cum se trateaza un furuncul??

  •  
    • 451 mesaje
    16 Iun 2005, 17:13
    8 12
    TRATAMENTUL FURUNCULULUI (dupa o carte recenta publicate de universitari occidentali)
    - pansament alcolizat
    - sau FUCIDIN crema
    - sau BACTROBAN crema (atentie cei alergici).
    Antibioticul se da in urmatoarele situatii, la recomandarea medicului: FURUNCUL PE FATA, diabet, imunitate scazuta (sida, cancer, transplant...), complicatii ale furunculului.
    In caz de furuncul cu febra - internare la spital.
  •  
    ymy
    • 10 mesaje
    17 Iun 2005, 07:47
    13 11
    dar in cat timp colecteaza , in mod normal , un furuncul? eu am ceva de 8 zile si nu face nimic, decat doare ingrozitor...cum imi dau seama daca e furuncul sau alta monstruozitate?
  •  
    • 47 mesaje
    17 Iun 2005, 08:58
    3 2
    Draga mea,daca doare e clar ca e furuncul.Doare din cauza infectiei care se colecteza acolo.El poate sa stea asa mult si bine si sa nu sparga.Du-te la chirurg.N-o sa te doara ca te anesteziaza.Trebuie sa te misti repede ca sa nu aiba timp sa se extinda.Roaga-i paia de la chirurgie sa-ti dea proba ca sa duci la laborator pt antibiograma, sa aflii exact antibioticul la care este cel mai sensibil microbul tau.Cu tratament din timp n-o sa-ti mai apara si altii.Daca stai asa nu faci decit sa-ti prelungesti suferintza.Te pup si stai linistita ca o sa doara 3-4 zile si apoi gata,asa o sa te doar la nesfirsit.
  •  
    ymy
    • 10 mesaje
    21 Iun 2005, 07:54
    7 5
    multumesc mult pt sfaturi!desi sunt bune , nu le-am urmat....din mai multe motive(unul ar fi ca furunculul e situat itr-o zona f intima si mi-a fost jena sa merg la chirurgie) si iata-ma, dupa aproape doua sapt, tot "fericita " posesoare! nu a colectat..si vestea buna e ca a inceput sa dea singur inapoi! am luat antibiotic...si l-am sters cu rivanol. sper sa treaca cat mai repede! acum nu mai doare asa rau...dar tot e un disconfort. va pup..si va doresc sa nu aveti niciodata astefel de probleme!
  •  
    • 122 mesaje
    21 Iun 2005, 08:38
    2 2
    Ok, sa va spun ce s-a intamplat pana in final..daca tot am deschis subiectul asta . Mi-am luat inima in dinti si am mers la doctor, la derma, cum m-a vazut a zis ca trebuie operat, asa ca in aceeasi zi am mers la chirurgie.Mi-a spus ca nu e furuncul..era un fir de par crescut de nustiu cand in interior, nici macar nu exista puroi,desi umflatura era cam de 1 cm. si acuma dupa 1 luna si ceva zona e sensibila si mi se inflameaza daca nu pun leocoplast. Asa ca aveti si voi grija,...nu intodeauna ne punem bine diagnosticul singuri....
  •  
    • 1 mesaje
    7 Ian 2006, 12:42
    4 6
    Eu am un furuncul la buza de jos.Acum este plasat pe partea stanga dar acum o luna am avut altul exact la fel numai ca era plasat pe partea dreapta.De fiecare data cand am avut furuncule le-am stors desi nu stiam ca nu este bine pana nu am aflat si eu de la voi.Nu stiu ce sa mai zic.aceste "nenorociri" sunt foarte dureroase mai ales pe buza ! In fine ... ma multumesc totusi ca nu am ramas cu semn.sper ca in curand sa imi treaca si "noua achizitie" de pe partea stanga desi ma gandesc foarte in serios sa urmez calea unui medic si tratamentele de care am nevoie pentru a scapa odata ptr. totdeauna de infectia asta !Intrebarea mea este daca a mai avut cineva la gura si cum la tratat ... sau daca imi da careva dintre voi un sfat despre cum sa tratez chestia asta de la gura ?
  •  
    • 575 mesaje
    7 Ian 2006, 14:41
    0 1
    Laura78, si eu am exact ca tine, tot pe linia slipului si cred ca e tot un fir de par rasucit sub piele. Mesajul tau e vechi, dar poate raspunzi. Cum a evoluat 'buba'? N-am inteles din mesajul tau daca l-ai operat sau nu.. eu il voi mai trata cu ichtiol, poate pun si varza/ceapa pe el (apropo varza trebuie sa fie dulce sau murata?) si voi lua noiiste antibiotice.
    Pb mea e ca mie imi cam apar si pe fata, niste chestii mici sub piele, putin dureroase, unele se resorb altele erup si ma intreb daca nu ar trebui sa merg la analize ca poate am nu stiu ce virus si sa-mi fac vaccin.
    Va multumesc.
  •  
    • 575 mesaje
    7 Ian 2006, 14:46
    1 3
    Alex, daca e vorba de fatza si suspectezi ca ar fi furuncule alea ce iti apar, du-te la dr!
  •  
    • 1 mesaje
    12 Iul 2006, 01:23
    5 0
    cred ca se poarta furunculul!ce sa mai zic ..mi-a aparut si mie unul acum 4 zile (peste noapte)in "zona slipului",dar mai spre interior si l-am dat cu un spray cu aloe care l-a ajutat sa faca cap,dar am primit sfatul sa il dau cu betadina care nu a facut altceva decat sa il arda si sa blocheze calea de eliminare a infectiei.asa am ajuns la medic care m-a asigurat ca trebuie sa faca un drenaj...numai drenaj nu a fost..de fapt au fost 2 cauterizari ingrozitoare fara anestezie.acum am 2 zile de cand fac tratament si nu vad nici o schimbare in bine.urmeaza sa ma duc la control peste alte 3 zile dar sincer mi-e frica de alte cauterizari.daca nu primesc un raspuns pozitiv,cred ca o sa recurg si eu la ceapa si varza.multa sanatate si promit ca o sa va tin la curent cu evolutia "monstrului"
  •  
    • 1025 mesaje
    12 Iul 2006, 07:07
    3 1
    bah io tot nu inteleg ces aia furunculi...sa nui confund cu acneea de pe fata mea...poate e vreoun furuncul si eu il sparg crezand cai un cos
  •  
    • 29 mesaje
    13 Iul 2006, 10:25
    1 4
    Draga ymy pentru tratarea furuncului eu iti recomand doua produse foarte bune si nici nu raman urme. Aceste produse sunt pe baza de aloe vera, o planta foarte cunoscuta pentru efectele sale miraculoase. Dar pentru ca nu pot face publicitate pe forum poti sa-mi scrii la adresa st_viorica@yahoo.com.
  •  
    • 1 mesaje
    26 Aug 2006, 04:38
    5 2
    mei fetelor ....eu am o problema km delikta...mi`o ieshit un furuncul din asta intr`o zona nu prea vizibila .... langa .... anus .....e nasol rau ....ma doare cand ma asez shi merg de park ash fi calarit un elefant ....ce sa ma mai fac ....a aparut acum 2 zile shi nu shtiu cu ce sa tratez chestia asta ....la medic mi`e nush cum sa ma duc ....nu e prea placut ca cineva strain sa se uite la tine in ....fund...heeeeelp!!!!
  •  
    • 3 mesaje
    23 Aug 2007, 10:35
    2 3
    buna si eu am o problema asemanatoare de vreun an si jumatate am ca un abces dar cu siguranta este furunc in zona slipului .... sa umfla , sa spart a trecut , cam din 2 in 2 luni ba trece ba reapare nu-l mai suport am dat cu fucidin , mam spoalat cu ceai de galbenele , rivanol, first , etc...... zimi si mie ce sa mai incerc sa de mers la derma mi-e o frica de mor...
  •  
    • 101 mesaje
    23 Aug 2007, 12:10
    1 2
    Incearca cu tinctura de propolis.
  •  
    • 215 mesaje
    23 Aug 2007, 12:50
    1 1
    incearca sa aplici o foaie de varza. tot aici, pe eva, am citit ca da rezultate...
    multa sanatate
  •  
    • 83 mesaje
    26 Aug 2007, 00:14
    4 1
    de un an de zile si-o fi dat si Satanik seama ce e...
  •  
    • 116 mesaje
    1 Ian 2008, 21:10
    0 0
    de la ce se face furunculul?
  •  
    • 41 mesaje
    2 Ian 2008, 12:49
    1 0
    furunculul este rezultatul unei infectii stafilococice care se localizeaza de regula la radacina unui fir de par. apare la persoane cu un siztem imunitar slabit din diferite cauze: diabet, expunerea la anumite substante chimice, utilizarea indelungata a corticosteroizilor, probeme de sanatate sau nutritie.
  •  
    • 1 mesaje
    25 Feb 2008, 02:41
    2 1
    si eu am avut si pana ieri am tot avut aceea parte tare...dar am folosit usturoi...il tai in doua ca sa potri folosi partea aia mai "suculenta" si unge-te cu el pe toata zona afectata si tine-l acolo cateva secunde pana cand simti ca te pisca un pic. dupa care il poti lua de acolo si repeta asta de cateva ori pe zi ca o sa iti dispara intaritura. in cazul in care sa zicem ca iti apare inca o data sfatul meu e sa pui usturoi chiar la inceput...pe micul "cos" sa zic asa si o sa iti dispara in cel mult 2-3 zile..nici nu o sa se mai umfle. succes
    eu sunt in canada si nu ma pot duce la institutul cantacuzino, insa metodele astea babesti m-au ajutat cel mai mult.
  •  
    • 1015 mesaje
    25 Feb 2008, 10:54
    8 5
    Ori cum a zis fahnell ori alta reteta veche si verificata mai este asta: seminte de in imbibate in lapte(lasate o ora sau doua) si compresa pe furuncul seara, legat si dormit cu compresa. Pana a doua zi se sparge si nu raman semne. Eu reteta o stiu si aplicata pe mine de la o baba de 100 de ani, atat are acum. ma rog, faceti cum stiti mai bine.