Iertare

  •  
    • 16 mesaje
    2 Sep 2014, 16:21
    0 0
    Buna fetelor, nu am mai intrat demult pe aici, iar acum am o problema sufleteasca, si caut un sfat.O prietena a murit in urma unei boli necrutatoare -cancer,lasind in urma 3 copilasi si o imensa durere.Acum  1 an si ceva in urma m-am certat cu ea din motive minore dar care nu ne-a lasat sa mai vb una cu cealalta.Aflind ca are cancer acum 3 luni in urma tot am sperat ca se va face bine si ca intr-un final voi merge sa vb cu ea, dar din nefericire a murit.Am ramas cu sufletul greu si cu o parere imensa de rau ca nu am  mai reusit sa ma iert cu ea.Caut un sfat ce ar trebui sa fac?Va rog nu fiti rele , veti spune de ce nu am fost alaturi de ea, dar totul sa intimplat f repede, si chiar am o imensa parere de rau.Va pop si astept sfaturi
  •  
    • 4346 mesaje
    2 Sep 2014, 17:29
    0 0
    Pt astfel de situatii intodeauna ajuta consilierea unui duhovnic personal. Gaseste un preot cu care sa vb .In plus daca voi doua ca prietene v ati certat, e cazul sa faci o spovada buna. Vei vedea ca o data ce primesti iertare de la Dumnezeu, ti se va usura si constiinta.
  •  
    • 16 mesaje
    2 Sep 2014, 17:57
    0 0
    Multumesc Anda, , voi urma sfatul
  •  
    • 456 mesaje
    2 Sep 2014, 21:06
    1 0
    parerea mea ca mai bine ai ajuta intrun fel cei trei copilas. e mai mult decat o spovada, iertaciune duhovniceasca sau cine stie ce rugaciune speciala.
  •  
    • 4346 mesaje
    2 Sep 2014, 21:29
    0 0
    Prin Sf Spovada se primeste iertarea lui Dumnezeu!!!
  •  
    • 456 mesaje
    2 Sep 2014, 21:56
    1 0
    anda22-7 said:Prin Sf Spovada se primeste iertarea lui Dumnezeu!!!

     

    prin ajutorarea cuiva nevoias, castigi mai mult decat o iertare.

  •  
    • 4346 mesaje
    3 Sep 2014, 09:52
    0 0
    nu am spus ca nu ar fi bine sa ajute copiii pritetenei sau pe altcineva , probabil chiar o sa primeasca canon dupa spovada, lucru acesta...deci nu contesta nimeni cat de important sa faci bine unui nevoias. Dar daca vrea sa fie iertata de Dumnezeu si astfel sa si impace constiinta, e necesara o Marturisire sincera. Nu e nimic mai important pe lumea asta decat sa te impaci cu Dumnezeu! Fara iertarea Lui iti pierzi mantuirea sufletului!
  •  
    • 456 mesaje
    3 Sep 2014, 11:08
    0 0
    anda22-7 said:nu am spus ca nu ar fi bine sa ajute copiii pritetenei sau pe altcineva , probabil chiar o sa primeasca canon dupa spovada, lucru acesta...deci nu contesta nimeni cat de important sa faci bine unui nevoias. Dar daca vrea sa fie iertata de Dumnezeu si astfel sa si impace constiinta, e necesara o Marturisire sincera. Nu e nimic mai important pe lumea asta decat sa te impaci cu Dumnezeu! Fara iertarea Lui iti pierzi mantuirea sufletului!
     

     da, ai dreptate. ma duc si violez cispe femei, omor trei gandaci, doi popi si 6 calugari, apoi imi cer iertare lui dumnezeu. dumnezeu in marinimia lui ma iarta. ma simt impacat , cu sufletul curat constiinta si mai curata si cu o durere-n ula de faptul ca am distrus viata a cispe femei, trei gandaci, doi popi si sase calugari. dar sunt mantuit!!
     da, buna afacere. 

  •  
    • 53 mesaje
    3 Sep 2014, 11:36
    0 0
    Parerea mea e ca ar trebui sa faci rugaciuni de iertare cu ea. Daca vrei sa ti le scriu, trimite-mi un mp
  •  
    • 4346 mesaje
    3 Sep 2014, 11:56
    0 0
    igivan said:
    anda22-7 said:nu am spus ca nu ar fi bine sa ajute copiii pritetenei sau pe altcineva , probabil chiar o sa primeasca canon dupa spovada, lucru acesta...deci nu contesta nimeni cat de important sa faci bine unui nevoias. Dar daca vrea sa fie iertata de Dumnezeu si astfel sa si impace constiinta, e necesara o Marturisire sincera. Nu e nimic mai important pe lumea asta decat sa te impaci cu Dumnezeu! Fara iertarea Lui iti pierzi mantuirea sufletului!
     

     da, ai dreptate. ma duc si violez cispe femei, omor trei gandaci, doi popi si 6 calugari, apoi imi cer iertare lui dumnezeu. dumnezeu in marinimia lui ma iarta. ma simt impacat , cu sufletul curat constiinta si mai curata si cu o durere-n ula de faptul ca am distrus viata a cispe femei, trei gandaci, doi popi si sase calugari. dar sunt mantuit!!
     da, buna afacere. 

     

    Se vede ca n ai  nici cea mai mica idee de cum functioneaza Spovedania si mai ales ce trebuie sa indeplinesti ca sa fie valabila...altfel n ai vb toate aberatiile ce ti le debiteaza mintea! 

  •  
    • 4346 mesaje
    3 Sep 2014, 11:57
    0 0
    ingeras7 said:Parerea mea e ca ar trebui sa faci rugaciuni de iertare cu ea. Daca vrei sa ti le scriu, trimite-mi un mp

     

    ea e deja moarta, n are cum sa mai faca rugaciuni "cu ea" ci doar pt sufletul ei! 

  •  
    • 456 mesaje
    3 Sep 2014, 12:14
    0 1
    anda22-7 said:
    igivan said:
    anda22-7 said:

    Se vede ca n ai  nici cea mai mica idee de cum functioneaza Spovedania si mai ales ce trebuie sa indeplinesti ca sa fie valabila...altfel n ai vb toate aberatiile ce ti le debiteaza mintea! 

     pisi mic, tu crezi in dumnezeu?  si cand zic dumnezeu ma refer la entitatea aia supranaturala ce sta cu bunghiu pe noi si ne sopteste din cand in cand " hei tzutzu, vezi ca nu-i bine asa!"
    pisi mic, spovedania este un ritual inventat de oameni, pentru oameni. nu cred ca sta in puterea unui om sa-mi ierte pacatele. adica o fi avand popa in fisa postului iertarea pacatelor dar  asta nu inseamna ca este si legala.
    si stai linistita, entitatea aia supranaturala are simtul umorului. asta in comparatie cu multi bisericosi care cred ca daca nu scuipi de trei ori peste umar cand te caca vreo pasare, e semn rau de la dumnezeu. 

  •  
    • 53 mesaje
    3 Sep 2014, 12:30
    0 0
    anda22-7 said:
    ingeras7 said:Parerea mea e ca ar trebui sa faci rugaciuni de iertare cu ea. Daca vrei sa ti le scriu, trimite-mi un mp

     

    ea e deja moarta, n are cum sa mai faca rugaciuni "cu ea" ci doar pt sufletul ei! 

     Da, cu sufletul ei

  •  
    • 4346 mesaje
    3 Sep 2014, 13:14
    0 0
    ingeras7 said:
    anda22-7 said:
    ingeras7 said:Parerea mea e ca ar trebui sa faci rugaciuni de iertare cu ea. Daca vrei sa ti le scriu, trimite-mi un mp

     

    ea e deja moarta, n are cum sa mai faca rugaciuni "cu ea" ci doar pt sufletul ei! 

     Da, cu sufletul ei

     Nu Cu ci PT !!!! 

     

  •  
    • 4346 mesaje
    3 Sep 2014, 13:21
    1 0
    igivan said:
    anda22-7 said:
    igivan said:
    anda22-7 said:

    Se vede ca n ai  nici cea mai mica idee de cum functioneaza Spovedania si mai ales ce trebuie sa indeplinesti ca sa fie valabila...altfel n ai vb toate aberatiile ce ti le debiteaza mintea! 

     pisi mic, tu crezi in dumnezeu?  si cand zic dumnezeu ma refer la entitatea aia supranaturala ce sta cu bunghiu pe noi si ne sopteste din cand in cand " hei tzutzu, vezi ca nu-i bine asa!"
    pisi mic, spovedania este un ritual inventat de oameni, pentru oameni. nu cred ca sta in puterea unui om sa-mi ierte pacatele. adica o fi avand popa in fisa postului iertarea pacatelor dar  asta nu inseamna ca este si legala.
    si stai linistita, entitatea aia supranaturala are simtul umorului. asta in comparatie cu multi bisericosi care cred ca daca nu scuipi de trei ori peste umar cand te caca vreo pasare, e semn rau de la dumnezeu. 

     

    Asta o fi in mintea ta aia atee! Cristos a instituit Sf Spovada pt ca orice om sa aiba sansa la Mantuire. Fara pacatele iertate , ajungi in iad, desteptule. Preotul nu ofera ierterea lui ci IERTAREA LUI DUMNEZEU , ca de aia zice: " Si eu cu puterea cu care am fost investit, te dezleg pe tine de pacate......" 

  •  
    • 53 mesaje
    3 Sep 2014, 13:26
    0 0
    anda22-7 said:
    ingeras7 said:
    anda22-7 said:
    ingeras7 said:Parerea mea e ca ar trebui sa faci rugaciuni de iertare cu ea. Daca vrei sa ti le scriu, trimite-mi un mp

     

    ea e deja moarta, n are cum sa mai faca rugaciuni "cu ea" ci doar pt sufletul ei! 

     Da, cu sufletul ei

     Nu Cu ci PT !!!! 

     Nu, Anda, CU sufletul ei

     

  •  
    • 456 mesaje
    3 Sep 2014, 15:13
    0 1
    anda22-7 said:
    igivan said:
    anda22-7 said:
    igivan said:
    anda22-7 said:

    Se vede ca n ai  nici cea mai mica idee de cum functioneaza Spovedania si mai ales ce trebuie sa indeplinesti ca sa fie valabila...altfel n ai vb toate aberatiile ce ti le debiteaza mintea! 

     pisi mic, tu crezi in dumnezeu?  si cand zic dumnezeu ma refer la entitatea aia supranaturala ce sta cu bunghiu pe noi si ne sopteste din cand in cand " hei tzutzu, vezi ca nu-i bine asa!"
    pisi mic, spovedania este un ritual inventat de oameni, pentru oameni. nu cred ca sta in puterea unui om sa-mi ierte pacatele. adica o fi avand popa in fisa postului iertarea pacatelor dar  asta nu inseamna ca este si legala.
    si stai linistita, entitatea aia supranaturala are simtul umorului. asta in comparatie cu multi bisericosi care cred ca daca nu scuipi de trei ori peste umar cand te caca vreo pasare, e semn rau de la dumnezeu. 

     

    Asta o fi in mintea ta aia atee! Cristos a instituit Sf Spovada pt ca orice om sa aiba sansa la Mantuire. Fara pacatele iertate , ajungi in iad, desteptule. Preotul nu ofera ierterea lui ci IERTAREA LUI DUMNEZEU , ca de aia zice: " Si eu cu puterea cu care am fost investit, te dezleg pe tine de pacate......" 

     

     

    te mai intreb odata, crezi in dumnezeu?

    bini pisi, si cine-l investeste pe preot sa ierte pacatele? te pomeni ca o raza de lumina ii coboara pe frunte si ii spune : tu vei ierta pacatele. io sunt dumnezeu cel care spune asta.

    pisi, da-ti seam ce scrii

  •  
    • 4346 mesaje
    3 Sep 2014, 15:36
    1 0
    igivan said:
    anda22-7 said:
    igivan said:
    anda22-7 said:
    igivan said:
    anda22-7 said:

    Se vede ca n ai  nici cea mai mica idee de cum functioneaza Spovedania si mai ales ce trebuie sa indeplinesti ca sa fie valabila...altfel n ai vb toate aberatiile ce ti le debiteaza mintea! 

     pisi mic, tu crezi in dumnezeu?  si cand zic dumnezeu ma refer la entitatea aia supranaturala ce sta cu bunghiu pe noi si ne sopteste din cand in cand " hei tzutzu, vezi ca nu-i bine asa!"
    pisi mic, spovedania este un ritual inventat de oameni, pentru oameni. nu cred ca sta in puterea unui om sa-mi ierte pacatele. adica o fi avand popa in fisa postului iertarea pacatelor dar  asta nu inseamna ca este si legala.
    si stai linistita, entitatea aia supranaturala are simtul umorului. asta in comparatie cu multi bisericosi care cred ca daca nu scuipi de trei ori peste umar cand te caca vreo pasare, e semn rau de la dumnezeu. 

     

    Asta o fi in mintea ta aia atee! Cristos a instituit Sf Spovada pt ca orice om sa aiba sansa la Mantuire. Fara pacatele iertate , ajungi in iad, desteptule. Preotul nu ofera ierterea lui ci IERTAREA LUI DUMNEZEU , ca de aia zice: " Si eu cu puterea cu care am fost investit, te dezleg pe tine de pacate......" 

     

     

    te mai intreb odata, crezi in dumnezeu?

    bini pisi, si cine-l investeste pe preot sa ierte pacatele? te pomeni ca o raza de lumina ii coboara pe frunte si ii spune : tu vei ierta pacatele. io sunt dumnezeu cel care spune asta.

    pisi, da-ti seam ce scrii

     

    Dumnezeu l a investit pe preot cand a intemeiat cele 2 Sacramente ( din cele 7 ) Preotia si Sf. Spovada. Numai preotul are aceasta putere sa ofere iertarea lui Dumnezeu ( deci nu iertarea proprie ) celui care se marturiseste. 

    Ştim că Domnul nostru Isus Cristos numai Apostolilor le-a zis, îndată după învierea Sa din morţi: "Luaţi Spirit Sfânt, cărora le veţi ierta păcatele, se vor ierta lor, şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute!" (Ioan 20, 22-23). Şi tot Apostolilor le-a zis: "Adevăr zic vouă, oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer" (Matei 18, 1. Cum însă Apostolii n-au trăit o veşnicie, iar o putere ca aceasta n-a putut să rămână neexercitată, e foarte clar că puterea aceasta minunată a rămas asupra urmaşilor Sfinţilor Apostoli. Aceşti urmaşi sunt episcopii. Dar episcopii nu pot fi pretutindeni de faţă, în toate oraşele şi satele supuse lor. De aceea toată puterea iertării păcatelor au dat-o şi preoţilor, care sunt răspândiţi în întreaga dieceză sau eparhie, şi oricând sunt şi trebuie să fie gata a asculta spovedania credincioşilor.

  •  
    • 4346 mesaje
    3 Sep 2014, 15:41
    0 0
    ingeras7 said:
    anda22-7 said:
    ingeras7 said:
    anda22-7 said:
    ingeras7 said:Parerea mea e ca ar trebui sa faci rugaciuni de iertare cu ea. Daca vrei sa ti le scriu, trimite-mi un mp

     

    ea e deja moarta, n are cum sa mai faca rugaciuni "cu ea" ci doar pt sufletul ei! 

     Da, cu sufletul ei

     Nu Cu ci PT !!!! 

     Nu, Anda, CU sufletul ei

     

     

    Asa ceva nu exista, Sufletul unei persoane decedate nu se mai poate ruga pt sine si nici impreuna cu altcineva. Doar alta persoana vie poate sa se roage pt cineva care a murit.  

  •  
    • 456 mesaje
    3 Sep 2014, 15:47
    0 1
    decoi episcopii este oameni. unii dintre ei deplaseaza cu masini 4x4, altii au fire de aur pe hainute, altii isi consytuiesc vile pe costa de azur., altii darama biserici ca sa-i faca pe plac conducatorului iubit...deci astia sunt oamenii care pun alti oamenii sa-mi ierte pacatele.
    "a fost foarte clar"....pisi mic, deci este o presupunere. toata pledoaria ta se bazeaza pe o ...presupunere. sau o subintelegere!!
    deci e foarte clar ca acel pasaj despre care spui ca are legatura cu iertarea pacatelor, de fapt nu are nici una. io citesc si nu vad..........aaa, vrei sa spui ca asta-i legatura cu episcopii?? ca mie unul imi scapa legatura.
    daca tot faci referiri la evanghelii, baga-mi pasajul care spune cu semniar teologic.