O cafeanea pentru oricare

  •  
    • 12208 mesaje
    27 Nov 2015, 16:36
    0 0
    roseblue said:
    gabriela42 said:Mai fac eu un rand un cafele ..., Rose esti bine venita la noi ,Gepetto salut frumosule , pe voi va pup Stormy si Viktor si seara frumoasa de tot sa aveti ....

    Mersi Gabi, dar eu am mai scris aici si mai demult, nu m-am simtit musafir !

    Da ,stiu ,dar m-am bucurat sa te vad din nou , sa urmaresti reteta sa imi zici cum ti se pare .... 

  •  
    • 12208 mesaje
    27 Nov 2015, 16:41
    0 0
    White_Storm said:Gabi, nu mai trage mata de coada, baga reteta de aluat pentru placinta cu urda si marar!

     Eu la asta fac aluatul ca si de paine , nimic in plus si foarte putin ulei cand intind foile le ung , iar in amestecul de urada cu marar pun in plus putin piper ,sare , boia dulce si un ardei iute taiat foarte subtire  si ou..pastrez putina compozitie si o amestec cu  o ceasca mare de iarurt pentru uns , iese o minune !

  •  
    • 12208 mesaje
    27 Nov 2015, 16:44
    0 0
    ViktorC said:Dupa cum aminteam, totul tine de framintat , si asta in doi sa iasa placinta buna .

    Iote un exemplu viu . Vecina-mea zice ca ai mei castraveti is mai buni ca a ei , cu toate ca-s pe aceiasi reteta ... Pai, si normal ... ai mei i-am pus impreuna iar a ei i-o pus singurica, deaici si diferenta .

    La fel si in cazul placintelor , sa iasa pufoase si gustoase se cere patru miini, si mult suflet la framintat, ca cu sotu, ca cu iubi , ca cu ... ma rog, fiecare cu cine ii face placere a framinta ... mai un pupat, mai un framintat, mai cu furatu aluatului de pe miini ... Zic si io, nici nu e cazul a te pricepe, de-i din toata inima iese o placinta ... di valeiii ...



     

    Eu sincer pana la varsta asta nu am incercat sa fac placinta la patru  maini ...dar cine stie cum va iesi .... sunt curioasa ...

  •  
    • 4350 mesaje
    27 Nov 2015, 16:49
    1 0
    Gabi, am vazut, arata bine si pare simplu de facut. Si mie imi plac placinte cu branza sarata amestecata cu dulce!
  •  
    • 12208 mesaje
    27 Nov 2015, 17:25
    0 0
    Da Rose , pana la urma facem cu ce avem la indemana , acum fac cu mere nuca si scortisoara , plecam dimineata la C-ta sa le duc si fetelor mele , respectiv fiica si nepotica .Va sarut o seara perfecta sa avem cu totii ..Stii  ca inca ma bufneste rasul,cand imi amintesc de inceputuri  ca fetele astea din clubul turbulentelor , ma acuzau ca sunt o clona a ta sau a lui MYGABI
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 27 Nov 2015, 17:38
  •  
    • 7959 mesaje
    27 Nov 2015, 17:32
    1 0
    Si tu acum bre, eu o vad pe Andreea Daria in multe postace pe la familie. Asa si fetele mai vechi, la cate au vazut si cu cate s-au fript...
  •  
    • 7959 mesaje
    27 Nov 2015, 18:48
    0 0
    Planuri ceva de vacanta aveti? Care, pe unde, cum ca minivacanta a inceput deja?
  •  
    • 12208 mesaje
    28 Nov 2015, 21:20
    0 0
    La mare sa imi vad minunea ...seara frumoasa tuturor !
  •  
    • 12208 mesaje
    29 Nov 2015, 17:23
    1 0
    Am calatorit peo ploaie si pe o vijelie cumplita , dar autostrada goala vre-o 20 de masini in total pe 234 de km ....nu ne-a depasit nimeni decat un nebun cu un BMW...se speriasera toti ca cei de la meteo au zis ca e polei pe ea ....ei , marea noastra cea albastra era neagra de furie , plajele dezolante si plina de pescarusi infometati ce se roteau cautand mancare ...ei se alimenteaza dimineta la 7 din pubelele de gunoi ca peste e cam putin se pare ...Cea mica stie deja jocuri si cantece noi de la cresa , i-au iesit si ultimele doua masele , mi-a aratat gurita cu cati dinti are ea . Am desenat si colorat amandoua , numai cu mine a vrut sa manace ;a mancat si toata  carnita de data asta plus desertul cornulete facute de moi cu nuca si crema de vanilie ....
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 29 Nov 2015, 17:25
  •  
    • 10065 mesaje
    29 Nov 2015, 19:57
    1 0
    Seara buna .

    Primiti cu uratul ?

  •  
    • 12208 mesaje
    29 Nov 2015, 21:42
    0 0
    ViktorC said:Seara buna .

    Primiti cu uratul ?

     ei ai inceput deja ..?/ ce noroc pe tine ca am si covrigi cu susan si nuci ....???

  •  
    • 12208 mesaje
    29 Nov 2015, 21:43
    0 0
    Noi primim desigur ...stii ce gazde de treaba suntem ...

    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 29 Nov 2015, 21:43
  •  
    • 10065 mesaje
    29 Nov 2015, 22:06
    1 0
    Apoi cam asa incep sarbatorile la mine si tin pina pe la mijlocul lui Ianuarie ...



    Imediat luna cadourilor, plimbarelilor ...
  •  
    • 10065 mesaje
    29 Nov 2015, 22:54
    1 0
    Fir-ar mama lor de carti ca am obosit cautind ...

  •  
    • 10065 mesaje
    30 Nov 2015, 08:51
    1 0
    Nevasta-mea nu face cafeaua din principiu, ca zice ca ... "nu e cum o faci tu, dragule" .

    Mai sa fie ...





    N'eata .
  •  
    • 12208 mesaje
    30 Nov 2015, 18:07
    0 0
    Multumesc frumos Viktore si tie numai bine iti doresc , sa fii mereu fericit, mai ales ca faci  o cafea buna , pui si un strop de soricioaca ...??   ca in poezia lui Vadim , sa stii ca nu auzisem ca scrie poezii stiu a fost istoric si eseist ...plus diplomat si senator ...
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 30 Nov 2015, 18:13
  •  
    • 12208 mesaje
    30 Nov 2015, 18:10
    0 0
    Maine e anuntat un mare meeting in capitala , cica dar iese lumea ca la pomana ca aprind astia luminile de Craciun , noi mergem la un film la SUN PLAZA ma intanlesc si cu fiul si iubita lui , la un popcorn si un pepsi ...va invit si pe voi !
  •  
    • 12208 mesaje
    30 Nov 2015, 19:33
    0 0
    O seara placuta alaturi de cei dragi voua !
  •  
    • 10065 mesaje
    30 Nov 2015, 21:30
    0 0
    gabriela42 said:Maine e anuntat un mare meeting in capitala , cica dar iese lumea ca la pomana ca aprind astia luminile de Craciun , noi mergem la un film la SUN PLAZA ma intanlesc si cu fiul si iubita lui , la un popcorn si un pepsi ...va invit si pe voi !

     

    Multumim frumos de invitatie .

     

  •  
    • 7959 mesaje
    30 Nov 2015, 22:16
    1 0
    Buna seara, copii! La multi ani tuturor ce poarta numele Andrei, Andreea etc sa fiti sanatosi si frumosi tot timpul!
    Altfel am fost plecata, am cam umblat ceva, am fost la munte la zapada... Pe la noi s-au cam dus vremurile cu nea cand faceam oameni de zapada cu copiii, bulgareala samd, numai la munte mai gasim sa ne dam cu schiurile unii si altii cu saniuta.
    O seara misto tuturor si pentru maine va urez un "la multi ani, dragi romani!", care mai simtiti romaneste...