soacra, poama acra?!?!?!?!

  •  
    • 16 mesaje
    25 Oct 2014, 00:00
    1 0
    Nu sunt genul de persoana sa imi spal rufele in public, dar nu am cu cine discuta. Am plecat din Romania in urma cu aprox. 2 ani in alta tara si in urma cu un an si 5 luni mi-am cunoscut si prietenul (el este de diferita nationalitate) si locuim impreuna de 7-8 luni. Viitoarea soacra a stat cu noi vreo 2 luni si oarecum a fost totul ok. Chiar eram socata, avand in vedere ca toata lumea zice ca soacrele sunt cum sunt... dupa 2 luni de stat cu noi a plecat in tara ei natala si noi ne-am mutat in luna septembrie in alta casa.. iar a meu mi-a zis ca va veni masa ptr cateva zile sa ne vada si va pleca. E aici de 2 saptamani si numai nu pleaca! Incearca sa ma controleze mereu, mancarea mea nu e buna, ca baiatul ei nu va imigra niciodata cu mine intr-o alta tara, ca el e sensibil. Plus ca in urma cu cateva zile MI-A INTERZIS SA VORBESC CU ALTI BARBATI, sa port ceva decoltat etc!acum cateva zile s-a ofticat ca de ce am mancat singura si pe ea si fiisu nu am intrebat. Tot acum cateva zile a fost ziua unu prieten de a lui barbata-miu care sta cu noi in casa si ea a facut scandal ca de ce nu am pus numele ei pe felicitare!! A tipat la mine ptr prima data acum o saptamana iar a meu a facut scandal monstru ptr asta. prietenul meu nu imi pune reguli si imi pune ea! Ea e genul care face scandal din orice, imediat ia foc. Deja au fost 3-4 scandaluri uriase in casa din cauza ei. Iar eu am ajuns sa fiu atata de stresata incat imi este rau incontinuu din cauza ei. Vorbesti frumos cu mine, dar incearca sa ne controleze in permanenta!!!! A meu a zis ca ii e greu sa-i spuna sa plece, ca ar rani-o si ar insemna ca ea nu ar mai veni niciodata si ca nu ar mai vorbi cu el. Dar nu mai pot. Nu pot sa umblu cum vreau in casa, mancarea mea nu e buna, ca doar cum a zis ea, fiisu nu e prost sa zica ca mancarea mea e rea! Vreau sa plece, vreau ca eu si el sa ne facem familia noastra singuri. Cu ea, nici vorba sa vorbesc asa ceva ca probabil m-ar tranti in strada. Nu stiu ce sa mai fac ... orice sfat, orice vorba, este binevenita! Multumesc
    Acest mesaj a fost editat de către anuska12: 25 Oct 2014, 00:04
  •  
    • 7959 mesaje
    25 Oct 2014, 00:29
    0 0
    Anuska, totul tine de voi. Nu stati cu parintii! Formati o familie noua. Nu aveti nevoie de obiceiurile vechi. Poate sotul tau sau viitorul... asculta mult de ma-sa. Sau tu de a ta. O noua familie se intemeiaza acolo in intimitatea ei, fara ochi invidiosi sau indiscreti.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 25 Oct 2014, 00:32
  •  
    • 16 mesaje
    25 Oct 2014, 14:08
    0 0
    Eu sunt de aceeasi parere, ca o familie noua se intemeiaza in intimitatea noastra. Maica-sa s-a sacrificat mult ptr el si el se simte cumva ca i-ar datora si viata. Stie sa se impuna in unele situatii dar cum mi-a zis "vrei sa o dau pe mama afara din casa? Ca nu pot face asta si nu e usor! ". Este o dferenta de 8 ani intre noi si eu ascult de mama doar cand stiu ca imi va fi bine. Maica-sa i-a cerut sa ia un credit de la banca de 15 mii de euro ptr ca ea vrea sa deschida un atelier de croitorie iar a meu a zis CLAR NU pentru ca daca nu merge afacerea, el trebuie sa plateasca dupa aia din banii lui si nu ne vom mai permite sa ne luam casa. Iar ea a devebit cumva geloasa pentru ca eu si el ne-am deschid o companie mica de recrutare ptr munca. Ceva gen ca el a facut cum am zis eu cu afacerea si nu ca ea. A meu lucreaza ca un maniac, de-abia il vad pe acasa ptr ca masa sta doar acasa si fumeaza de sparge. Eu sunt studenta iar mama mea ne ajuta si ea cu bani si am fost nevoita sa-mi iau si un job ca sa putem sa ne mentinem pe linia de plutire. Chiar nu stiu cum sa o fac sa inteleaga ca locul ei nu e cu noi in casa! Si mi-a spus ieri ca mama mea nu va putea niciodata sa locuiasca cu mine si cu el, ca nu asa e traditia. Oricum, vreau sa fiu doar eu si el. Atata.
  •  
    • 7959 mesaje
    25 Oct 2014, 18:01
    0 0
    anuska12 said:Eu sunt de aceeasi parere, ca o familie noua se intemeiaza in intimitatea noastra. Maica-sa s-a sacrificat mult ptr el si el se simte cumva ca i-ar datora si viata. Stie sa se impuna in unele situatii dar cum mi-a zis "vrei sa o dau pe mama afara din casa? Ca nu pot face asta si nu e usor! ". Este o dferenta de 8 ani intre noi si eu ascult de mama doar cand stiu ca imi va fi bine. Maica-sa i-a cerut sa ia un credit de la banca de 15 mii de euro ptr ca ea vrea sa deschida un atelier de croitorie iar a meu a zis CLAR NU pentru ca daca nu merge afacerea, el trebuie sa plateasca dupa aia din banii lui si nu ne vom mai permite sa ne luam casa. Iar ea a devebit cumva geloasa pentru ca eu si el ne-am deschid o companie mica de recrutare ptr munca. Ceva gen ca el a facut cum am zis eu cu afacerea si nu ca ea. A meu lucreaza ca un maniac, de-abia il vad pe acasa ptr ca masa sta doar acasa si fumeaza de sparge. Eu sunt studenta iar mama mea ne ajuta si ea cu bani si am fost nevoita sa-mi iau si un job ca sa putem sa ne mentinem pe linia de plutire. Chiar nu stiu cum sa o fac sa inteleaga ca locul ei nu e cu noi in casa! Si mi-a spus ieri ca mama mea nu va putea niciodata sa locuiasca cu mine si cu el, ca nu asa e traditia. Oricum, vreau sa fiu doar eu si el. Atata.

     Of, e tare greu in situatiile de genul. Mama soacra nu are o casa a ei? De ce nu isi ia ea un credit pt ce vrea? Trebuie sa fi f diplomata daca il iubesti pe d-l, pentru ca barbatii se despart f usor de femei, ca "se gasesc altele", dar o mama e unica.

  •  
    • 16 mesaje
    25 Oct 2014, 18:08
    0 0
    Are casa ei, in tara natala, dar vrea langa fiisu. Da-oncolo de treaba ca are aproape 30 de ani! Se descurca si fara ea. Si nu poate lua ea credit de la banca, ca doar nu e proasta. Ii cere lu fiisu si cand el a zis nu ea a facut scandal ca el nu o iubeste. Cu el am vorbit foarte frumos, ca el nu are nici o vina cum e ea si nici nu vreau sa-i ranesc sentimentele, mai ales ca mi-a luat apararea. Chiar nu stiu ce sa fac, ce sa zic ... am zis ca mai bine tac in fata ei pe moment si gasesc eu o solutie la probleme... dar nimic
  •  
    • 7959 mesaje
    25 Oct 2014, 21:38
    0 0
    anuska12 said:Are casa ei, in tara natala, dar vrea langa fiisu. Da-oncolo de treaba ca are aproape 30 de ani! Se descurca si fara ea. Si nu poate lua ea credit de la banca, ca doar nu e proasta. Ii cere lu fiisu si cand el a zis nu ea a facut scandal ca el nu o iubeste. Cu el am vorbit foarte frumos, ca el nu are nici o vina cum e ea si nici nu vreau sa-i ranesc sentimentele, mai ales ca mi-a luat apararea. Chiar nu stiu ce sa fac, ce sa zic ... am zis ca mai bine tac in fata ei pe moment si gasesc eu o solutie la probleme... dar nimic

     Legatura mama baiat este mai puternica decat mama fiica. Plus ca fetele sunt mai precoce. La 30 de ani situatia e mai clara, asa ar trebui, macar!

  •  
    • 16 mesaje
    25 Oct 2014, 22:16
    0 0
    Nu stiu ce sa fac. Sunt o persoana caruia ii place sa discute diplomat, frumos, civilizat nu cu urlete, tipete si sa sar in sus din orice nu-mi convine ca ea. Chiar nu am nici o idee!
  •  
    • 24 mesaje
    26 Oct 2014, 13:44
    1 0
    Singura optiune este sa ii spui prietenului tau,ca te muti! Ca ai nevoie de spatiu. Ca nu poti traii cu soacra in casa. Daca esti independenta financiar Si Daca te iubeste va intelege iubitul tau! Daca nu sa stea cu ma-sa!
  •  
    • 4419 mesaje
    26 Oct 2014, 18:38
    0 0
    anuska12 said:Nu stiu ce sa fac. Sunt o persoana caruia ii place sa discute diplomat, frumos, civilizat nu cu urlete, tipete si sa sar in sus din orice nu-mi convine ca ea. Chiar nu am nici o idee!

     

    Propunei prietenului tau sa ii spuna mamei sale, sa plece in tara natala, iar el lunar ii va trimite cele necesare unui trai decent. In legatura cu creditul ar fi o mare prostie sa il faca, mai bine platiti creditul pt casa voastra, nu pt joaca de-a afacerista a mamei lui.

    Trebuie sa discuti clar cu el sa nu faca creditul pe ascuns si sa ii dea mamei sale atatia bani. In legatura cu ceea ce zice ea, eu zic ca daca iti place diplomatia este foarte bine. Cand iti zice ceva, spunei si tu : da, am inteles; da, o sa vad; da, data viitoare asa fac...asa ii dai de inteles ca o asculti, dar in fond tu vei face asa cum crezi tu de cuviinta.

    Este albanez?  

  •  
    • 10065 mesaje
    26 Oct 2014, 21:35
    0 0
    anuska12 said:Nu sunt genul de persoana sa imi spal rufele in public, dar nu am cu cine discuta. Am plecat din Romania in urma cu aprox. 2 ani in alta tara si in urma cu un an si 5 luni mi-am cunoscut si prietenul (el este de diferita nationalitate) si locuim impreuna de 7-8 luni. Viitoarea soacra a stat cu noi vreo 2 luni si oarecum a fost totul ok. Chiar eram socata, avand in vedere ca toata lumea zice ca soacrele sunt cum sunt... dupa 2 luni de stat cu noi a plecat in tara ei natala si noi ne-am mutat in luna septembrie in alta casa.. iar a meu mi-a zis ca va veni masa ptr cateva zile sa ne vada si va pleca. E aici de 2 saptamani si numai nu pleaca! Incearca sa ma controleze mereu, mancarea mea nu e buna, ca baiatul ei nu va imigra niciodata cu mine intr-o alta tara, ca el e sensibil. Plus ca in urma cu cateva zile MI-A INTERZIS SA VORBESC CU ALTI BARBATI, sa port ceva decoltat etc!acum cateva zile s-a ofticat ca de ce am mancat singura si pe ea si fiisu nu am intrebat. Tot acum cateva zile a fost ziua unu prieten de a lui barbata-miu care sta cu noi in casa si ea a facut scandal ca de ce nu am pus numele ei pe felicitare!! A tipat la mine ptr prima data acum o saptamana iar a meu a facut scandal monstru ptr asta. prietenul meu nu imi pune reguli si imi pune ea! Ea e genul care face scandal din orice, imediat ia foc. Deja au fost 3-4 scandaluri uriase in casa din cauza ei. Iar eu am ajuns sa fiu atata de stresata incat imi este rau incontinuu din cauza ei. Vorbesti frumos cu mine, dar incearca sa ne controleze in permanenta!!!! A meu a zis ca ii e greu sa-i spuna sa plece, ca ar rani-o si ar insemna ca ea nu ar mai veni niciodata si ca nu ar mai vorbi cu el. Dar nu mai pot. Nu pot sa umblu cum vreau in casa, mancarea mea nu e buna, ca doar cum a zis ea, fiisu nu e prost sa zica ca mancarea mea e rea! Vreau sa plece, vreau ca eu si el sa ne facem familia noastra singuri. Cu ea, nici vorba sa vorbesc asa ceva ca probabil m-ar tranti in strada. Nu stiu ce sa mai fac ... orice sfat, orice vorba, este binevenita! Multumesc

     

     

    Aaaa ... deci aici era problema ... Ti-e teama ca te piraste, ai ?

     

  •  
    • 16 mesaje
    27 Oct 2014, 00:51
    1 0
    Chiar si sa vrea sa zica ceva, nu ar avea ce! a zis asta la modul ala ca nu ar vrea sa-i ranesc fiul, ca fosta lui l-a ranit prea mult. Daca am de inselat, prefer sa-i spun prietenului ca s-a terminat totul si ca vreau cu altcineva. Hope93, nu, este bulgar.
  •  
    • 16 mesaje
    27 Oct 2014, 00:54
    0 0
    Hope93, el niciodata nu ar lua un credit in special atata de mare pe ascuns. Nu e genul. E genul care isi impartaseste fiecare gand cu mine si lui maica-sa i-ar zice strictul necesar. Dar eu sunt prima care afla ce se intampla mereu.
  •  
    • 10065 mesaje
    29 Oct 2014, 20:05
    0 0
    anuska12 said:Chiar si sa vrea sa zica ceva, nu ar avea ce! a zis asta la modul ala ca nu ar vrea sa-i ranesc fiul, ca fosta lui l-a ranit prea mult. Daca am de inselat, prefer sa-i spun prietenului ca s-a terminat totul si ca vreau cu altcineva. Hope93, nu, este bulgar.

     

    Interesant si totodata placut ce spui aici. Rar, chiar foarte rar ca cineva sa se retraga dintr-o relatie insotit/a de bun simt, parerea mea. 

     

    Mie unu bulgarii mi-au lasat o impresie buna . Si ultimii intinliti cu citeva saptamini in urma la Varna, foarte amabili, prietenosi, deschisi la vorba ...


    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 29 Oct 2014, 20:11
  •  
    • 16 mesaje
    30 Oct 2014, 23:21
    1 0
    Inainte de a reactiona sau a face ceva, ma gandesc cum m-as simti daca mi s-ar intampla mie. Deci, tot cred, ca bunul simt si respectul sunt pe primul loc...
  •  
    • 16 mesaje
    5 Nov 2014, 19:52
    1 0
    Alte sfaturi? Alte pareri care m-ar ajuta? ...
  •  
    • 24 mesaje
    5 Nov 2014, 20:38
    0 0
    Nu ai scapat de doamna inca??? Pff Se tine bine pe pozitie. Nici eu nu am o relatie buna, dar am noroc ca nu vrea sa vina la noi suntem la 3000 km. Sunt o norocoasa
  •  
    • 7959 mesaje
    5 Nov 2014, 20:42
    0 0
    Pune-o pe socrela sa isi vanda locuinta din tara ei si sa-si cumpere ceva in oras cu voi, dar sa aiba casa ei.Alta idee: maritati-o! Gasiti-i pe cineva! E batrana rau?
  •  
    • 7959 mesaje
    5 Nov 2014, 20:47
    0 0
    Apoi faceti un copil si cand va fi mai marisor, i-l dati sa il plimbe, nu sa aiba grija de el, ca e clar ca nu ai incredere in ea. Dati-i ceva de facut, o ocupatie! Nu mai am alte idei.
    Asa se intampla de multe ori, mamele sunt bagacioase, a ramas obiceiul asta vechi peste tot. Dureaza ceva pana cand se satura si ea sa tot incerce sa se amestece in viata voastra.
  •  
    • 24 mesaje
    5 Nov 2014, 21:25
    0 0
    Spunei ca ai virusul Ebola
  •  
    • 11561 mesaje
    6 Nov 2014, 13:51
    0 0
    Cauta pe cineva sa o futa!!!!