Probleme cu scamele

  •  
    • 3 mesaje
    24 Nov 2014, 19:32
    1 7
    Buna seara,

    Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: SCAMELE
    Cum pot scapa de scame, am cuparat o rola cu lipici si am tot dat pe haine, dar se pare ca dupa fiecare spalare reapar. Ce pot sa fac ca sa scap definitiv de scame?

    Va multumesc
  •  
    • 12208 mesaje
    25 Nov 2014, 17:34
    2 4
    CristiSB86 said:Buna seara,

    Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: SCAMELE
    Cum pot scapa de scame, am cuparat o rola cu lipici si am tot dat pe haine, dar se pare ca dupa fiecare spalare reapar. Ce pot sa fac ca sa scap definitiv de scame?

    Va multumesc

    pai speli rufele pe culori , nu amesteci albe cu inchise la culoare , apoi cele de lana le speli separat la programul scurt si ii dai doua clatiri , in momentul in care le scoti din masina le scuturi , la fel  cand le scoti din masina si apoi cand le pui pe umerase tot asa .Intai le scuturi , poti incerca pe cele negre sa le scuturi desupra cazii cu mana uda , si important cand le pui la spalat intoarcele pe dos ca sa nu ma ia scame la fel le tii si pe umerase tot pe dos pana in momentul imbracarii .. fii atenta si la ce alte rufe lasa scama ca sa nu se mai atinga de cele negre sau bleumarin ... SUCCES !

  •  
    • 3 mesaje
    26 Nov 2014, 20:45
    0 2
    multumesc de sfat, o sa fiu atent pe viitor
  •  
    • 12208 mesaje
    26 Nov 2014, 21:46
    2 1
    CristiSB86 said:multumesc de sfat, o sa fiu atent pe viitor

    sper sa te ajute sfaturile mele !succes si atentie ! 

  •  
    • 4350 mesaje
    26 Nov 2014, 23:42
    2 0
    Masina de spalat trebuie si ea curatata, din cand in cand, probabil este plina de scame si detergent uscat...O cana cu otet si doua linguri de bicarbonat, iar masina pusa la un program de 90 de grade, fara nimic in ea, bineinteles!
  •  
    • 10065 mesaje
    27 Nov 2014, 00:02
    2 0
    roseblue said:Masina de spalat trebuie si ea curatata, din cand in cand, probabil este plina de scame si detergent uscat...O cana cu otet si doua linguri de bicarbonat, iar masina pusa la un program de 90 de grade, fara nimic in ea, bineinteles!

     

    Am mai invatat ceva .

     

    Multumim.

     

  •  
    • 4350 mesaje
    27 Nov 2014, 00:24
    0 0
    ViktorC said:
    roseblue said:Masina de spalat trebuie si ea curatata, din cand in cand, probabil este plina de scame si detergent uscat...O cana cu otet si doua linguri de bicarbonat, iar masina pusa la un program de 90 de grade, fara nimic in ea, bineinteles!

     

    Am mai invatat ceva .

     

    Multumim.

     

      Cu placere!

  •  
    • 3 mesaje
    27 Nov 2014, 22:43
    2 0
    Multumesc
  •  
    • 10065 mesaje
    27 Nov 2014, 23:17
    1 0
    Aici e apa "tare", foarte mult calcar mai ales inspre Ro, Szeged unde importa apa potabila din Romania (Arad) din cite stiu. In fine . In trecut foloseam "calgon-ul minune" la fiecare spalare. Dupa un timp, a cedat si mi-a busit simeringul rulmentului motiv pentru care am fost nevoit a scoate masina de spalat afara pentru a remedia problema . La demontare, incredibil cita depunere de calcar p peretii "tubului" . Cam atit cu produsele "minune" de-al de calgon si fite. Asa ii timit din cind in cind cite un litru de otet de nu se vede ...



    Acum, multumita doamnei Rose, m-am mai desteptat nitel ...

  •  
    • 10065 mesaje
    28 Nov 2014, 00:16
    1 0
    http://www.flancointeractiv.ro/viata-cu-flanco/acasa/item/1071-haine-fara-pete-si-scame
  •  
    • 4350 mesaje
    28 Nov 2014, 17:48
    4 1
    ViktorC said:http://www.flancointeractiv.ro/viata-cu-flanco/acasa/item/1071-haine-fara-pete-si-scame

     Am citit si eu ca sunt anumite firme de detergenti care produc o game noi si incurajeaza oamenii sa spele la temperaturi mici. Da, se face economie la lumina (probabil, pt ca habar nu am cat consuma o masina de spalat), iar hainele nu se mai strica usor, in schimb, suntem incurajati sa folosim cat mai multe produse( pt pete, pt duritatea apei, etc), ceea ce producatorilor le baga bani in buzunare, iar noua, inca alte zeci de chimicale in haine...

    Cu siguranta ca hainele vor iesi " curate" daca punem suficient detergent sau alte produse, dar un stafilococ sau E-coli, pot rezista frumos la 30 de grade, mai ales daca hainele nu sunt calcate dupa spalare.

     Mai scria in articol ca se pot amesteca hainele cu tesaturi sau culori diferite, intr-adevar ne-ar usura munca, dar anumite haine sunt purtate afara, la lucru, in anumite medii, iar altele in casa. Nu mi se pare igienic sa fie amestecate, mai ales fiind spalate la temperaturi atat de joase, dar pana la urma, fiecare spala cum considera de cuviinta.

  •  
    • 4350 mesaje
    28 Nov 2014, 17:53
    2 0
    ViktorC said:Aici e apa "tare", foarte mult calcar mai ales inspre Ro, Szeged unde importa apa potabila din Romania (Arad) din cite stiu. In fine . In trecut foloseam "calgon-ul minune" la fiecare spalare. Dupa un timp, a cedat si mi-a busit simeringul rulmentului motiv pentru care am fost nevoit a scoate masina de spalat afara pentru a remedia problema . La demontare, incredibil cita depunere de calcar p peretii "tubului" . Cam atit cu produsele "minune" de-al de calgon si fite. Asa ii timit din cind in cind cite un litru de otet de nu se vede ...



    Acum, multumita doamnei Rose, m-am mai desteptat nitel ...

     Si mie mi se pare ca otetul face treaba mai buna decat Calgonul. Am vazut un tambur care pe interior arata super stralucitor, dar pe partea cealalta era plin de detergent uscat, ate si scame, iar de atunci am facut o obsesie cred, in legatura cu igiena masinei de spalat.

  •  
    • 10065 mesaje
    30 Nov 2014, 22:11
    0 0
    roseblue said:
    ViktorC said:Aici e apa "tare", foarte mult calcar mai ales inspre Ro, Szeged unde importa apa potabila din Romania (Arad) din cite stiu. In fine . In trecut foloseam "calgon-ul minune" la fiecare spalare. Dupa un timp, a cedat si mi-a busit simeringul rulmentului motiv pentru care am fost nevoit a scoate masina de spalat afara pentru a remedia problema . La demontare, incredibil cita depunere de calcar p peretii "tubului" . Cam atit cu produsele "minune" de-al de calgon si fite. Asa ii timit din cind in cind cite un litru de otet de nu se vede ...



    Acum, multumita doamnei Rose, m-am mai desteptat nitel ...

     Si mie mi se pare ca otetul face treaba mai buna decat Calgonul. Am vazut un tambur care pe interior arata super stralucitor, dar pe partea cealalta era plin de detergent uscat, ate si scame, iar de atunci am facut o obsesie cred, in legatura cu igiena masinei de spalat.

     

    Am intinlit persoana ce nu stia de existenta filtrului la iesire , nici vorba de verificat si curatat deca este cazul. Din punctul meu de vedere, indiferent despre ce lucru ar fi vorba, cum il intretii asa il ai. Nu-i acorzi atentie ... te lasa "prematur" .

     

  •  
    • 19 mesaje
    4 Dec 2014, 12:11
    2 0
    Super instructiv, am invatat o groaza de lucruri doar citindu-va. Maica-mea folosea pe vremuri un dres de dama usor muiat in apa cu care freca tesatura plina de scame si scamele intrau in dres (nu stiu cum dar se intimpla!) si gata. Lafel si pentru covoare. Asta pentru covoare o folosesc si eu acum. Pentru restul tesaturilor folosesc aparatzelul ala cu care se "tund" puloverele scamosate. Nu stiu cum il cheama, dar precis stiti despre ce vorbesc...
  •  
    • 10065 mesaje
    12 Oct 2015, 22:34
    0 2
    Bre, gargarita ...

    Iote cu ce m-am inoit io ...

    Face-o treaba de nota zece .

    Fix azi am achizitionat-o si i-am zis doamnei la magazin sa-mi dea ceva de calitate si baterii rezistente ca deh, tin sa ma mai si barbieresc din cind in cind cu jucaria asta daca tot dau o groaza de bani pe ea (400Ft)...