Pedichiura - acasa sau la salon?

  •  
    • 5 mesaje
    16 Apr 2015, 22:51
    0 0
    De cand am nascut imi e mai greu sa ajung la salon sa-mi fac pedichiura asa ca am ales sa o fac acasa.Am tot cautat o solutie mai usoara de curatare a picioarelor acasa si am gasit pila electrica de la Scholl. Ce parere aveti de ea, merita sau nu?
  •  
    • 5 mesaje
    21 Apr 2015, 11:33
    0 0
    Acum ca folosesc de ceva vreme pila Scholl Velevet Smooth cu cristale de diamant pot spune ca sunt foarte multumita de ea. Acum pot sa-mi curat calcaiele acasa fara mare efort dupa fiecare baie. La salon mai merg ocazional doar pentru unghii
  •  
    • 5609 mesaje
    21 Apr 2015, 14:12
    1 0
    Prefer acasa din motive stricte de igiena!

    Oamenii nu sunt 100% cinstiti si ca atare, uneori din lene, alteori din rautate, alteori din nestiinta, nu sterlizeaza  ustensilele pe care le folosesc de la o clienta la alta, nici macar  vasul unde ti se pune picioarele nu sunt perfect curate si sterilizate.

    Nu uitati: Hepatita C, SIDA si multe alte ciuperci/ virusi, le puteti lua si de la contactul direct cu o ustensila contaminata! 






     
    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 27 Apr 2015, 01:13
  •  
    • 5 mesaje
    26 Apr 2015, 17:58
    0 0
    acum si eu tot acasa prefer ...
  •  
    • 7959 mesaje
    26 Apr 2015, 19:27
    0 0
    irina_r84 said:Acum ca folosesc de ceva vreme pila Scholl Velevet Smooth cu cristale de diamant pot spune ca sunt foarte multumita de ea. Acum pot sa-mi curat calcaiele acasa fara mare efort dupa fiecare baie. La salon mai merg ocazional doar pentru unghii

     Si io care credeam ca pila asta iti spilcuieste si unghiile!!!

  •  
    • 5609 mesaje
    27 Apr 2015, 01:17
    1 0
    irina_r84 said:Acum ca folosesc de ceva vreme pila Scholl Velevet Smooth cu cristale de diamant pot spune ca sunt foarte multumita de ea. Acum pot sa-mi curat calcaiele acasa fara mare efort dupa fiecare baie. La salon mai merg ocazional doar pentru unghii

     
    Irina, eu cred ca doar o burta mare te-ar putea impedica sa-ti cureti unghiile acasa sau singura, nu un ustensil!
    Ideea este  ca, daca te respecti si vrei sa fii curata, ingrijita si sa arati bine, poti folosii orice ai la indemana sa-ti cureti calcaiele, nu trebuie sa iei ultimul produs dupa piata pentru ca doar ala curata. Este o aberatie ce spui, toate curata si dupa cum spuneam, daca nu te impiedica o burta prea mare, poti sa o faci singura acasa, este 100% mediul tau si igiena ta, fara riscuri! 

  •  
    • 292 mesaje
    27 Apr 2015, 19:45
    0 0
    Igiena unghilor este un lucru destul de important pentru o femeie si tinand cont de acest fapt cred ca vizita unui salon pentru a-ti face pedichiura nu este necesara. daca esti femeie acest lucru il poti face si singura acasa pe pat,scaun,podea,baie si multe alte locuri ciudate bafta !
  •  
    • 5 mesaje
    29 Apr 2015, 14:12
    0 0
    Asa cum spune Maricon o burta mare (39 sapt) ma cam impiedica sa-mi fac unghiile, insa cand e vorba de un eveniment si nu numai prefer sa merg la salon sa-mi de-a o forma draguta la unghii (eu le tai doar sa fie taiate) si eventual ceva culoare
  •  
    • 5609 mesaje
    7 Mai 2015, 04:46
    0 0
    irina_r84 said:Asa cum spune Maricon o burta mare (39 sapt) ma cam impiedica sa-mi fac unghiile, insa cand e vorba de un eveniment si nu numai prefer sa merg la salon sa-mi de-a o forma draguta la unghii (eu le tai doar sa fie taiate) si eventual ceva culoare

     in cazul tau, este necesar ajutorul oferit de un salon de pedichiura, corect!

  •  
    • 6 mesaje
    25 Mai 2015, 17:49
    0 0
    Eu imi fac atat manichiura cat si pedichiura acasa,cu ustensilele mele,si asa cum pot eu,si pana acum m-am descurcat super ok,si de multe ori am vrut sa merg al un salon sa me "rasfat"cu o pedichiura si de fiecare data am ajuns sa mi le fac tot singura.
  •  
    • 2 mesaje
    21 Iun 2015, 21:48
    0 0
    IMirelaeu said:Igiena unghilor este un lucru destul de important pentru o femeie si tinand cont de acest fapt cred ca vizita unui salon pentru a-ti face pedichiura nu este necesara. daca esti femeie acest lucru il poti face si singura acasa pe pat,scaun,podea,baie si multe alte locuri ciudate bafta !

     

    Ai mare dreptate, dar cui nu ii place sa fie rasfatata la un salon? eu de cand am gasit o tipa f buna la salon juliette, numai acolo merg..si asa m-am obisnuit sa faca altcineva ptr mine si eu sa ma relaxez...

  •  
    • 735 mesaje
    21 Iun 2015, 23:17
    0 0
    irina_r84 said:Asa cum spune Maricon o burta mare (39 sapt) ma cam impiedica sa-mi fac unghiile, insa cand e vorba de un eveniment si nu numai prefer sa merg la salon sa-mi de-a o forma draguta la unghii (eu le tai doar sa fie taiate) si eventual ceva culoare

     Este f  simplu să dai o formă drăguță unghiilor, te rog să mă crezi, s-a inventat pila!
    Lăsând gluma și lenea de o parte, aranjeaza-te acasă, eviți o grămadă de boli, începând de la panariții și sfârșind cu SIDA, hepatita B, C, etc. Cum a mai spus și Maricon, existe destule indolente care nu sterilizează instrumentarul sau îl băga un pic în spirt și gata! Virusul hepatitei B nu este distrus de alcoolul sanitar. 
    Tu decizi. 

  •  
    • 735 mesaje
    21 Iun 2015, 23:18
    0 0
    Maricon said:
    irina_r84 said:Asa cum spune Maricon o burta mare (39 sapt) ma cam impiedica sa-mi fac unghiile, insa cand e vorba de un eveniment si nu numai prefer sa merg la salon sa-mi de-a o forma draguta la unghii (eu le tai doar sa fie taiate) si eventual ceva culoare

     in cazul tau, este necesar ajutorul oferit de un salon de pedichiura, corect!

     În primul post zicea ca a născut deja...