Vreau sa invat sa croiesc la un curs de croitorie !

  •  
    • 5609 mesaje
    15 Apr 2015, 01:42
    3 1
    Esti tare haioasa lele Marie, era o gluma ...
    Glumeam pe seama unui curs de 6 luni,  de unde fetele astea se dau experte in croitorie dupa ce-l termina.
    Azi, asemenea cursuri nu se mai fac la ATELIERELE DE CROITORIE ci la INSTITUTUL DE DESIGN VESTIMENTAR.
    Raportat la anul in care traim, termenul de "atelier" este deja perimat, iar prin upgradarea denumirii de "atelier" la cel de "institut",  am schimbat si termenul de "diploma" cu unul mai modern, de "masterat". 


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 15 Apr 2015, 01:43
  •  
    • 73 mesaje
    15 Apr 2015, 22:06
    5 0
    Uitati ce propunere am eu pt domnitele ce ar vrea sa se initieze in croitorie: mergeti la o biblioteca, la sala de lecture si rasfoiti  "Procedee de construire a tiparelor pentru imbracaminte" de C Secheres * C Margean, "Moda si tipare" ," Geometrie si croitorie"de Petrache Dragu. Este in mod practic sa iti faci o idee despre , la ce vrei sa te inhami. Succes!

     
  •  
    • 5609 mesaje
    16 Apr 2015, 02:08
    2 2
    Lele marie, de cand au aparut computerul, internetul si telefoanele astea destepte, nimeni nu mai merge la biblioteca sa citeasca o carte adevarata, exceptie facand batranii, care nu-si permit computerul.
    Tinerii au acces acum la internet in toate felurile posibile, telefoane, tablete, laptopuri, apoi mai au Internet  in cafenele,  unde tot au cum sa acceseze un computer daca nu-l au acasa.

    Este informatie nelimitata pe internet. Zilnic sunt publicate pe internet, mii de articole in toate domeniile! Noi nu mai facem contabilitatea pe hartie, nu mai facem plati la banca sau la utilitati ducandu-ne acolo, totul se face electronic de acasa, din fata computerului.

    La fel si in croitorie, tiparele sunt disponibile pe internet, unele programe sunt atat de destepte incat  pui masurile  personale si tiparul iti este facut automat, il printezi dupa care il tai de mana si apoi tai materialul si-l cosi.
    Sunt cursuri online de croitorie, care iti arata cum sa faci toate procedurile, trebuie doar sa le vizionezi, tot de acasa din fata computerului binenteles.

    Pentru a face ceva pentru tine, chiar nu trebuie sa mergi al nici un curs, doar acces la internet si  rabdare sa intelegi ceea ce vizionezi, ca sa poti pune in practica acasa.

    Cursurile au mai ramas ca sa-ti dea o diploma la sfarsit de curs, pentru o posibila angajare undeva sau, ca un mod de socializare intre persoanele care merg acolo.

    Am o amica care face toate cursurile de care aude, tipa a terminat facultatea si are o calificare in domeniul respectiv. de cand a ramas fara servici a inceput sa caute cursuri pe care sa le faca, nu din dorinta de a le practica, ci pentru varietate si plictiseala, ea vrea sa socializeze direct cu oamenii, sa iasa la cafea cu colegele, sa mearga in vizite, sa mearga undeva... 
    Are familie, are 2 copii mari care si-au luat zborul de acasa, sotul lucreaza, plecat de dimineata pana seara, ea se plictisea acasa doar gatind si facand curat zilnic, asa ca...a facut o pasiune din aceste cursuri. Nu crede ca le va practica pentru altii, dar spune ca s-ar putea sa-i foloseasca ei candva, mai presus fiind socializarea si iesitul din casa.

    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 16 Apr 2015, 02:19
  •  
    • 73 mesaje
    16 Apr 2015, 22:27
    0 1
    Clar sunt terminata ca biblioteca din Alexandria.
    Daca ai calculator,devii "profesorul stie tot",nici macar nu 
    trebuie sa mai obosesti gandind.Studiul e o corvoada inutila si o pierdere de vreme.
    .Logic de ce a devenit o moda sa se inchida scolile.
     
  •  
    • 5035 mesaje
    17 Apr 2015, 07:31
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 85 mesaje
    8 Ian 2017, 21:07
    0 3
    georgy_ana_georgy said:Buna eu sint Georgy si iubesc croitoria ! De mica fac si desfac o gramada de lucrusoare unele imi ies altele... .....in ultimul timp as vrea sa fac ceva mai mult undeva unde sa si invat calumea cum sa fac un tipar nu asa sa ma joc din reviste ca na, nu prea merg la conformatia mea asa ca daca aveti un sfat....eu sint din Buc si as vrea aici nu in alt oras ...Merci pup , pup !

     Georgiana,cum tu ai talent si pasiune la asa ceva poti sa incerci sa te perfectionezi la orice croitorie din bucuresti ,la inceput chiar pe bani putini pentru placerea ta si in acest timp sa te perfectionezi