Cer un sfat si o parere!

  •  
    • 78 mesaje
    28 Oct 2014, 15:49
    0 0
    andrada86 said:
    Me-Diana said:

     eu ma gindesc sa divortez...dar vreau sa mai incerc citeva luni..poate s-a schimba..poate sa responsabiliza.......mie rusine ca ma vor arata toti cu degetul...eu st o fire familista si de care nu sa auzit nimic niciodata...am finisat facultatea cu diploma de merit..toti ma respecta si ma stiu o fata la locul ei...acum daca divortez unii abia asteapta sa ma arate cu degetul...si sa rida ca uite proasta! nu la vazut 8 ani...acum sa despartit dupa ce a cheltuit o gramada de bani la nunta!!!....si eu st capabila sa recunosc ca in mare parte au dreptate..dar vreau sa treaca un timp..sa se mai uite si apoi vad cu fac....dar am vrut acum s ama separ cu banii ca macar problema lor s anu o am si ca ramin cu fundul gol ca el cheltuie cum ii bate in cap,...........

     

     Mai, Diana, eu te cred ca esti dezamagita, dar cum ai "finisat" facultatea cu diploma de merit?

    Pe bune, ai maaari probleme cu gramatica, din pacate!

     

    draga andra.....in situatia in care sunt eu, chiar ca nu mie a gramatica draga! asa ca mai lasa corectarile!

  •  
    • 78 mesaje
    28 Oct 2014, 15:51
    0 0
    mama_omida said:
    Me-Diana said:
    panselutas said:eu nu te inteleg
    daca vrei sa stai cu banii separat de ce nu divortezi? doar de gura lumii?

     eu ma gindesc sa divortez...dar vreau sa mai incerc citeva luni..poate s-a schimba..poate sa responsabiliza.......mie rusine ca ma vor arata toti cu degetul...eu st o fire familista si de care nu sa auzit nimic niciodata...am finisat facultatea cu diploma de merit..toti ma respecta si ma stiu o fata la locul ei...acum daca divortez unii abia asteapta sa ma arate cu degetul...si sa rida ca uite proasta! nu la vazut 8 ani...acum sa despartit dupa ce a cheltuit o gramada de bani la nunta!!!....si eu st capabila sa recunosc ca in mare parte au dreptate..dar vreau sa treaca un timp..sa se mai uite si apoi vad cu fac....dar am vrut acum s ama separ cu banii ca macar problema lor s anu o am si ca ramin cu fundul gol ca el cheltuie cum ii bate in cap,...........

     

    Locuiti la tara ? Cine te arata cu degetul ? Chiar si asa, tot nu inteleg de ce trebuie sa-ti fie rusine.

    Si ca tot vorbim de gura targului si fiindca-ti pasa : targul ar trebui sa stie ca dumnealui nu e barbat de casa. Asa pe intelesul tuturor. Ca umbla creanga cat e dupamasa de lunga si cheltuie cu prietenii, banii familiei, ca nu pune si el umarul ca un barbat la prosperitatea si viitorul familiei. Nah !!  Ca esti singura care muncesti pentru casa aia si ca voi sa realizati ceva, dar nu ai cu cine, el nu e barbat de nadejde.

    Si cu siguranta te-ai facut inteleasa. Iar conditiile astea, nu tu vei fi aratat cu degetul, ci el.

    In ce secol traim  ?! 

     

    suntem la oras.. 

  •  
    • 2085 mesaje
    28 Oct 2014, 16:04
    3 0
    Gigel ar trebui sa priceapa ca : el - servici, tu - servici; vremea cand fomeia spala, calca, gatea, deretica si stergea la cur trei plozi odata - toate de una singura, a apus !! Cam de pe cand homo sapiens mergea la vanatoare cu piatra din dotare si muierea statea acasa si fierbea buruieni in fata pesterii.
    Amu tre sa puneti mana amandoi.
  •  
    • 78 mesaje
    28 Oct 2014, 16:06
    1 0
    mama_omida said:Gigel ar trebui sa priceapa ca : el - servici, tu - servici; vremea cand fomeia spala, calca, gatea, deretica si stergea la cur trei plozi odata - toate de una singura, a apus !! Cam de pe cand homo sapiens mergea la vanatoare cu piatra din dotare si muierea statea acasa si fierbea buruieni in fata pesterii.
    Amu tre sa puneti mana amandoi.

     
    st de acord. si cd mai am si eu procese fca de meserie st jurist...am si eu o gramada pe cap... vreau stima..si intelegere..si sa fiu si eu ajutata ,,,sa facem totul impreuna!!!! oare atit de mult cer???!!!

  •  
    • 4346 mesaje
    28 Oct 2014, 16:38
    1 0
    stima si intelegearea ti le ofera barbatul care te iubeste cu adevarat....din pacate pt Gigel asta al tau nu valorezi mare lucru!!!!
  •  
    • 3816 mesaje
    29 Oct 2014, 09:52
    1 0
    Mai pisi, eu nu inteleg de ce trebuie sa gatesti sau sa speli pentru el.Tu nu poti manca la munca sau in drum spre casa?
    Daca el tot nu vine acasa, pentru cine mai gatesti?
    Exact ca tine am avut o prietenea, barbacsu seara si duminca mereu pleca, sa se vada cu baietii, cu clientii etc.
    Cand fata si-a gasit pe altu, ca sotul o neglija, si a vrut sa divorteze, mama, ce scandal, a fost circ, ca el nu are nevasta de lasat.
    A intervenit tatal ei si i-a dat lu ala niste lovele ca sa ii lase fata in pace.
    Tot asa, avea vreo 30 sau 31 de ani cand a divortat si la cateva luni s-a recasatorit cu tipul de l-a gasit.
    Asa ca nu iti manca tineretea pentru unul pentru care nu valorezi nimic
  •  
    • 78 mesaje
    29 Oct 2014, 10:20
    0 0
    mizdis said:Mai pisi, eu nu inteleg de ce trebuie sa gatesti sau sa speli pentru el.Tu nu poti manca la munca sau in drum spre casa?
    Daca el tot nu vine acasa, pentru cine mai gatesti?
    Exact ca tine am avut o prietenea, barbacsu seara si duminca mereu pleca, sa se vada cu baietii, cu clientii etc.
    Cand fata si-a gasit pe altu, ca sotul o neglija, si a vrut sa divorteze, mama, ce scandal, a fost circ, ca el nu are nevasta de lasat.
    A intervenit tatal ei si i-a dat lu ala niste lovele ca sa ii lase fata in pace.
    Tot asa, avea vreo 30 sau 31 de ani cand a divortat si la cateva luni s-a recasatorit cu tipul de l-a gasit.
    Asa ca nu iti manca tineretea pentru unul pentru care nu valorezi nimic

     
    multumesc draga mizdis pt raspuns. eu gatesc fca asa am fost invatata, imi place sa gatesc si asa consider ca e corect intr-o familie care doreste sa stringa bani de casa. sa nui cheltuie prin restaurante. cu toate ca dc imi place sa gatesc, nu inseamna ca nu as vrea ajutorul sotului meu!!! sa fie prezent! .
    ......ca sa va mai informez eri a venit soacra-mea la noi in oras si sta la fratele lui in apartament..asa ca zilele astea voi avea precis vreo confruntare! dar sa stiti voi dragilor, astia care mi-au scris, cit am obosit sa ma justific ...citt am obosit sa argumentez...sa dovedesc.......offff....o sa va mai scriu ce se va mai intimpla!

  •  
    • 78 mesaje
    30 Oct 2014, 10:54
    0 0
    dragii mei,

    la mine a aparut inca o problema.

    sotul meu lucreaza la 2 firme si nu si-a cumparat pina acum masina...cit nu eram casatoriti, cu toate ca parintii lui de 10 ani lucreaza in strainatate. ...
    acum el doreste sa isi cumpere masina de 9000 euro. vrea sa ia jumatate din banii de pe nunta si restul sa imprumute si sa isi ia masina de 9000 euro.
    eu am zis ca st de acord si ca il inteleg ca ii este greu sa umble la 2 serviciuri, dar iam zi sca hai sa luam o masina mai ieftina..pina in 5 mii de euro pt inceput. si restul banilor sa ii stringem pt casa.
    el nu doreste nici in ruptul capului si ma acuza ca eu nu il inteleg!!!
    ca sa il sperii putin iam zis ca dc tu doresti asa masina scumpa pt noi, ne dam cu banii deoparte! acum ma acuza ca eu distrug familia.ca vreau s ama dau cu banii deoparte!

    fetelor, ce sa fac??? mie frica ca el va cheltuie toti banii cu masina si eu voi ramine fara familie, casa si fara Bani....mi se desface capul ...
    Acest mesaj a fost editat de către Me-Diana: 30 Oct 2014, 11:34
  •  
    • 12625 mesaje
    30 Oct 2014, 11:46
    0 0
    Me-Diana said:dragii mei,

    la mine a aparut inca o problema.

    sotul meu lucreaza la 2 firme si nu si-a cumparat pina acum masina...cit nu eram casatoriti, cu toate ca parintii lui de 10 ani lucreaza in strainatate. ...
    acum el doreste sa isi cumpere masina de 9000 euro. vrea sa ia jumatate din banii de pe nunta si restul sa imprumute si sa isi ia masina de 9000 euro.
    eu am zis ca st de acord si ca il inteleg ca ii este greu sa umble la 2 serviciuri, dar iam zi sca hai sa luam o masina mai ieftina..pina in 5 mii de euro pt inceput. si restul banilor sa ii stringem pt casa.
    el nu doreste nici in ruptul capului si ma acuza ca eu nu il inteleg!!!
    ca sa il sperii putin iam zis ca dc tu doresti asa masina scumpa pt noi, ne dam cu banii deoparte! acum ma acuza ca eu distrug familia.ca vreau s ama dau cu banii deoparte!

    fetelor, ce sa fac??? mie frica ca el va cheltuie toti banii cu masina si eu voi ramine fara familie, casa si fara Bani....mi se desface capul ...

     
    pai lasa-l sa ia jumate , sa isi ia masina
    daca el deja a impartit banii.. ce semn mai astepti ca sa rupi mata in doua?
    ia si tu jumate si asta e.
    nu am inteles eu bine , voi unde stati ?  

  •  
    • 78 mesaje
    30 Oct 2014, 11:51
    0 0
    carmen008 said:
    Me-Diana said:dragii mei,

    la mine a aparut inca o problema.

    sotul meu lucreaza la 2 firme si nu si-a cumparat pina acum masina...cit nu eram casatoriti, cu toate ca parintii lui de 10 ani lucreaza in strainatate. ...
    acum el doreste sa isi cumpere masina de 9000 euro. vrea sa ia jumatate din banii de pe nunta si restul sa imprumute si sa isi ia masina de 9000 euro.
    eu am zis ca st de acord si ca il inteleg ca ii este greu sa umble la 2 serviciuri, dar iam zi sca hai sa luam o masina mai ieftina..pina in 5 mii de euro pt inceput. si restul banilor sa ii stringem pt casa.
    el nu doreste nici in ruptul capului si ma acuza ca eu nu il inteleg!!!
    ca sa il sperii putin iam zis ca dc tu doresti asa masina scumpa pt noi, ne dam cu banii deoparte! acum ma acuza ca eu distrug familia.ca vreau s ama dau cu banii deoparte!

    fetelor, ce sa fac??? mie frica ca el va cheltuie toti banii cu masina si eu voi ramine fara familie, casa si fara Bani....mi se desface capul ...

     
    pai lasa-l sa ia jumate , sa isi ia masina
    daca el deja a impartit banii.. ce semn mai astepti ca sa rupi mata in doua?
    ia si tu jumate si asta e.
    nu am inteles eu bine , voi unde stati ?  

     
    noi stam in oras. cu chirie. banii inca nu iam impartit. a fost ideea mea ca sa il fac sa renunte la ideea cu maisna scumpa. sa isi ia ceva mai ieftin ca sa stringem pt casa. el insa a luato inainte si ma acuza ca nuil iubesc, ca distrug familia, cu faptul ca am propus sa fim cu banii deoparte!!!

     

  •  
    • 3816 mesaje
    30 Oct 2014, 12:31
    1 0
    Pai poate vrei si tu masina. Sa iti ia tie masina de 9000, sa vedem, ce zice?
  •  
    • 12625 mesaje
    30 Oct 2014, 13:34
    0 0
    Eu vreau sa stiu intre 2 servicii , cand mai sta cu baietii?
  •  
    • 78 mesaje
    30 Oct 2014, 13:45
    0 0
    carmen008 said:Eu vreau sa stiu intre 2 servicii , cand mai sta cu baietii?

     foarte buna intrebare! el se jaluie ca e obosit dar acasa sa vina sa se odihneasca cu sotia nu reuseste!

  •  
    • 24 mesaje
    30 Oct 2014, 21:54
    1 0
    Ar trebuii sa faci la fel!!! Dute in oras cu fetele, lipseste de acasa...ai sa vezi ca nu ii va cadea bine...Si Daca va Incerca sa discute....spunei ca nu ai sot. Eu asa as face. Daca stai Si plangi in casa nu vei rezolva nimic
  •  
    • 10065 mesaje
    30 Oct 2014, 22:03
    0 0
    In afara unui dialog la modul serios de dragul viitorului eu nu vad .
  •  
    • 24 mesaje
    30 Oct 2014, 22:14
    0 0
    Trebuie sa te gandesti cum sa salvezi casnicia, nu sa divortezi! Mai ales dupa 8 ani, eu nu inteleg de ce a durat asa mult sa iti dai seama ca nu e potrivit ptr tine. Lipseste de acasa...oare nu esti prea cicalitoare? Voi dupa 8 ani aveti mari probleme de comunicare, daca ai ajuns sa postezi aici. Daca te insela, batea...vb urat nu stiu zic Si eu m-am fii gandit la divort. Raspunsul il vei gasii doar tu.
  •  
    • 10065 mesaje
    30 Oct 2014, 22:28
    0 0
    September14 said:Trebuie sa te gandesti cum sa salvezi casnicia, nu sa divortezi! Mai ales dupa 8 ani, eu nu inteleg de ce a durat asa mult sa iti dai seama ca nu e potrivit ptr tine. Lipseste de acasa...oare nu esti prea cicalitoare? Voi dupa 8 ani aveti mari probleme de comunicare, daca ai ajuns sa postezi aici. Daca te insela, batea...vb urat nu stiu zic Si eu m-am fii gandit la divort. Raspunsul il vei gasii doar tu.

     

    Exact despre asta e vorba, ce nu pot eu pricepe. In 8 ani de zile sa nu reusesti a "citi" un om ... greu de crezut .

     

    Sau maritisul e din interes (de povestea e reala) si se incearca a il face baiat de casa. 

     

  •  
    • 7959 mesaje
    31 Oct 2014, 00:38
    0 0
    ViktorC said:
    September14 said:Trebuie sa te gandesti cum sa salvezi casnicia, nu sa divortezi! Mai ales dupa 8 ani, eu nu inteleg de ce a durat asa mult sa iti dai seama ca nu e potrivit ptr tine. Lipseste de acasa...oare nu esti prea cicalitoare? Voi dupa 8 ani aveti mari probleme de comunicare, daca ai ajuns sa postezi aici. Daca te insela, batea...vb urat nu stiu zic Si eu m-am fii gandit la divort. Raspunsul il vei gasii doar tu.

     

    Exact despre asta e vorba, ce nu pot eu pricepe. In 8 ani de zile sa nu reusesti a "citi" un om ... greu de crezut .

     

    Sau maritisul e din interes (de povestea e reala) si se incearca a il face baiat de casa. 

     

     Mai, voi citirati in dunga. Au 4 luni de cand sunt casatoriti. Se stiu de 8 ani, nu au locuit impreuna. Eu asa am citit. Mai citesc odata,dar asa am inteles. Inainte omul mai misca ceva, dupa casatorie, ioc, vorba turcului.

  •  
    • 10065 mesaje
    31 Oct 2014, 00:54
    1 0
    White_Storm said:
    ViktorC said:
    September14 said:Trebuie sa te gandesti cum sa salvezi casnicia, nu sa divortezi! Mai ales dupa 8 ani, eu nu inteleg de ce a durat asa mult sa iti dai seama ca nu e potrivit ptr tine. Lipseste de acasa...oare nu esti prea cicalitoare? Voi dupa 8 ani aveti mari probleme de comunicare, daca ai ajuns sa postezi aici. Daca te insela, batea...vb urat nu stiu zic Si eu m-am fii gandit la divort. Raspunsul il vei gasii doar tu.

     

    Exact despre asta e vorba, ce nu pot eu pricepe. In 8 ani de zile sa nu reusesti a "citi" un om ... greu de crezut .

     

    Sau maritisul e din interes (de povestea e reala) si se incearca a il face baiat de casa. 

     

     Mai, voi citirati in dunga. Au 4 luni de cand sunt casatoriti. Se stiu de 8 ani, nu au locuit impreuna. Eu asa am citit. Mai citesc odata,dar asa am inteles. Inainte omul mai misca ceva, dupa casatorie, ioc, vorba turcului.

     

    Doamna draga.

     

    Sa cunosti o persoana 8 ani si sa nu pricepi unde "bate", ce poama e cit de cit ?

     

    Neee ...

     

  •  
    • 3816 mesaje
    31 Oct 2014, 03:29
    1 0
    L-o fi sfatuit frun binevoitor sa faca nunta si cu banii sa isi cumpere ceva.
    Sa stea sa salveze ce!
    Pai cum ma, trage la doua servicii si nu ii ie dor sa stea dupa in bratele nevestii?
    Pai sa se duca tata cu prietenii lui.
    Am barbat sa fac ceva cu el, nu unu hais unu cea.
    Cand vine acasa, daca vine, tu tocmai iesi pe usa , te duci si te plimbi de nebuna pe strazi, daca nu vrei sa cheltui,cu toate ca el cand iese, nu imi spune ca sta cu baietii pe apa plata luata la sticla de cinci litri din Cora si nu decarteaza nimic.
    Unde e stransul banilor, ca eu nu il vad.
    sau il vad numai dn partea ta