Cosuri pe spate

  •  
    • 1 mesaje
    6 Nov 2014, 19:28
    0 0
    Buna seara!Am si eu o problema legata de cosurile pe spate.De catva timp,poate chiar 2 3 ani am niste cosuri de care nu reusesc sa scap,anul acesta am fost la medic si mi a dat izotrexin si skinoren dar fara efect.Vreau sa mentionez ca pe langa cosuri imi apar si niste pete inchise la culoare.Ce sfat imi puteti da va rog ca nu stiu la ce solutie sa apelez?Multumesc frumos
  •  
    • 13 mesaje
    24 Feb 2015, 09:47
    0 0
    Daca afectiunea nu e atat de extinsa prin schimbarea regimului alimentar, detoxifiere si sport se poate rezolva, insa daca problema e mai grava atunci necesita tratament.

  •  
    • 50 mesaje
    9 Mar 2015, 11:02
    0 1
    Sunt foarte multe remedii naturiste care sunt ok, dar cel mai important e sa incepi un tratament pentru a trata afectiunea respectiva.
  •  
    • 495 mesaje
    22 Mar 2015, 14:20
    0 0
    Bună! Poate fi cauza unei alimentații nesănătoase (grăsimi nesănătoase;un exces de produse rafinate ca făina sau zaharul alb) sau o alergie.
    Este un semnal pe care ți-l da corpul, nu-l neglija.Numai tu Îți poți da seama de la ce vine, deoarece știi ce mănânci, ce creme folosești sau ce haine porți (dacă ai din material sintetic, renunță imediat la ele).
    Nu îți recomand sa folosești produce care usucă pielea, ea va încerca să se apere și va produce și mai mult sebum; rezultatul:și mai multe coșuri.
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 22 Mar 2015, 14:22
  •  
    • 23 mesaje
    24 Mar 2015, 14:09
    0 0
    Alimentatia e responsabila de cele mai multe ori. Consumul de alimente care sunt bogate in toxine in special cele care sunt bogate in grasimi.
  •  
    • 5609 mesaje
    25 Mar 2015, 07:20
    1 0
    Imbracamintea sintetica produce de asemeni iritatii ale pielii!
    Daca aveti asemenea probleme, evitati sa mai imbracati imbracaminte sintetica sau cu elastan si poliester in compozitie! Bumbacul este recomandat ca fiind excelent pt sanatate, fiind super absorbant si neproducand iritatii sau cosuri (cosurile fiind un produs al unui por iritat si infectat).

    O alimentatie "defectuoasa"  se vede imediat pe fata, adica, acolo apar cosuri si iritatii si extrem de rar pe spate!
    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 25 Mar 2015, 07:22
  •  
    • 495 mesaje
    26 Mar 2015, 01:01
    0 0
    La ce mănâncă majoritatea în ziua de azi nu mă mir sa ne vină și în călcâie.Ce mâncăm ne influențează sănătatea fizică și psihică.E bine sa
    căutăm și cauza, nu sa tratăm doar simptomul.
    Unii deja de la micul dejun consuma alimente nesănătoase fără sa știe, un exemplu sunt biscuiții sau cerealele care conțin ulei de palmier (toxic pentru organism); chiar și mărcile de calitate îl folosesc.Suntem intoxicați zilnic cu produse care ne fac rău,mulți nu au nici cea mai vagă idee despre ce consumă.
    Mâncarea e o necesitate, nu o plăcere.Mananci sănătos =esti sanatos, ai energie.
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 26 Mar 2015, 01:02
  •  
    • 5609 mesaje
    26 Mar 2015, 08:11
    3 0
    Sfatul dermatologului: Cum scapam de acneea de pe spate

    http://sanatate.bzi.ro/sfatul-dermatologului-cum-scapam-de-acneea-de-pe-spate-30026
  •  
    • 128 mesaje
    26 Mar 2015, 16:19
    0 0
    Buna ziua.Se pot face cure de detoxifiere cu complexul de plante medicinale sau ceaiul Curatarea sangelui sau cu ambele formule pentru efecte mai intense, timp de 1-2 luni pentru detoxifierea sangeluio si a pielii.Extern se poate aplica crema Farederm sau solutia Biomicin.
  •  
    • 74 mesaje
    30 Apr 2015, 10:20
    0 0
    Un lucru important daca se vrea sa se scape de acnee este sa se faca o detoxifiere pentru curatirea organismului de impuritati. Un organism sanatos lipsit de toxine nu va putea sa genereze acnee.
  •  
    • 9 mesaje
    21 Mai 2015, 10:18
    0 1
    De cele mai multe ori acneea e cauzata si de alimentatia noastra. Daca am avea grija la ce mancam cred ca nu am mai avea probleme cu aceasta afectiune.

  •  
    • 495 mesaje
    31 Mai 2015, 17:01
    0 0
    Mâncarea ar trebui sa fie o necesitate,nu o plăcere.Prea putini știu Ce sa mănânce și Cum sa mănânce.Prea putini știu de exemplu ca digestia este foarte importanta...ceea ce nu digeri se transforma în toxine.Pentru a avea o digestie Bună trebuie sa știi Cum sa combini alimentele.Si stresul împiedică digestia. Fast food-urile sunt pline de adolescenți,ce trist.

    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 31 Mai 2015, 17:03
  •  
    • 128 mesaje
    8 Iun 2015, 15:23
    0 1
    O crema naturala utila in afectiunile pielii, cu efect cicatrizant, reepitelizant, antiseptic, dezinfectant, antiinflamator, este crema Farederm.Poate fi aplicata in leziuni ale pielii, escare, arsuri, dermatite.
  •  
    • 8 mesaje
    23 Iun 2015, 10:21
    0 0
    Derminax a folosit careva? Si suplimentele pot sa aduca ceva imbunatatiri in organism care in timp pot sa mai inlature din cosuri.

  •  
    • 50 mesaje
    11 Aug 2015, 10:32
    0 0
    Suplimentele pot intr-adevar sa mai amelioreze. Trebuie si un ajutor din partea noastra printr-o alimentatie bine pusa la punct, o igiena buna la nivelul zonelor afectate de acnee si prin detoxifieri regulate care sa indeparteze toxinele din corp.
  •  
    • 27 mesaje
    16 Nov 2015, 10:04
    0 0
    Grija mare si la alimentatia de zi cu zi. Sunt cateva alimente care favorizeaza acneea. Nu trebuie sa ne intoxicam corpul deoarece toxinele pe langa faptul ca dauneaza organismului provocand boli interne pot sa contribuie si la dezvoltarea acneei.

  •  
    • 21 mesaje
    20 Dec 2015, 21:02
    0 0
    Buna,

    Cosurile din zona spatelui pot scoate in evidenta cateva aspecte legate de : dieta, imbracaminte si unele dereglari hormonale.

    In ceea ce priveste imbracamintea trebuie sa alegeti articole confectionate din fibra naturala (lana, bumbac, in, matase, casmir), evitanduse materialul sintetic( lycra, elastam, poliester, poliamida, nylon etc).

    Referindu-ne la dieta este indicat sa cresteti proportia de fructe si legume, proteine de calitate, nucifere, evitand alimentele tip fast food, prajelile, sosurile, maionezele.

    Cele mai bune plante care pot ajuta in aceasta privinta sunt: brusturele, anghinarea, trei frati patati, urzica, papadia, angelica, dar si plantele cu efect antimicrobian (goldenseal, pau d'arco, grepfruit seed extract, oregano salbatic).

    Personalizarea dietei si a tratamentului pe baza de plante este cel mai bun lucru la care se poate recurge.

    Adrian Udrea- fitoterapeut, nutritionist-Timisoara
    plantevindecatoare@gmail. com
    http://terapienaturala.blogspot.ro
  •  
    • 24 mesaje
    29 Ian 2016, 13:10
    3 0
    Coada calului este o planta buna pentru acnee. E perfect daca gasim remedii din natura care sa ne ajute la tratarea unor afectiuni. Cosurile nu sunt o afectiune chiar foarte placuta si se scapa destul de greu de ele.

  •  
    • 2 mesaje
    31 Ian 2016, 18:48
    0 1
    Buna ..din proprie experienta iti spun...am avut o acnee atat de severa incat mi se faceau cosurile ca pungi de puroi in miniatura atat pe fata cat si pe spate....nici skinorenu,izo etc.zinerit...si multe altele la mine nu au dat roade in niciun fel....anul trecut am fost la putinii medici din Pitesti care imi mai ramasese...mi a dat timp de 2 luni anumite creme...si cand am fost dupa 2 luni si a observat ca nu da roade mi a recomandat un anumit tratament luat pe cale orala...si in cateva luni de zile mi au disparut toate cosurile posibile si imposibile si nu stiu daca am mai vazut 3 cosuri pe fata sau spatele meu de atunci....Parerea mea e ca si remediile naturale ar fi bune,dar daca nu gasesti medicu potrivit....
  •  
    • 4 mesaje
    6 Iul 2016, 13:24
    1 0
    Cosuri au foarte multe persoane si s-au obisnuit cu infatisarea lor asa ca nu fac nimic pentru a le elimina in intregime, ceea ce nu e deloc bine. Pe langs ca afecteaza stima de sine pot sa fie si porti de intrare a microbilor in sange.