o "cura" ciudata... dar foarte usoara!!

•  
    • 6 mesaje
    27 Mai 2005, 15:25
    1 0
    am citit acuma intr-o revista despre o cura cu usturoi si orez:v-o scriu acuma, care vrea sa o incercam impreuna? sa vedem daca rezultatele sunt pe masura asteptarilor noastre
    luati dimineata - pe stomacul gol - timp de 19 zile - cate un bob de orez si un catel de usturoi, urmand ca de a doua zi sa cresteti progresiv, cu cate un bob zilnic, pana ajungeti la cantitatea de nouasprezece boabe de orez, dar, atentie!, cantitatea de usturoi nu se modifica. Iata cam cum ar arata acest lucru:
    Ziua I: 1 bob orez + 1 catel usturoi
    Ziua a II-a: 2 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a III-a: 3 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a IV-a: 4 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a V-a: 5 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a VI-a: 6 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a VII-a: 7 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a VIII-a: 8 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a IX-a: 9 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a X-a: 10 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a XI-a: 11 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a XII-a: 12 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a XIII-a: 13 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a XIV-a: 14 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a XV-a: 15 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a XVI-a: 16 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a XVII-a: 17 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a XVIII-a: 18 boabe orez + 1 catel usturoi
    Ziua a XIX-a: 19 boabe orez + 1 catel usturoi.
    Efectele sunt miraculoase, se produce astfel si o curatire a organismului. Cura se poate repeta dupa o pauza de trei saptamani.
    pare fooooaaaaaaaarte usor...
  •  
    • 6 mesaje
    27 Mai 2005, 15:28
    1 0
    singura dilema a mea....catelu de usturoi oare cat de mare ar trebui sa fie? banuiesc ca nu unu ditamai....
  •  
    • 9837 mesaje
    27 Mai 2005, 15:50
    0 0
    Asta seamana cu o terapie anti-cancer a lui Valeriu Popa - cu specificatia ca, cam asa arata regimul zilnic de hrana - adica numa' bobu' si ziua, bobu' si ziua, fara alta haleala.

Mah, da' ma intreb si io... ne luam concediu cand tine cura asta, sau le suflam in nas colegilor damful de usturoi si ne facem ca ploua?
  •  
    • 74 mesaje
    27 Mai 2005, 16:48
    1 0
    inghititi catzelu nemestecat (daca puteti..) si nu o sa mai odorizati biroul!
  •  
    • 609 mesaje
    27 Mai 2005, 16:56
    1 0
    Si dupa ziua 19 ce faci?Te opresti sau o iei de la inceput?
  •  
    • 9837 mesaje
    27 Mai 2005, 17:23
    0 0
    http://www.gardianul.ro/index.php?a=sanatate2004071505.xml

zice asa:

"Dieta de 19 zile cu usturoi

Cea mai simpla si usoara dieta, valabila in orice anotimp, atat pentru cei suferinzi, cat si pentru cei care vor sa slabeasca sanatos, este cea cu catei de usturoi. Chiar daca usturoiul nu miroase prea placut, o cura cu acesta va detoxifica organismul si ii creste imunitatea. Iata dieta:

Luati dimineata, pe nemancate, timp de 19 zile, cate un catel de usturoi si cate un bob de orez, numarul boabelor de orez crescand, progresiv, astfel:

ziua 1 - 1 bob de orez si un catel de usturoi;

ziua 2 - 2 boabe de orez si un catel de usturoi;

ziua 3 - 3 boabe de orez si un catel de usturoi;

ziua 4 - 4 boabe de orez si un catel de usturoi; (etc....)

ziua 19 - 19 boabe de orez si un catel de usturoi.

Se produc, astfel, o curatare a organismului, o crestere a sistemului de aparare al sau si slabirea, atat de dorita de femei.

Este important de retinut ca trebuie facuta o pauza de cel putin 3 saptamani, intre doua cicluri succesive de cura cu usturoi!"
  •  
    • 1165 mesaje
    27 Mai 2005, 18:15
    1 0
    eu dupa o masa cu usturoi beau un pahar cu lapte, dupa...nu se mai simte mirosul..acum referitor la cura, nu stiu daca avem voie lapte dupa usturoi...sau ne trezim dis de dimineata ...la 6 dimineata luam usturoiul ...apoi pe la 8 bem laptele.of course, spalate pe dinti, cu o bombonica mentolata free sugar cred ca nu mai e atat de tragic..dar daca nu e chiar atat de eficienta metoda,mai grav e pentru cele care au o profesie in care tre' sa intre in contact cu oamenii la serviciu si nu numai, asta ar fi si cazul meu: vorbesc 12 -14 ore cu oamenii si nu stiu cat de bine le-ar fi
    succes fetelor, poate o sa o fac si pe asta..mama a slabit vreo 18 kg cu o cura cu usturoi,fara orez din cate stiu...cred ca e vb de cea cu otet de mere, miere si usturoi...motive medicale dar a si slabit.va pup!
  •  
    • 6 mesaje
    27 Mai 2005, 19:10
    0 0
    hm... miros...nu cred ca va fi totusi asa tragic, daca il inghiti fara sa mesteci(ar fi groaznic daca ar trebui sa il mesteci... )
  •  
    • 97 mesaje
    27 Mai 2005, 19:19
    3 0
    io-s la a 26-a zi, pentru ca eu am citit de aceeasi cura mult mai lunga, cresti cu orez pana la 30 si apoi scazi, abia dupa 2 luni te opresti. Nu am ajuns la cantar dar se simte ceva, oricum stomacul functioneaza f bine de cand cu usturoiul, si asta se cunoaste.Cu mirosul nu e asa grav, oricum l-am pus si pe el la aceeasi cura sa nu avem probleme
    deci m-am obijnuit cu dieta si abia astept sa-mi iau cantar(promit in cateva zile )
  •  
    • 1072 mesaje
    27 Mai 2005, 23:36
    0 1
    Sper ca mananci normal dupa bob si dupa catel...!!! hai ca o tinem impreuna de maine, daca e asa! stie cineva cam cat se slabeste?
  •  
    • 711 mesaje
    28 Mai 2005, 10:57
    0 0
    Am si eu o intrebare...orezul tre sa fie fiert?
  •  
    • 71 mesaje
    28 Mai 2005, 12:31
    2 0
    si eu am o intrebare:se mananca absolut normal??sau totusi ar trebui sa ma abtin de la dulciuri,fainoase,etc?
  •  
    • 97 mesaje
    30 Mai 2005, 19:52
    0 0
    eu inghit boabele de orez nefierte, doar spalate. Am renuntat la dulciuri(mai scap cate o inghetata) si fainoase. Pot sa va spun ca am obtinut rezultate foarte bune impotriva constipatiei, care este si cauza kilogramelor in plus, la mine, pe langa lipsa de miscare.
  •  
    • 116 mesaje
    2 Iun 2005, 15:07
    0 0
    dupa cele trec cele 19zile luam si in sens descrescator???(19,18...)
  •  
    • 1530 mesaje
    2 Iun 2005, 17:32
    2 0
    Mda, incercat si asta... cred ca autosugestia face minuni la unii. La mine respectiva cura, cu tot cu regim mai moderat, n-a adus nici un efect super, asta daca nu punem la socoteala ca puteam a usturoi, ba chiar si piele incepe sa miroasa dupa ce iei vreo 25 de zile. Nu mestecam usturoiul, da tot mirosea. In plus, mi se usca mereu gura si am mai avut si dureri de stomac - se stie ca usturoiul nu e chiar super pt gastrite si alte afectiuni ale stomacului.