Dantura portelan

•  
    • 86 mesaje
    13 Mai 2005, 23:44
    2 2
    Ma intereseaza costul daca cineva cunoaste cat ar putea costa ???
  •  
    • 8 mesaje
    14 Mai 2005, 00:03
    0 2
    Nu mai stiu acum,dar acum 2 ani un dinte costa 100-125 $,depinde de cabinet.Pretul includea si lucrarile premergatoare fixarii coroanei din portelan(tratament etc.)Eu am platit 120 $ pentru fiecare coroana,indiferent daca era incisiv,molar sau canin.Acum probabil tot pe aici se invarte,dar in euro.
    Succes,e destul de scump,dar rezultatele merita efortul!Sunt foarte rezistente aceste lucrari.
  •  
    • 86 mesaje
    14 Mai 2005, 03:42
    0 0
    Ma intereseaza deasemenea un medic bun prin Brasov daca cunoaste cineva si daca aveti idee cat dureaza o lucrare din asta.Ma gandesc ca toata gura ma coasta cam in jur de 5000 $.Voi ce parere aveti.
    Eu am doar o dinti imbracati,restul sunt ai mei insa nu stiu daca am doi dinti de aceeasi culoare.M-am gandit sa-i fac pe toti in portelan.
    Ce credeti?
  •  
    • 9 mesaje
    14 Mai 2005, 10:58
    0 0
    Cam tot in jur de 120 euro costa un dinte. Mai trebuie pus in calcul si tratamentul dintilor(scos nervii, tratarea cariilor ). O clinica foarte buna in Brasov este Dentalmed pe strada Lunga. Eu nu sunt din Brasov , ci din Iasi, dar acolo mi-am facut lucrarea si am fost foarte multumita, nu am simtit nici o durere, desi mi-au scos vreo 4 nervi, totul se face sub anestezie.
  •  
    • 9837 mesaje
    14 Mai 2005, 12:51
    1 0
    Ceea ce mi s-a parut mie misto la dantura de portelan (am o punte, la masele) este ca o simti imediat de parca ar fi propriii tai dinti/masele. Dupa montare, daca sunt bine ingrijite, gingiile se refac foarte bine. (Pe mine m-a sfatuit stomatologul sa clatesc gura cu ceai de salvie.)
    Merita efortul, din toate punctele de vedere. Pe mine puntea in sine m-a costat 300 USD (are 3 elemente; deci 100 USD elementul), la care, fireste, s-a adaugat manopera.
  •  
    • 86 mesaje
    15 Mai 2005, 01:44
    0 0
    multumesc pt.raspunsuri.
    Lana
  •  
    • 317 mesaje
    15 Mai 2005, 17:19
    0 0
    Daca singurul lucru care te deranjeaza la dintii tai este culoarea,de ce nu incerci un tratament de inalbire?Pentru orice lucrare si mai ales pt.dinti de portelan se slefuieste destul de mult.
  •  
    • 317 mesaje
    15 Mai 2005, 17:20
    0 0
    Nu am inteles cati dinti ai imbracati.
  •  
    • 29 mesaje
    16 Mai 2005, 11:28
    0 0
    Bune fetelor!!!
    Am auzit si eu despe dantura din portelan, dar sincera sa fiu nu stiu prea multe lucruri despre ea. In ce situatii poti sa-ti pui acest tip de dantura? Si cum se procedeaza:renunti la dintii tai sau cum?
    Va multumesc!!
  •  
    • 128 mesaje
    16 Mai 2005, 17:58
    0 0
    Dintii de portelan se pun daca ai dintii lipsa in gura sau pentru a imbunatatii aspectul dintilor deja naturali. In acest ultim caz se pilesc dintii naturali si se imbraca in portelan.
  •  
    • 1 mesaje
    19 Oct 2007, 10:14
    0 0
    sunt din brasov , portelan cu totul 11 mil. 4 dinti + lucrarea
  •  
    • 3 mesaje
    20 Oct 2007, 00:15
    0 2
    Eu am inteles bine? tu vrei sa-ti scoti dinti tai naturali si sa-i inlocuiesti cu portelan??? Nici un medic stomatolog normal la capsor nu-ti va face asta ... in primul rand Dintele natural e al tau, nici un alt dinte prefabricat nu va fi la fel de bun ca cel natural... Iar pentru albire sunt atat de multe variante .. dute la un cabinet si ei vor gasi solutia pentru albirea dintilor... iti dau un exemplu ... cum ti s-ar parea un tip care s-ar duce la medic sa spuna.. vreau un picior de lemn ca piciorul meu are piele cam aspra ... este banal dar asa esti si tu cu dintii ...
  •  
    • 3036 mesaje
    20 Oct 2007, 10:36
    0 0
    breee...

discutia asta e din 2005...
  •  
    • 1 mesaje
    13 Feb 2009, 18:32
    2 0
    clinica dentalmed din brasov te rupe la buzunar da sunt meseriasi.Felicitari!