alunite

  •  
    • 8 mesaje
    6 Iun 2005, 15:36
    0 0
    Am pe corp foarte multe alunite.Unele dintre ele sunt foarte mari.De curand mi-am facut un control la dermatologie la clinica Lasermed si mi s-a recomandat scoaterea unora dintre ele cu laserul.Eu am auzit vorbindu-se cate in luna si in stele despre alunite si am unele retineri in a mi le scoate, desi doctoritei de la clinica respectiva i se parea foarte normal sa mi le scoata. Daca cineva s-a confruntat cu o asemenea situatie, va rog sa ma tineti la curent.Va multumesc.
  •  
    • 211 mesaje
    6 Iun 2005, 15:57
    3 0
    grigco si eu vroiam sa merg la Lasermed sa scap de unele alunite, stii ceva de preturi?
  •  
    • 1928 mesaje
    6 Iun 2005, 16:24
    1 0
    din cate stiu eu se recomanda scoatrea acelor alunite care sunt prea mari, sia celor care sunt expuse iriitatiilor sau loviturilor, juliturilor de tot felul datorita pozitionarii lor pe corp.
  •  
    • 8 mesaje
    6 Iun 2005, 16:30
    0 0
    Zi-mi Corina, te rog. Ideea e ca am inteles ca o alunita de o marime acceptabila costa 1 milion lei. Eu am una pe gat destul de mare care ma costa 2 milioane (cu laser). Analiza de laborator care se efectueaza dupa excizie mai costa separat 650.000 lei si e recomandabil sa o faci ca sa stii ca nu vor mai aparea probleme pe viitor. Se opereaza cu laser doar alunitele care au marginile perfecte.Celelalte care au un fel de halou de jur imprejurul lor se scot chirurgical (cu bisturiul). Dar vroiam sa stiu daca a mai trecut cineva printr-o experienta asemanatoare, pt ca multa lume e destul de sceptica in ce priveste scoaterea alunitelor...Daca mai afli cate ceva te rog anunta-ma pt ca eu chiar as vrea sa-mi scot cateva alunite predispuse a se agata destul de usor.
  •  
    • 451 mesaje
    6 Iun 2005, 18:26
    0 0
    Din ce motive ti-au propus sa-ti scoata alunitele? E vorba de motive estetice? Eu stiu ca se indeparteaza prin operatie alunitele suspecte.
  •  
    • 8 mesaje
    6 Iun 2005, 21:34
    0 0
    Motivul pt care mi-au spus sa le scot este ca sunt situate in zone in care pot fi ranite usor.
  •  
    • 9835 mesaje
    6 Iun 2005, 22:52
    0 0
    Am vazut de curand o emisiune despre cat de periculoasa este expunerea la soare in general, dar in special la persoanele cu alunite.
    Un caz aratat acolo era despre un barbat care, dupa ce a fost in concediu la mare, una dintre alunite i-a devenit maligna - si nu numai atat, la o luna de la revenirea din concediu, pana a observat modificarea alunitei si s-a dus la medic, cancerul deja se raspandise si in alte locuri din corp.
    Se pare ca persoanele care au un numar mare de alunite sunt expuse unui risc mai mare (limita de alerta ar fi in jurul a, parca, 60 de alunite).
    De aceea, cred ca este bine sa asculti de sfatul dermatoloagei si sa le rezolvi pe cele problematice.

    Am cunoscut pe cineva care si-a extirpat o alunita mare de pe fata - mi-a povestit ca operatia a fost simpla, iar ceea ce am putut vedea cu ochii mei a fost faptul ca vindecarea a fost rapida, iar cicatricea ramasa a devenit in scurt aproape insesizabila.
  •  
    • 451 mesaje
    7 Iun 2005, 09:23
    1 0
    Nu-i periculos sa-ti indeparteze dermatologul alunitele. De altfel alunitele suspecte se indeparteaza chirurgical si daca asta se face la timp iti poate salva viata.
    Riscul ca noi sa facem un melanom (un cancer cu care majoritatea se curata rapid) creste odata cu doza de ultraviolete la care pielea a fost expusa. De aceea e foarte recomandat sa nu stai in soare intre 12 si 16 si sa te protejezi cu un ecran solar care trebuie aplicat la fiecare 2 ore cand soarele e puternic.
    Faptul ca ai multe alunite e un motiv in plus sa-ti protejezi pielea de soare.
  •  
    • 2209 mesaje
    7 Iun 2005, 10:55
    0 1
    Corina, consulta mai multi medici. Daca 2-3 sunt de aceeasi parere, mergi si opereaza-le pe cele periculoase. Alunitzele mari, iesite in relief, stiu ca dispar daca sunt legate cu un fir de par de cal si din timp in timp, tot mai strangi firul ala....NU stiu exact cum e, dar daca te intereseaza o intreb pe sor`mea ca ea stie, prietenul ei cauta par de cal pt o alunitza de pe bratz. Dar asta e faza, ca daca ai pe sani, nu ai cum sa te infasori in par de cal, trebuie sa fie si intr-o zona accesibila...
    Parerea mea e sa te interesezi bine de tot. Stii cum, "masori de 10 ori si tai o data", cand e vorba de sanatate nu fa compromisuri...
  •  
    • 68 mesaje
    7 Iun 2005, 11:39
    0 0
    La un control dermatologic de rutina, doctorita mea dermatolog a observat pe picior o alunita neagra. Mi-a spus ca in principiu doar alunitele de aceasa culoare sunt cu potential malign. Mi-am excizat chirurgical aceasta alunita; se face excizia cat mai adanc cu putinta astfel incat, sa se ia cat mai mult din jur. Rezultatul anatomopatologic a fost in regula dar mi-a spus ca, de fiecare data cand imi apar asemenea alunite ( negre ), sa merg la control.
  •  
    • 451 mesaje
    7 Iun 2005, 11:46
    0 1
    Eu zic sa nu va bagati sa taiati singuri alunite. Mergeti la dermatolog. Se face si un control al alunitei indepartate ca nu-i canceroasa.
    Daca cumva e cancer, mai rau faci daca umbli la ea si indepartezi absolut totul. O singura celula cancerosa daca ramane, e capabila sa se multiplice si sa te ucida, cu timpul.
  •  
    • 8 mesaje
    7 Iun 2005, 15:17
    0 0
    Va multumesc pt mesaje.O sa-mi scot alunitele pe care mi le-a indicat dermatoloaga pt ca probabil stie ea mai bine decat mine ce e de facut.A propos, nu incercati alte metode decat cele recomandate de medic pt ca nu e bine sa va zgandariti alunitele.Si eu am incercat un tratament naturist cu propolis care oricum nu a dat rezultate si mi-a zis medicul ca astfel de metode nu sunt indicate pt ca oricum alunitele nu dispar decat chirurgical, iar in cel mai rau caz pot avea o evolutie nedorita sub influenta a diversi factori.Sanatate multa.
  •  
    • 635 mesaje
    7 Iun 2005, 15:38
    1 0
    ceau,
    cred ca am mai scris undeva pe subiectul asta. Si eu mi-am ars alunita. Nu a fost de moft ci mi-am julit-o si era cel mai bine sa o arda (cu laserul). Nu se mai vede decat o mica cicatrice. Intradevar si la alunita mea i-au facut biopsie pe o bacatica din ea. Nu avea nimic dubios.

    Adevarul e ca si eu am multe alunite si cateva chiar vreau sa le scot, mai ales ca e foarte greu sa le tot feresc de soare, iar soarle nu le face bine.

    Nu doare, si toata inetrventia dureaza cateva minute doar.
  •  
    • 8 mesaje
    7 Iun 2005, 15:45
    1 0
    Temola la ce clinica ti-ai scos alunita?
  •  
    • 2 mesaje
    8 Dec 2005, 03:49
    0 0
    cum e cel mai bine sa-ti scoti alunitele astfel incat sa nu-ti ramana semne, cicatrice?
  •  
    • 2 mesaje
    8 Dec 2005, 04:17
    0 0
    i mean...nu ca ar fii cancerigene sau altceva, doar ca am niste alunite pe fata care ma enerveaza si as vrea sa le scot...dar sa nu-mi ramana cicatrice ceva!....de exemplu enrique igluesias...si-a scos alunita aia destul de mare de pe fata si nu are niciun semn (cicatrice)...cum pot sa le scot si eu fara sa-mi ramana semn?
  •  
    • 655 mesaje
    8 Dec 2005, 11:09
    0 0
    Nu pot sa ma abtin sa nu raspund.Eu mi-am scos doua alunite, destul de mari, pt care doctorii mi-au recomandat interventie chirurgicala, desi nu au fost probleme cu nici una dintre ele.Mai vreau sa imi scot doua mai mici dar prefer chirurgical, chiar daca ramane o mica cicatrice.
    Alunitele de pe membre au potential mai mare de a fi cancerigene, dar nu este o regula.
    Eu as recomanda in cazul oricaror alunite excizie chirurgicala, e mai sigur, si pentru o cicatrice mica nu merita sa risti.
  •  
    • 143 mesaje
    8 Dec 2005, 17:56
    0 0
    EU am auzit parerea multor dermatologi, care spuneau ca varianta laser nu este cea mai recomandata pt scoaterea alunitelor. Ei recomanda metoda excizarii prin varianta clasica, chirurgicala.
    Si eu m-am operat acum 3 ani asa, si imi pare bine ca am facut-o, in primul rand pentru ca m-am linistit afland in urma analizei citologice ce a urmat, ca alunitza nu era cancerosa si in al doilea rand ca nu mai stau cu stres.
  •  
    • 2103 mesaje
    9 Dec 2005, 09:55
    0 0
    in momentul in care o aluita isi modifica forma si culoarea e cazul sa mergeti la doctor.

    cunosc pe cineva care in perioaad sarcinei s-a confruntat cu aparitia brusca a alunitelor mai alea in zona toracelor, sani, burta, gat etc. La medica i s-a spus sa stea linistita ca e "ageing".....oricum pe mine ma enerveaza alunitele in general iar la soare nu stau pt ca nu suport.
  •  
    • 2 mesaje
    7 Mar 2008, 20:33
    0 1
    buna ma numesc feli si am o problema cu o alunita care afost extirpata si la citeva luni a aparut din nou va rog sa mi raspundeti daca este bine sau rau va multumesc