tratament natural pt acid la stomac

  •  
    • 87 mesaje
    27 Ian 2015, 01:49
    0 0
    Acest tratament l- a făcut tatăl meu,nu stiu de la cine l- a auzit. Este vorba despre măsline mâncate cu sâmbure cu tot.deci tre sa alegi măsline mai mici. Prima zi o măslină cu sâmbure cu tot, a doua zi_ doua, a treia zi_ trei si tot așa pana la a zecea zi_10 bucăți. Nu tre toate deodata,se poate in decursul unei zile. A 11_ a zi 9, apoi 8, tot așa descrescător pana la 1. După acest tratament acidul ( in surplus) tre sa dispară. La tatăl meu a avut efectsuper,10 ani nu a mai avut treaba cu asta,si bea vin, manca orice...Sper sa va ajute si pe voi!Sănătate!
  •  
    • 8 mesaje
    27 Ian 2015, 07:09
    0 0
    In stomac exista un strat de apa care actioneaza ca o solutie tampon pentru protejarea stomacului. Mucusul acopera stratul glandular al mucoasei, care constituie stratul cel mai interior al peretelui stomacului. Mucusul consta din 98% apa si 2% substante anorganice care atrag apa. Celulele de dedesubt secreta bicarbonat de sodiu care este atras in stratul de apa. Cand acidul din stomac incearca sa treaca prin acest strat protector, bicarbonatul il neutralizeaza.
    O bariera alcatuita din mucus bine hidratat va retine bicarbonatul si va neutraliza acidul cand incearca sa treaca prin mucoasa. O stare de deshidratare a organismului va face ca bariera sa fie ineficienta, situatie in care se permite patrunderea acidului si lezarea mucoasei.
    http://apastructurata.blogspot.ro/2014/09/efectele-deshidratarii.html
  •  
    • 87 mesaje
    27 Ian 2015, 07:25
    0 0
    Apastructurata mai da- ne ceva tipuri de tratam pt acid in exces,precis știi.