Sotziile marinarilor

  •  
    • 2292 mesaje
    6 Iun 2005, 15:32
    5 1
    Astazi, in serviciul in care lucrez au fost discutii contradictorii pe urmatoarea tema: sotiile marinarilor...Barbatii spuneau ca-s curve., doamnele ca sunt victime. Voi ce parere aveti?
  •  
    • 1928 mesaje
    6 Iun 2005, 15:37
    3 4
    mah, tot despre marinari se zice ca au cate o sotie in fiecare port prin care au trecut...acum nu stiu cine e mai "curva", ei sau ele...
  •  
    • 666 mesaje
    6 Iun 2005, 16:03
    0 0
    Nu poti sa generalizezi aici.
    Exista femei care se casatoresc cu ,marinari" doar ca sa aiba libertate si ,,diversitate" ,(am cunoscut personal o tipa care ii spunea sotzului ,ca ea n-o sa stea sa-l astepte cat e el in voiaj si tantalaul nu zicea nimic)),sau exista femei care numara si orele care trec pana isi vad sotzul in pragul usii.
    Deci adevarul e undeva pe la mijloc....
  •  
    • 1303 mesaje
    6 Iun 2005, 16:38
    1 0
    hai sa fiu rautacioasa (nu mult, ca si eu stau despartita f mult de prietenul meu) si sa va zic un banc:
    marinarii isi iubesc copiii ca si cum ar fi ai lor!
    (banc spus de un foarte drag prieten student la marina la constanta, cand si eu eram tanara...)
  •  
    • 364 mesaje
    6 Iun 2005, 17:08
    0 0
    Lol , bun banc.Da intradevar sunt oameni si oameni ,,,Sunt sotie de marinar si am un calendar pe perete unde imi tai fiecare zi kre a trecut,numar zilele,,,,insa sunt si neveste de marinari(cunosc fffffff . multe) pe care le asteapta in fiecare seara cate o masina luxoasa jos la scara.asa k,,,aaaaa si cu marinarii k sunt curvari am auzit si eu ,,, insa al meu are cart 4 cu 4 ore ,,, asa k in alea 4 ore prefera sa doarma decat sa plece in oras,LOL,, nu au prea mult timp la dispozitie(m-am linistit oricum nu vreau sa ma gandesc k m-ar insela acolo,,,, asa se poate gandi si el "e singura ,,, ce-o face pe acolo,,)Mai nou au plekt in Afrik ,,, au ocolit toata Europa si fac 1 luna.Cik"vai iubita ce mizerie e aiciiiiii"si in + am incredere in elV-am pupat
  •  
    • 2 mesaje
    6 Iun 2005, 19:24
    12 1
    draga babyyyy,imi amintesti de inceputurile casniciei mele.cunosc povestea carturilor 4 cu 4.Pe atunci sotul meu semana cu un erou de basm,eram destul de saraci,ne aveam pe noi,un copil mic,si dragostea noastra dar ne era suficient.Anii au trecut,2o la numar,eu casnica,el mereu pe mare,ne-am facut o situatie,nu ne lipsea mai nimic,el a avansat,iar noi [eu si copilu]am ramas in urma.Pe masura ce-i crestea salariul,ii cresteau si pretentiile,devenea tot mai nemultumit,taciturn,violent,libertin,indiferent la noi si dorintele noastre.Posesiv si gelos,dar de fapt dominant.Acum suntem in pragul divortului,provocat si dorit tot de el,iar noi am devenit o povara pentru el.Are bani pe care si ascunde si crede ca isi poate permite orice,inclusiv o viatza noua cu o femeie mai tinara,iar pe noi vrea sa ne arunce afara din casa.
    In toti anii in care am stat in Constantza,nu am vazut nici o masina luxoasa la scara unei neveste de marinar,am vazut doar femei batute,unele terorizate de venirea sotului,umilite si jignite din cauza dependentei financiare,femei nefericite,sacrificate,apoi abandonate cand varsta isi spunea cuvantul.
    Iti doresc sa fi fericita mereu,sa fi iubita de marinarul tau mereu,dar nu uita ca exista riscul ca peste ani eroul tau sa se transforme intr-o bruta lipsita de scrupule si sentimente.
  •  
    • 666 mesaje
    6 Iun 2005, 22:39
    0 0
    Brokendream,nu m-am putut abtine dupa ce ti-am citit post-ul sa nu revin pt. ca ai f. mare dreptate.
    Am o prietena care a trecut exact prin ce spui tu acum.Doamne cata bataie mai lua de la el cat statea acasa !!!Culmea sti care e ?Ca tot el s-a saturat si a divortat.Ea are 43 ani si o fetita de 8 ani.Noroc ca avea casa ei dinainte de casatorie.
    Iti spun ......ce tiganie a facut si face la divort ca nu vrea sa-i dea copilului decat o suta de dolari pe luna ,cand el castiga 4000 euro ....
    Ca sa nu-ti mai spun ca acum e in stare sa-si faca vila pe undeva pe langa Bucuresti,in conditiile in care ei ii cerea chitantele pt. tot ce cheltuia.
    Unde mai pui ca nici nu i-a dat voie sa-si ia serviciu ,ca era si gelos ,rahatul ......iar acum la 43 ani na-i vrea sa stii ce greu se poate integra.Desi arata inca f. bine.

    In inima m-a durut cand ti-am citit cuvintele ,pt. ca stiu ce simti dar nu pot decat sa-ti doresc sa ai putere si sa ramai demna de tine.
  •  
    • 53 mesaje
    7 Iun 2005, 06:01
    0 1
    Eu am o fosta colega,e sotie de marinar sau exact nu stiu ce grad are omul ei.Tot ce stiu insa e ca ea il insoteste peste tot,pe nava,sunt nedespartiti si ca e foarte fandosita.Nu stiu sa va spun mai multe ,sunt si eu curioasa daca e adevarat ca are o viata chiar asa frumoasa.
    Poate cele in cunostiinta de cauza imi pot raspunde.
  •  
    • 2292 mesaje
    7 Iun 2005, 09:03
    3 0
    M-ati convins! Daca va fi sa ma recasatoresc nu o voi facea cu un marinar...O Doamneeeee...asta-i viatza?!
  •  
    • 364 mesaje
    7 Iun 2005, 13:27
    0 0
    Ohhhh ma descurajati.Da stiu k se poate intampla si asa ,,,, tocmai de asta mi-e frik si mie , dar asta e , il iubesc si nu am cum sa-i schimb meseria.Vrem sa ne deschidem ceva k sa nu mai fie nevoit sa plece.El face pe ro-ro si sunt mai linistita pt k nu sunt femei pe nava deloc.Mai ales de cand face afrik-europa sta numai pe mare.1-2 zile in port.Asa ma linistesc eu.La capitolu bani nu am nevoie pt k am si eu salariul meu ,,, iar banii lui vin pe cardu meu,tot ce vreau imi cumpara,chiar fara sa-l rog.Este foarte atent cu mine si cat timp sta acasa nu pleaca nicaieri fara mine.Sunt constienta k nu va fi totul in roz si pe parcurs oamenii se schimba dar eu sper din tot sufletul sa fim impreuna tot restul vietii si fara certuri,dezamagiri,,V-am pupat
  •  
    • 2292 mesaje
    7 Iun 2005, 13:46
    0 0
    babyyy...cat de noua-i sita la tine ca uite ce scriu fetele pe aici!?
  •  
    • 2173 mesaje
    7 Iun 2005, 14:18
    2 0
    Eterna problema a dependentei materiale! Atentie mare, este o capcana foarte periculoasa! Nu cunosc femeie care sa fi fost dependenta material de sot si care sa nu fi ajuns, mai devreme sau mai tarziu, intr-o situatie umilitoare.
  •  
    • 2249 mesaje
    7 Iun 2005, 14:35
    1 0
    ai dreptate , metusica.

    Cred ca, inconstient chiar, barbatii care au sotii dependente de ei material, incep sa se poarte urat. Le vine automat in cap ideea "e la mana mea". Ea nu riposteaza, si azi asa, maine asa....

    De asta, foarte important ca nici unul din parteneri sa nu fie dependent de celalalt.
  •  
    • 2173 mesaje
    7 Iun 2005, 14:49
    1 1
    Exact, Mona: "e la mana mea" sau "e o povara", "e o lipitoare" s.a.m.d. Uneori mai dau si "binevoitorii" o mana de ajutor: "Saracu' om pleaca pe mare, infrunta greutati si pericole si "cocoana" nu misca un pai". Am intalnit cazuri de-astea; am avut unele exemple si-n familie.
  •  
    • 2292 mesaje
    7 Iun 2005, 14:49
    2 0
    Subscriu.
    Dar ce se fac bietele femei atunci cand li se impune aceasta situatie: sa stea acasa, sa creasca copiii, sa aiba grija de casa cat timp ei sunt plecatzi?
  •  
    • 2173 mesaje
    7 Iun 2005, 14:55
    0 0
    Cred ca asta e o chestiune care se "transeaza" inainte de a te casatori. Trebuie sa se stie clar daca doresti/nu doresti urmasi, daca accepti/nu accepti sa locuiesti cu parintii (fratii, alte rubedenii), daca accepti/nu accepti sa fii casnica. Situatia de casnica este un compromis pe care fie nu-l faci, cu riscul unui divort, fie il faci si atunci suporti consecintele, adica - cel mai adesea- tot un divort, dar unul mai umilitor si mai dureros.
  •  
    • 2292 mesaje
    7 Iun 2005, 15:00
    0 0
  •  
    • 2 mesaje
    7 Iun 2005, 15:09
    1 0
    dragele mele,nu incerc sa-mi caut scuze pentru aceasta dependenta materiala,doar ca spre deosebire de sotziile care se mai pot baza pe sotz,impartind sarcinile casei,noi suntem nevoite in majoritatea timpului,sa fim si mama si tata,sa ne ocupam de tot,de la schimbarea buteliei,la pus gresie,faianta,carat mobila,practic nu avem voie sa ne imbolnavim fiindca nu avem cu cine lasa copii,suntem singure intr-un oras mare.Trebuie sa fim atente mereu cu cine vorbim,pentru a nu trezi suspiciunea vecinilor,mereu dornici de barfa si senzational.Ajungi sa iti fie teama sa bagi instalatorul in casa ,in caz ca ai probleme cu tzevile,fiindca si acesta e un potential amant in ochii altora,ca ,deh,esti singura si ne...,Si cand in final,dupa o lunga perioada de singuratate si greutati,cand vine sotzul te lupti cu incapacitatea lui de a se integra in familie,de a se ocupa de proprii copii si cu viciile lui[cei mai multi devin pe vas alcoolici ,ingamfatzi si egoisti].Apoi ,noi trebuie sa mergem ca pe sarma,fiindca tata este obosit si nervos,si poate sa-i sara tzandara din orice.Toate aceste lucruri cu timpul isi lasa amprenta asupra chipului si psihicului tau.Dintr-o femeie vesela si poate frumoasa,devii una ofilita ,deprimata,tresarind terorizata la fiecare repros absurd sau urlet al celui pe care l-ai asteptat cu draq atitia ani.Fidela sau nu,in ochii lui tot floricica si profitoare ajungi.Gelozia lor nu este decat un instrument de manipulare.Exista si cazuri fericite,dar eu in jurul meu am vazut numai tristetze.Iar,finalul il cunoasteti.Eu nu mai cred in povesti cu happy-end!Nu doar visele mele sunt zdrobite ci mai ales inima,cand vad ca de toata munca,eforturile si sentimentele mele s-a ales praful si omul langa care am fost alaturi mereu ma trateaza ca pe o carpa.
  •  
    • 2292 mesaje
    8 Iun 2005, 09:27
    0 1
    Mai fetelor, nu sunteti nici una avocat?
    Sfatuiti fetele astea ce sa faca cu animalele de casa...
    Fetelor...sho pe ei mai si luati-le banutzii la plimbaretzi! Lasati-ii in aia goala mai sa merga pe vas si sa ciupeasca rom daca altceva nu vor acasa...
  •  
    • 2173 mesaje
    8 Iun 2005, 10:05
    1 1
    Stii ce a spus o ruda de-a mea, acum o doamna cu o varsta respectabila, atunci cand a fost intr-o situatie asemanatoare? A spus: "Mai da-l in ma-sa! Sa se duca pe mare sa faca amor cu pestii". Poate ar fi momentul sa-ti recapeti optimismul; fii convinsa ca, pentru tine, vor veni si zile mai bune .