Budva-Muntenegru

•  
    • 664 mesaje
    8 Iun 2005, 17:17
    1 0
    A fost cineva la Budva cu masina?Putem sa ne riscam in august sa mergem fara sa avem nimic rezervat?
    Sau are cineva vreun pont?Cautam de vreo doua ore pe net ceva in sensul acesta dar stau f haios la capitolul siteuri spre deosebire de cei din Croatia de exemplu.
    Am fost la o agentie in Timisoara pretul este in jur de 200 de euro pt 10 zile plus 70 de euro transportul asigurat de ei plus 27 de euro viza care am inteles ca in lunile care vin o sa dispara sau o sa se micsoreze pretul.
    Intre timp ne-a venit traznit prin cap ideea de a merge cu masina pt ca tot acolo ajungem la capitolul "bani de drum".Mi-e un pic teama pentru ca amc arnetul doar din septembrie si am inteles ca drumul e destul de dificil.
    So... ce parere aveti?
  •  
    • 455 mesaje
    8 Iun 2005, 17:39
    1 0
    Eu am fost cu masina din Timisoara dar n-am condus. Ai de traversat munti spectaculosi ca sa ajungi la Budva. Eu nu ma simt in stare cu masina dar pentru prietenul meu e nimic 600 de km. Peisajul e extraordinar. Te poti opri la un rau, pe niste chei la munte.
    N-ai nevoie sa rezervi cazare. La mare, in fiecare casa sunt camere de inchiriat (SOBE). La Budva e cam scumpa cazarea dar depinde de noroc. E foarte fain, animatie, viata de noapte, arhitectura venzetiana ... Consumatiile sunt ieftine la Budva caci e concurenta.
    Eu am platit 20 de euro o camera dubla, la una din cele mai faine statiuni SVETI STEFAN, langa Budva. E o statiune frumoasa, pentru cei cu pretentii, viata e scumpa dar nu-i deloc animatie.
    In statiunile fara pretentii, nu departe de Budva gasesti camere si cu 8 euro camera. Cu cat mergi spre Albania e mai salbatic si pretul scade dar e frumos. Daca sti ceva sarba se negociaza.
    Din Budva poti merge la Dubrovnik in Croatia, la 50 km, oras foarte frumos clasat in patrimoniul UNESCO.
    Din fericire la occidentali le e frica sa mearga in Serbia si Muntenegru si de asta pretrile sunt bune, ca in Romania.
    Nu stiu cum obtii viza sa traversezi Serbia daca n-ai cumparat un voaiaj.
  •  
    • 664 mesaje
    8 Iun 2005, 22:29
    0 0
    Multumesc mult pentru raspuns.
    M-am cam linistit in a ma aventura sa conduc eu pana acolo... sunt un pic dezamagita , am inteles ca drumul e f greu si eu nu sunt cel mai ok sofer din lume...cred ca dupa 6000 de km cati am la activ nu e indicat sa ma aventurez.
    Noi vrem neaparat la Budva...Si nah faza e ca unii merg cu masinile si ni ar urma sa mergem cu autocarul in cazul in care nu o sa ma aventurez eu...
  •  
    • 455 mesaje
    9 Iun 2005, 00:22
    0 0
    Asta e nimic pentru cineva care e obisnuit sa conduca zilnic desi eu nu ma simt in stare. Poate e cineva in grup care stie sa conduca. Sunt ceva noutati cu vizele?
  •  
    • 455 mesaje
    9 Iun 2005, 00:24
    0 0
    Sunt niste munti spectaculosi de traversat. Daca sti sa conduci la munte, pe serpentine, nu-i problema. Daca nu, pote e cineva experimentat in grup.
  •  
    • 265 mesaje
    29 Iun 2005, 20:47
    0 0
    Buna evelor!Suna tentant..cum e la Budva?E mare sau munte?cine poate sa imi dea detalii?Ce oferta ati gasit?
    pupici
  •  
    • 455 mesaje
    30 Iun 2005, 09:03
    0 0
    BUDVA e o statiune foarte foarte populara, pe malul marii. E mare si un pic de munte pe malul marii. E un peisaj extraordinar de frumos si spectaculos. Sunt cladiri vechi, care seamana cu cele din Venetia, pana pe malul marii. E foarte animat, muzica, discoteci, inclusiv pe plaja. Nu-i scump sa consumi pe plaja caci e multa concurenta. Nu-i mai scump ca in Romania.
    Din pacate , e foarte multa lume pe plaja, esti ca intr-o cutie de sardine. Insa la cativa kilometri, gasesti plaje cu mai putina lume.
    Eu merg cu masina. Din Timisoara, sunt munti spectaculosi de traversat. Te poti opri pe cheile unui rau la munte (Tara parca ii zice).
    Din Timisoara sunt excursii cu autobuzul. Trebuie viza sa traversezi Serbia sau Bosnia. Nu cred ca trebuie viza pt Muntenegru. Sunati la consulat. Nu cred ca primesti viza daca nu rezervi dinainte o excursie.
  •  
    • 664 mesaje
    30 Iun 2005, 15:36
    0 0
    Trebuie viza din pacate...ai nevoie de invitatie de la cineva de acolo daca te hotarasti sa mergi pe cont propriu.
    Se propune sa se desfiintzeze taxa pt viza care e in jur de 27 de euro dar ramane valabila viza se pare...asta pt ca noi am fost atat de batuti in cap sa fim destepti si sa introducem vize...ma rog nu noi ci scumpii conducatori dau ce mama naibii sunt...
    Se poate merge si cu trenul costa in jur de 2 milioane dus-intors dar trebuie sa schimbi trenul in Belgrad si e un pic peste mana...desi e fain ca iti raman cateva ore sid aca ai chef poti vizita si Belgradul...
    Cu autocarul prin firma drumul costa 60 de euro parca...ceva de genul dar trebuie sa suni la ei cu cateva zile inainte de plecare pt ca daca nu au locuri in autocar nu te iau.
    Noi am sunat direct acolo si ne trimit cei la care vom sta invitatii...costa 10 euro pe noapte /loc...
  •  
    • 455 mesaje
    30 Iun 2005, 22:45
    0 0
    AYTANA
    Unde te cazezui cu 10 euro/noapte? E la Budva? Ai vreo adresa in Budva?
    Eu am stat la Sveti Stefan anul trecut, langa Budva cu 20 de euro camera dubla. E o statiune frumosa, mica, langa Budva. E ceammai scumpa statiune. Avantajul e ca ai loc pe plaja. Insa nu-i viata de noapte si animatia din Budva.
  •  
    • 664 mesaje
    1 Iul 2005, 10:20
    0 0
    La Budva ne cazam.Noi vrem agitatie ...Dar si prin agentie la o vila langa plaja Mogrena(scuze daca scriu gresit) era 210 euro pt 10 zile iar la o alta vila care e langa plaja Slovenska parca era 150 de euro 10 zile...noi plecam in 8 august.
    Ne cazam la o tanti care am inteles ca de ani de zile primeste timisoreni tot ea ne trimite si invitatiile.
  •  
    • 455 mesaje
    1 Iul 2005, 12:38
    0 0
    Mi-ai putea da coordonatele acestei tanti? Ce limbi straine vorbeste? Cum sunt camerele? Sunt duble?
    v_esmeralda2004@yahoo.fr
  •  
    • 664 mesaje
    3 Iul 2005, 14:02
    0 0
    Am sa iti trimit nr.de tel luni in mail.
  •  
    • 265 mesaje
    3 Iul 2005, 22:03
    0 0
    Vreau si eu!Cine pote sa imi dea o adresa de email sau un link pt a gasii cazari in budva sua excursii.Cu avionul se poate ajunge?
  •  
    • 664 mesaje
    4 Iul 2005, 08:28
    0 0
    Se poate ajunge si cu avionul.Costa in jur de 120 de euro dus-intors din cate stiu.A fost anul trecut prietena mea si a fost incantata.
    Linkuri habar nu am...am incercat si noi sa cautam dar nu am gasit nimic sa ne lamureasca.
  •  
    • 455 mesaje
    4 Iul 2005, 09:13
    0 0
    Se poate pleca in Muntenegru si fara rezervare. Totul e sa aveti viza daca traversati Serbia cu autobuzul sau cu masina. Cazarea nu-i o problema. In fiecare casa la mare oamenii au camere de inchiriat la turisti. Peste tot vezi scris SOBE.
    Eu am adresa celui la care am stat la Sveti Stefan, langa Budva. Tipul vorbeste putin engleza, franceza, germana, italiana.
    Budva e statiune populara, e multa lume. Mie nu mi-a placut ce am gasit la particulari. DEpinde de noroc.
    Cu avionul trebuie ajuns la Podgorica apoi cu trenul.