Relatia s-a racit,iar eu sunt insarcinata

  •  
    • 1890 mesaje
    2 Sep 2015, 23:07
    2 0
    ViktorC said:
    AndreeaC96 said:
    ViktorC said:Chiar asa mai Andrea, cum ai ajuns tu la adoptie ?

    Avura-i un iubit de la care te-ai pricopsit cu o sarcina ce doresti cu orice ptret a o pastra ...

    Pai nu mai bine mai astepti un doi-trei ani ( dupa cum amintea Scorpion) si-o mai pui de-o tavaleala serioasa ? Ha ?

    Ca tot ii viata atit de roz ...

     

    Nu,multumesc. Eu merg pe ideea: Daca pe mine m-a adoptat cineva eu de ce sa nu fac acelas lucru? 

     

    Ai suflet maret, am priceput .

     

    Cum de-altfel "visuri" marete pentru o pustoaica de doar 19 ani . De moment, planuri doar, ce-ti ofera viitorul ... vei vedea . Printre prioritati la o asa virsta, e sa inveti secretele in a iti "citi" partenerul , in ce priveste in ale dragostei, parerea mea.

     

     Uite-asa o barba avea/ Si-uite-asa o pieptana!

  •  
    • 1890 mesaje
    2 Sep 2015, 23:10
    0 0
    AndreeaC96 said:

     Mama naturala a putut sa o ia inapoi?

     Culmea ca era decazuta din drepturile parintesti, dar la tribunal a avut drept sa se prezinte pentru pronuntarea contra adoptiei.

  •  
    • 169 mesaje
    2 Sep 2015, 23:12
    0 0
    scorpion112 said:
    AndreeaC96 said:

     Mama naturala a putut sa o ia inapoi?

     Culmea ca era decazuta din drepturile parintesti, dar la tribunal a avut drept sa se prezinte pentru pronuntarea contra adoptiei.

     
    Da, ca ea e Mama Omida are drept sa faca ce vrea. Daca sistemul ii permite asta e. Si copila a ramas cu ea sau tot in plasament?
     

  •  
    • 495 mesaje
    2 Sep 2015, 23:14
    0 0
    Pai Andreea draga,de tot visezi tu atatea.DE CE NU INCEPI SI SA PUI IN APLICARE?Sa te concentrezi sa inveti,sa faci ceva pentru viitorul tau.Pai daca Doamne fereste,se imbolnavesc parintii??tu ce faci?
    Lasa vorbele si visele.Pune-te pe fapte!!!
  •  
    • 1890 mesaje
    2 Sep 2015, 23:15
    0 0
    In plasament. Ea stie ca mai mult de 18 ani n-o poate tine. si dupa aia o s-o ia de-acolo si-o pune la munca sau "la produs".
  •  
    • 169 mesaje
    2 Sep 2015, 23:20
    0 0
    scorpion112 said:In plasament. Ea stie ca mai mult de 18 ani n-o poate tine. si dupa aia o s-o ia de-acolo si-o pune la munca sau "la produs".

     
     Nici sa stea in plasament nu e bine. La 18 ani ii face bagajul si du-te fata. Mai sunt si ingrijitoarele care se ataseaza de anumiti copii si incearca sa ii adopte.

    Normal ca ,,la produs,, doar ce ar putea sa ii faca. Dupa ce ca a crescut intr-un mediu infect o nenoroceste de tot.  

  •  
    • 495 mesaje
    2 Sep 2015, 23:23
    0 0
    Imi zicea cineva(strain) ca a observat ca la noi in tara nu sunt importante relatiile interumane.Are dreptate.
    Incep sa cred ca nu e lipsa educatie,cred ca e gena.
  •  
    • 21 mesaje
    3 Sep 2015, 08:29
    0 0
    Eu nu voi ajunge asa ceva niciodată e bine să corectezi greșeala părinților și s-o schimbi chiar tu
  •  
    • 414 mesaje
    3 Sep 2015, 09:16
    0 0
    veracara said:Pai Andreea draga,de tot visezi tu atatea.DE CE NU INCEPI SI SA PUI IN APLICARE?Sa te concentrezi sa inveti,sa faci ceva pentru viitorul tau.Pai daca Doamne fereste,se imbolnavesc parintii??tu ce faci?
    Lasa vorbele si visele.Pune-te pe fapte!!!

     Veracara .. tu la  varsta  de  19  ani  cum  erai?  nu  vreau  sa  ranesc,  fii  constienta....  poate  nu  asteptai  un bebe...  dar  totusi,  si  as  putea  scrie  mult  mai  multe...  

  •  
    • 495 mesaje
    3 Sep 2015, 09:49
    0 0
    Eu la 19 ani lucram, nu mă bazam pe mama bolnava.
  •  
    • 495 mesaje
    3 Sep 2015, 10:09
    0 0
    Când scrii pe un forum public nu încurajezi copilele sa desfacă picioarele și sa facă copii cu primul venit,nu le dai de înțeles că așa se rezolva problemele în cuplu.Nu toate au situația financiara a Andreei. Și atunci sunt toate șansele sa ajungă copilul la orfelinat.Ai văzut vreodată copiii de la orfelinat? Eu am văzut într-o vara, aduși de străini la mare.Nu poți descrie câtă suferință e în ochii acelor copii.
    Ar fi frumos ca viața sa fie ca în filme sau ca în basme...dar nu este.
    Copilele astea viseaza...nu întreabă barbatul dacă chiar vrea copii cu ea și în acel moment.
    Barbatul ce sa zică. ..oricum nu creste el copilul.Poate sa și dispară.
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 3 Sep 2015, 10:13
  •  
    • 7959 mesaje
    3 Sep 2015, 10:21
    0 0
    scorpion112 said:Una din finele mele (am trei) a pierdut trei sarcini. Medicul i-a spus ca nu mai poate avea copii si fina mea s-a resemnat, ba a si multumit lui Dumnezeu ca a ramas in viata, ultima sarcina a fost foarte grea, toxica si a pierdut-o in luna mare. Desi sunt foarte bine situati financiar totusi niciodata nu si-au pus problema adoptiei. Au spus ca, de multe ori, copilul tau iti poate face o "bucurie" d-apoi unul adoptat pe care nu stii ce hram poarta. Acum ii inteleg mult mai bine vazand ce poti debita.

     Gresesti grav! Un copil e un "bot de carne", pe care "il modelezi", nu asa spuneai tu?
    Copilul ala copiaza ce vede in casa, deci daca devine om bun sau rau este doar vina parintilor, nativi sau adoptatori! 
    Totul e relativ, nimic sigur. 

  •  
    • 12625 mesaje
    3 Sep 2015, 10:38
    0 0
    cand treceti pe mancare???
  •  
    • 11561 mesaje
    3 Sep 2015, 10:44
    0 0
    carmen008 said:cand treceti pe mancare???

     
      Da  de  futut , nimic???

  •  
    • 12625 mesaje
    3 Sep 2015, 10:45
    0 0
    la ora asta? si la noapte ce facem?
  •  
    • 11561 mesaje
    3 Sep 2015, 10:48
    0 0
    carmen008 said:la ora asta? si la noapte ce facem?

     Pai  n  ai  vazut  ca  unele  o  fac  de  3  ori  pe  zi!!, si  2  noaptea!!

  •  
    • 12625 mesaje
    3 Sep 2015, 10:56
    0 0
    pitipoanca69 said:
    carmen008 said:la ora asta? si la noapte ce facem?

     Pai  n  ai  vazut  ca  unele  o  fac  de  3  ori  pe  zi!!, si  2  noaptea!!

     
    nu ai avut si tu noroc de asa o muiere ...off  

  •  
    • 414 mesaje
    3 Sep 2015, 12:06
    1 0
    carmen008 said:
    pitipoanca69 said:
    carmen008 said:la ora asta? si la noapte ce facem?

     Pai  n  ai  vazut  ca  unele  o  fac  de  3  ori  pe  zi!!, si  2  noaptea!!

     
    nu ai avut si tu noroc de asa o muiere ...off  

     Pe  voi  chiar  ca  va  mananca  rau....  am  mai  zis  cineva  ca vrea sa  va  scuture  blanita...  eu  i-as  mai  adauga  si  putina  stralucire...  ca  sa  para  noua....
       Omenii  vin  cu  diverse  sfaturi  sa  mai  ajute  ..  ca  persoana  care   deschide   topicul  sa  simta  un  sprijin  moral...  
    Dar  voi  bateti  campii..  cu  chilotei  umezi.... 

  •  
    • 12208 mesaje
    3 Sep 2015, 12:08
    0 0
    e Joi au voie .....
  •  
    • 12208 mesaje
    3 Sep 2015, 12:17
    0 0
    scorpion112 said:Am o prietena care a incercat din rasputeri o adoptie si s-a lasat pagubasa. I-a cerut o caruta de acte (de la certificat de casatorie, adeverinta de salariat, cont in banca, pana la actul casei), examene psihologice si psihiatrice, declaratii de la familie, cunoscuti, colegi de serviciu si apropiati, intrevederi si paraintrevederi, Dupa ce a terminat cu toate acestea care au costat-o timp si bani a reusit sa ia pe rand trei copii (mai marisori). Prima data a luat o fetita cam de trei ani. I s-a acordat o perioada de proba timp in care era un trafic la ea in casa parca era aeroport. Veneau cei de la protectia copilului. Cand in sfarsit s-a terminat perioada de proba si copilul si mama adoptiva s-au atasat una de alta a venit puternic din urma mama adevarata care s-a opus adoptiei, desi copilul era dat in plasament. Apoi a luat doi copii baiat si fata de cam 6-7 ani. Copii crescuti la tara de o asistenta maternala. Vai de steaua lor, pana i-a invatat reguli elementare de igiena i-a trecut parul prin caciula. Cand in sfarsit ii pregatea de scoala (dupa ce i-a dus in excursii prin tara, se minunau de masina, de locurile pe unde treceau) a observat ca baietelul incepuse sa fure bani. Nu multi, maruntis, dar cand l-a pus in fata dovezii mai si mintea cu nerusinare. Astfel s-a terminat faimoasa experienta cu copiii adoptati, nu-i mai trebuie nici sa auda.

     Sa stii ca exista si cazuri mai norocoase , vecina mea a adoptat un baietel de 2 anisori si le merge foarte bine sotul ei este musulman si au gasit un copil musulman ca si origini, au asteptat 3 ani dar a meritat .Mai stiu o fata din Constanta a facut vre-o 10 ani tratamente sa tina sarcina ...nimic ...apoi  a adoptat copilasul unei fete de la ea din bloc care era in liceu cand a conceput copilasul , asa ca l-a dat spre adoptie ; la o luna dupa ce au luat copilul a si ramas insarcinata ...era in spital cand am nascut eu fata cea mare si dupa numele baietelului ei adoptat care se numea CODRIN l-am botezat si eu peste 5 ani pe baiat tot  Codrin...Stiu si un caz nefericit dar nu imi fce placere sa va povestesc despre el ...