    0 0
    Pentru a scapa de mirosul picioarelor poti sa folosesti discurile "Shoe Women". Sunt mai eficiente decat iti inchipui. Cand stiu ca am mult de stat in aceeasi pantofi, asez discurile in ei inainte de a pleca de acasa iar uneori le las peste noapte in interiorul lor. Este acelasi efect, mirosurile specifice dispar de parca nici nu au existat! Le gasesti la cateva farmacii dar eu le-am luat de la http://www.enova.ro pentru ca au preturi un pic mai bune. Oricum, este bine sa pastrezi o igiena impecabila a picioarelor iar in cazuri deosebite, trebuie consultat doctorul, desi tratamente minune nu s-au gasit inca.
  •  
    • 694 mesaje
    13 Ian 2008, 10:19
    1 0
    Poti face si bai cu ceai de plante...Pt ca plantele medicinale contin taninuri care omoara bacteriile si ciupercile acelea care dau mirosul urat..Fa acest lucru in fiecare seara.Pui plante in lighean, adaugi apa clocotita, lasi la racit si stai cu picioarele acolo cam 1 ora..

Acidul boric este iarasi fff bun..Il pui in sosete, in pantofi, in papucii de casa..Peste tot..si iti va absorbi mirosurile.In plus, dupa o "cura" cu acid boric, e posibil sa nu-ti mai miroasa pe termen lung..

Foloseste numai sosete din bumbac, fibre naturale..Doar incalatminte captusita cu piele..
  •  
    • 1986 mesaje
    13 Ian 2008, 15:55
    0 0
    Chair la sectiunea sanatate de pe eva, gasesti urmatoarele sfaturi:
    "Cum previn mirosul neplacut?

In mod normal, pasii care trebuie facuti pentru prevenirea mirosului picioarelor sunt simpli si eficienti si tin de igiena proprie.

Pentru a mentine un nivel scazut al bacteriilor, ai grija in primul rand de igiena ta;

Spala-ti picioarele in apa calduta zilnic, folosind un sapun bland. Sterge-ti picioarele de fiecare data;

Schimba-ti sosetele si incaltamintea macar o data pe zi;

Pudreaza-ti labele piciorului cu o pudra de bebelusi. De asemenea, aplicarea unui unguent antibacterian poate ajuta;

Verifica daca nu cumva ai o ciuperca intre degete sau pe talpa. Daca observi portiuni de piele inrosite sau uscate, programeaza-te neaparat la un doctor;

Poarta soseste subtiri si moi. Cel mai bun material este bumbacul;

Evita folosirea sosetelor de nailon sau din oricare alta fibra sintetica sau a incaltamintei din cauciuc. In loc, poarta incaltaminte din piele, panza, plasa sau orice alt material care lasa piciorul sa respire;

Nu purta aceeasi incaltaminte doua zile la rand. Daca esti genul care poarta incaltaminte sport, alterneaza incaltarile, ca sa le lasi sa se usuce. Lasa-ti incaltamintea sa respire cel putin 24 de ore. Daca mirosul tot nu se duce, renunta la respectiva incaltaminte;

Intotdeauna poarta sosete atunci cand te incalti in pantofi sau adidasi.

Cum scap de mirosul neplacut?

Mirosul neplacut persistent poate indica o infectie usoara sau o forma severa de transpiratie excesiva mostenita. In aceaste cazuri, doctorul poate sa iti prescrie un unguent special, pe care sa-l aplici inainte de culcare, dupa care iti invelesti picioarele intr-un material impermeabil, cum ar fi folia de plastic de uz casnic.

De asemenea, un bun remediu este inmuierea picioarelor in ceai negru concentrat pentru 30 de minute. Acidul tanic, prezent in ceaiul negru, omoara bacteriile si inchide porii, mentinandu-ti picioarele uscate mai mult timp. Este indicat sa folosesti doua plicuri de ceai la aproape 500 de ml de apa. Fierbe amestecul pentru 15 minute, apoi adauga 2 litri de apa rece. Inmoaie-ti picioarele in solutia rece.

Alternativ, inmoaie-ti picioarele intr-o solutie din o parte otet si doua parti apa.

de Ionela Croitorescu"
  •  
    • 5 mesaje
    19 Ian 2008, 13:56
    0 1
    Buna ziua evelor! Tot cautand pe net despre subiect am gasit pe site-ul asta ceva despre transpiratie si miros urat
    http://www.epil.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=54&Itemid=1
    Sper sa va ajute.
  •  
    • 26 mesaje
    19 Ian 2008, 17:55
    0 0
    Complicati prea mult lucrurile: Spreiuri,alifii,vata etc.Cel ami simplu este sa porti ciorapi de bumbac atunci cand se poate si sa te speli zilnic (seara) cu ceai de salvie.Inlatura mirosul
    si opreste transpiratia.
    Succes
  •  
    • 489 mesaje
    19 Ian 2008, 20:51
    0 0
    Sysy sotul meu avea aceeasi problema.Ce n-a incercat.(avea si o eczema deasupra gleznei)De curand am cumparat un sapun antibacterian si un gel.
    Vreau sa-ti spun ca nu mai are probleme si i s-a vindecat si rana.
    Acum nu mai conteaza ca n-are ciorapi de bumbac 100% sau papuci de piele.
    Papucii pune-i intr-o punga mare de platic unde pui si un borcan cu o solutie de formol 66% (gasesti in farmacii.Lasi 24 de ore.
  •  
    • 51 mesaje
    20 Ian 2008, 13:12
    1 0
    cand eram in liceu,ne-a zis diriginta (profesoara de chimie) sa punem bicarbonat de sodiu sau amoniu in incaltaminte..si chiar functioneaza..
  •  
    • 4412 mesaje
    20 Ian 2008, 21:28
    0 1
    Nu am citit chiar tot ce s-a postat mai sus.Important ar fi sa porti sosete din bumbac,nicidecum dresuri sau altceva sintetic.Mie chiar astazi mi s-a intamplat.De obicei nu am probleme cu mirosul picioarelor insa am purtat o pereche de dresuri si nu am mai pus sosete din bumbac.Am avut o surpriza cand am probat niste blugi..simteam niste arome ciudate Deci presupun ca sosetele din bumbac ar conta pentru problema ta.
  •  
    • 2489 mesaje
    21 Ian 2008, 10:07
    0 0
    Sincer cred ca ai pe undeva o ciperca a picioareleor, valabil si la mine este sa igienizezi bine incaltamintea toata si ciorapii,eu am folosit o crema ieftina de 3,00lei din supermarchet se numeste deocrema de picioare, de la lotus cosmetics,cu menta, salvie si coada calului, un efect mai putin placut a fost ingalbenirea sosetelor dar a meritat,de atunci nu mai am probleme.Sper sa ajute.
  •  
    • 3 mesaje
    16 Mar 2008, 10:15
    0 0
    Discurile Shoe Women trebuie purtate zilnic?
  •  
    • 8 mesaje
    16 Mar 2008, 16:11
    0 0
    Stati asa ca am eu o reteta f buna data de un medic, cu garantie 100%. Dar trebuie sa o caut mai intai. Vin imediat.
  •  
    • 8 mesaje
    16 Mar 2008, 16:14
    2 0
    Gata. Se prepara la farmacie.
    - formol 20 gr, alcool lavanda 5gr, acid salicilic 2gr, alcool camforat 200gr, acid boric 4gr, acid benzoic 2gr.
    Se spala seara picioarele bine, se dau cu solutia si se pun niste sosete. Succes!
  •  
    • 476 mesaje
    17 Mar 2008, 09:58
    0 0
    Eu folosesc crema antitranspiratie de la Vichy.
    Dar ce fac cu pantofii care miros in continuare?????