micoza piciorului

  •  
    • 8 mesaje
    4 Mai 2005, 14:21
    1 3
    buna
    am o ciuperca, eczema, nu stiu ce este, pe degetul mare de la picior; nu am fost la dermato; consider ca nu e ceva grav, insa ma mananca noaptea destul de rau; vad ca se intinde si la degetul urmator; m-am dat cu unguent de galbenele si am facut bai cu ceaiuri dar vad ca reapare la cateva zile dupa ce cred ca scap de ea
    ati patit asa ceva? cum v-ati tratat?
    multumesc
    cu lamisil nu am incercat inca; ma tem sa nu dau 400 mii lei degeaba, caci nu stiu ce tip de ciuperca este
    va pup
  •  
    • 193 mesaje
    4 Mai 2005, 15:03
    1 0
    eu am avut o chestie asemanatoare pe degetul mic de la picior, de fapt in spatele lui. erau mancarimi care apareau la dus si durau toata noaptea, de ma trezeam sa le scarpin am fost la medic, mi-a dat nizoral unguent si pudra baneocin. faceam dus exact inainte de a ma duce la culcare, ma dadeam cu nizoral si asteptam sa se usuce cat de cat, apoi puneam soseta de bumbac, iar dimineata, tot dupa dus, puneam baneocin si plasture deasupra. a trecut in vreo saptamana
  •  
    • 9835 mesaje
    4 Mai 2005, 15:16
    1 1
    mona, am vazut la altii micoze oribile ale piciorului, de credeai ca ii mananca de vii.
    Nu sta asa, du-te la dermatolog, sau macar incearca un medicament eficient - picioarele tale merita mult mai mult de 400.000 de lei.
  •  
    • 513 mesaje
    4 Mai 2005, 15:53
    0 1
    Buna! Incearca cu otet ...unele dintre aceste ciuperci mor in mediu acid. Eu mi-am pus tamponase de vata cu otet... peste cirap si ... mi-au trecut. Daca este vb de aceiasi ciperca, din descrierea facuta de tine asa pare(si eu aveam aceleasi simptome) trebuie sa treaca.
  •  
    • 513 mesaje
    4 Mai 2005, 15:54
    0 2
    Scuze ...ciorap mi-am pus!
  •  
    • 513 mesaje
    4 Mai 2005, 15:55
    0 0
    Ce sa mai zic ...cirap si ciperca! Asta este!
  •  
    • 9835 mesaje
    4 Mai 2005, 17:01
    3 0


    cred ca ai baut o bere si te-ai cam "cipit"
  •  
    • 8 mesaje
    4 Mai 2005, 18:47
    0 0
    multumesc fetelor pt sfaturi; o sa le pun in aplicare; baneocin am in casa dar nu am folosit-o gandindu-ma ca antibioticele favorizeaza dezvoltarea ciupercilor...am sa incerc si cu otet si daca nu scap o sa merg la doctor ca nu am incotro; din pacate stiti cum sunt unii dintre noi(printre care si i, nu merg la medic decat cand sunt disperati si de multe ori e tarziu...
    sunteti dragutze, va pup
  •  
    • 109 mesaje
    4 Mai 2005, 19:51
    1 4
    buna!

    si eu ma dau batalie tot cu o micoza la picior. sa-ti spun ce mi-a recomandat mie o ruda farmacist:
    - unguent CLOTRIMAZOL ( e in jur de 20.000 lei) aplicat de 2 ori pe zi
    - dupa ce speli zona cu putin sapun, tb sa te stergi f bine si intre degete ca sa nu ramana umezeala;
    - ar fi bine dc ai gasi pe cineva sa-ti prepare o solutie cu albastru de metil( sa nu-l fol simplu, pateaza !)
    - sosete din bumbac.

    Eu am scapat de mancarimi si acum astept sa se refaca pielea. Bafta si dc ai nedumeriri, intreaba-ma!
  •  
    • 8 mesaje
    4 Mai 2005, 20:27
    1 2
    buna mirona, merci de sfaturi; de faza cu clotrimazolul si sapun cu sulf am trecut de cateva luni; a avut efect atunci dar nu mai are...
    o sa incerc cu albastru de metilen ca am din ala; o sa-l pun mai concentrat ca sa aiba efect (da-le-n-colo de sosete daca le pateaza, numai sa scap eu
    multzam fain
  •  
    • 404 mesaje
    4 Mai 2005, 21:52
    0 2
    Proful de chimie de la facultate mi-a spus ca,,,clorul e bun impotriva ciupercilor.Atentie sa fie diluat!!!
  •  
    • 109 mesaje
    6 Mai 2005, 18:52
    0 1
    cu placere!
    albastrul de metil este dezinfectant, dar nu cred ca rezolva pb singur. In plus, usuca pielea, asa ca nu uita sa dai si cu o crema f hidratanta dupa aceea.

    eu m-am dat cu el nediluat si m-am albastrit toata, si pe maini si pe picior si cada ca de! am dat fuga sa ma spal

    daca se dilueaza putin( sincer, nu stiu cu ce, sa intreb ) este mai usor de fol si are aceleasi efecte.

    sper sa-ti treaca!
  •  
    • 1 mesaje
    2 Oct 2012, 10:22
    2 1
    M-am confruntat mai mult de un an cu aceasta problema.
    E drept ca n-am fost cu adevarat preocupat, mai ales ca citisem ca trebuie urmat un sir lung de investigatii.
    Intr-o zi, stand la rand intr-o farmacie Dami-Mar, mi-au sarit in ochi cuvintele: LAMISIL - distruge ciuperca piciorului.
    Am luat crema si acum o folosesc. Vad deja rezultate considerabile dupa cateva zile.
    LAMISIL e o crema destinata micozei piciorului, degetelor si altor zone, dar nu si unghiilor. In prospect scria insa ca au creme speciale pt unghii.
    Va incurajez sa cumparati aceasta crema. Costa in jur de 30 de lei.
  •  
    • 35 mesaje
    27 Nov 2012, 23:14
    2 2

    eu iti recomand sa mergi la medic; ciuperca se poate extinde si e bine sa aplici tratamentul corect de la inceput; asa ai cele mai mari sanse sa scapi repede de ea;  sunt medici buni la Medsana, poti merge acolo. sanatate multa!

     

  •  
    • 21 mesaje
    16 Ian 2015, 12:38
    1 0
    Buna! Fiica mea avea un fel de ciuperca pe degetele de la picioare. I s-au innegrit la incheietura. Cel mai probabil a luat-o de la strand. Asa ca dupa ce am citit mai mult despre aceasta boala si am intrebat si un medic a inceput sa foloseasca cateva produse naturale pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation. Asa ca a inceput acest tratament si a folosit o pudra naturala pentru picioare cu arbore de ceai, o crema antiseptica si o sticluta de ulei din arbore de ceai. Dupa ce spala pe picioare, cu un sapun organic de la ei, aplica crema antiseptica plus 2-4 picaturi de ulei din arbore de ceai. Dupa ce era bine uscata aplica pudra. Pentru ea aceste produse au avut rezultate foarte bune, au functionat si le recomand.
  •  
    • 87 mesaje
    27 Ian 2015, 01:29
    0 1
    Si crema Nidoflor e buna vreo 10 lei un tub,si pt piele si pt ciuperca sub unghie,va spun din proprie experienta.Dar daca nu are niciun efect intr- o săptămână tot la dermatolog e mai sigur!
  •  
    • 1 mesaje
    12 Iul 2016, 16:15
    0 0
    M am confruntat si eu cu micoza piciourului in special al unghilor, am luat o de la sala din sauna sau de la dusuri. Unghia mea era afectata si ingalbenita arata urat si am incercat tratamente de la farmacie nimic nu a functionat desi erau f scumpe Apoi am citit pe net despre tratamente naturiste cu otet de mere, bicarbonat , imi muiam picioarele intai in otet 5-10 min apoi puneam un pic de bicarbonat si frecam mai stateam asa 5 min apoi am adaugat apa calda in lighean si am mai stat 5 min . In fiecare seara timp de 2-3 sapt si apoi unghia a inceput sa se refaca. Acum preventiv picur ulei esential de oregano sau arbore de ceai pe unghii si intre degetele de la picioare. Chiar functioneaza. Unghiile mele sunt din nou sanatoase sunt roz si fine. Inainte erau galbene si incepusera sa se incovoieze si sa se rupa. Recomand tuturor acest tratament. Este pe termen lung dar functioneaza garantat
    Acest mesaj a fost editat de către Loreina: 12 Iul 2016, 16:17
  •  
    • 2 mesaje
    8 Sep 2016, 21:49
    5 2
    Iti recomand sa consulti un medic podiatru.
    Eu asa am scapat. Am fost la un cabinet podiatru din Bucuresti.
    Poti intra pe site-ul lor si sa ii contactezi: http://www.podiatrica.ro/contact/
     
  •  
    • 3 mesaje
    19 Iul 2017, 23:32
    0 2
    Buna,

    Am avut si eu recent probleme la unghie. Se ingalbenise intr-o parte, se extindea si imi era frica sa nu raman fara ea. O farmacista pe care o cunosteam de ceva vreme mi-a recomandat un lac transparent care se aplica seara, dupa dus. Solutia se numeste Kitonail si de cand am folosit s-a retras foarte mult ciuperca. Mi se pare o solutie simpla, la indemana si care isi face treaba. Mare atentie la cei din jur - familie - pentru ca ciuperca e contagioasa. Daca aveti simptome, rezolvati cat mai repede.
  •  
    • 3 mesaje
    27 Iun 2021, 18:43
    5 0
    Buna. Din propria mea experiență voi spune că este necesară o tratament complex, mulți oameni se confruntă cu o infecție fungică și, de obicei, nu există nimic teribil în ea, doar că poate fi dificil de vindecat.
    Candidol combină un întreg complex de extracte din plante naturale:
    ULEI DE ARBORE DE CEAI
    EXTRACT DE TĂTĂNEAS
    ULEI DE IENUPĂR
    Comanda CANDIDOL direct de pe site-ul oficial al producatorului la un pret promotional redus cu 50%: https://cutt.ly/rmr4IoI
    După completarea formularului şi plasarea comenzii, în scurt timp vei fi sunat pentru a confirma comanda, pentru a furniza adresa la care doreşti să primeşti produsul şi pentru a primi răspunsuri la eventualele întrebări pe care le-ai putea avea.

    Acest mesaj a fost editat de către Eva80: 27 Iun 2021, 18:45