Nu stiu cum sa ma port cu proprii copii

  •  
    • 908 mesaje
    26 Mai 2015, 18:19
    0 0
    eu as face copii cu dream....imi place cum ii educa
    Acest mesaj a fost editat de către zorro_: 26 Mai 2015, 18:19
  •  
    • 495 mesaje
    26 Mai 2015, 19:55
    0 0
    Copiii neducati sunt crescuti de adulti tot needucati...clar ca "Buna ziua"
  •  
    • 22 mesaje
    26 Mai 2015, 20:00
    0 0
    I_have_a_dream said:asa se face o educatie in considerarea exclusiv a recompenselor. si asa ajung adultii depresivi cand nimic nu-i mai satisface. citeste despre stilul de educatie Montessori, in care nu exista pedepse si nici recompense. doi neuroni ai tu, eu limpede am mai multi, cata vreme copiii mei citesc pentru cultura lor generala, nu pentru o poseta. recompensele la noi nu exista, pentru nimic. primesc cadouri fiindca ii iubim, nu fiindca au facut ceva, si le-am comunicat clar asta. esti un trist fara speranta.

     

    Pai si daca ai tai copii primesc o nota ,de exemplu 8,9sau 10 , nu ii motivezi printr un cadou ? Si eu am mai luat cand eram mic cate una peste ceafa si nu sunt traumatizat La Ana am tipat azi si crezi? A tipat si ea la mine . Am vrut sa o apostrofez initial , dar spre norocul ei mi a sunat telefonul si a trebuit sa plec . M am calmat in masina . Azi cand am venit , a fost ingeras si ne am inteles
  •  
    • 292 mesaje
    26 Mai 2015, 20:26
    0 0
    Dacă ar fi o metodă univesala pentru toti copii viata ar fi mult mai usoara
  •  
    • 495 mesaje
    26 Mai 2015, 20:31
    1 0
    CristianDima said:
    I_have_a_dream said:asa se face o educatie in considerarea exclusiv a recompenselor. si asa ajung adultii depresivi cand nimic nu-i mai satisface. citeste despre stilul de educatie Montessori, in care nu exista pedepse si nici recompense. doi neuroni ai tu, eu limpede am mai multi, cata vreme copiii mei citesc pentru cultura lor generala, nu pentru o poseta. recompensele la noi nu exista, pentru nimic. primesc cadouri fiindca ii iubim, nu fiindca au facut ceva, si le-am comunicat clar asta. esti un trist fara speranta.

     

    Pai si daca ai tai copii primesc o nota ,de exemplu 8,9sau 10 , nu ii motivezi printr un cadou ? Si eu am mai luat cand eram mic cate una peste ceafa si nu sunt traumatizat La Ana am tipat azi si crezi? A tipat si ea la mine . Am vrut sa o apostrofez initial , dar spre norocul ei mi a sunat telefonul si a trebuit sa plec . M am calmat in masina . Azi cand am venit , a fost ingeras si ne am inteles

     Sa nu zici ca esti sotul faimoasei Andreea....

  •  
    • 3765 mesaje
    26 Mai 2015, 20:36
    0 0
    zorro_ said:eu as face copii cu dream....imi place cum ii educa

     

     

    io as face cu vera. oooohh!

  •  
    • 7959 mesaje
    26 Mai 2015, 20:47
    1 0
    veracara said:Copiii neducati sunt crescuti de adulti tot needucati...clar ca "Buna ziua"

     Vera, nu mai acuza! Habar nu ai cum se intorc toate impotriva-ti, toate acuzele. Suntem toti oameni si toti putem sa gresim. 
    Asteapta sa ai copii si vei vedea ca nu iti vin la pachet cu instructiuni ca orice aparat casnic. Inveti din mers, iar mersul se schimba tot timpul. La vremuri noi, modele noi.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 26 Mai 2015, 22:56
  •  
    • 495 mesaje
    26 Mai 2015, 21:01
    1 0
    Nu e usor sa cresti un copil...nu o fi nimeni un parinte perfect...nu voi fi nici eu...TOTUSI...din ce am citit par copii Total lipsiti de educatie.
    Mai multa dragoste si implicare in educatia lor nu ar face rau....zic.
  •  
    • 3765 mesaje
    26 Mai 2015, 21:31
    0 0
    veracara said:Nu e usor sa cresti un copil...nu o fi nimeni un parinte perfect...nu voi fi nici eu...TOTUSI...din ce am citit par copii Total lipsiti de educatie.
    Mai multa dragoste si implicare in educatia lor nu ar face rau....zic.

     

     

    vrei sa facem un copil amandoi? iese blond cu ochii albastrii, de la mine.

  •  
    • 7959 mesaje
    26 Mai 2015, 21:52
    0 0
    veracara said:Nu e usor sa cresti un copil...nu o fi nimeni un parinte perfect...nu voi fi nici eu...TOTUSI...din ce am citit par copii Total lipsiti de educatie.
    Mai multa dragoste si implicare in educatia lor nu ar face rau....zic.

    Ha, ha, stai ca vezi tu. La inceput, il hranesti si il culci, ca altceva nu stie sa faca. Apoi creste si incep alte griji.

    Dragostea i-o arati de mic, nu stiu cata legatura are dragostea cu bunacrestere a unui copil, mai curand este vorba de atentie si de timp de calitate petrecut cu el .


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 27 Mai 2015, 06:18
  •  
    • 7959 mesaje
    26 Mai 2015, 22:00
    0 0
    Ideea era ca nu poti fii perfect, oricat incerci. Nimeni nus-a nascut invatat si totul se invata din mers, iar timpurile se schimba precum si obiceiurile. Io n-am avut scoica sau scaunel pt copii la masina, acum e musai. Timpul si timpurile.
  •  
    • 7959 mesaje
    26 Mai 2015, 22:06
    0 0
    dublat.

    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 27 Mai 2015, 06:20
  •  
    • 495 mesaje
    26 Mai 2015, 22:41
    0 0
    Multi oameni nu stiu sa arate copiilor cat de mult ii iubesc.Cand vine vorba de sentimente...mereu ne impiedicam.
    Totusi sa compensezi anumite lucruri cu bani,..zic ca e gresit.
  •  
    • 7959 mesaje
    26 Mai 2015, 23:03
    0 0
    De ce?
    Unii nu pot altfel, altii au in sange sa invete sau sa citeasca. Orice le face bine lor pentru viitor e bun. Orice metoda e buna, cata vreme ii si controlezi ce au invatat sau citit.
  •  
    • 495 mesaje
    27 Mai 2015, 10:03
    0 0
    Fiecare trebuie sa traiasca si sa face ceea ce simte si cum simte ca este bine...de multe ori traim cum vor altii sau pentru a impresiona pe altii...
  •  
    • 3765 mesaje
    27 Mai 2015, 10:10
    0 0
    veracara said:Fiecare trebuie sa traiasca si sa face ceea ce simte si cum simte ca este bine...de multe ori traim cum vor altii sau pentru a impresiona pe altii...

     

    parca ai fi masina de scos citate pe banda, ca poptamas pe facebuk.
     viata inseamna si altceva decat citate din carti. 

  •  
    • 495 mesaje
    27 Mai 2015, 10:21
    0 0
    Citesc carti de medicina,nutritie si dezvoltare personala(daca tot esti curios)...nicidecum romane.
    Ce e atat de greu de crezut ca eu doar observ mai bine oamenii din jur?
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 27 Mai 2015, 12:02
  •  
    • 3765 mesaje
    27 Mai 2015, 10:26
    0 0
    veracara said:Citesc carti de medicina sau dezvoltare personala(daca tot esti curios)...nicidecum romane.
    Ce e atat de greu de crezut ca eu doar observ mai bine oamenii din jur?

     
    da' de interactionat....canci!!

    ia zi, vrei sa incercam sa facem un copil impreuna? o noapte doua... 


    Acest mesaj a fost editat de către igivansenior: 27 Mai 2015, 10:26
  •  
    • 495 mesaje
    27 Mai 2015, 12:01
    0 0
    desi spui ca esti blond cu ochi albastri...nu stiu de ce dar am sentimentul ca esti femeie

    Interactionez zi de zi cu oameni,toti se plang sau asteapta miracole de la Dumnezeu...sa isi asume responsabilitatea pentru viata lor nu e nimeni.
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 27 Mai 2015, 12:09
  •  
    • 3765 mesaje
    27 Mai 2015, 12:51
    0 0
    veracara said: desi spui ca esti blond cu ochi albastri...nu stiu de ce dar am sentimentul ca esti femeie

    Interactionez zi de zi cu oameni,toti se plang sau asteapta miracole de la Dumnezeu...sa isi asume responsabilitatea pentru viata lor nu e nimeni.

     

    oau! dejaba citesti cartile alea daca nu combini cu impactul realitatii.
     nu am spus nicaieri ca sunt blond cu ochi albastrii, iar spiritul tau de observatie lasa mult de dorit.
     mai casca ochii la ceea ce citesti