Alcooul poate da vertij prelungit?

  •  
    • 1 mesaje
    1 Oct 2014, 01:13
    0 0
    Buna ma numesc Darius si am 26 de ani.Consum zilnic alcool mai ales seara cand termin serviciul beau cu colegii.Aseara am consumat doar 2 doze de bere iar dimineata cand m-am trezit simteam ca se misca casa cu mine,stari de greata si vomitat intens(cred ca de vreo 7ori inainte sa ajung la serviciu).Pe langa asta si pierdere de echilibru,daca imi intorceam capul intr-o parte ameteam puternic.Pe parcursul intregii zile am avut starea asta de rau cu vertij si voma.Sunt ingrijorat pentru ca nici nu pot lucra normal,stand la calculator atatea ore pe zi mi-a inrautatit starea nu mai vedeam nici sa scriu.Problema este ca am mai avut un episod din acesta dar mult mai usor fara vomitat a trecut mai repede si s-a produs tot dupa ce consumasem alcool.Nu fac abuz de bautura doar ca eu consum zilnic simt nevoia.Acum de exemplu ma mai simt oleaca ametit si-mi fuge imaginea din fata dar nu ca azi dimineata.Sunt putin ingrijorat nu vreau ca asta sa-mi afecteze viata,ma gandesc totusi exista vreo corelatie intre alcool si starea asta?
  •  
    • 144 mesaje
    1 Oct 2014, 01:17
    0 0
    poate sa fie o anemie, ceva legat de lipsa de odihna, stres, epuizare, alimentatie proasta..
    mai bine consulta un doctor si fii foarte atent la partea cu ,,consum zilnic simt nevoia,, pentru ca alcoolismul e boala grea si nu ii simti simptomele pana nu devii dependent de alcool
    Acest mesaj a fost editat de către Adam7: 1 Oct 2014, 01:18
  •  
    • 12208 mesaje
    1 Oct 2014, 06:33
    0 0
    eu te sfatuiesc sa mai raresti berea; si fa-ti timp si mergi la medicul de familie iti va recomanda o serie de analize de sange zic eu , ca sa inlaturi suspiciunea de anemie , cand ai rezultatele poate vedea daca ai lipsa de calciu sau magneziu , sau daca functiile ficatului sunt in ordine , esti prea tanar ca sa lasi astfel de probleme netratate ! si sa mergi la un oftalmolog , se poate sa ai probleme cu ochii!
    multa sanatate !
  •  
    • 12625 mesaje
    1 Oct 2014, 14:46
    0 0
    Darius26 said:Buna ma numesc Darius si am 26 de ani.Consum zilnic alcool mai ales seara cand termin serviciul beau cu colegii.Aseara am consumat doar 2 doze de bere iar dimineata cand m-am trezit simteam ca se misca casa cu mine,stari de greata si vomitat intens(cred ca de vreo 7ori inainte sa ajung la serviciu).Pe langa asta si pierdere de echilibru,daca imi intorceam capul intr-o parte ameteam puternic.Pe parcursul intregii zile am avut starea asta de rau cu vertij si voma.Sunt ingrijorat pentru ca nici nu pot lucra normal,stand la calculator atatea ore pe zi mi-a inrautatit starea nu mai vedeam nici sa scriu.Problema este ca am mai avut un episod din acesta dar mult mai usor fara vomitat a trecut mai repede si s-a produs tot dupa ce consumasem alcool.Nu fac abuz de bautura doar ca eu consum zilnic simt nevoia.Acum de exemplu ma mai simt oleaca ametit si-mi fuge imaginea din fata dar nu ca azi dimineata.Sunt putin ingrijorat nu vreau ca asta sa-mi afecteze viata,ma gandesc totusi exista vreo corelatie intre alcool si starea asta?

     
    Consumul zilnic se limiteaza la 2 doze de bere? Pentru ca asta nu e consum de alcool.
    Si daca ai ameteli si consumi zilnic , insa doze mari de alcool e posibil ca si ficatul sa iti dea o alarma. Asa ca ai grija. La anii tai o ciroza e cam devastatoare. Parerea mea. 

  •  
    • 817 mesaje
    1 Oct 2014, 17:25
    0 0
    Darius26 said:Buna ma numesc Darius si am 26 de ani.Consum zilnic alcool mai ales seara cand termin serviciul beau cu colegii.Aseara am consumat doar 2 doze de bere iar dimineata cand m-am trezit simteam ca se misca casa cu mine,stari de greata si vomitat intens(cred ca de vreo 7ori inainte sa ajung la serviciu)


    poate esti gravid.
  •  
    • 9728 mesaje
    1 Oct 2014, 23:45
    1 0
    carmen008 said:
    Darius26 said:Buna ma numesc Darius si am 26 de ani.Consum zilnic alcool mai ales seara cand termin serviciul beau cu colegii.Aseara am consumat doar 2 doze de bere iar dimineata cand m-am trezit simteam ca se misca casa cu mine,stari de greata si vomitat intens(cred ca de vreo 7ori inainte sa ajung la serviciu).

     
    Consumul zilnic se limiteaza la 2 doze de bere? Pentru ca asta nu e consum de alcool.
    Si daca ai ameteli si consumi zilnic , insa doze mari de alcool e posibil ca si ficatul sa iti dea o alarma. Asa ca ai grija. La anii tai o ciroza e cam devastatoare. Parerea mea. 

     
    1. Aseara consumase doar 2 doze de bere, dar in rest inteleg ca probabil consumase mai mult.

    2. Ba da, fix consum de alcool este, nu este o cantitate prea mica, se poate instala dependenta, fiind vorba  de consumul de alcool zilnic, sistematic.
    Orice consum, ingerare de substante de care corpul nostru de fapt nu are nevoie - alcool, cele continute de cafea, ciocolata, cacao, coca-cola etc. conduc adeseori la abuz si dependenta.

    3. Ce afectiuni pot fi care sa dea ameteli si voma:

    - afectiuni ale vezicii biliare
    -afectiuni ale ficatului
    -afectiuni neurologice (! acestea pot fi cele mai periculoase) 

    Parerea mea este sa mergi la un medic de medicina interna, care sa te consulte bine si  sa iti faca niste teste. Cere-i sa iti faca la consultatie si un minim de teste neurologice (sunt niste teste rapide, standard, pe care medicii de la mai multe specialitati trebuie sa le cunoasca).

     

  •  
    • 817 mesaje
    2 Oct 2014, 10:10
    0 0
    cafe_au_lait said:

    Parerea mea este sa mergi la un medic de medicina interna, care sa te consulte bine si  sa iti faca niste teste. Cere-i sa iti faca la consultatie si un minim de teste neurologice (sunt niste teste rapide, standard, pe care medicii de la mai multe specialitati trebuie sa le cunoasca).

     

     pisi, ai probleme cu alcoolul? vrei sa vorbim?

  •  
    • 9728 mesaje
    2 Oct 2014, 10:49
    0 0
    navigi said:
    cafe_au_lait said:

    Parerea mea este sa mergi la un medic de medicina interna, care sa te consulte bine si  sa iti faca niste teste. Cere-i sa iti faca la consultatie si un minim de teste neurologice (sunt niste teste rapide, standard, pe care medicii de la mai multe specialitati trebuie sa le cunoasca).

     

     pisi, ai probleme cu alcoolul? vrei sa vorbim?

     

    Navipisicel, vezi ca-ti mai tragi s-un renume de tampitel.

  •  
    • 817 mesaje
    2 Oct 2014, 12:46
    0 0
    Darius26 said:Buna ma numesc Darius si am 26 de ani.Consum zilnic alcool mai ales seara cand termin serviciul beau cu colegii.Aseara am consumat doar 2 doze de bere iar dimineata cand m-am trezit simteam ca se misca casa cu mine,stari de greata si vomitat intens(cred ca de vreo 7ori inainte sa ajung la serviciu).Pe langa asta si pierdere de echilibru,daca imi intorceam capul intr-o parte ameteam puternic.Pe parcursul intregii zile am avut starea asta de rau cu vertij si voma.Sunt ingrijorat pentru ca nici nu pot lucra normal,stand la calculator atatea ore pe zi mi-a inrautatit starea nu mai vedeam nici sa scriu.Problema este ca am mai avut un episod din acesta dar mult mai usor fara vomitat a trecut mai repede si s-a produs tot dupa ce consumasem alcool.Nu fac abuz de bautura doar ca eu consum zilnic simt nevoia.Acum de exemplu ma mai simt oleaca ametit si-mi fuge imaginea din fata dar nu ca azi dimineata.Sunt putin ingrijorat nu vreau ca asta sa-mi afecteze viata,ma gandesc totusi exista vreo corelatie intre alcool si starea asta?

     nu ai nimic. esti doar alcoolic. iti trece .