cum se trateaza un furuncul??

  •  
    • 122 mesaje
    16 Mai 2005, 08:42
    21 30
    Asvrea sa imi spuneti , daca stiti cum se trateaza un furuncul? Ideea e ca am pus pe el ihtiol si acum nu ma mai doare, dar s-a format ca o punga sub piele si nu am cum sa scot puroiul...mai ales ca e intr-o zona sensibila..pe linia slipului...
  •  
    • 1928 mesaje
    16 Mai 2005, 10:02
    7 9
    fata, te duci la doctor ca sa-l opereze.
  •  
    • 70 mesaje
    16 Mai 2005, 13:40
    10 7
    Poti sa pui ceapa coapta pe furuncul, usturoi (taiate in jumatate)sau frunze de patlagina (putin zdrobite).
    Si mananca drojdie de bere (1-2 lingurite)ca sa nu iti mai apara altul.
  •  
    • 61 mesaje
    16 Mai 2005, 15:30
    12 3
    In urma cu aproximativ 4 ani, m-am confruntat si eu cu asa ceva. In decurs de 4 luni mi-au aparut 6 porcarii din astea, toate la axila iar la un moment mi-au iesit 3 odata. Pe cele trei le-am operat...n-as vrea sa mai trec prin asa ceva vreodata si nici nu doresc la cineva... Oricum ideea e ca e bun ihtiolul dar sa pui mult peste el si sa acoperi cu un pansament steril.Daca ai inceput sa faci asta intr-o faza incipienta atunci e posibil sa se retraga, nu umbla la el iar cand va fi sa sparga o va face singur. Paralel ar trebui sa iei si un antibiotic, cel putin 5 zile .Eu am luat eritromicina.
  •  
    • 635 mesaje
    16 Mai 2005, 15:48
    6 4
    la mine s-a rezolvat cu ihtiol. cu pansament peste lasat toata noapte. intai se aduna puroiul apoi se fromeaza o gaurica pe unde se scurge. nu am umblat la el de loc, l-am lasat sa se elimine singur.
    totusi, bine e sa te vada un doctor.
  •  
    • 513 mesaje
    16 Mai 2005, 17:07
    6 3
    Cel mai bine este sa mergi la medic ...sa-l opereze.Eu dupa o saptamana de chin m-am dus la medic si s-a rezolvat, si nici nu mai mi-a aparut altul. Tatal meu de ex. l-a tratat acasa si i-a ramas semn, mie doar unul mic insesizabil.
  •  
    • 211 mesaje
    16 Mai 2005, 19:03
    9 5
    cum arata ? eu am o galma dureroasaaa raaau n-am avut niciodata asa ceva, cat dureaza pana se vindeca un furuncul ?
  •  
    • 99 mesaje
    16 Mai 2005, 19:31
    4 4
    Vezi sa nu fie altceva!

    Cand eram studenta, o colega de camera a avut asa ceva la axila si s-au inmultit asa de tare, incat nu putea tine mana decat ca in salutul hitleristilor.

    A mers la dr si cu antibiotice nu i-a trecut, asa ca au vrut sa o opereze. Noroc ca nenea de la chirurgie a zis ca nu e de operat ci ca e nu stiu ce stafilococ auriu. A trimis-o la institutul Cantacuzino si i-au facut analizele, apoi autovaccin si in 2 luni a putut merge la mare si sa faca plaja, sa inoate, etc.
    Luase stafilococul ala auriu de la epilatul cu ceara din camin. Dupa ea, l-am luat si eu, tot de la epilat. Am avut unul singur in zona inghinala si m-am dus direct la Canatacuzino Institute. Am rezolvat problema intr-o luna. Si nu am mai avut altii.
    BAfta,
    MAca.
  •  
    • 1132 mesaje
    16 Mai 2005, 20:43
    10 6
    Hai sa iti zica tata. Am avut unul asa de mare...ma da mare ca atunci cand am fost la incorporare a crezut ca am fost impuscat (asa de naspa a ramas cicatricea). Treaba e ca am pus varza pe el. Dupa ce s-a copt l-am intepat cu un ac si apoi l-am spart.
    Deci gura din care a iesit puroi era cam cat .ro de aici din dreapta sus de la eva.ro. apoi am mai avut unele mai mici (mai mici ca asta dar tot asa uriase) si tot cu varza. vreo 2 ani tot asa am avut. pana la urma m-au lasat
  •  
    amo
    • 23 mesaje
    16 Mai 2005, 22:25
    6 7
    Ah,draga mea si eu ma confrunt cu aceeasi problema de mai bine de 3 ani.
    Am un abces exact pe linia slipului ca si tine.Am fost la un medic in urma cu vreo 3 ani jum. chiar cand mi-a aparut si mi-a dat sa iau niste pastile nu au fost nici macar antibiotic si nu s-a intamplat absolut nimic.Problema e ca eu am tras mult cu acest furuncul, deoarece mi-a aparut si cand eram insarcinata in luna a 8-a si a fost cumplit s-a umflat destul de tare dupa care a facut puroi si s-a spart.Dar recidiveaza mereu am fost la un alt doctor si m-a taiat ca un nebun pe viu si am inebunit de durere si acum dupa atata timp tot nu am scapat,atunci cand mi-a aparut in momentul cand am fost insarcinata am folosit ihtiol si am facut penicilina.
    Trebuie gasit un medic bun si facuta o incizie altfel reapare asa cum mi se intampla mie si mai e si dureros pe deaspupra.In vara asta sper sa o rezolv.
    deci pana la urma de medic tot nu scapam.
    Sanatate multa!
  •  
    • 211 mesaje
    17 Mai 2005, 07:42
    3 4
    mi-e frica la doctor
  •  
    • 122 mesaje
    17 Mai 2005, 08:02
    5 3
    si mie mi-e cam frica...pentru am patit-o si eu...nu au mila si nici nu-i intereseaza ce ai cu adevarat..doar taie...nu stiu ce sa fac pentru ca acuma nu ma mai doare deloc deloc dar se simte asa de tare..parca s-ar fi adunat ceva acolo dar nu are pe unde sa iasa...hmmm poate ma duc totusi sa cer o parere
  •  
    • 1132 mesaje
    17 Mai 2005, 11:39
    2 2
    Mai baga varza aia ....si eventual un antibiotic. zinnat de ex
  •  
    • 1303 mesaje
    17 Mai 2005, 13:21
    3 2
    haide mai, nu cred ca sunt toti medicii asa de rai!
    colega mea de camera facuse in zona axilara si medicul i-a zis ca e un stafilococ. a luat antibiotice, a facut si un vaccin si nu a mai avut probleme....
  •  
    • 599 mesaje
    18 Mai 2005, 09:20
    7 8
    Are dreptate Fahnel. Daca va este frica de medic incercati cu foi de varza. cand incepe sa se contureze puneti foi de varza pe care le schimbati le cateva ore. Cum se moaie foaia cum o schimbati. Cand sparge, dupa ce stoarceti bine ca sa iasa "radacina" puneti antibiotic si binenteles foaia de varza, pana cand se inchide.

    Eu asa am scapat si nu am ramas de loc cu semn. Ideea este sa nu incercati sa il spargeti voi. Lasati-l sa isi faca de cap. Doar cand sparge singur atunci ajutatil.

    Sanatate maxima.
  •  
    • 75 mesaje
    14 Iun 2005, 15:30
    6 2
    Sa nu-l zgandari deloc ca-ti ramane semn. Pune seara la culcare, ca sa nu te mai misti apoi, un tampon cu ceai cald, aproape fierbinte, de musetel. Eventual, cand s-a mai racit, pune altul cald, si tine-l toata noaptea. Dimineata o sa vezi ca s-a adunat tot puroiul in cap. Daca nu s-a spart singur, ia-i tu pielita de deasupra si o sa curga singur. Ai grija sa-l tamponezi cu ceva steril, nu neaparat curat. Sa-l speli cu apa oxigenata.
  •  
    • 2209 mesaje
    14 Iun 2005, 16:00
    5 3
    Si mie mi s-a tratat cu Ihtiol. Pui zilnic, in cantitate mare, si lipsti peste el un plasture. Intr-o saptamana ar trebui sa treaca daca faci chestia asta zilnic. Puroiul respectiv este absorbit.
    Ceapa coapta face de asemenea minuni. Tai o bucatzica de ceapa aproximativ de marimea furunculuilui, putin mai mare cat sa-l acopere in totalitate. Bucata de ceapa o coci pe o tava pe foc. Unde coci si vinetele. Nu o lasi foarte mult, doar cat sa se inmoaie. Apoi o lipesti peste furuncul cu un leucoplast si o lasi pana a-2-a zi. Repetzi procedura cateva zile la rand. Efect garantat!
  •  
    • 451 mesaje
    14 Iun 2005, 16:26
    8 3
    Daca furunculul NU E PE FATA, e unul singur, nu se repeta, si e localizat nu trebuie antibiotic ci doar il spalati cu untiseptic local gen Betadine solutie apoasa (nu BETADINE in caz de alergie la iod). Nu umblati le el. Nu trebuie neaparat operat. La majoritatea oamenilor evolueaza bine singur.
    Daca regiunea umflata e importanta (peste 1-2 cm), daca-s mai multe furuncule, daca se repeta, mergeti la medic.
    Daca e pe nas sau pe partea centrala a fetei NU UMBLATI LA EL si mergeti la medic caci trebuie antibiotic. O infectie pe partea centrala a fetei sau pe nas se propaga usor la creier de aceea trebuie sa va dada un medic si sa va prescrie un antibiotic.
  •  
    • 47 mesaje
    16 Iun 2005, 09:16
    4 4
    Dragele mele,furunculul este o infectie data de stafilococul auriu,iar la axila poarta denumirea de hidrosadenita.Daca sparge la suprafata se poate spune ca esti norocos.Daca nu sparge trebuie mers la chirurg, se face incizie si din puroi se duce la analiza sa se afle exact ce antibiotic merge pr furunculul respectiv(nu asa dupa ureche) si apoi cum a zis una dintre eve, cel mai bun e autovaccinul de la Cantacuzino.Multa sanatate.
  •  
    ymy
    • 10 mesaje
    16 Iun 2005, 12:01
    16 3
    ma speriati! eu am un furuncul, cred...(ca nu am mai avut si de o saptamana nu a colectat) intr-o zona extrem de intima si dureroasa...si sper macar sa nu imi mai apara altul! am fost la o dra si mi-a spus ca e furuncul....dar nu era prea convinsa! eu i-am dat cu mibazon...si cu rivanol...dar ma ingrozeste gandul ca o sa imi mai apara altii!