Salutul..un obicei sanatos...care uneori devine greu de urmat

  •  
    • 15 mesaje
    8 Nov 2014, 17:09
    0 0

    Nici nu stiu cum poate fi numit cineva care nu saluta, cred ca nesimtit, arogant, dar eu pun intrebarea asa: de ce sa fi considerat nesimtit, eu zic ca tine si de ipocrizie oarecum, de ce si cum poti saluta pe cineva care sti ca te barfeste la greu si dupa sa-i mai si zambesti si sa-l saluti. Eu pe bune ca inca nu am gasit solutia la asta. Stiu si eu ca nu este frumos sa nu saluti, nu asa am fost invatata, din contra indiferent de tot trebuie sa saluti, dar ce faci cand trebuie sa treci si peste normele tale, la ce ma refer: adica tu ma barfesti, si dupa vrei ca eu sa-ti zambesc si sa te salut ca si cum nimic nu s-a intamplat. Nu pot efectiv, probabil in viziunea tuturor am ramas si sunt aroganta, dar mai bn aroganta decat ipocrita. Eu zic asa simplu, nu este deloc greu: nu ma suporti atunci perfect nu am nimic impotriva asta, dar atunci atitudinea ar fi sa fi indiferent. Asa este logic eu asa zic, nu te plac, am motive sau nu este alta treaba, dar nici nu te vad...adica pt mine nu existi. Nu imi pasa de viata ta, cu ce te imbraci..etc. Dar ei nu ma suporta, dar le pasa, ce fac, ce vorbesc, cu cine si logic cum indraznesc eu sa nu salut, ce conteaza ca ei sterg cu mine pe jos, pe la spate...evident, eu trebuie obligata social..de o norma ...sau stiu eu ce sa le zambesc si sa-i salut ca si cum nimic nu s-a intamplat. Uite eu nu pot sa fac asta. Pai eu daca nu imi place de cineva ...nu imi place si punct..nu ma preocupa viata lui si nimic ce tine de el...si nici nu pot sa-l salut, nu pot, adica tu ma barfesti si eu sa te si salut. Ei bine...aroganta sau nu ...astept comentariiii

  •  
    • 144 mesaje
    9 Nov 2014, 00:25
    1 0
    eu cred ca ,,salutul,, tine de aducatia elementara si de bunul simt de a semnaliza prezenta ta celor pe care ii intalnesti..
    cand esti barfita ar trebui sa rezolvi situatia printr-o discutie face to face cu persoana incriminata si in functie de rezultatul acesteia ori mai pastrezi legaturi cu acea persoana si va salutati cand va intalniti, ori rupi orice contact si atunci sunteti ca doi straini pe strada fara sa va abordati unul pe celalalt..

    Acest mesaj a fost editat de către Adam7: 9 Nov 2014, 00:29
  •  
    • 10065 mesaje
    9 Nov 2014, 10:15
    1 0
    amiramaria said:

    Nici nu stiu cum poate fi numit cineva care nu saluta, cred ca nesimtit, arogant, dar eu pun intrebarea asa: de ce sa fi considerat nesimtit, eu zic ca tine si de ipocrizie oarecum, de ce si cum poti saluta pe cineva care sti ca te barfeste la greu si dupa sa-i mai si zambesti si sa-l saluti. Eu pe bune ca inca nu am gasit solutia la asta. Stiu si eu ca nu este frumos sa nu saluti, nu asa am fost invatata, din contra indiferent de tot trebuie sa saluti, dar ce faci cand trebuie sa treci si peste normele tale, la ce ma refer: adica tu ma barfesti, si dupa vrei ca eu sa-ti zambesc si sa te salut ca si cum nimic nu s-a intamplat. Nu pot efectiv, probabil in viziunea tuturor am ramas si sunt aroganta, dar mai bn aroganta decat ipocrita. Eu zic asa simplu, nu este deloc greu: nu ma suporti atunci perfect nu am nimic impotriva asta, dar atunci atitudinea ar fi sa fi indiferent. Asa este logic eu asa zic, nu te plac, am motive sau nu este alta treaba, dar nici nu te vad...adica pt mine nu existi. Nu imi pasa de viata ta, cu ce te imbraci..etc. Dar ei nu ma suporta, dar le pasa, ce fac, ce vorbesc, cu cine si logic cum indraznesc eu sa nu salut, ce conteaza ca ei sterg cu mine pe jos, pe la spate...evident, eu trebuie obligata social..de o norma ...sau stiu eu ce sa le zambesc si sa-i salut ca si cum nimic nu s-a intamplat. Uite eu nu pot sa fac asta. Pai eu daca nu imi place de cineva ...nu imi place si punct..nu ma preocupa viata lui si nimic ce tine de el...si nici nu pot sa-l salut, nu pot, adica tu ma barfesti si eu sa te si salut. Ei bine...aroganta sau nu ...astept comentariiii

     

    Birfa e precum coruptia . Astea n-o sa moara-n veci .

     

    Zimbeste-i dujmanului , oftica-l.

     

  •  
    • 12208 mesaje
    9 Nov 2014, 12:08
    0 0
    barfa a existat si va exista orice ai face , daca esti frumoasa te barfesc ca esti , daca esti urata si mai rau ...daca esti politicoasa si decenta esti considerata aroganta ... caci ei sunt indiferenti , dar daca nu saluti iar devine motiv de barfa ca esti increzuta ... cauta sa spui ceea ce ai de spus daca este cazul , dar nu astepta sa ti se dea si dreptate , acceptarea vine cu timpul ....
    asa capul plecat sabia nu il taie ....sau te orientezi pe teren .
  •  
    • 46 mesaje
    3 Mar 2015, 21:55
    1 0
    Chiar nu pot sa-ti dau un sfat 'sa saluti' cand eu am vecini pe care ii ignor .
  •  
    • 10065 mesaje
    3 Mar 2015, 23:55
    1 0
    A saluta se cade, parerea mea . Precum si a multumi ce unora le scapa . Mai nasol e ca s-ar putea sa mai deschida cindva acea usa si ... tratamentul va fi pe masura.