Nu am ambiţie sa slăbesc :(

  •  
    • 2 mesaje
    21 Aug 2014, 02:52
    2 5
    Buna... Mi.a trebuit putin curaj pana sa deschid subiectul... Prima mea dilema a fost unde sa.l incadrez ... frumusete... sanatate... dieta... ???Trecand peste asta... Am 23 de ani, 1. 62 cm, 70 de kg (:((((), o sarcina la activ, prea multe sunculite si prea putina vointa :(. A Pur si simplu nu am ambitie... Cu toate ca sunt mai mult decat dezamagita de mine si de faptul ca nu fac nimic sa schimb toate astea... Cu toate ca mi s.a acrit sa plang noptile cand ma intreaba vechi prieteni daca am bebe din nou ( exact ca in reclama patesc).... Cu toate ca imi venea sa o omor pe.o tanti de la in chiosc cand mi.a zis ca si.a stins tigara "sa nu.i faca rau lu' bebe"... Cu toate ca gafai cand ajung la etajul 2.... Cu toate ca mi.e rusine sa ma duc sa.mi iau ceva de imbracat si sa.i cer prima data cel mai mare numar.... Cu toate ca mi.e rusine si mi.e jena si de al meu iubit ( ciudat ca dupa 2 ani impreuna sa nu.mi schimb o bluza macau in fata lui...)....Cu toate ca am atatea motive nu fac NIMIC!!! Si am diferite faze... ba tin vreo 3 zile nu stiu ce dieta si.o fac lata cu un aliment interzis... ba fac foamea pana cad la pat (stiu ...stiu nu e bine)...Am ajuns sa am o problema psihica, am inceput sa ma simt vinovata cand mananc ceva si mi-as dori sa dau fuga la baie si sa vomit tot....Pot sa slabesc, dar mi-e mai comod sa stau asa.. si ideea e ca mi-a fost greu sa recunosc chestia asta, dar n-am vointa.. de parca slabesc asa, nefacand nimic....Nu am vointa, clar ! Si daca incep sa tin un regim si sa fac sport.. o tin asa 2-3 saptamani si apoi o iau de la capat.... Nu ma mai suport , mi-e rusine .. nu suport sa ma uit in oglinda... Nu stiu daca am vrut doar sa ma descarc sau strig dupa un ajutor .... sfat... critica...o palma... orice...Multumesc pentru rabdare...
  •  
    • 12208 mesaje
    21 Aug 2014, 08:12
    2 3
    NICI EU ...dar stii ceva ma simt bine cu mine insami , IAR cand merg pe strada si vad fetisoare (adolescente )....mult ,dar cand zic mult mai mari ca si gabarit decat mine si nu au doua sarcini si 4 avorturi spontane la activ , nici 52 de ani ca si mine ...!!!!!!!EI atunci ma iubesc !
    ... Eu zic ASA :-FII RECUNOSCATOARE IN FATA LUI DUMNEZEU CA AI CE MANCA SI O STARE BUNA DE SANATATE , NU TREBUIE SA ARATI CA SI VEDETELE TV -CA ESTI UN OM NORMAL .TE ROG EU: sa nu mai incerci nimic din dietele si alimentele minune , incearca sa te iubesti mai mult ; sa te pretuiesti mai mult , sa iti cultivi spiritul prin orice forma de manifestare culturala iti face tie placere . Cand mananci ceva nu te mai simti vinovata  , nu putem exista fara hrana !Gaseste-ti ocupatii placute si nu mai lasa gandurile negre sa iti afecteze creierul caci toata otrava gandirii negative se varsa tot in sangele tau.CU INTELEGERE FATA DE PROBLEMA CU CARE TE CONFRUNTI SI NU ESTI SINGURA !
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 21 Aug 2014, 08:14
  •  
    • 2 mesaje
    21 Aug 2014, 09:49
    2 2
    Multumesc mult pentru raspuns... Ideea e ca nu ma simt ok asa.... Obosesc foarte repede... Ma simt mereu grea chiar daca sunt alte fete mult mai grase decat mine.... Marea mea problema e rontaiala... asta ma chinuie... Nu mananc prajeala deloc... paine foarte putina...O alta problema e ca mananc haotic... O masa pe zi (daca mananc doua mese trebuie sa notez in calendar )....si in rest fructe si rontaiala... Cat despre ideea ca sa ma iubesc mai mult.... stima de sine e sub nivelul normal in acest moment... Doar gandul ca cantaresc mai mult ca mama ma deprima groaznic... a slabit femeia asta 15 kg mancand ce trebuie si cand trebuie... Eu nu reusesc....
  •  
    • 12208 mesaje
    21 Aug 2014, 15:50
    0 0
    vrei un sfat sincer si din suflet ...mananca ca si cum ai lua un tratament ...adica pune-ti ceasull sa sune cu o alarma placuta si manaca in bolul preferat doar 200 ggrame de alimente , indiferent ce anume dar de 5 ori strict pe zi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!insist pune ceasul in prima saptamana si manaca ca un tratament pe care il faci , nu gandi negativ despre mancare , multumeste-i LUI DUMNEZEU pentru fiecare masa a a ta .daca esti in oras sau la munca ia un iaurt de baut sau o sana activia ce iti place tie in poseta , nu uita de ceas!priveste alimentele ca pe o sursa de viata nu le transforma gandind negativ in grasime !daca nu le ai cu lactatele ia pungulite cu seminte de dovleac alune fistic,semnite de floarea soarelui migdale dar nu mai mult de o ceasca pentru o masa ...si nucile sunt bune ATENTIE NEPRAJITE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!SUCCES
  •  
    • 1841 mesaje
    22 Aug 2014, 20:59
    6 0
    me_ancaelena said:Buna... Mi.a trebuit putin curaj pana sa deschid subiectul... Prima mea dilema a fost unde sa.l incadrez ... frumusete... sanatate... dieta... ???Trecand peste asta... Am 23 de ani, 1. 62 cm, 70 de kg (((), o sarcina la activ, prea multe sunculite si prea putina vointa . A Pur si simplu nu am ambitie... Cu toate ca sunt mai mult decat dezamagita de mine si de faptul ca nu fac nimic sa schimb toate astea... Cu toate ca mi s.a acrit sa plang noptile cand ma intreaba vechi prieteni daca am bebe din nou ( exact ca in reclama patesc).... Cu toate ca imi venea sa o omor pe.o tanti de la in chiosc cand mi.a zis ca si.a stins tigara "sa nu.i faca rau lu' bebe"... Cu toate ca gafai cand ajung la etajul 2.... Cu toate ca mi.e rusine sa ma duc sa.mi iau ceva de imbracat si sa.i cer prima data cel mai mare numar.... Cu toate ca mi.e rusine si mi.e jena si de al meu iubit ( ciudat ca dupa 2 ani impreuna sa nu.mi schimb o bluza macau in fata lui...)....Cu toate ca am atatea motive nu fac NIMIC!!! Si am diferite faze... ba tin vreo 3 zile nu stiu ce dieta si.o fac lata cu un aliment interzis... ba fac foamea pana cad la pat (stiu ...stiu nu e bine)...Am ajuns sa am o problema psihica, am inceput sa ma simt vinovata cand mananc ceva si mi-as dori sa dau fuga la baie si sa vomit tot....Pot sa slabesc, dar mi-e mai comod sa stau asa.. si ideea e ca mi-a fost greu sa recunosc chestia asta, dar n-am vointa.. de parca slabesc asa, nefacand nimic....Nu am vointa, clar ! Si daca incep sa tin un regim si sa fac sport.. o tin asa 2-3 saptamani si apoi o iau de la capat.... Nu ma mai suport , mi-e rusine .. nu suport sa ma uit in oglinda... Nu stiu daca am vrut doar sa ma descarc sau strig dupa un ajutor .... sfat... critica...o palma... orice...Multumesc pentru rabdare...

     

    Draga mea, te inteleg foarte bine, si eu am avut oscilatii de greutate majore in viata, de obicei pe fond de lipsa grava de incredere in mine. Cu cat aveam mai putina incredere in mine, cu atat aratam mai rau, iar reactiile celorlalti ma impingeau si mai jos. Ce m-a ajutat pe mine a fost sa imi iau timp sa dorm mult, sa ma rasfat, sa ma odihnesc, sa ma tratez singura ca pe o printesa. Odata ce psihicul meu s-a linistit si am putut sa ma relaxez, am putut activa lupta cu kilogramele cu forta. Slabita de oboseala si presiunea neincrederii in tine este si normal ca n-ai vointa si putere sa slabesti. Trebuie sa incepi de la psihic, sa uiti ca ai o problema de greutate si sa iti dai timp sa te odihnesti, fiind convinsa ca la finalul procesului vei avea toata forta sa faci schimbarile fizice pe care ti le doresti tu, nu cele pe care ti le impune societatea sau iubitul sau oricine. Sfaturi despre cum sa mananci sanatos, ce sport sa faci si cum sa slabesti sunt peste tot. Absolut toate functioneaza, insa NUMAI cand esti tu pregatita sa le aplici, cu liniste si rabdare, in ritmul tau, cu asteptari realiste si fara sa te invinovatesti daca nu-ti iese din prima. Nu este nimic mai matur si mai respectabil decat un om care-si intelege propriile procese, isi intelege propriul ritm (pe care nu-l compara cu alt nimanui) si merge zen pe drumul sau catre versiunea sa (fizica, psihica, emotionala) mai buna. Secretul implinirii este linistea de sine, nu competitia, nu nevoia sa a demonstra ceva cuiva Mult succes, cu starea de spirit corecta vei putea sa faci orice schimbare vrei tu. Pana acolo, insa, da-ti timp de odihna, cu intelegere, si pregateste-ti intai psihicul  

  •  
    • 85 mesaje
    23 Aug 2014, 17:57
    2 0
    gabriela42 said:NICI EU ...dar stii ceva ma simt bine cu mine insami , IAR cand merg pe strada si vad fetisoare (adolescente )....mult ,dar cand zic mult mai mari ca si gabarit decat mine si nu au doua sarcini si 4 avorturi spontane la activ , nici 52 de ani ca si mine ...!!!!!!!EI atunci ma iubesc !
    ... Eu zic ASA :-FII RECUNOSCATOARE IN FATA LUI DUMNEZEU CA AI CE MANCA SI O STARE BUNA DE SANATATE , NU TREBUIE SA ARATI CA SI VEDETELE TV -CA ESTI UN OM NORMAL .TE ROG EU: sa nu mai incerci nimic din dietele si alimentele minune , incearca sa te iubesti mai mult ; sa te pretuiesti mai mult , sa iti cultivi spiritul prin orice forma de manifestare culturala iti face tie placere . Cand mananci ceva nu te mai simti vinovata  , nu putem exista fara hrana !Gaseste-ti ocupatii placute si nu mai lasa gandurile negre sa iti afecteze creierul caci toata otrava gandirii negative se varsa tot in sangele tau.CU INTELEGERE FATA DE PROBLEMA CU CARE TE CONFRUNTI SI NU ESTI SINGURA !

     

    Dupa diete care mi-au facut mai mult rau si dupa balacareala mamei cand ma vedea ca aproape lesinam am ajuns la aceeasi parere ca si tine.

  •  
    • 12208 mesaje
    23 Aug 2014, 19:21
    1 0
    black.nails said:
    gabriela42 said:NICI EU ...dar stii ceva ma simt bine cu mine insami , IAR cand merg pe strada si vad fetisoare (adolescente )....mult ,dar cand zic mult mai mari ca si gabarit decat mine si nu au doua sarcini si 4 avorturi spontane la activ , nici 52 de ani ca si mine ...!!!!!!!EI atunci ma iubesc !
    ... Eu zic ASA :-FII RECUNOSCATOARE IN FATA LUI DUMNEZEU CA AI CE MANCA SI O STARE BUNA DE SANATATE , NU TREBUIE SA ARATI CA SI VEDETELE TV -CA ESTI UN OM NORMAL .TE ROG EU: sa nu mai incerci nimic din dietele si alimentele minune , incearca sa te iubesti mai mult ; sa te pretuiesti mai mult , sa iti cultivi spiritul prin orice forma de manifestare culturala iti face tie placere . Cand mananci ceva nu te mai simti vinovata  , nu putem exista fara hrana !Gaseste-ti ocupatii placute si nu mai lasa gandurile negre sa iti afecteze creierul caci toata otrava gandirii negative se varsa tot in sangele tau.CU INTELEGERE FATA DE PROBLEMA CU CARE TE CONFRUNTI SI NU ESTI SINGURA !

     

    Dupa diete care mi-au facut mai mult rau si dupa balacareala mamei cand ma vedea ca aproape lesinam am ajuns la aceeasi parere ca si tine.

    daca nu tineam dietele eram cu cel putin 10 kg mai slaba! cum sa explici asta unei tinere ...nu te crede nici moarta! seara frumoasa! 

  •  
    • 85 mesaje
    23 Aug 2014, 19:32
    1 0
    gabriela42 said:
    black.nails said:
    gabriela42 said:NICI EU ...dar stii ceva ma simt bine cu mine insami , IAR cand merg pe strada si vad fetisoare (adolescente )....mult ,dar cand zic mult mai mari ca si gabarit decat mine si nu au doua sarcini si 4 avorturi spontane la activ , nici 52 de ani ca si mine ...!!!!!!!EI atunci ma iubesc !
    ... Eu zic ASA :-FII RECUNOSCATOARE IN FATA LUI DUMNEZEU CA AI CE MANCA SI O STARE BUNA DE SANATATE , NU TREBUIE SA ARATI CA SI VEDETELE TV -CA ESTI UN OM NORMAL .TE ROG EU: sa nu mai incerci nimic din dietele si alimentele minune , incearca sa te iubesti mai mult ; sa te pretuiesti mai mult , sa iti cultivi spiritul prin orice forma de manifestare culturala iti face tie placere . Cand mananci ceva nu te mai simti vinovata  , nu putem exista fara hrana !Gaseste-ti ocupatii placute si nu mai lasa gandurile negre sa iti afecteze creierul caci toata otrava gandirii negative se varsa tot in sangele tau.CU INTELEGERE FATA DE PROBLEMA CU CARE TE CONFRUNTI SI NU ESTI SINGURA !

     

    Dupa diete care mi-au facut mai mult rau si dupa balacareala mamei cand ma vedea ca aproape lesinam am ajuns la aceeasi parere ca si tine.

    daca nu tineam dietele eram cu cel putin 10 kg mai slaba! cum sa explici asta unei tinere ...nu te crede nici moarta! seara frumoasa! 

     

    si pe tine te-au dereglat dietele?

  •  
    • 12208 mesaje
    23 Aug 2014, 20:37
    1 0
    mult!!!!
  •  
    • 12208 mesaje
    24 Aug 2014, 13:08
    1 0
    White_Storm said:
    gabriela42 said:
    black.nails said:
    gabriela42 said:NICI EU ...dar stii ceva ma simt bine cu mine insami , IAR cand merg pe strada si vad fetisoare (adolescente )....mult ,dar cand zic mult mai mari ca si gabarit decat mine si nu au doua sarcini si 4 avorturi spontane la activ , nici 52 de ani ca si mine ...!!!!!!!EI atunci ma iubesc !
    ... Eu zic ASA :-FII RECUNOSCATOARE IN FATA LUI DUMNEZEU CA AI CE MANCA SI O STARE BUNA DE SANATATE , NU TREBUIE SA ARATI CA SI VEDETELE TV -CA ESTI UN OM NORMAL .TE ROG EU: sa nu mai incerci nimic din dietele si alimentele minune , incearca sa te iubesti mai mult ; sa te pretuiesti mai mult , sa iti cultivi spiritul prin orice forma de manifestare culturala iti face tie placere . Cand mananci ceva nu te mai simti vinovata  , nu putem exista fara hrana !Gaseste-ti ocupatii placute si nu mai lasa gandurile negre sa iti afecteze creierul caci toata otrava gandirii negative se varsa tot in sangele tau.CU INTELEGERE FATA DE PROBLEMA CU CARE TE CONFRUNTI SI NU ESTI SINGURA !

     

    Dupa diete care mi-au facut mai mult rau si dupa balacareala mamei cand ma vedea ca aproape lesinam am ajuns la aceeasi parere ca si tine.

    daca nu tineam dietele eram cu cel putin 10 kg mai slaba! cum sa explici asta unei tinere ...nu te crede nici moarta! seara frumoasa! 

     bravo Gabriela, ai pus punctu'. Dar trebuie sa recunosti si ca nu ai tinut dieta pana la cap sau ca apoi ai mancat tot ce nu ai avut voie. Am patit-o si eu de vreo doua ori, dar netul e plin de sfaturi: trebuie sa urmezi dieta pana la capat si apoi sa mananci tot cam in spiritul ei, ca yoyo e dupa colt si kg-le revin, ba vin si cu prizonieri, aka kg-e in plus. Am dreptate?

    da
    subscriu
     o dieta inseamna privare de anumite alimente ....corpul isi face rezerva dupa aceea.... 

  •  
    • 85 mesaje
    25 Aug 2014, 09:55
    1 2
    "Corpul uman contine 70% apa. Asa ca stai linistita, nu esti grasa....esti inundata !" )))


  •  
    • 29 mesaje
    12 Sep 2014, 22:22
    2 0
    Imi pare rau pt tine , sincer! Incearca sa manaci supe , ciorbe , sa bei apa multa , legume , fructe iaurt , putina paine si dulciuri mai deloc . Nu manca dupa 6 si incearca sa iesi la plimbare in fiecare zi cate 30 de minute , sau daca nu te pot ajuta cu niste execitii de pe net care sunt bune , testate de mine ! Imi poti lasa un mesaj poate vom fi prietene , eu am 18 ani si , si eu vreau sa scap de niste kg ! :*
  •  
    • 53 mesaje
    19 Feb 2017, 15:38
    0 1
    Putini stiu ca se poate slabi prin cunnimasaj. Este o combinatie de masaj si cunnilingus. Din pacate...este cea mai naturista metoda de slabit. Fara contraindicatii!!