Contele Incappucciato

  •  
    • 481 mesaje
    7 Iun 2005, 19:49
    2 4
    Buna evelor.M-am gandit sa va captez atentia cu acest personaj misterios numit Contele Incappucciato.Ati auzit de el?Dc da astept sa vb aici mai pe larg despre acest personaj misterios.
  •  
    • 481 mesaje
    7 Iun 2005, 19:50
    1 0
    Imi scuzati repetitiile dar ma grabeam sa scriu.
  •  
    • 3337 mesaje
    7 Iun 2005, 21:04
    0 0
    nu era unul de facea tot felul de prevestiri pe la inceputul si mijlocul anilor 90?
  •  
    • 481 mesaje
    7 Iun 2005, 21:34
    2 1
    E un mare invatat care a prevazut multe chestii interesante pentru planeta.E clarvazator parca
  •  
    • 1478 mesaje
    7 Iun 2005, 22:42
    2 0
    daca vrei sa stii cine este acest "conte" citeste 7 ani apocaliptici scrisa de ion tzugui.
    parerea mea...este un fiasco...dar recunosc ca m-a incantat la ora aceea...
  •  
    • 481 mesaje
    8 Iun 2005, 10:32
    1 0
    ce vrei sa spui?
  •  
    • 1478 mesaje
    8 Iun 2005, 23:31
    1 1
    ca nu il cred...
  •  
    • 1303 mesaje
    9 Iun 2005, 11:46
    1 3
    cartea aia am citit-o acum un an si m-am stricat de ras... prevestea omu' tot felul de chestii interesante si nemaipomenite pentru anul 2000 sau ceva de genul asta si nimik imi aduc aminte cand eram eu mica (pe la vreo 12-14 ani asa) si auzisem de cartea aia- "maaamaaaa initiati, conspiratii secrete " alea alea... acuma ma tot minunez - ce-oi fi avut domne in cap la varsta aia?
  •  
    • 1478 mesaje
    9 Iun 2005, 12:45
    1 1
    o carte cu mult mai interesanta si mai concreta este "sfidarea timpului" scrisa de stafanescu.e ca un fel de culegere..unde scrie de shambala,contele de saint-germain,piramide,etc....
    despre lumea ascunsa de sub pamant scrie si alexandra david neel..o jurnalista franceza care a stat acolo..si a scris diverse carti despre zona tibetului,legende,ciudatenii...etc...
  •  
    • 463 mesaje
    1 Dec 2005, 23:01
    0 2
    Ati vazut aseara emisiunea de pe Otv?
    Despre fantome, pricolici, moroi si etc???
  •  
    • 463 mesaje
    1 Dec 2005, 23:01
    1 0
    Daca nu il confund, cred ca era dansul invitat...
  •  
    • 261 mesaje
    2 Dec 2005, 02:10
    0 0
    dap yzza el era se pare ca lucreaza la revista Lumea Misterelor.mai era un redactor de la revista si o babutza experta in stiinta ingerilor parca
  •  
    • 765 mesaje
    3 Dec 2005, 22:49
    1 1
    Daca vreti sa-l vedeti personal, puteti sa va duceti in ultima luni din luna la tetrul de comedie (Bucuresti) unde tin cei de la Lumea misterelor intalnirile cu cititorii (cred ca la ora 18 - 18.30).
    Sigur va fi acolo.
    Cei de la revista zic ca intrarea se face avand talonul din revista asupra ta. Eu am vazut ca doar cei care vor sa participe la concurul cu premii isi folosesc talonul.
    (Am fost curioasa sa vad o asemenea intalnire si m-am dus. Dar era o lume pe care n-am reusit s-o inteleg, oricat am incercat sa ma integrez.)
  •  
    • 4359 mesaje
    4 Dec 2005, 01:10
    2 2
    O locatie mai buna decat teatrul de comedie nu se putea gasi, decat poate spitalu' numaru 8+1
  •  
    • 463 mesaje
    4 Dec 2005, 21:28
    0 0
    Myway, de curiozitate, ce "probleme" dezbateau ei acolo?
    Pe bune chiar despre ce discutau??
  •  
    • 1478 mesaje
    4 Dec 2005, 21:39
    0 0
    fantome.
    neinteresant ce spuneau...mai tare a fost emisiunea de a doua zi cu ozn, comprimarea timpului dupa 1978...etc...
  •  
    • 765 mesaje
    5 Dec 2005, 00:34
    0 0
    yzza, acolo vorbeau de ozn, de niste descoperiri arheologice, tratamente bioenergetice, au facut si vreo 2 meditatii.

    Mai sunt si invitati ca Mircea Ciuhri si medici de la Santo Raphael si atunci premiile pot fi din produsele acestor laboratoare dar si carti de la edituri cu caracter paranormal.

    In hol au un stand de carti si muzica de relaxare.

    Numai ca sunt o superficiala si am ramas cu prea putine impresii...
  •  
    • 1 mesaje
    14 Ian 2008, 02:16
    1 2
    draga coolsba, stiu ca ai postat acest mesaj cu muuuuuuult timp in urma, totusi ma gandesc ca te-ar putea interesa raspunsul meu: l-am intalnit personal pe acest "misterios personaj" pe vremea cand eram la liceu (prin 1994-95, nu mai stiu exact). Intalnirea a fost in ideea ca el incerca sa racoleze o serie de tineri entuziasti si curajosi cu care sa creeze un fel de ... armata (!)... justitiara, sau ceva de genu'... chiar si cu mintea mea vistoare de atunci, acest om mi s-a parut lipsit de coerenta, si l-am considerat cel putin ciudat. Nu ciudatenia m-a dernajat, ci , insist, lipsa de coerenta in exprimarea ideilor in cadrul conversatiilor noastre.
    Ceea ce relatez in continuare este exact felul in care au decurs faptele, nu am competenta sa discut capacitatile si credebilitatea persoanelor prezentate in aceasta descriere.
    In decursul evenimentelor din acea perioada, am reusit sa fac rost de un bilet scris chiar de "conte", si am trimis acest bilet unui bioenergetician care a acceptat sa il "scaneze" pe acest "conte". Raspunsul bioenergeticianului fost, in linii mari, ca domnul "conte" a fost plecat o perioada undeva in Zona Americii si acolo a intrat intr-o organizatie care la un moment dat a trebuit sa il reduca la tacere, prin tehnici de spalare a creierului, inoculandu-i si ciudatele idei pe care el le tot vehiculeaza.
    Repet, asta a fost ceea ce mi s-a spus, asa au decurs evenimentele, in linii generale. Nu stiu ce a fost adeverat si ce a fost basm in tot ce mi s-a spus.
  •  
    • 2 mesaje
    17 Ian 2008, 17:37
    5 2
    intr-o vizita fiind la un prieten din capitala, prin '93-'94 am avut ocazia sa il cunosc personal pe "conte". din cate am inteles nu fusese plecat niciodata din tara, pana la ora aia, iar tot ce a scris in cartea lui Tugui au fost niste chestii paranormale, calatorii astrale, zicea dansul, pe care Tuguiul le-a mai aranjat dpdv literar si le-a dat o forma, recunosc, extrem de atragatoare. ciudat in exprimare era si atunci... am presupus, asa cum presupun si azi, ca omul are oarece probleme psihice, dar nu chiar atat de grave incat sa fie nevoie de medicatie sau de izolare la spital.
  •  
    • 1 mesaje
    5 Mai 2017, 13:17
    9 0
    Salut. Am dat intâmplător peste această postare incercând să caut ceva despre Conte Incappucciato. Ca şi pasionat de cunoaştere ezoterică am citit cam tot ce se poate în materie de cunoaştere ocultată de la manuscrise vechi pînă la cărţi aşa zise moderne. Am devorat tot ce se poate in materie de literatură esoterică din România. În ceea ce-l priveşte pe Contele Incappucciato, i-am citit toate cărţile (are cam 8 cărţi publicate). Ce mi s-a părut neobişnuit este că nu mai intrasem în contact cu asemenea informaţii mai ales pe teritoriul României. Am prieteni specialişti în radiestezie care i-au măsurat informaţiile prezentate în cărţi şi sunt undeva pe la 80-90% Adevăr ceea ce înseamnă că omu nu bate deloc câmpii, ba din contră. Există legi universale care impedică "citirea" prin metode clasice psihologice şi chiar intuitive a unei fiinţe elevată vibraţional de către o altă fiinţă care vibrează la un nivel mai jos. În fine, rostul acestui mesaj nu este de a-l bîrfi pe acest om, pe care recunosc că nu l-am cunoscut personal şi nici de a intra în detalii metafizice având în vedere că cei care aţi scris mesaje aici nu aveţi pregătirea adecvată. Sunt sigur că nu îl interesează părerile aruncate aleator din spatele unui ecran virtual în necunoştinţă de cauză, dar vreau să vă aduc la cunoştinţă că există oameni de mare valoare în România care au rol de a ghida cursul evolutiv şi spiritual al ţării şi care nu sunt interesaţi de faimă şi recunoaştere. E foarte posibil să treceti pe lângă ei pe stradă fără să vă daţi seama. Am cunoscut astfel de sfinţi. Simpla lor atingere îţi schimbă viaţa. Văd oameni în România care se plâng la tot pasul fără să îţi ia soarta în mâini şi nu ştiu altceva decât să critice, când de fapt ei nu fac altceva decât să îşi proiecteze în exterior auto-critica şi suspiciunea. Să fiţi binecuvântaţi.