Mama vesnic nemultumita

  •  
    • 29 mesaje
    19 Aug 2014, 19:43
    4 0
    Va multumesc mult pentru raspunsuri! Am sa tin cont.
    Domnule Viktor C, macar de ati face si dvs eforturile mele de a invata sa scrieti corect, si apoi poate veti putea sa imi puneti stampila de "fata razgaiata careia nu i s-au facut mofturile".
    Poate rasplata pentru mine nu e materiala, asa cum credeti
    IDEEA* , nu ideia[nu m-am putut abtine, dar sa mai fiu judecata si de un strain, a fost cireasa de pe tort].
    Celorlalti va multumesc din suflet! Ideile voastre sunt un punct de reper pentru mine, nu stiam incotro sa-mi indrept pasii!
  •  
    • 52 mesaje
    19 Aug 2014, 20:27
    2 0
    Simpte ca isi pierde copii si cel mai mult e important ca tu si fratele tau sa o asigurati ca va face parte din viata voastra , isi va vedea nepotii in vacante cand vor veni pe la bunici veti iesi cu familiile la padure la un gratar sau la restaurant .
  •  
    • 687 mesaje
    19 Aug 2014, 23:47
    2 1
    Pe interconect asta de ce nu-l mustruluiesti un pic, ca mereu el " simPte" ce nu simPt altii?
  •  
    • 687 mesaje
    19 Aug 2014, 23:53
    1 1
    Scuze intercoect Am fost rea
  •  
    • 10065 mesaje
    20 Aug 2014, 23:01
    1 1
    Hatchico said:Va multumesc mult pentru raspunsuri! Am sa tin cont.
    Domnule Viktor C, macar de ati face si dvs eforturile mele de a invata sa scrieti corect, si apoi poate veti putea sa imi puneti stampila de "fata razgaiata careia nu i s-au facut mofturile".
    Poate rasplata pentru mine nu e materiala, asa cum credeti
    IDEEA* , nu ideia[nu m-am putut abtine, dar sa mai fiu judecata si de un strain, a fost cireasa de pe tort].
    Celorlalti va multumesc din suflet! Ideile voastre sunt un punct de reper pentru mine, nu stiam incotro sa-mi indrept pasii!

     

    Hai mai nu fi suparici, mai . Astfel nu cresti mare .

     

    Cum crezi tu ca o sa infrunti pe mami, cind esti asa gingasa, ai ?

     

    Revin-o si cearta-ma te rog, exersam impreuna .

     

  •  
    • 7959 mesaje
    21 Aug 2014, 01:30
    0 2
    interconect_30 said:Simpte ca isi pierde copii si cel mai mult e important ca tu si fratele tau sa o asigurati ca va face parte din viata voastra , isi va vedea nepotii in vacante cand vor veni pe la bunici veti iesi cu familiile la padure la un gratar sau la restaurant .

     iote la ia cum i se umfla venele l-a o gresea-la a unuia! Ia, umflat-e si pe mi-ne, ponta esti mare bre. Cum ai tu dreptate.

  •  
    • 7959 mesaje
    21 Aug 2014, 01:33
    1 4
    Lumea iti da sfaturi si tu te crezi mare literata, ai. Mai sunt si altii, dar nu se arata. Si mai sunt si greseli. Daca sari la gat, ai festelit-o, am scris bine domnisoara studenta la ...
  •  
    • 4107 mesaje
    21 Aug 2014, 13:22
    3 0
    Daca te consoleaza cumva, sunt multe tinere care au relatii alterate cu mamele lor. Si cauza generala sunt parintii, nu copiii. Spun parintii, la plural. Cu tot respectul pentru tatal tau, consider ca singurul care poate stabili un oarecare echilibru este chiar el si ca nu o face. In femeia asta care este mama ta problemele au inceput de mult- relatia cu sotul ei, relatia cu ea insasi, frustrari, nemultumiri exprimate prin agresivitate. Agresivitatea, o spun mereu, este semn de suferinta. De lipsuri interioare. Mama ta are nevoie urgenta de ajutor . Mereu a avut caci spui ca si in copilaria voastra se comporta urat. Tatal tau a tolerat. De ce? De ce nu a inteles-o? De ce nu a ajutat-o? Voi copiii sunteti in plina tinerete, aveti dreptul la bucurii, la idealuri, la liniste, la iubire. Nunta este un eveniment fericit, ar trebui sa fie...Imi pare rau pentru voi dar imi pare rau si pentru mama voastra. Tu singura nu poti face nimic caci toxicitatea aceasta nu de le tine pleaca, nu tu esti cauza, si nici fratele tau. Tatal vostru da, ar putea face cate ceva...daca nu este totusi prea tarziu. Vezi-ti de drum, fii respectuoasa cat poti, harnica in casa dar dpdv relational retrage-te...ii spui deschis si sincer mamei: nu fac fata relatiei cu tine. Ma depaseste.
    Acest mesaj a fost editat de către migaby1964: 21 Aug 2014, 13:24
  •  
    • 7959 mesaje
    21 Aug 2014, 23:17
    1 0
    migaby1964 said:Daca te consoleaza cumva, sunt multe tinere care au relatii alterate cu mamele lor. Si cauza generala sunt parintii, nu copiii. Spun parintii, la plural. Cu tot respectul pentru tatal tau, consider ca singurul care poate stabili un oarecare echilibru este chiar el si ca nu o face. In femeia asta care este mama ta problemele au inceput de mult- relatia cu sotul ei, relatia cu ea insasi, frustrari, nemultumiri exprimate prin agresivitate. Agresivitatea, o spun mereu, este semn de suferinta. De lipsuri interioare. Mama ta are nevoie urgenta de ajutor . Mereu a avut caci spui ca si in copilaria voastra se comporta urat. Tatal tau a tolerat. De ce? De ce nu a inteles-o? De ce nu a ajutat-o? Voi copiii sunteti in plina tinerete, aveti dreptul la bucurii, la idealuri, la liniste, la iubire. Nunta este un eveniment fericit, ar trebui sa fie...Imi pare rau pentru voi dar imi pare rau si pentru mama voastra. Tu singura nu poti face nimic caci toxicitatea aceasta nu de le tine pleaca, nu tu esti cauza, si nici fratele tau. Tatal vostru da, ar putea face cate ceva...daca nu este totusi prea tarziu. Vezi-ti de drum, fii respectuoasa cat poti, harnica in casa dar dpdv relational retrage-te...ii spui deschis si sincer mamei: nu fac fata relatiei cu tine. Ma depaseste.

     nu infiera tatal, ca nu e bine. Relatia parintilor se construieste in ani. Daca mama e mai tare in gura, un tata in timp devine supus. Asta nu inseamna ca tatal n-ar cunoaste ce si cum. Dar nu se poate exprima.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 21 Aug 2014, 23:18
  •  
    • 29 mesaje
    22 Aug 2014, 09:52
    2 0
    Apreciez sfaturile. Am inceput deja sa iau masuri. Mama este o femeie credincioasa.A avut si multe necazuri in viata: i-a murit tatal cand ea avea 25 de ani, i-a murit primul copil, iar bunica mea (mama ei) e cazuta in patima alcoolului...
    Zilele trecute am chemat un preot sa faca o sfestanie si sa tina o predica.A tinut o predica extraordinara, iar mama s-a mai linistit!
    Am vorbit cu fratele meu sa vina in weekend acasa, fara sa ii spuna, sa ii faca o surpriza. Incerc cu ultimele puteri sa ii gasesc un echilibru.
    Va multumesc inca o data!!!!
  •  
    • 12208 mesaje
    26 Aug 2014, 13:36
    0 0
    cu binele si vorba buna obtii mult mai mult decat cu cearta si nervi !DIPLOMATIE DRAGA MEA!
  •  
    • 7959 mesaje
    26 Aug 2014, 17:52
    1 0
    Dupa atatea povesti nefericite intre parinti si copii eu zic ca relatiile intre ei se schimba in adolescenta. Toate povestile including mine de acolo se strica, clar. Aviz amatoarelor aka mamici cu copii adolescenti cum ii tratam in aceasta perioada asa o sa-i avem toata viata. Greselile nu se iarta asa usor si nici abuzurile.
  •  
    2 Ian 2021, 21:14
    0 0
    Buna tuturor , am și o problema cu mama mea , in ultima vreme (3/9) luni numai jignește , vorbește urat , este mereu agitata , se comporta urat . Eu am 16 ani și nu i am făcut niciodată probleme învăț bine , n am avut corigente s au alte antecedente Mereu mă face proasta , dobitoaca , vaca (aveam undeva la 55 kg și am slăbit undeva la 46 kg și mă simt cam rău ,am amețeli uneori ,îmi cade foarte mult par ceea ce nu se întâmpla înainte , mă simt Moleșita ) deși am slăbit mă face vaca , mă face idioata , mă jignește constant , leneșă Și tatăl meu e jignit mereu ,dacă nu se cearta cu el se cearta cu mine , eu nu i răspund înapoi și zice ca sunt ,,nesimțit și proasta “ deoarece nu i spun nimic ca ,,o ignor “, in ultima vreme plâng foarte mult și mă simt ca un gunoi Menționez ca in grupul de prietene și rude , râde,glumeste , e vesela după ce Închide se schimba cu totul , sunt cam afectată , nu prea mai pot dormi sunt mai mereu trista , plâng .... Ce as putea face ?
  •  
    • 742 mesaje
    6 Ian 2021, 02:09
    0 0
    Off..off.Este un caz total neplăcut, dacă vezi că mama ta e de nesuportat ..eu cred că ar trebui să te apropii de tatăl tău.De obicei fetele își găsesc o alintare la tatăl lor și băieții la mama lor.Starea de nervozitate a mamei are foarte mulți factori.Stai cît poți de mult în preajma tatălui și gaseste-ti liniștea,Drept să-ți spun la nimeni nu-i place oamenii cu două fețe cum e mama ta.Acuma ride..acuma e nervoasă.starea ei poate cumva tatăl tău să cunoască motivul.
  •  
    • 5 mesaje
    6 Ian 2021, 11:47
    0 0
    Buna , vazand postarile membrilor clubului,si propunandu-mi sa ajut cat mai multi oameni in dezvoltarea lor , m-am gandit sa iti trimit un link daca intelegi engleza cu ceva cursuri gratuite sau nu ale prietenei mele americance care este profesionista in dezvoltare personala. Poti arunca o privire daca te intereseaza, are un curs gratuit despre Covid https://www.buildingwealthtogether.com/p/how-to-survive-the-financial-impact-of-covid-19/?affcode=281006_sobk8xvr Iar in legatura cu relatiile si succesele noastre , are un curs despre imaginea de sine care de altfel s-a dovedit ca IMAGINEA DE SINE creeaza realitatea noastra. Arunca o privire mai jos si sunt nerabdatoare sa aud parerea ta!Sper ca nu am deranjat Daca da, ma scuzi si mult succes iti doresc!Atasez link-ul mai jos https://www.buildingwealthtogether.com/p/self-image-rising/?affcode=281006_sobk8xvr