avocatul bunei intentii

  •  
    • 73 mesaje
    25 Apr 2015, 14:20
    0 0
       Batrani fiind am hotarat sa platim un ajutor in gospodarie. Am gasit Persoana ne -am inteles asupra conditiilor reciproce. Acum avem nevoie de niste informatii pertinente :unde trebuie sa mergem pt a legaliza statutul de angajat sezonier a persoanei in cauza. Avem nevoie de dansul de la 1 mai pana la 31 oct. El nu ne cere acest lucru,dar noi consideram ca asa este corect pt noi si bine pt domnia-sa. Ne poate indruma un avocat binevoitor ?
  •  
    • 73 mesaje
    27 Apr 2015, 16:27
    0 0
    Daca nu este un avocat,nu este nimeni care sa fi intocmit un contract de munca pt un ..angajat sezonier? Nu are nimeni o femeie angajata pt menaj,pt copil ,cu forme legale?
    Acest mesaj a fost editat de către leleaMarie: 27 Apr 2015, 16:28
  •  
    • 3765 mesaje
    30 Apr 2015, 09:14
    0 0
    incearca la itm, daca tot zici ca vrei sa fie corect.
  •  
    • 9728 mesaje
    30 Apr 2015, 13:25
    0 0
    Este destul de simplu, îi faceţi omului contract individual e muncă pe perioadă determinată.
    Există model de contract  individual de muncă  pe internet, pe site-ul ITM (Inspectoratul teritorial de muncă) sau puteţi să îl luaţi de la ITM aferent localităţii dvs.

     Iată cum arată un model:

    http://www.itmiasi.ro/formulare/Contract%20individual%20de%20munca.pdf

    La punctul C scrieţi la muncă determinată, câte luni, şi în ce perioadă doriţi să îl angajaţi pe om.

  •  
    • 73 mesaje
    30 Apr 2015, 23:35
    1 0
    Va mutumesc pt indrumari. Am fost la un avocat,m-a lamurit temeinic asa ca am ajuns la concluzia ca este peste posibilitatile noastre financiare ai face omului forme legale de munca. Partea cu formularul este cea mai usoara,complicatiile apoi urmeaza.
  •  
    • 7959 mesaje
    1 Mai 2015, 09:15
    0 0
    leleaMarie said:Va mutumesc pt indrumari. Am fost la un avocat,m-a lamurit temeinic asa ca am ajuns la concluzia ca este peste posibilitatile noastre financiare ai face omului forme legale de munca. Partea cu formularul este cea mai usoara,complicatiile apoi urmeaza.

     Pe langa ce ii platiti lui, mai sunt si darile catre stat, somaj, pensie, sanatate, impozit. Ia statul cu doua maini si tot nu ii ajunge!

  •  
    • 73 mesaje
    3 Mai 2015, 19:34
    1 0
    Azi ajutorul nostru a plecat de la noi,s-a dus la munte la oile unui politai. Desigur ca nici acolo nu o sa-i faca forme legale dar cu certitudine ca nici nu o sa-i verifice cineva. Aceasta experienta m-a revoltat profund. Este atat de greu sa faci ceva corect.
  •  
    • 7959 mesaje
    5 Mai 2015, 22:39
    0 0
    Da, este dificil. Cata vreme mai marii tarii isi au fundurile asigurate si "prostii" le platesc salariile, coruptia e in floare n-o sa vedem noi legi pentru romani. Vorbesc vorbe si promit marea cu sarea pana trec alegerile si se vad acolo sus, apoi dumnezeu cu mila. De asa multa vreme vorbesc de munca la negru, dar apoi se fac ca uita, daca nu stiu cum e sa fii un om obisnuit, cu mijloace de trai modeste. Pai tu ca stat, tu ca politician fa frate ceva si pentru romanii astia, sustine, ajuta, fa legi pentru oameni si pentru nevoile lor actuale, nu te uita peste gard la altii. Deh, daca suntem in UE, avem si normele lor de respectat.
    Privatii ii sustin financiar pe bugetari, iar pe ei ii doare la papuci, nu ii ajuta cu nimic, nu ii sustin cu nimic doar baga taxe cum viseaza noaptea si cum li se scoala sa adune cat mai mult sa aiba ei ce toca. Fi-mi-ar scarba!
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 6 Mai 2015, 00:29
  •  
    • 7959 mesaje
    5 Mai 2015, 22:45
    0 0
    Imi pare rau ca ai patit asa, intr-o gospodarie sunt destule de facut. Si eu platesc pe cineva sa-mi ajute mama care e singura de trei ani, dar n-a cerut omul forme legale. E platit la zi, e mai ieftin.
  •  
    • 73 mesaje
    7 Mai 2015, 17:02
    0 0
    Gospodaria noastra este mare ,avem in Jurul nostru pensionari (fosti colegi) care ne ajuta pt diferite produse:oua,pasari,lactate,legume,fructe,etc. In situatia persoanei carea doream sa-i facem contract de angajare era o binefacere. Este un om de 55ani,190cm inaltime la 46kg si multiple probleme de sanatate. Are 17 ani ,pe cartea de munca IAR dupa'89 nimic. Are nevoie de medic,medicamente dar fara asigurare moare cu zile.
         Am langa mine o tanara(31ani). Primeste de 5ani un fel de pensie care a ajuns la 400roni.
    Este perfect sanatoasa,frumoasa,puturoasa si se plange ca firfirei astia nu-i ajung nici de tigari. Sotul meu a cotizat la fondul de pensii 34ani si in urma operatiei cardiace a primit o pensie de 608roni. Eu am stagiu de cotizare  44ani si am primit o pensie de 792 roni .Daca ar fi sa o iau de la inceput in nici in caz nu as mai contribui la fondul de pensii.
         Se minte cu nerusinare ca suntem 6 milioane de pensionari. Adevarul este ca pensionari cu Stagiul de cotizre la fondul de pensii de peste 25ani,suntem ~800 de mii,nici macar un milion. Restul sunt asistati socio-electorali. Nu se spune de asmenea ca media perioadei de beneficiu a pensiei in Romania este de 6(SASE LUNI). Doar cu Africa ne putem compara. 
    Acest mesaj a fost editat de către leleaMarie: 7 Mai 2015, 17:11
  •  
    • 3765 mesaje
    8 Mai 2015, 13:37
    0 0
    leleaMarie said:Gospodaria noastra este mare ,avem in Jurul nostru pensionari (fosti colegi) care ne ajuta pt diferite produse:oua,pasari,lactate,legume,fructe,etc.

     

     

    ii platiti in natura??

  •  
    • 73 mesaje
    8 Mai 2015, 21:46
    0 0
           Azi a venit la noi o pensionara cu sotul ei. Au sapat o fasie de14m lungime si 2m latime. Au muncit de la ora 8 la ora 17. Doamna a venit cu un scaunel de pescar,sapa 20' si se odihnea 25'. Femeia a cerut 20roni,sotul a cerut un kg de slanina de mangalita. Pentru un om sanatos era munca de maxim o ora,pt cei doi batrani a fost un efort de 9 ore. La plecare sotul meu i-a dat femeii cei 20roni ceruti,iar sotului i-a dat o plasa cu: 1,5kg slanina de mangalita, 0,5kg telemea de capra, 10oua, 2L vin,  2L lapte, 0,5L tuica. Am uitat 0,5kg mititei.
           Acesta este modul de a recopensa truda prietenilor nostrii, le dam ce ne cer si plusam astfel ca sa revina cu drag la noi.
  •  
    • 7959 mesaje
    9 Mai 2015, 12:50
    0 0
    uite, citeste si aici. http://clublegislatiamuncii.manager.ro/contract-de-munca/contract-de-munca-sezonieri-16447.html
  •  
    • 7959 mesaje
    9 Mai 2015, 12:56
    0 0
    Deci intre un contract de munca pe perioada nedeterminata si unul pe perioada determinata difera doar durata contractului si perioada de proba, in rest bani sa ai sa platesti cum spuneam mai sus atat darile catre stat cat si salariul minim pe economie salariatului.

    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 9 Mai 2015, 12:58
  •  
    • 73 mesaje
    9 Mai 2015, 23:05
    0 0
    Acele contracte sunt pt firme sau ferme,nu au nimic din realitatea intelegerilor dintre persoanele fizice.
            Va redau pe scurt intelegerea la care am ajuns cu omul pe care doream sa-l angajam. El urma sa scoata animalele la pascut de la ora 8 la ora11 si de la ora 16 la 19 ;sa intretina grajdul curat si sa participe la coasa fanului. Noi ii asiguram o camera, zilnic trei mese,un pachet de 
    tigari, 150ml tuica, 500ml vin, 1l lapte acru. Spalat rufe,asternut,curatenie. Fara contributie la consumuri si cu 400ron/Luna.
           Acum pricepeti de ce avocatul ne-a spus ca totul trebuie transformat in lei pt a se putea fixa taxele si impozitele. Chiria camerei,ceapa din ciorba,hartia igienica,etc




  •  
    • 3765 mesaje
    10 Mai 2015, 07:18
    0 0
    leleaMarie said:       Azi a venit la noi o pensionara cu sotul ei. Au sapat o fasie de14m lungime si 2m latime. Au muncit de la ora 8 la ora 17. Doamna a venit cu un scaunel de pescar,sapa 20' si se odihnea 25'. Femeia a cerut 20roni,sotul a cerut un kg de slanina de mangalita. Pentru un om sanatos era munca de maxim o ora,pt cei doi batrani a fost un efort de 9 ore. La plecare sotul meu i-a dat femeii cei 20roni ceruti,iar sotului i-a dat o plasa cu: 1,5kg slanina de mangalita, 0,5kg telemea de capra, 10oua, 2L vin,  2L lapte, 0,5L tuica. Am uitat 0,5kg mititei.
           Acesta este modul de a recopensa truda prietenilor nostrii, le dam ce ne cer si plusam astfel ca sa revina cu drag la noi.

     

     

    adicatelea tu tii minte tot ce i-ai dat?? sigur erau 10 oua si nu noua?

    am asa o impresie ca nimic nu este cea ce pare!!!