vreau sa scap de negi....va rog mult!!

  •  
    • 32 mesaje
    27 Apr 2005, 21:26
    3 9
    Buna fetelor!Vin si io cu o problema care sper sa o rezolv cat mai repede si mai putin dureros.
    Am niste negi in palma si pe degete....si asa urat sa vad. Stiti cumva vre-un tratament sau o modalitate prin care pot scapa de ei? Am auzit ca trec numai daca merg la doctor sa ii ard...da cica ii asa dureros...si imi e prea frica..
    Daca stiti alte modalitati va rog mult sa imi spuneti.
    Multumesc frumos!!! pup
  •  
    • 115 mesaje
    27 Apr 2005, 21:47
    5 4
    eu zic sa incerci sa iti dai cu zeama dela o ceapa pe negi
    taie=i mustatile alea si stoarce prin capat zeama si pune direct pe negi
    nu ai nimik de pierdut si nici nu patesti nimik rau , poate doar bine
  •  
    • 1026 mesaje
    27 Apr 2005, 21:58
    4 4
    Poti sa intrebi la farmacii si Plafar de solutii speciale pentru asa ceva. De obicei sunt pe baza de rostopasca.
    Eu am avut probleme cu negii si iti pot spune ca aceste tratamente sunt de lunga durata si de multe ori fara efect sau cu efect temporar.
    Du-te la dermatolog (eu acolo am ajuns intr-un final) si nu iti mai fie frica!! Hai ca doar nu ai 2 ani. Plus nu doare, nici nu apuci sa zici "au". Mai mult pisca, zau asa.
    Mai ales daca ai asa multi si sunt asa inestetici nici nu m-as mai gandi la durere ci la cum sa scap mai repede de ei. Eu ma simteam tare aiurea cu negii aia pe maini.
  •  
    • 2039 mesaje
    27 Apr 2005, 22:24
    1 2
    De negi nu prea ai cum sa scapi decat prin ardere, asa cum ti s-a mai sugerat!Si eu am avut si sa stii ca nu e deloc atat de dureros pe cat iti imaginezi tu.Iti face anestezie locala si nu simti nimic.Daca ai grija, pana se vindeca, sa-ti menajezi un pic mainile, va fi totul ok!
    Din pacate,insa,in cele mai multe cazuri acesti negi recidiveaza. Eu am facut un tratament cu isoprinosin tablete si n-am mai avut pb de atunci.
  •  
    • 218 mesaje
    28 Apr 2005, 09:37
    5 3
    eu am scapat de negi cu un produs Scholl special ptr.negi
  •  
    • 18 mesaje
    28 Apr 2005, 09:43
    5 3
    Slava Domnului am scapat de negi, eu cred ca am strins toti negii din lume la degetele de la picior si m-am chinuit cu ei 2 ani utilizind tot felul de prostii. Ultima incercare de a elimina acesti oaspeti neinvitati a functionat, am mers la farmacie si mi s-a dat o solutie care contine un amestec de oxizi bazici /NaOH + KOH/. A mers de minune, negii mei unii cit un deget/nu glumesc/ au trecut si nu au lasat nici urma ca au fost pe la mine. Denumirea produsului este ,,Cistotelo,, , el este din Ucraina , in R. Moldova el se gaseste peste tot dar nu stiu daca este si in Romania, de aceea ti-am scris care este continutul chimic - doar cei doi oxizi bazici nimic mai mult,poate te ajuta intrebi la farmacie daca au asa ceva.
  •  
    • 601 mesaje
    28 Apr 2005, 10:09
    8 2
    Eu am scapat de negii din palma (care devenisera si durerosi) cu nitrat de argint, de la farmacie. Este un mic baton cu care se tamponeaza locul bolnav si s-au dus in mai putin de o luna. Pur si simplu au cazut unul cate unul, cand m-am scarpinat si au ramas mici adancituri f. curate care s-au netezit in cel mai scurt timp. Inainte folosisem tot felul de leacuri, care dadeau si nu dadeau rezultat (comprese cu ceapa macerata in otet, rostopasca...), dar care s-au intins pe jumatate de an si, mai mult degeaba.
  •  
    • 242 mesaje
    28 Apr 2005, 10:27
    3 5
    Eu am fost la derma si i-am ars. Nu mi-a placut, asa ca la altii care mi-au apararut mai nou am folosit CLAVUSIN.
    Este o sol fol ptr. bataturi, se gaseste in taote farmaciile si costa cm 30.000.
    Se pune cu un pic de sol fix pe neg (nu si pe linga ca arde un pic pielea) si se bandajeaza locul. Dureaza cam 2-3 saptamini in functie de cit de mare e negul.
    Important e sa nu te sperii ca se va coji un pic pielea si negul se va mari- se ridica in sus pina ies si radacinie.
    Fii perseverenta si da cu solutie pina ies radacinile de tot -ca sa fii sigura ca nu mai iese si alta data.
    Eu sunt super multumita!
    BAFTA
    pup
  •  
    • 344 mesaje
    28 Apr 2005, 12:07
    6 2
    eu am avut cativa pe mana si am scapat de ei cu rostopasca. rupi o frunzulita si te dai cu sucul acela galben-portocaliu pe neg. se va inchide la culoare. repeti cat de des poti. si de 2 ori pe zi. Strabunica mea ii spunea plantei asteia negelaritza, tocmai pt ca vindeca negii.
  •  
    • 1928 mesaje
    28 Apr 2005, 12:40
    1 3
    eu, cand eram mica, imi aparusera niste negi in palme, care o cam luasera razna. am fost la doctor si i-a ars cu niste acid. a picurat o picatura de acid, s-a facut o basica, a tuns basica, a dat cu albastru e metil, si gata. am scapat de ei definitiv. n-a durut deloc, doar a usturat un pic locul respectiv.
  •  
    • 218 mesaje
    28 Apr 2005, 12:47
    0 5
    ai grija cu amestecul de NaOH si KOH , nu incerca sa-l faci singura ca primul este soda caustica
  •  
    • 32 mesaje
    28 Apr 2005, 16:29
    3 5
    Va multumesc mult de sfaturi....am sa incerc prima data ce mi-a sugerat yardley ....dar daca tot nu da rezultat....tot la medic trebuie sa ajung caci se vad asa urat negii..si trebuie sa scap cumva de ei...
    Multumesc inca o data! pup
  •  
    • 425 mesaje
    29 Apr 2005, 14:10
    3 0
    hey, mie mi-au trecut toti negii ( ma jucam cu broscutele cand eram mica) cu propolis. nu altceva...a luat mama din piata propolis de la tarani, a rupt o bucatica, a inmuiat-o intre degete si mi-a pus-o peste neg, dupa care a lipit un pl,asture deasupra...nu umblam la el, il lasam cate 3 -4 zile, schimbam cu unul nou si tot asa..dupa vreo 2 saptamani, eram rezolvata.
  •  
    • 45 mesaje
    4 Iun 2005, 04:04
    1 3
    Buna,si eu iti recomand tot ceapa si iti spun din proprie experienta ca e foarte buna ptr.negi.Eu am avut niste negi imensi si pe degete si la calcai si m-am dat de mai multe ori cu "laptele"acela de la ceapa si mi-a trecut,nu stiu exact in cat timp ca nu mi-am dat seama cand mi-au trecut....oricum am ramas uimita
  •  
    • 449 mesaje
    4 Iun 2005, 05:20
    1 1
    azot lichid, la medic. costa, da' merita!! nu uita asta.
    //v
  •  
    • 22 mesaje
    4 Iun 2005, 07:21
    1 3
    Buna,
    poti sa dai cu tinctura de propolis pe ei.De mai multe ori pe zi.Si dispar.Deci,de cate ori ai ocazia da-ti cu tinc.de propolis pe ei.Succes.
  •  
    • 204 mesaje
    4 Iun 2005, 07:36
    2 3
    Buan,da cu tinctura de propolis pe ei de mai multe ori pe zi!!!(da,de mai multe ori!)Si daca poti(daca nu esti alergica;pentru asta pune CATEVA picaturi de propolis intr-un pahar de apa si vezi daca il suportisa vezi ;daca nu esti alergica)bea un pahar de apa cu 30 pic. de propolis inainte de masa.Si o sa-ti dispara.Totul e sa fii consecventa.Nu merge la cauterizare !!!!! inainte de a face ce se poate.Si se poate!!!Crede-ma!Totul e sa fii increzatoare si sa faci ce am scris mai sus.In 0 saptamana - doua,sau trei in functie de cum iti reactioneaza organismul ,iti vor trece negii daca te tii de ...propolis.Si daca o sa poti sa si bei propolis de 3 ori pe zi .asa cum am zis o sa vezi ca o sa fie bine.Sanatate!
  •  
    • 1070 mesaje
    4 Iun 2005, 10:58
    1 3
    IN nici un caz nu-i cauteriza..mie mi-au ramas semne..si am simtit mai mult decat o piscatura..
  •  
    • 463 mesaje
    4 Iun 2005, 11:54
    1 4
    SHi eu am avut proplema asta shi am scapat cu ulei de ricin, ma dadeam de mai multe ori pe zi, sau imi infashuram degetele intr-un plasture si ii muiam cu ulei! asha mi-au disparut! Sau mai e o varianta, du-te la frmacie shi cere o solutie pt. condiloame, nu stiu exact cum se numeshte ., oricum e mai ieftina dar super buna!! Succes!!
  •  
    • 1303 mesaje
    4 Iun 2005, 14:52
    4 3
    eu am avut unii micuti si mi i-a ars cu acid (azotic) -aveam o prietena la un laborator si imi prepara ea solutia diluata. mama (care avea multi) tot cu acid a scapat de ei