Concediu în Bulgaria - recomandări

  •  
    • 26 mesaje
    2 Iul 2014, 22:45
    2 1
    Bună seara! 

    N-am găsit nicăieri un astfel de un subiect, și de o fi, sper sa fie acceptate scuzele de rigoare! :D

    Este primul an din viața de cuplu când mergem împreună în concediu, așadar îmi doresc ceva ok, plăcut, relaxant, dar și prețul să fie acceptabil. Așa că am ales Albena, Bulgaria. Am înțeles că este o zonă foarte liniștită și mult mai aproape față de celelalte.

    Am două hoteluri în vizor: Gergana și Ralitsa Superior. Aș ține mai mult să mă duc la Ralitsa, întrucât serviciile sunt ultra all și prețul mi se pare acceptabil. O bilă albă pentru Gergana ar fi că e aproape de plajă, însă pentru mine e irelevant, cred că e benefică o plimbare de dimineață - cât mai multe plimbări :)

    Așadar... ce recomandați? Dacă ați fost la vreunul din ele (sau la amandouă), cum vi s-au părut? Cum sunt condițiile? Mâncarea cum este? Plaja este curată, liniștită? Se merită banii?

    Vă mulțumesc anticipat.

    O seară plăcută! 
  •  
    • 30 mesaje
    3 Iul 2014, 00:21
    2 1
    Noi am fost recent la Obzor, la club hotel Miramar. F fain, recomand.nu as alege Albena mai ales dupa inundatiile si pataniile de acolo. Succes la o alegere faina!
  •  
    • 26 mesaje
    3 Iul 2014, 08:51
    1 1
    Alesia30, mulțumesc pentru răspuns. Am uitat să precizez situația cu inundațiile.

    Au fost afectate hoteluri de pe plajă, iar Ralitsa nu este pe plajă, am analizat situația, am cercetat și am văzut că Ralitsa Superior n-a fost afectat. La Gergana situația nu e siguără, pentru că e chiar foarte aproape de plajă, dar am înțeles că în zona aceea au fost distruse hoteluri.
     
    Așa că mai bine „risc” spre Ralitsa.

    Am dat un search pe google și pare interesant și hotelul spus de tine mai sus.

    Repet: am ales Albena deoarece am înțeles că e cea mai liniștită stațiune, iar noi liniște căutam.
    Acest mesaj a fost editat de către Babie: 3 Iul 2014, 08:52
  •  
    • 12208 mesaje
    3 Iul 2014, 16:05
    0 0
    Este o alegere buna Bulgaria, ca si destinatie de vacanta , noi am fost de doua ori , odata la BURGAS , si in alt an la Varna dousprezece zile , prima data am stat la hotel , si a fost foarte bine all inclusive , iar a doua oara la o pensiune dar foarte selecta , nu am mancat acolo dar mancam zilnic la alt restaurant si am incercat multe tipuri de bucatarii.... aveai de unde alege in VARNA ... O singura atentionare iti fac: atentie mare la masina , se fura tot din masina si chiar masina cu totul chiar din parcare pazita , au patit-o mai multi cunoscuti ...vacanta placuta!
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 3 Iul 2014, 16:08
  •  
    • 26 mesaje
    3 Iul 2014, 22:52
    1 0
    Gabriela, mulțumesc tare mult!

    Am ales Ralitsa Superior, în două săptămâni noi mergem la mare. : ) Am ales 6 zile și am decis ca o zi și o noapte să o petrecem exclusiv în Varna, să vizităm pe-acolo. Sperăm să fie vreme bună și să ne relaxăm.

    Revin cu păreri.
  •  
    • 12208 mesaje
    4 Iul 2014, 00:22
    0 1
    insit sa aveti grija de masina si unde o lasati , dar si ce tineti la vedere in ea , atentie mare , doua famili pe care le cunosc au avut mari probleme !CONCEDIU PLACUT , IA-TI CREME BUNE DE PROTECTIE SOLARA SI NU STATI DUPA ORELE 11 PANA PE LA 16 PE PLAJA , ALTE ACTIVITATI niste capsule de la plafar cu bettecaroten , fac foarte bine pe timpul asta cat veti fi expusi la soare mai mult !o sa va placa , eu mancam zilnic cam jumatate de kilogram de inghe' eram si sunt nebuna dupa inghetata lor care este italiana de fapt !DISTRACTIE MAXIMA , E MISTO SI BURGASUL DACA AJUNGETI ...
  •  
    • 10065 mesaje
    4 Iul 2014, 01:43
    1 0
    Si atentie in trafic, se circula nitel indisciplinat (cel putin in Sofia) iar cameramanii stau in tufe (banui ca ne-au copiat) .

  •  
    • 12208 mesaje
    4 Iul 2014, 08:24
    0 0
    ViktorC said:Si atentie in trafic, se circula nitel indisciplinat (cel putin in Sofia) iar cameramanii stau in tufe (banui ca ne-au copiat) .

     ADEVARAT asta asa este!

    DAR 
    ATENTIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!S-A emis alerta de calatorie in BULGARIA ca urmare a inudatiilor din perioda de timp anterioara marea este contaminata cu virus   de hepatita A ! 

  •  
    • 26 mesaje
    4 Iul 2014, 09:24
    1 0
    Haha, ViktorC, referitor la cameramani, nu sunt eu vreo personalitate ca să fiu filmată pe acolo Dar am înțeles la ce referi, se pare că suntem modele și noi, românii...

    Mi-e frică și un pic cu mașina, am înțeles că la Ralitsa este parcare proprie, sper să prindem un loc bun și să nu fie vorba de incidente...

    Gabriela, despre alertă...chiar mă îngrijorez...am citit că trebuie făcut duș după ce ieșim din mare, să fie respectate normele de igienă...nici eu nu știu ce să fac, azi trebuie să dau avansul la agenție...mi-e puțin frică. Să risc, să nu risc? Of!
  •  
    • 12208 mesaje
    4 Iul 2014, 12:58
    0 1
    folositi servetele antibacteriene si spalat dupa orisi ce activitate!
  •  
    • 26 mesaje
    4 Iul 2014, 13:12
    1 0
    Așa vom face, mulțumim!

    Am dat „avansul”. În două săptămâni mergem la mare.
    Acest mesaj a fost editat de către Babie: 4 Iul 2014, 13:13
  •  
    • 12208 mesaje
    5 Iul 2014, 17:49
    0 0
    acum se vorbeste de infestarea cu bacteria Ecoli si hepatita A ....ESTE UN MARE RISC sau ... poate fi si o mare speculatie , pentru hotelierii romani sa preia din turisti ce nu vor mai prefera coasta Bulgariei si se vor reorienta ...
  •  
    • 26 mesaje
    27 Iul 2014, 12:51
    0 0
    Am revenit ieri din Bulgaria.

    Ce vreau să spun: se putea și mai bine.
    Albena e, într-adevar, o stațiune mai liniștită, pentru familii, în general. E destul de mică, am reușit să o parcurgem pe toată într-un drum cu un trenuleț ce circula zilnic.
    Făceam cea mai mare prostie dacă mergeam la Gergana. Hotelul era funcțional, dar inundațiile au făcut ravagii.
    La Ralitsa Superior Aqua Club...se lucra pentru Aqua, era destulă gălăgie, dar n-a fost problemă. Cei de la recepție mi s-au părut un pic cam dezinteresați, apoi, drept vă spun că nu prea zâmbesc când aud de români, România...bănuiesc că au avut cazuri mai neplăcute. În schimb, nemții sunt buricul pământului acolo, foarte apreciați.
    Apoi, încă un aspect: m-am simțit ca pe plajă în România. Plin, dar plin de români de toate felurile: și educați, și needucați.
    Am avut ghinionul într-o zi să ne așezăm șezlongurile lângă niște români...ce am auzit din gura lor, câtă gălăgie făceau!
    Condițiile la hotel au fost bune, destul de curat. Ce nu mi-a plăcut e faptul că infirmierele veneau și făceau curățenie pe la 1-2, când mai vrea și omul să se odihnească...Norocul nostru e că nu prea am stat prin camere, am preferat să ne „odihnim” după-amiază la piscină, pe șezlong, la umbră...
    Mâncarea: bună. Se mai repetau felurile de la o zi la alta. Era din belșug, însă unele feluri cam cu foarte mult ulei, cam sărate, cam greu de digerat.
    Serviciul ultra-all a fost super mai ales pentru băutură și înghețată De la 11 jumătate se deschidea și barul de pe plajă (din punctul meu de vedere, cam tărziu), trebuia să venim cu o sticlă de apă la noi fiindcă ne era sete. Acolo, de la băuturi răcoritoare, la pizza, la înghețată, la fructe. Ce doreai și ce pofteai
    Am prins vreme bună, apa călduță.
    Per total a fost bine, plăcut, dar mă așteptam la mai mult. Și nu, nu sunt obișnuită cu hoteluri de cinci stele plus, cu lux. E primul an când merg în altă țară la mare, așa că mă așteptam la ceva mai mult...mai ales din partea comunicării, care mi s-a părut greoaie, deși știu engleză foarte bine. Cam atât. Dacă îmi amintesc, mai completez.

    Aaa, și ce hepatită A? Păi era pliiiiiin, dar pliiiin de români!

    Încă ceva: distanța plajă-hotel. După-amiaza sau la amiază, când era așa cald, era obositor să vii pe jos atâta drum. Aveam un bus și ne întorceam cu el, dimineața mergeam pe jos, cam 10 minute făceam. Am găsit destul de greu drumul plajă-hotel, noroc de hărți. Dar eram și obosiți în ziua cu pricina, când am ajuns în stațiune  
    Acest mesaj a fost editat de către Babie: 27 Iul 2014, 12:53
  •  
    • 19 mesaje
    6 Aug 2014, 13:25
    0 0
    Babie said:Am revenit ieri din Bulgaria.

    Ce vreau să spun: se putea și mai bine.
    Albena e, într-adevar, o stațiune mai liniștită, pentru familii, în general. E destul de mică, am reușit să o parcurgem pe toată într-un drum cu un trenuleț ce circula zilnic.
    Făceam cea mai mare prostie dacă mergeam la Gergana. Hotelul era funcțional, dar inundațiile au făcut ravagii.
    La Ralitsa Superior Aqua Club...se lucra pentru Aqua, era destulă gălăgie, dar n-a fost problemă. Cei de la recepție mi s-au părut un pic cam dezinteresați, apoi, drept vă spun că nu prea zâmbesc când aud de români, România...bănuiesc că au avut cazuri mai neplăcute. În schimb, nemții sunt buricul pământului acolo, foarte apreciați.
    Apoi, încă un aspect: m-am simțit ca pe plajă în România. Plin, dar plin de români de toate felurile: și educați, și needucați.
    Am avut ghinionul într-o zi să ne așezăm șezlongurile lângă niște români...ce am auzit din gura lor, câtă gălăgie făceau!
    Condițiile la hotel au fost bune, destul de curat. Ce nu mi-a plăcut e faptul că infirmierele veneau și făceau curățenie pe la 1-2, când mai vrea și omul să se odihnească...Norocul nostru e că nu prea am stat prin camere, am preferat să ne „odihnim” după-amiază la piscină, pe șezlong, la umbră...
    Mâncarea: bună. Se mai repetau felurile de la o zi la alta. Era din belșug, însă unele feluri cam cu foarte mult ulei, cam sărate, cam greu de digerat.
    Serviciul ultra-all a fost super mai ales pentru băutură și înghețată De la 11 jumătate se deschidea și barul de pe plajă (din punctul meu de vedere, cam tărziu), trebuia să venim cu o sticlă de apă la noi fiindcă ne era sete. Acolo, de la băuturi răcoritoare, la pizza, la înghețată, la fructe. Ce doreai și ce pofteai
    Am prins vreme bună, apa călduță.
    Per total a fost bine, plăcut, dar mă așteptam la mai mult. Și nu, nu sunt obișnuită cu hoteluri de cinci stele plus, cu lux. E primul an când merg în altă țară la mare, așa că mă așteptam la ceva mai mult...mai ales din partea comunicării, care mi s-a părut greoaie, deși știu engleză foarte bine. Cam atât. Dacă îmi amintesc, mai completez.

    Aaa, și ce hepatită A? Păi era pliiiiiin, dar pliiiin de români!

    Încă ceva: distanța plajă-hotel. După-amiaza sau la amiază, când era așa cald, era obositor să vii pe jos atâta drum. Aveam un bus și ne întorceam cu el, dimineața mergeam pe jos, cam 10 minute făceam. Am găsit destul de greu drumul plajă-hotel, noroc de hărți. Dar eram și obosiți în ziua cu pricina, când am ajuns în stațiune  

    Intra-devar sfatul pe care il primisei anterior a fost foarte bun, imi pare rau ca nu eram atunci pe forum. Noi mergem in Bulgaria de multi ani, iar Albena este alegerea cea mai nepotrivita la momentul actual. (Acum 7-8 ani era altceva). Acum s-a transformat intr-o statiune practic romaneasca si manelizata.
    La anul, daca te duci mai inspre sud, intr-o statiune mica (Obzor, Nessebar, Pomorie, Sozopol) vei gasi liniste, curatenie, culoare locala si nici urma de manelizarea din Albena, Nisipuri, Sunny Beach..

     

  •  
    • 26 mesaje
    7 Aug 2014, 19:38
    0 0
    aminami said:
    Babie said:Am revenit ieri din Bulgaria.

    Ce vreau să spun: se putea și mai bine.
    Albena e, într-adevar, o stațiune mai liniștită, pentru familii, în general. E destul de mică, am reușit să o parcurgem pe toată într-un drum cu un trenuleț ce circula zilnic.
    Făceam cea mai mare prostie dacă mergeam la Gergana. Hotelul era funcțional, dar inundațiile au făcut ravagii.
    La Ralitsa Superior Aqua Club...se lucra pentru Aqua, era destulă gălăgie, dar n-a fost problemă. Cei de la recepție mi s-au părut un pic cam dezinteresați, apoi, drept vă spun că nu prea zâmbesc când aud de români, România...bănuiesc că au avut cazuri mai neplăcute. În schimb, nemții sunt buricul pământului acolo, foarte apreciați.
    Apoi, încă un aspect: m-am simțit ca pe plajă în România. Plin, dar plin de români de toate felurile: și educați, și needucați.
    Am avut ghinionul într-o zi să ne așezăm șezlongurile lângă niște români...ce am auzit din gura lor, câtă gălăgie făceau!
    Condițiile la hotel au fost bune, destul de curat. Ce nu mi-a plăcut e faptul că infirmierele veneau și făceau curățenie pe la 1-2, când mai vrea și omul să se odihnească...Norocul nostru e că nu prea am stat prin camere, am preferat să ne „odihnim” după-amiază la piscină, pe șezlong, la umbră...
    Mâncarea: bună. Se mai repetau felurile de la o zi la alta. Era din belșug, însă unele feluri cam cu foarte mult ulei, cam sărate, cam greu de digerat.
    Serviciul ultra-all a fost super mai ales pentru băutură și înghețată De la 11 jumătate se deschidea și barul de pe plajă (din punctul meu de vedere, cam tărziu), trebuia să venim cu o sticlă de apă la noi fiindcă ne era sete. Acolo, de la băuturi răcoritoare, la pizza, la înghețată, la fructe. Ce doreai și ce pofteai
    Am prins vreme bună, apa călduță.
    Per total a fost bine, plăcut, dar mă așteptam la mai mult. Și nu, nu sunt obișnuită cu hoteluri de cinci stele plus, cu lux. E primul an când merg în altă țară la mare, așa că mă așteptam la ceva mai mult...mai ales din partea comunicării, care mi s-a părut greoaie, deși știu engleză foarte bine. Cam atât. Dacă îmi amintesc, mai completez.

    Aaa, și ce hepatită A? Păi era pliiiiiin, dar pliiiin de români!

    Încă ceva: distanța plajă-hotel. După-amiaza sau la amiază, când era așa cald, era obositor să vii pe jos atâta drum. Aveam un bus și ne întorceam cu el, dimineața mergeam pe jos, cam 10 minute făceam. Am găsit destul de greu drumul plajă-hotel, noroc de hărți. Dar eram și obosiți în ziua cu pricina, când am ajuns în stațiune  


    Intra-devar sfatul pe care il primisei anterior a fost foarte bun, imi pare rau ca nu eram atunci pe forum. Noi mergem in Bulgaria de multi ani, iar Albena este alegerea cea mai nepotrivita la momentul actual. (Acum 7-8 ani era altceva). Acum s-a transformat intr-o statiune practic romaneasca si manelizata.
    La anul, daca te duci mai inspre sud, intr-o statiune mica (Obzor, Nessebar, Pomorie, Sozopol) vei gasi liniste, curatenie, culoare locala si nici urma de manelizarea din Albena, Nisipuri, Sunny Beach..

     

     
    Dacă o să mai dorim Bulgaria la anul, cu siguranță alegem o stațiune mai mică.
    Noi tocmai de aceea alesesem Bulgaria: pt a scăpa de înjurăturile de pe plajă, de manele, etc. Mă rog.
    În Turcia, Grecia, tot așa e? Din câte am înțeles nu, dar am mai auzit (repet, doar auzit) că grecii nu prea oferă condiții bune de cazare. Așa e, ori e doar o „bârfă”? 

  •  
    • 10065 mesaje
    8 Aug 2014, 10:05
    0 0
    Babie said:

     
    Dacă o să mai dorim Bulgaria la anul, cu siguranță alegem o stațiune mai mică.
    Noi tocmai de aceea alesesem Bulgaria: pt a scăpa de înjurăturile de pe plajă, de manele, etc. Mă rog.
    În Turcia, Grecia, tot așa e? Din câte am înțeles nu, dar am mai auzit (repet, doar auzit) că grecii nu prea oferă condiții bune de cazare. Așa e, ori e doar o „bârfă”? 

     

    "Muzica e viata mea " Punct

     

  •  
    • 64 mesaje
    12 Sep 2018, 11:47
    1 0
    Nasebar, Burgas, Pomorie. La Burgas e un parc mre care tine cat toata plaja, fix langa plaja. Ideal pentru familisti.Locuri de joaca pt copii la fiecare cafenea si zeci de alte locuri amenajate sau cu plata.