SOS tarosofie

  •  
    • 4 mesaje
    12 Mai 2015, 15:13
    0 0
    Buna ziua! As avea nevoie urgent de o lamurire, un ajutor, sfat... ceva? deci legat de tarot, ca si notiune, concept termen este/ exista " tarosofie"...cat de cat corect?? nu stiu daca m-am facut inteleasa.

    "tarosofie" / "tarotologie"  este in limba romana? se foloseste cat de cat? ..sau le-am inventat eu :D

    in egleza stiu sigur ca se foloseste (tarosophy) si parca si in lb italiana

    Multumesc anticipat
  •  
    • 4346 mesaje
    12 Mai 2015, 15:52
    0 0
    judy99 said:Buna ziua! As avea nevoie urgent de o lamurire, un ajutor, sfat... ceva? deci legat de tarot, ca si notiune, concept termen este/ exista " tarosofie"...cat de cat corect?? nu stiu daca m-am facut inteleasa.

    "tarosofie" / "tarotologie"  este in limba romana? se foloseste cat de cat? ..sau le-am inventat eu

    in egleza stiu sigur ca se foloseste (tarosophy) si parca si in lb italiana

    Multumesc anticipat



    pai vrei sa te apuci de meseria asta si nu stii cum sa pari mai sofisticata, sa pice clientela????!! 

  •  
    • 3765 mesaje
    12 Mai 2015, 17:48
    0 0
    judy99 said:Buna ziua! As avea nevoie urgent de o lamurire, un ajutor, sfat... ceva? deci legat de tarot, ca si notiune, concept termen este/ exista " tarosofie"...cat de cat corect?? nu stiu daca m-am facut inteleasa.

    "tarosofie" / "tarotologie"  este in limba romana? se foloseste cat de cat? ..sau le-am inventat eu

     

     

    este un termen mai neaos, tarantologie.

     stiinta de a face tarantele.

  •  
    • 4 mesaje
    12 Mai 2015, 18:22
    0 0
    nu nu doresc sa ma apuc de aceasta meserie, pur si simplu mi-ar trebui pentru o munca de cercetare.

    in concluzie exista sau nu acesti termeni "tarosofie" sau "tarotologie"?? mai demult am auzit la televizor dar nu sunt sigura de aceea as dori sa stiu ..daca se poate utiliza acest termen...multumesc de intelegere si rabdare
  •  
    • 3765 mesaje
    12 Mai 2015, 18:45
    0 0
    judy99 said:nu nu doresc sa ma apuc de aceasta meserie, pur si simplu mi-ar trebui pentru o munca de cercetare.

    in concluzie exista sau nu acesti termeni "tarosofie" sau "tarotologie"?? mai demult am auzit la televizor dar nu sunt sigura de aceea as dori sa stiu ..daca se poate utiliza acest termen...multumesc de intelegere si rabdare

     

    poti intreba la academie. da' sunt sigur ca raspunsul este nu

    in schimb poti sa folosesti termenmul tarantalogie.pentru fraierii care pun botu' la tarot

  •  
    • 4 mesaje
    12 Mai 2015, 18:48
    0 0
    :/
  •  
    • 272 mesaje
    14 Mai 2015, 09:56
    0 0
    Tarosofia, incotro? Trecut, prezent si viitor in tarosofie. Sofia despre nimic.
    Tarotologia aduce nitel cu smenologia.
    Cred ca Lamaruţă va aborda subiectul la o ora de maxima audienta.
  •  
    • 3765 mesaje
    15 Mai 2015, 15:32
    0 0
    cum se numeste cel sau cea care se ocupa de tarot??
    tarotica, taroida sau tarotica?
  •  
    • 4 mesaje
    16 Mai 2015, 21:52
    0 0
    multumesc romario1 pt rasp insa tot nu m-am lamurit exista sau nu acesti termeni "tarosofie" sau "tarotologie"??
  •  
    • 272 mesaje
    17 Mai 2015, 09:04
    0 0
    judy99 said:multumesc romario1 pt rasp insa tot nu m-am lamurit exista sau nu acesti termeni "tarosofie" sau "tarotologie"??

     

    M-am uitat la multe emisiuni, dar pe termenii astia nu i-am auzit.
    Parca Lamaruţă sa fi difuzat ceva de genul smenologie sau manelogie, intr-un dialog filosofic cu Salam si Ady Minune.
    E posibil ca "tarosofie" si "taratologie" sa nu lipseasca din limbajul mimico-gestual, intrerupt de oracaieli si ridicari de mii de fuste, al vrajitoarelor Vanessa si Mercedessa - care au aparut si la Capatanos si Abces Direct -, dar si al vesnicei lor victime, milionara Zavo,  zisa si Querida, cunoscuta pentru imprecatiile pe care le arunca paparazzilor: "Saracilor, saracilor!!!"