Tratament naturist pt raceala si imunitate la copii

  •  
    • 5 mesaje
    11 Ian 2015, 15:13
    4 14

    Buna ziua ,
          Am o fetita de 4 ani si 3 luni cu o greutate de 16,5 kg care face aproape lunar rosu in gat ,cu tuse productiva care persista o lunga perioada de timp  dupa  ce intrerupem tratamentul cu antibiotice la care ajungem de regula .Va rog sa-mi spuneti ce tratament naturist pot sa-i administrez pt tuse si pt intarirea imunitatii .
            Va multumesc

  •  
    • 12208 mesaje
    12 Ian 2015, 12:19
    3 4
    imunice Imunice Forte sirop, 100ml - Catena
    Siropul Imunice Forte este un supliment vegetal pe baza de extracte din plante ce ajuta la stimularea sistemului imunitar, fiind o sursa naturala de vitamina C. Imunice Forte sirop contine extracte de Emblica officinalis, Tinospora cordifolia, Ocimum sanctum, Curcuma longa, Azadirachta indica, Viola odorata si Piper nigrum. Imunice Forte sirop are efect antioxidant, de neutralizare a efectelor nocive a radicalilor liberi, sprijinind functionarea optima a mecanismelor de autoaparare naturale, proprii organismului uman. Imunice Forte sirop poate fi administrat incepand cu varsta de 1 an, atat copiilor, cat si adultilor.
    - See more at: http://www.catena.ro/vitamine-minerale-si-suplimente/imunitate/imunice-forte-sirop-100ml#sthash.sbT44TPF.dpuf
  •  
    • 12208 mesaje
    12 Ian 2015, 12:21
    3 2
    http://www.faunusplant.ro/promotii/pachet-imunitate-adulti-si-copii?gclid=CN716tydjsMCFS_MtAodjSQApw
  •  
    • 12208 mesaje
    12 Ian 2015, 12:22
    0 2
    http://secom.ro/produse/promotii/detalii-2/?gclid=CLuj8_idjsMCFeISwwod1jkAkA
  •  
    • 5035 mesaje
    13 Ian 2015, 09:49
    2 3
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 297 mesaje
    13 Ian 2015, 18:36
    3 0
    Eu le dau fetelor mele ceai de ghimbir. Tai feliute de ghimbir, cateva feliute de lamaie, pun si 2 pliculete de ceai (de obicei echinaceea pentru ca are si gust bun si ajuta la imunizare) si miere zaharisita.

    Ajuta imunitatea si ajuta si o data ce organismul se lupta cu un virus.
    Am citit retetele cu ghimbir dat pe razatoare pentru ceai insa gustul este foarte puternic (iute) si nu vor sa il bea.

    Succes!!
  •  
    • 128 mesaje
    14 Ian 2015, 14:14
    2 4
    Buna ziua.Cand se face tratament cu antibiotice acestea trebuie administrate pana la finalul tratamentului indicat.In caz contrar apar recidive cu simptome agravate de cele mai multe ori.
    In tratarea naturala a anginelor si tusei se poate administra tinctura Hapciu, cate 20 de picaturi la o cana cu ceai de 3 ori pe zi, ceaiul Hapciu, cate o cana de 2 ori pe zi si comprimatele Plantusin, cate 1 comprimat de 3-4 ori pe zi, timp de 10-14 zile.Pentru tuse va recomand siropul Plantusin forte, cate 1 lingurita de 3 ori pe zi.

    Pentru cresterea imunitatii se realizeaza o cura de o luna cu siropul Imunitate, cate 1 lingurita de 3-4 ori pe zi.Se continua pentru inca o luna administrarea de Vitamina C naturala cate 2 comprimate de 3 ori pe zi.Multa sanatate!

     

  •  
    • 5 mesaje
    18 Ian 2015, 22:07
    5 5

        Multumesc pentru sfaturi . Vom incerca sa tratam problemele de sanatate ale copilului nostru si apeland la tratamentele naturiste .  Schema recomandata de medicul Fares mi se pare completa iar produsele Fares , ceaiurile pe care le savuram cu fiecare ocazie , imi dau certitudinea unor produse de calitate .

         Nu vom neglija recomandarile medicului pediatru dar am constatat ca mi se recomanda tot felul de medicamente de sinteza care in timp vor avea efecte secundare pe care noi ca parinti dorim sa le eliminam in cazul in care , un tratament naturist s-ar dovedi la fel de bun. 

       Este posibil sa-i administrez fetitei mele si antibiotice naturale in cazul in care evolutia starii ei se agraveaza  si in acest caz ce mi se recomanda ? Va multumesc.

     

  •  
    • 12208 mesaje
    19 Ian 2015, 08:45
    3 1
    AdrianaMarinescu said:

        Multumesc pentru sfaturi . Vom incerca sa tratam problemele de sanatate ale copilului nostru si apeland la tratamentele naturiste .  Schema recomandata de medicul Fares mi se pare completa iar produsele Fares , ceaiurile pe care le savuram cu fiecare ocazie , imi dau certitudinea unor produse de calitate .

         Nu vom neglija recomandarile medicului pediatru dar am constatat ca mi se recomanda tot felul de medicamente de sinteza care in timp vor avea efecte secundare pe care noi ca parinti dorim sa le eliminam in cazul in care , un tratament naturist s-ar dovedi la fel de bun. 

       Este posibil sa-i administrez fetitei mele si antibiotice naturale in cazul in care evolutia starii ei se agraveaza  si in acest caz ce mi se recomanda ? Va multumesc.

     

    sunt  multe solutii dar sa nu uiti de imunizarea prin bai de aer , mersul zilnic afara , evident mai putin in zilele cu precipitatii si ceata , mersul la  inot iarasi este benefic , propolisul si echinaceea ... de aceea iti recomandasem siropul imunice ..si nu in ultimul rand produsele homeopate pentru imunizari ! sanatate si voua si copilasului !  http://www.qbebe.ro/copilul/sanatate/top_10_antibiotice_naturale_pentru_copilul_tau 

     

  •  
    • 128 mesaje
    20 Ian 2015, 15:57
    2 3
    Buna ziua.Un remediu natural cu efect antibiotic care se poate administra de la varsta de 3 ani este solutia Biomicin din uleiuri esentiale.Se administreaza cate 1-2 picaturi de 3 ori pe zi intr-o lingurita de miere sau de sirop.Asociat cu siropul Biosept se amplifica efectul antibiotic, cu siropul Imunitate se beneficiaza si de efectele de imunostimulare ale siropului iar impreuna cu siropul Plantusin se intervine asupra tusei daca este prezenta.Multa sanatate!
  •  
    • 1 mesaje
    27 Ian 2015, 14:42
    1 5
    Buna ziua.eu folosesc ghimbirul dat pe razatoare in amestec cu miere si zeama de lamaie.le dau copiilor cate i lingurita de cate iri pot in cursul zilei.rezultatele sunt vizibile mai ales daca tusesc.
  •  
    • 14 mesaje
    29 Ian 2015, 13:57
    4 0
    Pentru raceala si cresterea imunitatii recomand "un ceai" din doua lamai taiate felii groase si fierte cu tot cu coaja 15 minute.
    E cam amar, nu adaugati zahar (doar miere de albine daca aveti) si e ca o bomba de vitamina C. Va pune pe picioare intr-o zi!!!
  •  
    • 12208 mesaje
    29 Ian 2015, 14:21
    0 0
    ariadnaM said:Pentru raceala si cresterea imunitatii recomand "un ceai" din doua lamai taiate felii groase si fierte cu tot cu coaja 15 minute.
    E cam amar, nu adaugati zahar (doar miere de albine daca aveti) si e ca o bomba de vitamina C. Va pune pe picioare intr-o zi!!!

     Vitamina C- SE DISTRUGE PRIN FIERBERE !

    Prepararea alimentelor

    Este important să se aleagă o metodă potrivită pentru prepararea alimentelor pentru a se păstra conținutul lor de vitamina C. Când se gătesc legume, ar trebui ca timpul și durata gătitului să fie micșorate, iar apa folosită la preparare nu ar trebui aruncată, de exemplu prin gătitul cu aburi sau prin supe. Vitamina C din alimente este identică cu cea din suplimente. Structura vitaminei C este foarte bine înțeleasă, vezi acid ascorbic, și nu există nici o diferență între beneficiile aduse de forma naturală și cea sintetică (deși fructele și legumele mai conțin și diferiți alți nutrienți, deci vitamina C nu este singurul lor avantaj).

    Observații recente sugerează faptul că efectul temperaturii și gătitului asupra vitamei C s-ar putea să fi fost supraestimat:

    Deoarece este hidrosolubilă, vitamina C se va dilua în apa de gătit în timpul preparării majorității legumelor — dar asta nu înseamnă că vitamina C este distrusă — ea se află tot acolo, cu diferența că a trecut în apa de gătit. Nu doar temperatura, dar și timpul de expunere este significant. În contradicție cu ceea ce se presupunea înainte (și încă se crede), sunt necesare mult mai mult decât două-trei minute pentru a distruge vitamina C la punctul de fierbere.

    De asemenea, se pare că gătitul nu extrage vitamina C din toate legumele cu o aceeași rapiditate; s-a sugerat că vitamina nu este distrusă când se fierbebroccoli[4]. Acest lucru se poate întâmpla datorită unei pierderi a vitaminei C în apa de gătit mai lente față de alte legume.

    Cratițele de cupru distrug vitamina C.


    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 29 Ian 2015, 14:21
  •  
    • 5 mesaje
    2 Apr 2015, 09:16
    1 1
    Buna, iai vitaminele pentru copii de la Vision, sunt destul de scumpe, insa sunt foarte bune pentru ca sunt obtinute in mod natural. Pentru imunitate ti-as recomanda anume Junior Neo sau Be Healthy

    https://visionmarket.ro/lifepac-junior.php
    https://visionmarket.ro/be-healthy.php 
  •  
    • 34 mesaje
    18 Iul 2015, 13:12
    1 3
    Problema rezolvata cu suplimente-gel, naturale, din SUA, certificate Kosher, Halal, Food and Drug Administration si Institutul de Bioresurse Alimentare din Bucuresti.
    Copiii le iubesc, nu trebuie sa ii obligi sa le ia, le cer ei
    mireluca_19@yahoo.com - 0746 259 276
  •  
    • 34 mesaje
    4 Aug 2015, 23:30
    2 1

    MirelucaR said:Problema rezolvata cu suplimente-gel, naturale, din SUA, certificate Kosher, Halal, Food and Drug Administration si Institutul de Bioresurse Alimentare din Bucuresti.
    Copiii le iubesc, nu trebuie sa ii obligi sa le ia, le cer ei

    Aruncati o privire: https://drive.google.com/open?id=0B7nkdPHISt7rfmhIamtGNGhBUkJ2U29ROWNtMUgydm10Mzk1TkNnVzRQTFRpUHYyc185QVU
     mireluca_19@yahoo.com - 0746 259 276

     

  •  
    • 518 mesaje
    7 Aug 2015, 14:20
    1 1
    Daca ati folosit pentru cei mici produse de la Calivita, va rog sa-mi spuneti si mie din experienta voastra. Dar astept pareri sincere, nu reclama, caci le iau direct din magazin. O colega de vreun an tot cumpara produse de la ei, o vad zi de zi cu tuburile cu pastile dupa ea. Si este foarte multumita. Sotul meu trece printr-o perioada grea la serviciu si mi-am facut curaj sa ii cumpar Rhodiolin, pentru stres, odihna. Vorbesc de curaj, fiindca pentru noi este un efort financiar. Tot atunci le-am luat copiilor un produs, parca Probio Balance, pentru refacerea florei intestinale, caci au luat de doua ori antibiotic in ultimele trei saptamani, si au avut numai afectiuni digestive (indigestii, enterocolite, toxiinfectii alimentare) si Bee Power (un produs cu laptisor de matca), sa ii vitaminizeze putin si sa le dea pofta de mancare. Baiatul, cel putin, este fooooorte slab.
  •  
    • 12208 mesaje
    7 Aug 2015, 14:56
    1 2
    sunt prea scumpe , mult prea scumpe ...de ce nu cauti produse romanesti ,ex: firma Apiland .....
  •  
    • 518 mesaje
    10 Aug 2015, 10:11
    0 0
    Fiindca am tot incercat si alte produse. Astea nu sunt primele. A fost o perioada grea pentru cei mici si am zis sa vedem daca vom avea rezultate cu aceste produse. Astept in continuare parerile voastre despre Calivita.
  •  
    • 3 mesaje
    12 Aug 2015, 20:03
    1 2
    Eu recomand cu incredere acest sirop de la Propolia cu propolis, miere si plante. Pe mine m-a ajutat foarte mult http://www.royalbee.ro/sanatate-si-apiterapie/sirop-bio-pentru-gat-si-relaxare-propolis-miere-si-plante.html sau poate te ajuta drajeurile cu miere si diferite arome tot de la ei de pe site...