Epilog la " Ora de religie "

  •  
    • 73 mesaje
    8 Nov 2015, 04:33
    1 0
    Mult preafericitul Daniel ne-a predat o lectie de iubire crestina ,croncanindu-si ura in potriva decedatilor care s-au dus la bar in loc sa mearga la biserica. Nici nu ma asteptam la altceva din partea lui. Nu ma dezamagit,ramane tot o rusine de (ne)om.                                             Presedintele Iohannis ,conform zicalei ''desteptul promite iar prostul trage nadejde'' le-a promis ''strazii"-lor ca ii va vizita dar asteapta probabil calendele grecesti!?
          A devenit retorica expresia ''parlamentarii sunt corupti dar nu toti, sa nu generalizam"
          Avand in vedere  faptul ca chiar 600 de indivizi nu este o multime pe care sa nu o poti retine,memora,cunoaste in decures de cateva luni,teoria ca nu stie unul de altul cam cu ce se ocupa, pica.In concluzie :fie stiu Toti ce se intampla si tac,deci tainuiesc astfel devenind complici,fie nu stiu deci nu sunt prezenti in parlament sa-si reprezinte alegatorii si trebuie demisi si alesi alti reprezentanti. In ambele cazuri nu mai au CE cauta in Parlament
           Mai avem un slogan devenit slagarNA-ul terorizeaza politicienii! Pai lasa ca ajung in instanta si le da ...cu suspendare, albindule toate cele furate !!! Defapt acesta este scopul ancestor mascarade de anchete si procese,atata timp cat cele furate nu se recupereaza.
    HALAL JUSTITIE !!!!!!
  •  
    • 4 mesaje
    13 Ian 2016, 11:18
    2 0
    Exista o singura Judecata definitiva si anume cea Universala care va avea loc la Sfarsitul Lumii. Aici pe pamant nu trebuie sa ne autointitulam judecatori. Ajuti si atat. Nu judeci si nu facem polemica. Fiecare isi va primi plata pentru cele facute aici. Doar Dumnezeu decide. Deci fara sageti impotriva altora ca e o greseala mare. Ajutam cum putem si atat.
  •  
    • 73 mesaje
    18 Ian 2016, 11:59
    1 0
    Titlul interventiei de azi ar trebui sa fie " unde incepe si unde se termina religia in scoala ?"
     Am fost sunata ca tableta ce o facusem cadou unei fetite (pentru a o ajuta la limba engleza ) ,s-a defectat dar fiind inca in garantie trebuie sa o duc LA firma de unde o cumparasem.
    Normal ca am discutat cu fetita despre scoala. Nu mica mi- a fost surpriza cand rasfoind manualul de LIMBA ROMANA pt clasa a Vl-a am gasit o imagine cu titlul de Sodoma si Gomora !!! Nu era singura aberatie dar chiar manualul are aspactul unui ziar de mica publicitate. La intrebarea mea ,fetita mi-a spus ca li sa explicat ca oameni rai sunt distrusi de dumnezeu ca cetatenii din cele doua cetati. La intrebarea ce rautati au facut acei cetateni ? a ras jenata si mi-a spus ca se inprieteneau necuvincios persoane de acelasi sex. N-am mai insistat dar daca asta se preda la LIMBA ROMANA ce mama dracului se preda la religie?!
  •  
    • 7959 mesaje
    18 Ian 2016, 15:24
    1 0
    Ha, subiectul meu preferat!!! La religie profesoara se preface ca preda, iar copiii ca invata. De multe ori ii pune sa citeasca fiecare pentru el si doamna isi vede de treaba la catedra. Ia si 'mneaei un ban gramada.
    Manualele de religie ale alor mei sunt mari si foarte colorate, desi le cumparam in fiecare an, ele provin de la aceeasi editura si desi sunt noi, nu se respecta ordinea lectiilor.
    E o mistocareala ora de religie, au numai note de 10 toti.
    Mie imi convine pentru ca nu mi-ar place sa le spele creierele sau sa-I sperie cu toate prostiile.
    Anul trecut au venit copiii acasa cu o cerere pe care sa o completam noi, parintii: daca vrem ori ba ca ei sa participe la aceste ore. Cum mai povesteam candva, daca se voia sa se tina cont de parerea noastra, aceste ore erau puse primele sau ultimele in orar. Altfel, praf in ochii nostri, unde sa stea copiii in timpul asta?
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 18 Ian 2016, 15:26
  •  
    • 7959 mesaje
    18 Ian 2016, 17:10
    1 0
    Uite si ce li se preda copiilor:
    "D-zeu se descopera oamenilor"
    "Crearea lumii"
    "Purtarea de grija a lui D-zeu"
    "Iisus - invatator si mantuitor"
    "Exprimarea invataturii crestine"
    Trairea invataturii crestine"
    "Spiritualitate si viata crestina"
    "Nasterea domnului"
    "Sarbatoarea Invierii Domnului"
    Asta in clasa a VII-a, cu subtitlurile aferente bineinteles. Eu n-am vazut nimic rau prin manuale, dar poate am fost noi norocosi si au avut profesori delasatori, care nu I-au bagat in ceata cu pedepse si teama de focul vesnic.
  •  
    • 13 mesaje
    30 Ian 2016, 21:25
    1 0
    Un om  trebuie sa fie o constiinta ( acea scanteie de dumnezeire). Daca nu are asa ceva, este doar o vietate ca toate celelalte ce misuna pe pamant.
  •  
    • 7959 mesaje
    1 Feb 2016, 12:05
    1 0
    enclitica said:Un om  trebuie sa fie o constiinta ( acea scanteie de dumnezeire). Daca nu are asa ceva, este doar o vietate ca toate celelalte ce misuna pe pamant.

     Un om trebuie sa Aiba o constiinta, dar asta tine de cei 7 ani de acasa, daca i-a absovit cu brio  nicidecum de vreo religie. Nu apartenenta la o religie sau alta ne deosebeste de alte "vietati"!
    Uneori am impresia ca jignim animalele comparandu-le cu oamenii...


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 1 Feb 2016, 12:44
  •  
    • 12208 mesaje
    1 Feb 2016, 19:46
    0 0
    Apropos Stormy , eram in fata unei biserici in Constanta si a trecut o turcoaica pe langa biserica si a facut semnul lor de inchinaciune dar si a plecat si capul in semn de respect , nu stiu daca crestinii saluta cand trec pe langa o moschee ....
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 1 Feb 2016, 19:47
  •  
    • 7959 mesaje
    2 Feb 2016, 13:47
    0 0
    Eu sunt crestina, dar nu practicanta. Deci nu ma inchin nici in fata bisericilor noastre, doar cand intru intr-una. Asa ca n-am pretentii sa se inchine cei care apartin altor religii cand nici eu n-o fac. Am o parere ff proasta despre obligarea copiilor sa invete religia in scoli, am dat dintr-o extrema in alta: candva era interzis sa crezi in d-zeu, sa mergi la biserica, sa te cununi in ea si acum vedem tot felul de procesiuni cu moaste si lume umila si umilita, saraca, dar cu dare de mana la astfel de intalniri, iar religia e materie in scoli.
    Fereasca... 
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Feb 2016, 13:49
  •  
    • 11561 mesaje
    6 Feb 2016, 11:03
    0 0
    White_Storm said:Ei si tu. Cum sa inlocuiesti o materie importanta cu sportul, dar religia nu e ceva necesar si se poate invata in familie pentru cine are chemare, nu sa fie materie obligatorie sa li se toarne la grozavii cu palnia in cap cu singurul scop de a spala creierul copiilor. Ziceam de sport pentru ca in clasele mari e o singura ora in program de sport pe saptamana, erau doua candva.

     Mai  bine  am  introduce  ore  de  educatie  sexuala , n  am  mai  avea  atatea  "intrebatoare "  pe  aici  daca  au  "ramas "  sau  nu!!!!!
      La  clasele  mari  deja  se  trece  la  sportul  la  "bara"  si  la  pat!!!!

  •  
    • 73 mesaje
    30 Dec 2016, 18:02
    0 0
    Ma bucur ca chilotereala nationalist-religioasa, provocata de presedinti s-a terminat. Am avut senzatia unui razboi in care bichini-etii vulgari fugareau salvarii otomani,cu sustinerea  cioarecilor mitropoliti clujeni in final si cu ingaduinta superioara a priciosilor udemeristi...ei si ce era sa faca itarul teleomanean? Bine inteles ca a sacrificat singura persoana demna si pe deplin respectabila din acest joc marsav initiat si orchestrat de cei doi presedinti. Astia sunt barbatii de stat a "planetei romanica"? Jalnici !!!!!!
    In consecinta cred ca fiecare merita un trofeu (doar au invins in lupta lasa si mizerabila o Femeie!) presedintelui Iohannis propun sa i se ofere titlul de baron de Spilhauzen iar fostului presedinte ,basescu titlu de baron de Munhauzen.
    Acest mesaj a fost editat de către leleaMarie: 30 Dec 2016, 18:05
  •  
    • 2115 mesaje
    26 Ian 2017, 09:25
    0 0
    Adevarul e ca este mare distanta de la interzicerea religiei de pe vremea impuscatului la ploconeala si procesiunile "pioase" de azi. Cand dracu s-a tampit lumea in halul asta? A scapat de un regim anticlerical si-a decazut din postura de animal superior la gradul de oaie dusa de lant de niste "destepti" care au stiut sa profite de prostia lor.
    Sa le fie de bine!