Cununie ortodoxa - juramant in cadrul slujbei?

  •  
    • 3 mesaje
    24 Sep 2014, 20:28
    0 0
    Buna seara!

    In cadrul slujbei de cununie ortodoxa se face vreun
    juramant?

    Ma refer la intrepretarea momentului de dupa inconjurarea mesei
    cu Isaie dantuieste cand mirii pun pe rand mana pe Sf. Evanghelie si Sf. Cruce
    iar dupa acest moment preotul zice "Iata fiilor prin punerea mainilor [...]ati
    savarsit juramant ca veti pazi legatura voastra curata[...]".

    Va multumesc!
  •  
    • 817 mesaje
    24 Sep 2014, 21:04
    1 0
    la nunta ta poti sa faci ce vrei, sa canti, sa dansezi, sa papi rahatel, sa spui juraminte, sa te culci cu toti cavalerii de onoare....un singur lucru nu poti. sa deranjezi slujba de casatorie cu toate kkaturile din america.
  •  
    • 4346 mesaje
    24 Sep 2014, 22:26
    0 0
    andreea_plesoiu said:Buna seara!

    In cadrul slujbei de cununie ortodoxa se face vreun
    juramant?

    Ma refer la intrepretarea momentului de dupa inconjurarea mesei
    cu Isaie dantuieste cand mirii pun pe rand mana pe Sf. Evanghelie si Sf. Cruce
    iar dupa acest moment preotul zice "Iata fiilor prin punerea mainilor [...]ati
    savarsit juramant ca veti pazi legatura voastra curata[...]".

    Va multumesc!

     
     

    Când preotul zice: «uneşte pe robul Tău (N) cu roaba Ta (N)» ia dreapta mirelui şi o uneşte cu dreapta miresei.

    După terminarea rugăciunii, preotul ia cununia mirelui şi face cu ea chipul crucii pe faţa lui, zicând de trei ori:

    Se cunună robul lui Dumnezeu (N), cu roaba lui Dumnezeu (N), în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, Amin.

    Şi sărutând mirele cununia, o pune preotul împreună cu naşul pe capul mirelui. Asemenea se face şi la mireasă, punând preotul cununia împreună cu naşa, după ce a zis iarăşi de trei ori:

    Se cunună roaba lui Dumnezeu (N), cu robul lui Dumnezeu (N), în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, Amin.

    Şi binecuvintează preotul de trei ori, cântând:

    Doamne, Dumnezeul nostru, cu mărire şi cu cinste încununează‑i pe dânşii.

    Apoi prochimenul, glasul al 8‑lea:

    Pus‑ai pe capetele lor cununi de pietre scumpe.

    Stih: Viaţă au cerut de la Tine şi le‑ai dat lor.

    Slujba de cununie in rit ortodox  e acel moment cand mirii isi unesc destinele pt todeauna facand un juramant inaintea lui Dumnezeu . Slujba de cununie e mult mai lunga decat ce ti am scris eu aici, dar nu exista un juramant anume sau asemanator cu casatoriile pe care le vezi in filme, ca ceva imi spune ca tu de fapt la alea te referi. Juraminte proprii au protestantii  unde mirii isi scriu singuri juramintele si le rostesc in fata pastorului. Doar in cadrul cununiei catolice exista un juramant  standard pe care mirii il repeta dupa preot, juramant care o data facut , nu poate fi desfacut. 

  •  
    • 2 mesaje
    10 Nov 2014, 09:18
    0 0
    Buna Adriana!

    Nici vorba de reclama! Dupa cum ti-am spus am mai incercat cu produse de la farmacii! Ultima data, nu mai stiu cum se cheama solutia pe care am luat-o, stiu doar ca se punea in apa si am stropit cu ea, insa desi mirosea ingrozitor de urat nu a avut nici un efect!
    Voi incerca si cu ce ai spus tu! Insa eu vroiam sa apelez la o firma specializata si pentru ca mi-e frica sa nu aibe vreun efect solutiile astea stropite de mine asupra micutei mele, Maria!

    Multumesc oricum pentru raspuns! Voi incerca si sugestia ta! O seara frumoasa!


    _____________________
    Sign up with [url=http://www.pass4-sure.net/650-667-dumps.html]650-667 testking braindump[/url] for getting incredible online [url=http://en.wikipedia.org/wiki/EMC_Corporation]wikipedia[/url] courses exam and [url=http://www.princeton.edu/main/]Princeton University[/url] We also provide best [url=http://www.emc.com/index.htm]EMC[/url] and selftestengine with guaranteed [url=http://www.hitachi.com/]HITACHI[/url]


    Acest mesaj a fost editat de către waleed432: 3 Dec 2014, 13:01
  •  
    • 2 mesaje
    6 Dec 2014, 12:39
    0 0
    caut prietene din ploiesti www.pass-4sure.ws pentru a iesi la un suc,o cafea....!!este atat de greu sa nu ai prieteni cred ca o sa intru in depresie!!prietenele le am pierdut pe parcursul vietii.....ba s-au maritat,ori s-au dovedit a nu fi adevarate prietene!in ziua de azi este greu sa ai prieteni adevarati
    Acest mesaj a fost editat de către waleed432: 6 Dec 2014, 12:42
  •  
    • 1 mesaje
    20 Dec 2014, 15:26
    0 0
    your current wedding ceremony can perform what you long for to sing, to party, to rahatel popes, expressing vows to sleeping considering the groomsmen.... another thing you can't. Marriage task to use many kkaturile regarding the us.
    http://www.testking.net/testking-C4090-959.htm
  •  
    • 11561 mesaje
    24 Dec 2014, 13:51
    0 0
    andreea_plesoiu said:Buna seara!

    In cadrul slujbei de cununie ortodoxa se face vreun
    juramant?

    Ma refer la intrepretarea momentului de dupa inconjurarea mesei
    cu Isaie dantuieste cand mirii pun pe rand mana pe Sf. Evanghelie si Sf. Cruce
    iar dupa acest moment preotul zice "Iata fiilor prin punerea mainilor [...]ati
    savarsit juramant ca veti pazi legatura voastra curata[...]".

    Va multumesc!

     

     

    La   ce  bun  juraminte , care  raman  nerespectate!!!???

  •  
    • 292 mesaje
    30 Dec 2014, 14:49
    0 0
    pitipoanca69 said:
    andreea_plesoiu said:Buna seara!

    In cadrul slujbei de cununie ortodoxa se face vreun
    juramant?

    Ma refer la intrepretarea momentului de dupa inconjurarea mesei
    cu Isaie dantuieste cand mirii pun pe rand mana pe Sf. Evanghelie si Sf. Cruce
    iar dupa acest moment preotul zice "Iata fiilor prin punerea mainilor [...]ati
    savarsit juramant ca veti pazi legatura voastra curata[...]".

    Va multumesc!

     

     

    La   ce  bun  juraminte , care  raman  nerespectate!!!???

     


    Sincer acum, câte jurăminte facute în biserică la ora actuală sunt respectate până la capăt? Ș))
    Acest mesaj a fost editat de către IMirelaeu: 30 Dec 2014, 14:50
  •  
    • 3765 mesaje
    31 Dec 2014, 15:01
    0 0
    IMirelaeu said:
    pitipoanca69 said:
    andreea_plesoiu said:Buna seara!

    In cadrul slujbei de cununie ortodoxa se face vreun
    juramant?

    Ma refer la intrepretarea momentului de dupa inconjurarea mesei
    cu Isaie dantuieste cand mirii pun pe rand mana pe Sf. Evanghelie si Sf. Cruce
    iar dupa acest moment preotul zice "Iata fiilor prin punerea mainilor [...]ati
    savarsit juramant ca veti pazi legatura voastra curata[...]".

    Va multumesc!

     

     

    La   ce  bun  juraminte , care  raman  nerespectate!!!???

     


    Sincer acum, câte jurăminte facute în biserică la ora actuală sunt respectate până la capăt? Ș))

     

     

    cam 50 %