Vampirismul Energetic

  •  
    • 4350 mesaje
    4 Iun 2014, 20:04
    0 0
    Dodo, cand ai descoperit ca ai puteri paranormale, gen inflorit/ofilit? Mai ai si alte " calitati" sau cum sa le numesc?
  •  
    • 4107 mesaje
    4 Iun 2014, 20:12
    0 0
    Dodo, ma tulbura pentru ca Iisus Hristos nu a pronuntat niciodata cuvantul asta reiki...si deci nu-l cunosc, nu mi-e familiar.
  •  
    • 4346 mesaje
    4 Iun 2014, 20:17
    0 0
    dodonesa said:
    anda22-7 said:Nu eu afirm ca reiki e de la diavol ci Biserica Crestina..deci daca faci parte din aceasi Biserica fondata de Cristos...ar trebui sa te intereseze diavolul..in sensul sa stii sa eviti toate caile prin care el incearca sa duca sufletele la pierzanie

    Nu cred in institutia bisericii, Ando, cred in biserica lui Isus, in crestinism ca religia binelui si a iubirii, 
    Mai stii unde spunea Isus ca trebuie sa-i ridice omul biserica lui Dumnezeu, care ii e Tatalui cea mai draga biserica? 

     
     faptul ca tu nu crezi in institutia Bisericii te priveste. dar Biserica Crestina a fost fondata de Cristos..si daca tu o negi  , Il negi pe insusi Dumnezeu. Nici nu i de mirare ca esti adepta practicilor reiki....unde   nu i Dumnezeu..diavolul pune stapanire! 


    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 4 Iun 2014, 20:48
  •  
    • 3140 mesaje
    4 Iun 2014, 20:37
    1 0
    roseblue said:Dodo, cand ai descoperit ca ai puteri paranormale, gen inflorit/ofilit? Mai ai si alte " calitati" sau cum sa le numesc?

     Nu o lua adliteram, ca nu infloresc flori la comanda, nu-s chiar atit de smechera! 
    Mai am si altele dar nu-s asa extraordinare, nu le-am cerut, prin reiki s-au intarit, citeodata ma enervez si fac contra sperind ca rezultatul va fi altul desi stiu de la inceput finalul, nu-mi convine dar nu pot sa schimb nimic, cind lucrurile trebuie sa se intimple neaparat intr-un anume fel mai greu de intors, sunt plati si datorii karmice. 
    Nu sunt eu cine stie ce fiinta aparte, fiecare dintre noi are daruri, apropo de numerologie, forta numerelor, ziua nasterii care nu-i intimplatoare, puterea numelui, fiecarei litere ii corespunde un numar etc.  

  •  
    • 3140 mesaje
    4 Iun 2014, 20:52
    0 0
    migaby1964 said:Dodo, ma tulbura pentru ca Iisus Hristos nu a pronuntat niciodata cuvantul asta reiki...si deci nu-l cunosc, nu mi-e familiar.

     Isus nu a pronuntat multe cuvinte, de doua mii de ani si mai bine au aparut cuvinte noi, s-a imbogatit fondul lexical. aramaica parca era limba vorbita de el, cite persoane o mai folosesc in ziua de azi?
    Ai fost acolo sa stii toate cuvintele folosite de Isus? Stii CE TI S-A SPUS ca a zis Isus, ce au scris altii ca a zis Isus, ce si-au amintit altii ca a zis Isus si au povestit altora care au scris mai apoi, ce au modificat altii in cartlle sfinte in ultimile doua mii de ani. Crezi ca Isus a avut ocazia sa il intrebe cineva de reiki sau de budhism sau de internet? 
    Rationamentul tau e ca in bancul ala cu olteanul si girafa, daca el nu a vazut-o in mod clar nu are cum sa existe.   
    Eu nu sustin ca detin adevarul absolut, astea sunt concluziile si experientele mele de viata, poate, cu timpul, voi descoperi altceva, voi descoperi ca lucrurile stau altfel, voi invata ceva in plus si ma voi lamuri mai bine ce si cum... daca nu inteleg ce si cum cu viata asta a mea astept ,,marea trecere,, cind imi vor fi lamurite toate nedumeririle si voi afla si unde am fost repartizata, in ce caprarie ma inregimenteaza dupa  ginduri, vorbe si fapte.  


    Acest mesaj a fost editat de către dodonesa: 4 Iun 2014, 21:38
  •  
    • 3140 mesaje
    4 Iun 2014, 20:59
    0 0
    anda22-7 said:
    dodonesa said:
    anda22-7 said:Nu eu afirm ca reiki e de la diavol ci Biserica Crestina..deci daca faci parte din aceasi Biserica fondata de Cristos...ar trebui sa te intereseze diavolul..in sensul sa stii sa eviti toate caile prin care el incearca sa duca sufletele la pierzanie

    Nu cred in institutia bisericii, Ando, cred in biserica lui Isus, in crestinism ca religia binelui si a iubirii, 
    Mai stii unde spunea Isus ca trebuie sa-i ridice omul biserica lui Dumnezeu, care ii e Tatalui cea mai draga biserica? 

     
     faptul ca tu nu crezi in institutia Bisericii te priveste. dar Biserica Crestina a fost fondata de Cristos..si daca tu o negi  , Il negi pe insusi Dumnezeu. Nici nu i de mirare ca esti adepta practicilor reiki....unde   nu i Dumnezeu..diavolul pune stapanire! 

     Biserica lui Isus nu-i biserica popilor ce au vindut indulgente, care au robit din lacomie popoare intregi, au inventat Inchizitia si au crestinat prin decimare pe indienii din America, de exemplu. Biserica lui Isus nu e a popilor pedofili, a popilor cu burta mare ce injura de Dumnezeu si fac averi folosindu-se de numele Domnului. Eu biserica asta o reneg, institutia asta corupta si pusa pe inavutire folosind numele lui Dumnezeu in scopul asta. L-au scos pe Dumnezeu la produs in piata mare si eu trebuie sa cred in ei?
    Te-am intrebat ceva, de ce nu raspunzi? Sau nu ai citit Evangheliile? 
    CARE E LOCUL UNDE DUMNEZEU VREA CA OMUL SA-I CLADEASCA BISERICA? 


    Acest mesaj a fost editat de către dodonesa: 4 Iun 2014, 21:41
  •  
    • 687 mesaje
    4 Iun 2014, 21:10
    0 0
    Corpul isi procura energia fizica din hrana.
    Creierul, ca oricare alt organ al corpului fizic, este format din substanta materiala cu o vibratie fizica iar psihicul este format dintr-un camp energetic cu o vibratie „subtila”, o vibratie mai ridicata. Stiintele neuro-psihice au demonstrat ca intre cele doua sisteme exista o legatura cu interactiuni complexe, chiar daca sunt doua sisteme materiale cu vibratii diferite.
    Energia psihică nu este însă separată de energia fizică, utilizată de corp pentru a-şi realiza funcţiile fiziologice, iar cele două tipuri de energii se pot transforma una în alta, energia corpului, cea fizica, poate fi transformată în energie psihică şi invers. Migaby, reiki nu este vindecare pt boli psihice, nu este psihoterapie, nici autosugestie, nici tehnica medicala si nicidecum metoda de diagnostic sau medicina alternativa. Reiki se aplica impotriva energiilor negative, pt reducerea stresului, pt purificare, energizare, protectie energetica si armonizarea interioara a corpului energetic. energia curge prin chakre. Un organ se imbolnaveste atunci cand energia ramane blocata in acel loc. Prin reiki o fluidizezi si eliberezi blocajul.
  •  
    • 687 mesaje
    4 Iun 2014, 21:31
    0 0
    Felicitari pt dodo a noastra. Acum stiu de ce e puternica in ciuda necazurilor. Am admirat-o mereu, simteam ca are ceva special.
  •  
    • 4346 mesaje
    4 Iun 2014, 21:46
    0 0
    dodonesa said:
    anda22-7 said:
    dodonesa said:
    anda22-7 said:Nu eu afirm ca reiki e de la diavol ci Biserica Crestina..deci daca faci parte din aceasi Biserica fondata de Cristos...ar trebui sa te intereseze diavolul..in sensul sa stii sa eviti toate caile prin care el incearca sa duca sufletele la pierzanie

    Nu cred in institutia bisericii, Ando, cred in biserica lui Isus, in crestinism ca religia binelui si a iubirii, 
    Mai stii unde spunea Isus ca trebuie sa-i ridice omul biserica lui Dumnezeu, care ii e Tatalui cea mai draga biserica? 

     
     faptul ca tu nu crezi in institutia Bisericii te priveste. dar Biserica Crestina a fost fondata de Cristos..si daca tu o negi  , Il negi pe insusi Dumnezeu. Nici nu i de mirare ca esti adepta practicilor reiki....unde   nu i Dumnezeu..diavolul pune stapanire! 

     Biserica lui isus nu-i biserica popilor ce au vindut indulgente, au robit din lacomie popoare intregi, au inventat Inchizitia si au crestinat prin decimare pe indienii din America, de exemplu. Biserica lui Isus nu e a popilor pedofili, a popilor cu burta mare ce injura de Dumnezeu si fac averi folosindu-se de numele Domnului. Eu biserica asta o reneg, insitutia asta corupta si pusa pe inavutire folosind numele lui Dumnezeu in scopul asta. 
    Te-am intrebat ceva, de ce nu raspunzi? Sau nu ai citit Evangheliile? 
    CARE E LOCUL UNDE DUMNEZEU VREA CA OMUL SA-I CLADEASCA BISERICA? 

     
    doar pt  ca  exista preoti rai  , Biserica Crestina, nu va inceta sa fie Biserica instituita de Cristos. Doar pt ca unii preoti au greseli personale si pacate si ce mai vrei tu, Invatatura pe care o propovaduiesc, va ramane aceasi invatatura primita prin Apostoli, Sacramentele raman acelaesi pe care  Isus insus le a fondat,  iar cine le neaga , il neaga pe Dumnezeu.
     Cristos stia ca Iuda il va vinde  dar de asta tot l a ales sa faca parte din cei 12.  la fel si in ziua de azi, daor pt ca exista exemple rele in Biserica, ea va continua sa fie  tot cea fondata de insusi Dumnezeu pana la sfarsitul veacurilor.
      

  •  
    • 4107 mesaje
    4 Iun 2014, 22:00
    0 0
    Dodo, iti intorc intrebarea: tu ai fost atunci si acolo ca sa-L auzi pe Mantuitor vobind despre reiki si sa-L urmezi asa in invatatura?
    Kundalini, am inteles. Doar ca eu folosesc impotriva stresului inteligenta, iertarea, bunatatea, curat raul prin bunatate, aroganta prin smerenie samd. Nu mi-l imaginez pe Parintele Rafail Noica vorbind asa , cu cuvintele astea...caci eu pe el il ascult.
  •  
    • 4346 mesaje
    4 Iun 2014, 22:04
    1 0
    dodonesa said:
    migaby1964 said:Dodo, ma tulbura pentru ca Iisus Hristos nu a pronuntat niciodata cuvantul asta reiki...si deci nu-l cunosc, nu mi-e familiar.

     Isus nu a pronuntat multe cuvinte, de doua mii de ani si mai bine au aparut cuvinte noi, s-a imbogatit fondul lexical. aramaica parca era limba vorbita de el, cite persoane o mai folosesc in ziua de azi?
    Ai fost acolo sa stii toate cuvintele folosite de Isus? Stii CE TI S-A SPUS ca a zis Isus, ce au scris altii ca a zis Isus, ce si-au amintit altii ca a zis Isus si au povestit altora care au scris mai apoi, ce au modificat altii in cartlle sfinte in ultimile doua mii de ani. Crezi ca Isus a avut ocazia sa il intrebe cineva de reiki sau de budhism sau de internet? 
    Rationamentul tau e ca in bancul ala cu olteanul si girafa, daca el nu a vazut-o in mod clar nu are cum sa existe.   
    Eu nu sustin ca detin adevarul absolut, astea sunt concluziile si experientele mele de viata, poate, cu timpul, voi descoperi altceva, voi descoperi ca lucrurile stau altfel, voi invata ceva in plus si ma voi lamuri mai bine ce si cum... daca nu inteleg ce si cum cu viata asta a mea astept ,,marea trecere,, cind imi vor fi lamurite toate nedumeririle si voi afla si unde am fost repartizata, in ce caprarie ma inregimenteaza dupa  ginduri, vorbe si fapte.  

     
     In primul rand Evangheliile n au fost modificate, nu s a adaugat nicun cuvant in plus sau in minus. Acum cu privire la faptul daca vei descoperi ca  lucrurile stau cu totul altfel, nu cred ca va mai avea vreun rost dupa ce pleci din lumea asta...in momentul in care ai inchis ochii..nu mai poti schimba nimic iar pt mantuirea sufletului se lucreaza in timpul vietii nu dupa moarte!!!. ori daca in timpul vietii alegi reiki...e clar ca ti iei bilet dus  la caldurica! pt ca nimeni nu ajunge la Dumnezeu , daca nu I a slujit Lui in timpul vietii!

  •  
    • 3140 mesaje
    4 Iun 2014, 22:09
    2 0
    Dumnezeu a fondat biserica iubirii, si-a dat fiul jerta, ultimul miel sacrificat, pentru a darui omenirii noi principii morale. Iuda a avut rolul lui pe care si l-a asumat inainte de a se naste, fara el sau altul ca el faptele nu isi puteau urma cursul, nu se puteau intimpla in acel mod. Ce s-a intimplat, mai apoi, cu invataturile crestine, cind au ajuns sa fie folosite in scopuri ticaloase de cei care s-au autoproclamat reprezentantii lui Dumnezeu pe Pamint este alegerea oamenilor si a ticalosiei lor, Dumnezeu ne-a respectat liberul arbitru, atita tot!
    Pentru ca vad ca habar n-ai si tot eviti sa-mi raspunzi, Isus a raspuns acelei intrebari ca CEA MAI DE PRET BISERICA ESTE INIMA OMULUI, ACOLO VREA TATAL CERESC CA SA-I RIDICE OMUL BISERICA, IN INIMA LUI.
    In inima, Ando, trebuie sa-L purtam pe Dumnezeu, acolo trebuie sa-I cladim biserica sfinta, acolo trebuie sa-I multumim, sa-L slavim, sa ne rugam, sa-L avem tot timpul cu noi. Sa-L purtam in inima noastra ca pe cel mai de pret si minunat dar, in sufletul si inima noastra trebuie sa inaltam biserica lui Dumnezeu, sa-L iubim cu toata fiinta noastra fiindca El e iubire si lumina si bunatate si blindete si atita vreme cit il purtam in inima nu suntem niciodata singuri.
    Acest mesaj a fost editat de către dodonesa: 4 Iun 2014, 22:24
  •  
    • 3140 mesaje
    4 Iun 2014, 22:11
    0 0
    migaby1964 said:Dodo, iti intorc intrebarea: tu ai fost atunci si acolo ca sa-L auzi pe Mantuitor vobind despre reiki si sa-L urmezi asa in invatatura?
    Kundalini, am inteles. Doar ca eu folosesc impotriva stresului inteligenta, iertarea, bunatatea, curat raul prin bunatate, aroganta prin smerenie samd. Nu mi-l imaginez pe Parintele Rafail Noica vorbind asa , cu cuvintele astea...caci eu pe el il ascult.

     Nu, dar eu nu am sustinut ca tin seama doar de cuvintele rostite de Isus si nici ca urmez cu sfintenie cuvintele PE CARE IMI SPUN ALTII CA LE-A SPUS ISUS. 

  •  
    • 4107 mesaje
    4 Iun 2014, 22:15
    0 0
    Anda, citeam zilele trecute despre evangheliile apocrife, cum ca evangheliile astea ar fi fost in realitate cu zecile...dintre care astea 4 au fost alese. Intrebarea e: de ce doar 4 si doar astea? Am citit apoi cartea lui Benedetto al 16 lea "Iisus din Nazaret" si am gasit-o foarte, foarte buna, inspirata, bine scrisa. Chiar ma gandesc sa-i scriu o scrisoare fostului Papa. Cartea m-a emotionat si nu ma asteptam. Despre el se spune mereu ca e rece, distant etc dar eu l-am gasit foarte cald cand vorbeste despre Iisus. Iti recomand cartea deci.
  •  
    • 4346 mesaje
    4 Iun 2014, 22:15
    0 1
    Sigur ca Dumnezeu a fondat Biserica Iubirii ..dar Biserica Sa e una vazuta. iar asta subzista in Biserica Crestina. Iar ce vb tu.. ca biserica e in sufletul omului..da e adevarat metaforic vorbind. Insa Cristos a fondat Biserica vazuta , aceea biserica unde El se regaseste sub chipul Sfintei Euharistii!
  •  
    • 4107 mesaje
    4 Iun 2014, 22:23
    0 0
    Dodo, m-am exprimat gresit eu. Nu- mi suna mie in inima toate la un loc: reiki, Iisus, Maica Domnului, energie, karma...nu le pot asocia in interior. Am studiat cu sarg o multime de lucruri in trecut, am mai spus-o , am diplome si paradiplome, energii si paraenergii dar la un moment dat cand - prin har si mila, nu prin studiu - am devenit crestina, am separat apele. Fostele invataturi si diplome le-am dat deoparte si am urmat o alta cale. Ma mai prostesc uneori cu astrologia dar nu pun suflet in ea.
  •  
    • 4346 mesaje
    4 Iun 2014, 22:36
    1 0
    n are nicio importanta daca pui sau nu suflet...cata vreme te prostesti cu astfel de lucruri tot ca pacate se considera!
  •  
    • 3140 mesaje
    4 Iun 2014, 22:37
    0 0
    migaby1964 said:Dodo, m-am exprimat gresit eu. Nu- mi suna mie in inima toate la un loc: reiki, Iisus, Maica Domnului, energie, karma...nu le pot asocia in interior. Am studiat cu sarg o multime de lucruri in trecut, am mai spus-o , am diplome si paradiplome, energii si paraenergii dar la un moment dat cand - prin har si mila, nu prin studiu - am devenit crestina, am separat apele. Fostele invataturi si diplome le-am dat deoparte si am urmat o alta cale. Ma mai prostesc uneori cu astrologia dar nu pun suflet in ea.

     Fiecare om are calea sa, unica, prin care ajunge la adevarul din sufletul sau si-l descopera pe Dumnezeu.
    Asta a fost calea mea, eu am ajuns sa cred in Dumnezeu citind ,,Din tainele vietii si ale universului,, scrisa de Scarlat demetrescu. Citeam si primeam raspunsuri la framintarile mele din cei douazeci si un pic de ani, citeam si simteam in sufletul meu ca e adevarat  Pina atunci eram declarat atee.
    Apoi am citit Biblia, deja credeam in existenta Divinitatii cind am citit-o.

  •  
    • 4107 mesaje
    4 Iun 2014, 22:40
    0 0
    O, da, Scarlat Demetrescu ...il mancam pe paine. Citeam totul cu o foame nebuna , ani am tinut-o in astfel de lecturi. Nu as mai citi acum astfel de carti...nu-mi mai spun nimic.
  •  
    • 4107 mesaje
    4 Iun 2014, 22:41
    0 0
    Dar da, fiecare om are calea sa personala, unica. Inutil sa ne certam pe teme din astea, sa ne contrazicem...