cum se trateaza un furuncul??

  •  
    • 260 mesaje
    25 Feb 2008, 15:22
    43 51
    buna ziua!si io am unul in zona slipului... de cateva zile nu a mai curs puroi deloc.dar a ramas o umflatura tare, care nu ma doare deloc.
    ce ma sfatuiti?
  •  
    • 1 mesaje
    15 Iul 2008, 14:32
    34 18
    Buna Ziua! As dori sa stiu si eu cum si cu ce se trateaza un furuncul in faza incipienta?
  •  
    • 97 mesaje
    15 Iul 2008, 16:59
    6 6
    ymy daca mai citesti pe aici, vreau sa iti spun ca ceea ce ai tu mai degraba e o bartolinita (ca zici de o zona f intima si ca nu sparge) si daca nu ai fost la medic ar trebui sa te duci, pt ca in cazul asta antibioticul nu face decat sa iti treaca pe moment, dar infectia reapare.
  •  
    • 1 mesaje
    23 Iul 2008, 17:27
    4 2
    3e
  •  
    • 427 mesaje
    24 Iul 2008, 11:08
    11 4
    Mie imi apar de la epilat cosuri in piele care dor si trec cam intr-o sapt.Se cos,sparg si storc si eu si scot si fire de par....cosuri in piele care dor si firele de ar din piele.....
  •  
    • 2520 mesaje
    24 Iul 2008, 23:07
    5 1
    Enna, pb la tine e faptul ca parul e foarte slab si nu are puterea sa iasa la suprafata, de aceea il gasesti sub piele si firul de par e cel care provoaca inflamatia.
  •  
    • 17 mesaje
    13 Feb 2009, 11:45
    8 4
    mi s'a facut pe linis slipului un cos acu o luna si am tot incercat sa'l storc, dar era prea adanc. acu s'a umflat foarte tare.am pus pe el ichtiol ieri si acuma parca e si mai mare. e furuncul? pot face septicemie de la asa ceva?
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    13 Feb 2009, 12:55
    6 3
    ihtiolul scoate puroiul afara. de aceea se mareste. nu faci septicemie, nu te ingrijora. ihtiolul e bun. mai continua sa-l aplici in zilele urmatoare.
  •  
    • 1 mesaje
    28 Mar 2009, 12:01
    11 13
    buna,mi a aparut si mie ceva pe san,deasupra sfarcului,cred ca furuncul este..am crezut inital ca este un cos,am incercat sa storc,si dat fiind ca nu a iesit nimic din el am crezut ca m a ciupit vreun paianjen ceva,fiindca s a inrosit asa in jurul capului si s a pietrificat si l am lasat asa de vreo 4 zile,dar azi dupa ce am facut baie(se inmuiase)cand m am sters si a cazut coaja ai de deasupra si l am apasat un pic si a tasnit puroiul..nu l am stors tot fiindca ma doare,dar tot a mai ramas puroi in el..ce sa fac acum?...un sfat si pt mine fetelor..ms mult
  •  
    • 1266 mesaje
    28 Mar 2009, 12:37
    4 2
    Am observat ca multi medici recomanda aplicarea unguentului Mibazon - este un unguent pt aplicare locala, care se gaseste in farmaciile veterinare insa e foarte bun intrucat contine niste antibiotice foarte bune. Uitati despre ce e vorba:

    Mibazon unguent vindeca rapid furuncurile si acneea
    Mibazonul (culmea!!!) este un medicament de uz veterinar, comercializat numai prin farmaciile veterinare, motiv pentru care nici nu este suficient cunoscut in terapeutica obisnuita.

    In compozitia Mibazonului intra o serie de antibiotice in concentratii ridicate (Tetraciclina baza, Eritromicina baza, Neomicina baza), a caror actiune se potenteaza reciproc, precum si Prednison, care actioneaza ca un antiinflamator puternic, favorizand totodata penetratia antibioticelor in tesuturi.

    Efectele sale terapeutice, sunt de-a dreptul spectaculoase, si privesc tratarea exclusiva a afectiunilor de natura microbiana, ca de exemplu: acneea, furunculele, abcesele, fistulele si plagile infectate.


    Vindecare grabnica!!
  •  
    • 1266 mesaje
    28 Mar 2009, 12:43
    1 1
    ...asadar este bine de avut in casa Mibazon, pt cazul in care se doreste prevenirea formarii unei infectii. Eu personal nu am mai facut furuncul ceva de mult timp, insa am in casa Baneocin praf sau uguent ( mi se pare mai bun Baneocin praf - pt ca si usuca ori cicatrizeaza in acelasi timp) pe care il folosesc cu succes cand imi apar mici bubitze sau cand ma mai tai facandu-mi pedichiura.

    Deci Mibazon ung, sau Baneocin (praf) este f bine de avut in casa, oricum.
  •  
    • 28 mesaje
    29 Mar 2009, 08:16
    5 3
    Daca apar altii mai mici, puneti pe ei de cateva ori pe zi tinctura de iod.
    In felul acesta veti scapa de furunculoza(cand e vorba despre doi sau mai multi, boala se numeste furunculoza).
    E bun si ihtiolul pt. ca ajuta la colectarea puroiului, dar cand furunculul sparge, e fff dureros.
    Si mibazonul este indicat, dar daca vreti ca acesti furunculi sa nu mai apara si sa va vindecati, puneti pe ei tinctura de iod, imediat ce apar.
  •  
    eae
    • 3 mesaje
    23 Oct 2010, 17:59
    3 7
    Buna

    Ihtiolul nu prea e bun pt ca lasa tesut intarit , deci cicatrici urate , am unul de o saptamana sub brat si cum a aparut am pus fucidin , platagina , ihtiol si am luat ampicilina .

    Avea cam 1 cm diametru in profunzime si dupa 4 zile a disparut durerea dar a ramas tesut intarit inestetic si nu sa produs puroi deloc .

    Vineri mi-a aparut iar luni am fost la medic care mi-a zis sa pun numai ihtiol dar asa cum mi sa mai intamplat ramane tesut intarit .

    Acum e prospat tesutul , ce sa fac ca sa scada cicatricea ?
  •  
    • 3 mesaje
    18 Dec 2010, 19:24
    5 5
    fati comprese cu faina de in amestecata cu apa clocotita lasi putin sa se raceasca si compresa calda nu fierbinte pui pe el o ti cat sa se raceasca de tot si o schimbi cu alta calduta , sparge f repede si nu mai doare
  •  
    • 411 mesaje
    19 Dec 2010, 15:29
    3 3

    Cu crema IHTIOL de la farmacie.

    Dai de mai multe ori si in cateva zile sparge singur sau se retrage complet. Pateaza si are si un miros greu dar scapi de cutit sigur.

  •  
    • 2 mesaje
    14 Iun 2011, 21:21
    3 5
    mask said:
    buna ziua!si io am unul in zona slipului... de cateva zile nu a mai curs puroi deloc.dar a ramas o umflatura tare, care nu ma doare deloc.
    ce ma sfatuiti?
  •  
    • 2 mesaje
    14 Iun 2011, 21:35
    5 4

    Buna seara. Mi-am facut cont pe eva.ro club pentru a impartasi experienta mea...in legatura cu pacatosul furuncul...da, am avut si eu parte de doi furunculi si de ambele dati am ajuns la doctor...incizie...pansamente...neplacere si durere. Acum doua zile am simtit din nou aparatia altui furuncul pe care l-am tratat cu MMS ( cautati pe google: MMS ) . Adica, o zi intreaga am inghitit cate trei picaturi MMS plus trei picaturi MMS activator, din trei in trei ore! Mi-am facut si o crema in care am pus MMS 2 ( cautati pe google:  MMS 2 ) si propolis si am aplicat local crema asta. Dupa o singura zi de tratament cu MMS si crema cu MMS 2 , furunculul abia crescut a spart singur si a disparut!!! Ma bucur atat de mult ca am gasit acest tratament, incat am vrut sa spun mai departe, tuturor celor interesati: da, chiar este un tratament miraculos! Sanatate!

  •  
    • 7 mesaje
    11 Aug 2011, 15:09
    4 1

    Se pune morcov ras prin razatoarea mica pe un tifon.

    Deasupra se pune 1/3 de capsula de MegaHydrin. Se aplica pe furuncul si se fixeaza cu leucoplast. Se schimba de 2 ori pe zi, pana cand furuncul colecteaza si sparge.

    Concomitent, restul de 2/3 de capsula se consuma dizolvata intr-un pahar cu apa plata (fara a se folosi metale - metalul distruge electronii de hidrogen).

     

    MegaHydrin  este  un puternic antioxidant.

    Un pahar cu apa in care s-a dizolvat o capsula(500 mg) de MegaHydrin are acelasi efect antioxidant precum 10.000 de pahare cu suc prospat de portocale!!!

     

    1/4 capsula de MegaHydrin se dizolva in 1-1.5 litri de apa plata. O cutie de MegaHydrin contine 60 de capsule si asigura hidratarea, detoxifierea si schimbarea pH-ului lichidului corporal timp de 240 de zile.

      

    Mai multe detalii pe www.megahydrin.quantshop.ro.

  •  
    • 2 mesaje
    2 Dec 2011, 02:46
    5 6

    Eu am avut un furuncul acum o luna aproximativ langa cot.Acum 2 zile mi-a aparut o pata rosie mica pe obraz si am crezut ca e un cos si l-am tot strans.Acum mi s-a inrosit ,s-a intarit si ma doare putin cand apas pe el.E posibil sa-mi mai apara asa de repede pe fata??!Sunt disperata nu stiu ce sa fac ca sa nu avansaze.Langa cot mi-a ramas un semn groaznic.

  •  
    • 2 mesaje
    2 Dec 2011, 02:47
    8 3

    Nu vreau sa avanseze, vreau ceva sa stagneze!