Epilog la " Ora de religie "

  •  
    • 73 mesaje
    30 Mar 2015, 00:53
    0 0
    Cand eram doar o copila, bunica ne repeta mereu "cine nu are rusine de oameni si frica de Dumnezeu, acela nu este OM". Dupa demonstratia "anti avort" organizata cu minori, a venit si reactia lui Andreicut episcopul Clujului si etc. Trebuie sa mentionez faptul ca dupa incheierea oficiala a demonstratiei,lucrurile au degenerat, fetele s-au dezlantuit intr-un mod cat se poate de vulgar si vocal;incat tineri baieti ce comentau circul,au concluzionat ca doar asa se poate madifica orientarea sexuala, "mai bine homo,decat cu o sfanta deasta nebuna". Sfatul episcopului a fost ca,fiecare cuplu de tineri trebuie sa faca cate trei copii:unul pt tata,unul pt mama,unul pt tara si unul pt biserica! Pare ca zisese tri !? Grea aritmetica asta ,mai usor de facut copii! Sfatul unui OM sanatos la cap era sa faca copii ,cupluri de ??? CASATORITI si care au posibilitate de a le oferi o viata decenta. Dar clericii (indifferent de confesiune) fara rusine de oameni si fara frica de Dumnezeu,vor cat mai multi copii fara parinti.Au mai gasit o sursa de venit. La ce ii trebuie calugarului-popa din Dumbrava Jud. Alba 130 de copii!? Suntem in evul mediu si se pregateste vre-o cruciada?
  •  
    • 292 mesaje
    31 Mar 2015, 10:51
    0 0
    Bunica ne spunea ca doar biserica te face om, sa fim serios ! 1% din venit este obligatoriu / daca te documentezi bisericile au secretele lor ! care in ultima perioada sunt scoase la iveala. Preoti - pedofili - homosexuali si multe altele ! Cum poate biserica sa fie cea mai mare si bogata institutie din lume? MANIPULARE ! Biserica orbeste nu invata ! Asta am observat in ultimii 20 de ani. Asa a fost mereu doar ca acum e prea vizibil . In colturile bisericii saracii stau sa primeasca o paine din curtea din spatele bisericii iese BMW-ul (ultimul tip) ! Cine crezi ca e la volan ? Sfintia SA ! Care ne spune : du o viata decenta, nu-ti arata bogatia, lasa tot si vino la biserica - era sa mai spun eu ce ! Dumnezeu ? trebuie sa existe si el... ca doar asa am fost invatati. Dumneazeu trebuie sa fie in viata noastra da de biserica...
  •  
    • 73 mesaje
    7 Apr 2015, 00:59
    0 0
    Saptamana trecuta m-a socat o stire ,atat imaginile cat si comentariul erau de ev mediu. Intr-o tabara catolica, s-a efectuat o demonstratie de exorcizare. Cadeau adolescentii ca popicele,inconstienti sau semiinconstienti ,in prezenta parintilor. Ma intreb daca acei parinti si-au mai lasat copiii in compania acelor popi.
    Si iar ma intreb de ce au nevoie clericii de copii abandonati? 
     Cu vreo cinci ani in urma o familie de intelectuali au incercat sa devina asistenti maternali. Cei trei copii li s-au asezat la casele lor. Casa a devenit pustie si prea mare,trei camere la e taj, perfect mobilate pt.copii au ramas goale. Nu au fost admisi!!!!!!
    Dar turme de copii sunt dati calugarilor si popilor. Turma este un cuvant dur la adresa unor copii dar aceasta este cruda realitate! Ce alt instinct li se dezvolta decat cel gregar in aglomerari de peste o suta de copii !? N-ar fi de preferat un medium familial? Ce vor deveni acesti copii la majorat? Calugari si calugarite ?
  •  
    • 7743 mesaje
    7 Apr 2015, 11:05
    0 0
    leleaMarie, ested e preferat familia, dar acei oameni , sa zicem, sufereau de boli cronice transmisibile( e posibil ) si in acest caz nu pot deveni asistenti maternali. e una din conditii.

    nici eu nu iubesc popii dar la manastiri sunt copii abandonati, decat sa ajunga in strada, rau,foarte rau in puscarie poate, mai bine la manastire.

    iar copiii dusi la exorcizare au fost acolo cu parintii.care nu au facut plangere, dupa,aia nebuni.toti copiii erau posedati de duhuri rele.mda.sau sufereau de ceva la pisic?
    eu cred ca a fost un spectacol ieftin!
    chiar as vrea sa vad asa ceva,este posibil sa-i plateasca pe unii pe sa faca ca toate alea in timp ce preotii ii stropesc cu agheasma.
    si se duce zvonul ca preotul cutare scoate necuratul din om.. lume ca la urs, etc, etc.
    un om rational nu crede in asa ceva.
    inainte vreme nu se stia de epilepsie, schizofrenie, dar acum, in 2015?
    in fine,  alegerea fiecaruia in ce crede, ce face...
    exista oameni care au neaparat nevoie sa creada in ceva, pe de alta parte, altfel, la cati prosti sunt pe pamant, ne-am distruge prin violenta.
    din pacate nici fanatismul nu tine loc de IQ, de aici crime, etc,etc.
    Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 7 Apr 2015, 11:09
  •  
    • 10065 mesaje
    8 Apr 2015, 10:27
    0 0
    Miroase a invidie ...

    Cine poate ... oase roade ...

  •  
    • 73 mesaje
    13 Apr 2015, 12:50
    0 1
         Stimata Eva, va asigur ca familia respectiva era si este in perfecta stare de sanatate fizica si psihica. Domnul ,fost ofiter inginer de bord a fost testat fizic si psihic pt a putea naviga. Vreau sa cred ca psihiatrii si psihologii care testeaza pilotii si navigatorii nu sunt mai prejos professional decat o psihologa dintr- o casa de copii.
          Doamna s- a mutant in 1980 pe acelasi palier cu mine ,eram doua familii pe papier. Ca unic proprietar din bloc sotul meu afost numit presedinte aasociatiei de locatari. Cunosteam toate bucuriile si problemele locatarilor. Eu ca om si vecina am ajutat- o cu copiii,fiind mult timp singura. Am fost la vaccinuri cu copiii inpreuna. Chiar daca nu ne- am devenit prietene, eu fiind mai introvertita,dansa foarte exuberanta,ne- am ajutat in momente dificile,cu mult bunsimt si respect. Daca doamna avea o problema medicala nu se putea sa mi- o ascunda.
        Spre deosebire de aceasta familie de intelectuali veritabili ,acum am ( la casa) alti vecini.
    Doamna operate de anevrism,pensionata de boala de vre- o 13  ani, domnul fost tractorist,slujitor fidel a lui Bacus de o vulgaritate si trivialitate excesiva,conditii sub mediocre de locuit si totusi au odroaie de copii in grija.Dar spun ca au o verisoara director in sistem.
         A avea acesti copii ,dincolo de salariu, s!unt o sursa necontrolabila de venit ,de la alimente,imbracaminte si bani,IAR sus la munte slugi la animals.
         Cine verifica situatia acestor copii? Tot cei care i- au plasat? 
         
  •  
    • 73 mesaje
    22 Apr 2015, 23:27
    0 0
    Am incercat sa aflu motivul pt care atat de multi parinti au optat pt ora de religie. Dincolo de toate motivele invocate ,raspunsul adevarat l-am primitive de la niste fete de alte confesiuni decat cea ortodoxa."participarea ora de religie ne creste media generala".
         Deoarece elevii de alte confesiuni sunt (musai ca de voie buna)prezenti la orele unde se preda ortodoxie,consider ca era mai corect ca un profesor de ISTORIE sa predea " Notiuni de baza despre religiile lumii"
         Este absolut normal ca predarea istoriei religiilor sa fie respinsa de clerici. Istoria crestinismului este un nesfarsit genocid. Cum sa explici copiilor asasinarea in numele lui dumnezeu a atator copii trimisi in cruciada,a atator mame arse pe rug,acuzate a fi vrajitoare, triburi intregi care nu acceptau prozeletismul (bine inteles cei care nu mureau de bolile duse de misionari) Credeti ca Romania a fost scutita de asmenea crime? Am fost si noi crestini zelosi. In 1752 ,la Medias are loc ultima ardere pe rug a Margaretei Brus;era condamnata ca vrajitoare,vina fiind ca avea un Caine Negru(socotit unealta deavolului).
           Cati copii au azi un catel negru ? Cum sa le argumentezi asasinarea femeilor care detineau un astfel de cartel?
    Acest mesaj a fost editat de către leleaMarie: 22 Apr 2015, 23:28
  •  
    • 73 mesaje
    23 Apr 2015, 00:33
    0 0
      Inca o lectie de crestinism am primit cu nefastul eveniment al familiei Zavoranu. Am aflat cu aceasta ocazie ca popa-i popa doar in cimitirul pe care-l administreaza beserica , adica vor monopol asupra cimitirelor ,adica tot banii...
       Mai aflam ca popa raspopit nu era chiar raspopit,ca era doar divortat...motiv pt care nu mai poate "sluji"!!! Dapai ce sa faca omu' ? Dupa 5ani de seminar si 4ani de institut teologic ,te vezi popa cu parohie,casa parohiala,iclejie,cutiuta milei,etc. Se pune strechea ( musca) pe muiere,o ia razna si te trezesti cersetor. Daca "slujea" pardon ,daca behaia si el pe la chefuri,nunti, altu era canonu. Ferice de starul Pomohaci ,dusui-so muierea ,da lui nu i-o luat nimeni nici dreptul la slujit nici cel la chefuit(behait). Ce tie si cu dreptatea asta crestina t unul muma,pt allalt mastihoaie. 
        Halal lectie!
  •  
    • 7959 mesaje
    23 Apr 2015, 10:48
    0 0
    leleaMarie said:Am incercat sa aflu motivul pt care atat de multi parinti au optat pt ora de religie. Dincolo de toate motivele invocate ,raspunsul adevarat l-am primitive de la niste fete de alte confesiuni decat cea ortodoxa."participarea ora de religie ne creste media generala".
         Deoarece elevii de alte confesiuni sunt (musai ca de voie buna)prezenti la orele unde se preda ortodoxie,consider ca era mai corect ca un profesor de ISTORIE sa predea " Notiuni de baza despre religiile lumii"
         Este absolut normal ca predarea istoriei religiilor sa fie respinsa de clerici. Istoria crestinismului este un nesfarsit genocid. Cum sa explici copiilor asasinarea in numele lui dumnezeu a atator copii trimisi in cruciada,a atator mame arse pe rug,acuzate a fi vrajitoare, triburi intregi care nu acceptau prozeletismul (bine inteles cei care nu mureau de bolile duse de misionari) Credeti ca Romania a fost scutita de asmenea crime? Am fost si noi crestini zelosi. In 1752 ,la Medias are loc ultima ardere pe rug a Margaretei Brus;era condamnata ca vrajitoare,vina fiind ca avea un Caine Negru(socotit unealta deavolului).
           Cati copii au azi un catel negru ? Cum sa le argumentezi asasinarea femeilor care detineau un astfel de cartel?

     Nu doar pentru marirea mediei au optat multi parinti pentru religie, daca ora de religie ar fi fost prima sau ultima in orar puteau copiii sa vina mai tarziu la ore sau sa plece acasa mai devreme de la scoala. Dar nu s-a vrut ca alegerea sa fie in totalitate a parintilor. Pai daca religia e pusa la mijlocul programului ce naiba sa faca bietii copii in ora aia, sa bata cafenelele si cluburile? Pentru ca materia asta fff importanta si mult discutata se face si la liceu, nu doar la gimnaziu. Si asa luasera foc popii ca se vrea scoaterea orei din programa scolara, de parca toti am facut la scoala religie. Eu una as fi renuntat cu drag la ea in favoarea unei ore de sport.

  •  
    • 10065 mesaje
    23 Apr 2015, 12:14
    0 0
    Orice ora poate fi convertita in sport, d-na Storm.

  •  
    • 7959 mesaje
    23 Apr 2015, 14:01
    0 0
    Ei si tu. Cum sa inlocuiesti o materie importanta cu sportul, dar religia nu e ceva necesar si se poate invata in familie pentru cine are chemare, nu sa fie materie obligatorie sa li se toarne la grozavii cu palnia in cap cu singurul scop de a spala creierul copiilor. Ziceam de sport pentru ca in clasele mari e o singura ora in program de sport pe saptamana, erau doua candva.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 23 Apr 2015, 14:03
  •  
    • 10065 mesaje
    23 Apr 2015, 16:28
    0 0
    Am printre cunostinte un copil (noua anisori ) ce inclina catre religie iar mornaul de ta-su ii pune piedici. Asta din spusele lui mama-sa.

    Parerea mea e ca daca ii atras si ii place, trebue lasat s-o faca . Cit timp nu inclina catre alte dracarii ... nu vad unde ar fi problema.

  •  
    • 7959 mesaje
    23 Apr 2015, 16:43
    0 0
    Eu nu stiu copii ahtiati dupa ora asta. Sa-i vezi pe ai mei ce misto fac de cei care au ca profesor un popa, ca ala chiar ii pune sa invete. Ai mei au doua doamne, care-si cam iau salariile degeaba. Au numai note de zece si alea pe referate luate de pe net. Deci o paguba in buget cu salariile celor care predau materia si doar atat. Nici eu nu ii bat la cap, nici ei nu se strofoaca, nefacand acelasi lucru cu materiile de baza.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 23 Apr 2015, 18:01
  •  
    • 73 mesaje
    25 Apr 2015, 15:05
    0 0
      A trecut si Sf. Gheorghe biruitorul.... Cata nevoie avem de ore de ISTORIE pt a sti despre ce vorbim!!!
       Ni se repeta obsesiv ,ca romanii s-au nascut crestini. Ni se repeta obsesiv ,ca Gheorghe a increstinat Romani. Pai daca eram crestini,de ce mai trebuia sa fim increstinati?
       Adevarul este ca dacii monoteici sunt confundati rau intentionat cu crestinii iudeici si ei  monoteici. De aceea era necesar acest apostol care sa ucida " balaurul " simbol a dacilor liberi.
        Desigur ca prozeletismul unui nr mare de triburi nu a fost acceptat usor. In sec Xll inca se ciopleau si pictau in bisericile romanesi balaurii dacici. Balauri sunt creaturi mitologice denumite si grifoni sau dragoni
      
  •  
    • 73 mesaje
    25 Apr 2015, 19:25
    0 2
          Cat de mandri  sunt chinezii,japonezii ,asiaticii de zestrea mostenita - dragonii;cat de mandrii sunt englezii de dragonii lor! De ce romanii nu-si pot revendica aceeasi zestre pe care altii o considera de nepretuit? 
            Pentru mine apostolul Andrei este - nu ucigasul balaurului dacic,el este ucigasul vechii si dreptei credinte despre care popii nu vor ca romanii sa mai stie. Este in interesul lor meschin sa nu se cunoasca cinstea,demnitatea ,dreptatea ,MODESTIA,sacrificiul de sine a sacerdotilor si a preoteselor din vechime.Cand vezi limuzinele popilor ,gandul nu te duce la cele sfinte ci te intrebi "asta din ce clan mafiot face parte si cu ce lucruri diavolesti se ocupa".
            A devenit un fapt curent ca cei mai buni seminaristi si studenti teologi sa renunte la teologie,  cand incep sa inteleaga noua conduita a clericilor.Unicul lucru sfant a devenit in exclusivitate banul.
  •  
    • 73 mesaje
    26 Apr 2015, 10:46
    0 0
    Daca am pomenit de tinerii teologi trebuie subliniat faptul ca sunt exceptional pregatiti ca intelectuali cu o cultura generala vasta. Se studiaza temeinic literatura ,istorie ,muzica ,limbi vechi si moderne,etc.
          Ma indoiesc totusi ca vre-un preot-profesor si-a dus invatacei la biserica din Lazuri de Beius pt a vedea credinta noastra straveche dincolo de cuvinte "Un exemplar aparte,foarte vechi si interesant este usa bisericii din Lazuri,care contine o crude formata din decor de funie ,la mijloc cu o rozeta,la trei capete cu  cate un decor de frunze ,cu alte frunze la dreapta si stanga ei,sus pe o masa(ori consola?)un triptic( gotic?),jos doua animals,dintre care unul,UN BALAUR, isi invarte coada in jurul crucii.Usa asta mai veche decat tocul in care a fost asezata,ea s-a pastrat desigur de la o biserica de lemn mai veche,care s-a distrust".citat din Coriolan Petranu.…
              O alta biserica ce ilustreaza printr-un relief reminescenta vechii credinte ,este biserica din Sieu-Odorhei (Jud Bistrita-Nasaud) .Relieful respectiv reprezinta un grifon asemanator cu cel daltuit in usa bisericii din Bihor.
  •  
    • 73 mesaje
    27 Apr 2015, 13:11
    1 1
    "Credinta neconditionata in biserica si dumnezeu te face om". Acesta era dictonul evului mediu care a dus la inchizitie. Aceeasi credinta neconditionata a unor islamisti adus la constituirea statului Islamic cu tot jihadul lor. Eu ca-si copii mei nu am avut in scoala religie si totusi am ajuns oameni cinstiti. Constat insa ca de cand este religie in scoli au aparut drogurile,prostitutia infantila pe care biserica in loc sa o conbata ,organizeaza demonstratii pt pastrarea copiilor rezultati. Consider ca biserica trebuie sa ramana biserica iar scoala -Scoala;IAR parintii care nu au timp sa-si educe copii sa nu ii faca pe baza bisecricii. 
       Cat despre credinta bunicilor in "fa ce-ti spune popa ,nu CE face popa" este  eticheta pusa bisericii de batranii care respectau traditia ,Nici decum biserica.
        In paranteza fie spus,unul din fii mei ,dupa noua ani de teologie,echivalenta de studii si masterat in strainatate,a hotarat ca pt a ramane OM trebuie sa-si schimbe idealul si Tara. Si era un student eminent,dar pana si Arsenie Boca a fost caterisit(DAT afara din biserica ortodoxa)daca a vrut sa ramana OM si sfant. Dar asta e o "taina" bisericeasca.
    Acest mesaj a fost editat de către leleaMarie: 27 Apr 2015, 13:28
  •  
    • 12208 mesaje
    29 Iul 2015, 21:50
    1 0
    beautifulrich said:Va propun o tema frumoasa, sa scriem pur si simplu, pe orice tema, cine are talent la proza sau in poezie, sa dam o nota de prospetime si de autencitate acestui club in care poti gasi atatea lucruri interesante.
    Din cand in cand, voi posta exact ce-mi trece prin cap, este un exercitu fantastic de a -ti pune gandurile in ordine si sa alegem pe luna cea mai frumoasa chiestie scrisa.
    Orice ar fi, eseu, proza, poezie, rugaciune, intamplare, vorbele pot face minuni pentru suflete.

    beautifulrich

     FRUMOS ... noi avem un topic de poezie daca iti face placere ... te astept .

  •  
    • 73 mesaje
    28 Aug 2015, 23:51
    1 0
      Este vacanta (pana cand?) Invatamantul trece printr-o noua schimbare,musai traba schimbata data inceperii anului scolar ! De ce ?! Schimbare sa fie !
       Pentru ora de religie Inca nu este clar ,se depune sau nu cerere ?. Om trai si om vedea.
       "Pe vremea mea" cand nu exista religie in invatamantul laic ,exista dirigentia ca materie,o materie dificila pentru profesor dar si pentru elevi. Azi dirigentia este ora de contabilitate -fondul clasei ,precum multe alte danii ,mereu alti bani,si la urma daca mai este timp ceva despre note.
        Invatatoarea fomist-grevista (care merge in pijama cu ratoiul Donald in parlament) mereu isi acuza colegii ca nu au cei "sapte ani de acasa."
        In regimul comunist,mamele aveau optiunea de a ramane in concediu pentru cresterea copilului pana acesta inplinea sapte ani,de aici expresia mentionata.
        Nici eu nu am "cei sapte ani de acasa",ca majoritatea generatiei mele,dar am avut parte de o diriginta care ne-a educat si format ca oameni.
        In anii '50-'60 hodaiesii risipiti pe Campia Turzii au fost adusi LA oras,comasati intr-un Cartier.Majoritatea erau analfabetii,copiiilor purtau chemesi lungi despicate in lateral ,incaltari purtau doar iarna.Educatia consta in a merge la beserica si a spune rugaciuni.
        Intr-o clasa de 36 elevi eram 7elevi cu parinti scolarizati. Datoria dirigintei era de a ne pune furculita si cutitul in mana,a ne invata sa ne comportam civilizat in or ce situatie,a ne inbraca corespunzator evenimentului LA care suntem parte, sa asortam culorile tinutei,etc.
        Toata viata am avut-o ca model pe diriginta mea,domnisoara Zaizon Eliza.In situatii delicate m-am intrebat CE sfat mi-ar fi dat Domniasa.

     
  •  
    • 73 mesaje
    29 Aug 2015, 00:41
    1 0
    Prima dorinta exprimata de presedintele Iohannis a fost de a se infiinta institutia "Primei Doamne"! Nu legea votului pentru cei datorita carora a ajuns presedinte !?
        Spuneam ca am avut parte de o diriginta exceptionala dar am avut si doi profesori de istorie extraordinari,Doamna Bratu in generala si tovarasul Corbu in liceu.
       Asa am ajuns eu la convingera ca ultima DOAMA romana isi doarme somnul de veci la Ruginoasa,iar a desemna o alta femeie ca Prima Doamna a Romaniei ,trebuie  sa se ridice la nivelul celei disparute. Or termen de comparatie intre Elena Doamna si Carmen profesoara chiar nu exista.
       Iesirile oficiale a nevestei presedintelui au fost ridicole prin tinute ce incalcau nu doar protocolul ci si bunul simt. Este penibil sa vezi o femeie de 56ani inbracata ca o adolescenta rebela.Cat despre incaltaminte ,la o persoana asa mica-ditamai curelele sub glezna ..oribil. 
       Cred ca nu de creatori de rochiute si inpiedecatori de cai pe post de sandale are nevoie ci de un terapeut care sa o convinga ca a trecut demult de 16ani ,sa o faca sa-si accepts varsta cu demnitate.
    Acest mesaj a fost editat de către leleaMarie: 29 Aug 2015, 00:46