epilare acasa!

•  
    • 1072 mesaje
    10 Mai 2005, 14:13
    0 0
    As vrea si eu sa stiu ce ceara buna folositi si de unde as putea s-o cumpar?Se gaseste pe undeva folie din aceea ca la salonul cosmetic, pentru ceara?
  •  
    liu
    • 776 mesaje
    10 Mai 2005, 14:50
    0 0
    iubita, eu folosesc benzi depilatoare, le iau de la sensi blu..nu imi vine numele..sunt f bune..cand imi aduc aminte numele, ti-l spun, ok?
  •  
    • 1072 mesaje
    10 Mai 2005, 15:07
    0 0
    o.k.!
  •  
    • 15 mesaje
    10 Mai 2005, 15:51
    0 0
    cat costa benzile depilatoare? sunt practice, nu? se folosesc usor? si eu as vrea sa ma fac acasa cu ceara, sunt curioasa de procedura si "ustensile".
  •  
    • 1401 mesaje
    10 Mai 2005, 18:08
    0 0
    Am incercat si eu odata benzi depilatoare, Gerocossen, dar nu am fost multumita. Nu zmulgea toate firele, plus ca durea prea tare. Si am putut s-o folosesc numai pe picioare (unde suport mai usor durerea), iar la axila n-am putut suporta. Intr-un cuvant rezultatul nu mi-a placut deloc, si am renuntat la ideea. Data viitoare am sa incerc benzi mai scumpe (si probabil mai bune). daca nici atunci nu va merge... Vad eu ce fac dupa aia. Va pup!
  •  
    • 1303 mesaje
    10 Mai 2005, 18:30
    0 0
    aaaa dureros subiect!!!
    pai:
    - aparat de epilat -al meu e braun - e de baza (soramea are chiar cu atenuator de durere, se simte parca parca da tot doare) pentru maini, picioare (pana la genunchi), axilar
    - ceara rece (veet, gerocossen, strep,...) pentru picioare sus, abdomen, regiunea inghinala. se gaseste prin magazinele mari (cora, carrefour) dar si la din alea maricele de cartier. pretul... de la relativ ok (gerocossen dar nu prea face banii) la cateva sute de mii. mie imi plac cele care au si servetele de curatare dupa epilare, cand te ustura pielea de mori.
    sincer, mie mi se pare mai practic epilarea acasa pt ca:
    - merg mereu in delegatii lungi si e mai usor sa ma car cu ceara rece asa dupa mine si cu aparatul
    - ceara calda daca o fac acasa eu umplu baia, bucataria, balconul si motanu' de ceara si de fum asa ca... plus ca nu imi place si nu prea reusesc sa ma fac
    - la cosmetica pt ceara calda... eh daca ziua ar avea 40 de ore ce bine ar fi.. si nici ideea ca s-au mai facut altele cu ceara pe care mi-o pune pe mine nu imi place (stiu ca e strecurata si fiarta si para sterilizata dar nu imi place deloc ideea)
    spor la despadurit!
  •  
    • 46 mesaje
    12 Mai 2005, 14:00
    0 0
    Gasiti benzi de epilat de la gerocosen, sunt ieftine si f bune. O cutie cu 12 benzi este in jur de 50.000.
  •  
    • 167 mesaje
    12 Mai 2005, 15:09
    0 0
    Ce recomandatzi pentru epilarea in zona intima ?
    Cu lama a 2-a zi trebuie sa te faci din nou asha de repede creshte, cu crema depilatoare am incercat shi mai multzi nervi mi-am facut iar cu aparatul ... am incercat o singura data shi NU RECOMAND nimanui initzial am crezut ca a meritat efortul shi durerea cumplita deoarece zona a ramas fina shi "curata" vre-o 2 saptamani insa dupa aceea DEASTRU toate firele crescute pe sub piele ... a fost ingrozitor m-am kinuit o luna sa scap de firele crescute pe sub piele se vedea oribil

Shtitzi cumva o metoda eficienta pentru aceasta zona ?
  •  
    • 2938 mesaje
    12 Mai 2005, 15:49
    0 0
    Ceara, iubita. Calda sau rece, e cea mai eficienta. Creste mult mai greu si doare mai putin (ca timp adica, tragi o singura data si gata...bine, suna usor insa cand tragi ooooops ce ingheata sufletul in tine ).
  •  
    • 590 mesaje
    12 Mai 2005, 16:55
    0 0
    Pt prima oara in viata mea m-am facut cu ceara acasa acum 2 zile.Am cumparat o ceara depilatoare cu ceara de albine si m-am facut ca naiba,daca o lasam sa se raceasca,cat trebuia sa o pot suporta atunci nu o mai puteam aplica deoarece se intindea ca si guma asa ca am incercat sa o pun mai calduta si m-am ars toata,pe langa faptul ca toaa bucataria era plina de ceara.Ceara rece nu am folosit si nu stiu cum se foloseste caci pana acum m-am tot facut la salon cu ceara de unica folosinta,iar cu benzi am incercat o singura data si a fost grava situatia.
  •  
    • 1401 mesaje
    12 Mai 2005, 19:17
    0 0
    Eu pentru zona intima folosesc crema depilatoare si va spun sincer ca imi convine cel mai mult aceasta metoda. In zona inghinala pielea fiind mult mai sensibila decat in alte zone, dupa lama ma irit (am incercat odata, m-am iritat groaznic si am renuntat la ideea), iar cu ceara ma doare prea tare, si eu nu sunt genul care sa suport prea multa durere. Asa ca ramane crema cea mai potrivita pentru mine. Desi am vazut ca multe fete nu agreeaza aceasta metoda de epilare pentru zona intima. Ce sa-i faci, fiecare cum se simte mai bine. Doar pe picioare pot suporta metode mai dureroase, aparat de epilat, de exemplu (cu conditia sa fie unul bun). Cu ceara nu ma pot face singura (am incercat odata si a fost dezastru), decat daca ma ajuta cineva, care sa se priceapa sa o aplice si sa o scoata ca lumea; sau daca merg la un salon. Am vazut ca ati scris de ceara rece, poate o sa incerc si eu sa vad ce iese. Va pup!
  •  
    • 2035 mesaje
    12 Mai 2005, 20:20
    0 0
    Si eu tot cu crema sau cu lama ma fac in zona intima. As vrea totusi sa incerc cu ceara, dar sa ma fac cu ceara calda, singura acasa nu-mi prea surade (ati citit ce a patit wendi), iar la un salon nu m-as putea duce pt acea zona (numai gandul la cate femei au mai fost epilate cu ceara aia si brrrr!). Asa ca singura solutie ramasa si singura care ma tenteaza ar fi cea cu ceara rece insa am auzit ca doare mult mai rau si nici nu smulge ca lumea (mai multe rupe firele). A foslosit cineva metoda asta? Cine stie sa-mi dea cateva informatii,pls?
    Va pup si epilare cat mai putin dureroasa!
  •  
    • 219 mesaje
    1 Iun 2006, 22:57
    0 0
    Eu mi-am facut apartamentul zob cu ceara calda,nu mai repet figura cu ceara rece m-am lipit de toate lucrurile din jur,probabil nu stiu eu sa o folosesc...aveam ceara pe tot corpul si nu se mai dadea jos ca sa nu mai vorbim ca nu mi-a smuls nici un fir...
    Cu lama ma irit
    Cu aparatul(rowenta) am aceeasi problema ca voi:fire de par sub piele
  •  
    • 2209 mesaje
    1 Iun 2006, 23:30
    0 0
    Ce dragute sunteti! Doamne ce se mai chinuie femeile ca sa fie frumoase... Si eu sunt una din chinuite...stati linistite. Am descoperit o chestie. IMi las sa creasca parul inghinal, pana creste tot. Dupa ce a crescut, ma duc la cabinet sa ma chinuie aia bine. Apoi, cand incepe sa creasca, il smulg imediat. (Am acasa ceara calda, de la Farmec. E FOARTE buna! Trage tot si e si flexibila.) Ideea este sa nu lasam sa creasca mult...cum au dat cateva fire, cum sa le si smulgem. Doare mult mai putin si esti gata in 5 minute! Daca lasi sa creasca mult...iti dai seama, atatea fire de par...o durere ingrozitoare! Cateva fire abea daca le simti! Spor fetelor, spor!
  •  
    • 1555 mesaje
    2 Iun 2006, 09:11
    0 0
    gasiti benzi depilatoare bune la callos, nu mai stiu sigur pretul ...
  •  
    • 508 mesaje
    2 Iun 2006, 09:17
    0 0
    fetelor va spun si eu din experienta mea. m-am facut cu ceara calda acasa, dar dura mult, inghinal -crima si pedeapsa- iar axila niciodata nu reuseam. la cosmetica, in primele experiente cu ceara rece a fost ca draq. si m-am jurat ca nu ma mai duc, dar cate zice omul la nervi. a trebuit sa ma internez si m-am dus la una pe care o cunosteam si nu m-a curatat de ceara dupa ce m-a facut, eram verde toata pe picioare, si la urgenta cand am vazut am racait ceara aia de pe mine, de-mi luasem si piele si alte cateva randuri. 2 luni m-am chinuit sa scap de eczeme de pe picioare , de ziceau aia ca am raie.
  •  
    • 508 mesaje
    2 Iun 2006, 09:22
    0 0
    cu greu am acceptat sa mai merg la ceara rece, si am dat de alta proasta. una peste alta, acum am gasit o tipa care face bine si sunt multumita la cosmetica. ptr. zona inghinala, ma facea cu ceara calda de unica folosinta, sunt niste bilute mici, le desface in fata ta si le pune la incalzit, le arunca. acum ma face cu ceara rece, ptr. piele sensibila si daca pune fasii foarte inguste e ok, cred ca dupa o vreme o sa incerc si eu acasa cu benzi. cu aparatul am incercat, dar n-am nici atata rabdare si-mi si cresc fire sub piele. crema ma umple de nervi, nici nu se ia tot si ultima data am facut o alergie puternica de am luat claritin 1 saptamana.
    cam atat din experienta mea
    si subscriu si eu: daca ar avea ziua 40h...
  •  
    • 345 mesaje
    3 Iun 2006, 12:56
    0 0
    Si eu ma epilez acasa dar nu singura. Vine cineva la mine. Chestia e ca patesc o chestie aiurea care ma deranjeaza rau. Eu am destul par fiind mai "dotata" la capitolul asta. Dupa ce ca trebuie sa il las sa creasca ceva timp, adica nu ma pot face saptamanal fiindca daca nu e destul de lung, nu prinde, dupa epilat nu pot sa spun niciodata ca am ramas "cheala". Mereu ma lasa cu firisoare de par in diverse zone, plus firele care se lipesc si intra sub piele. Voua vi se intampla la fel? Folosesc ceara calda. O epila mai bine cea rece?
  •  
    • 482 mesaje
    4 Iun 2006, 11:30
    0 0
    hehehhe..chiar ca sunteti dragute! dar totusi nu singurele care aveti probleme de genu' asta.. eu cu aparatul nu suport sa ma fac; mi se pare un chin mult prea mare, si cand e sa creasca, creste ca d.racu (o gramada de fire pe sub piele...firu mai gros...varza!) De lama oare ce sa mai vorbesc? Ma irit in asa un hal incat imi apar pe pori picaturi de sange, deci va dati seama ca iese din schema. Cred ca am ani buni de cand n-am mai pus lama pe mine..in schimb ceara, Doamne, ceara e atat de buna pt mine dar NU sa ma fac eu acasa caci iese jale! Sunt neindemanatica si nu de alta dar mai dau foc la apartament
    Asa incat ma duc cat de des pot la cabinet, iar daca n-am timp in timpul saptamanii, merge si-n weekend.
  •  
    • 271 mesaje
    4 Iun 2006, 12:43
    0 0
    Fetelor, pentru ca nimic nu ma multumeste as vrea sa-mi cumpar ceara reciclabila folosita in saloanele de cosmetica de la distribuitorii de produse pentru saloane de infrumusetare. a incercat careva?????? stiti cumva ce gramaj are o cutie? cred ca ar fi cea mai buna metoda de epilat acasa cu putina indemanare.
    Desi pana acum m-am epilat la salon cu ceara, habar n-aveam ca aceeasi ceara e folosita si ptr celelalte cliente...e inacceptabil! oricat de sterilizata ar fi ma gandesc ca, in afara ca o folosesc si altele, exista si unele boli....:-