Salarii

  •  
    • 2 mesaje
    20 Apr 2014, 15:14
    0 0
    Buna sunt student la contabilitate si as vrea sa stiu daca contabili castiga bine?
  •  
    • 5609 mesaje
    22 Apr 2014, 04:09
    1 0
    mikici1993 said:Buna sunt student la contabilitate si as vrea sa stiu daca contabili castiga bine?

     
    Un salariu de contabil difera de la companie la companie, de la pozitie la pozitie.
    Daca lucrezi intr-o firma mica ca "contabil incepator" ai salariu foarte mic, cu cat inaintezi in varsta si in experinta si cu cat te califici mai mult , laundu-ti certifiacari si examene, poti ajunge expert contabil sau director de banca. 
    Dupa cum vezi, salariile difera de la un simplu "soarece de birou" pana la un "expert contabil" sau pozitia de "director de finante" intr-o corporatie.
     Nimeni nu-ti poate spune cat castiga un contabil pentru ca nu se poate face o grila de salariu...probabil undeva intre RON 6.000 si 50.000
    Acelasi lucru se poate intampla si in strainatate, ca contabil incepator primesti salariu minim pe economie si creste odata cu exerienta ta, cu calificarile obtinute, cu autorizarile luate si cu studii post universitare facute, ajungand de la $2.000/luna  pana la $200.000/luna.
     

  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 14:23
    0 0
    Cumnata mea este contabila si castiga undeva la 6000 de lei. Dar are 15 ani experienta si a fost director economic la vreo 3 companii, plus ca a dat nu stiu cate examene de specialitate (nu prea ma pricep), are drept de semnatura, poate lucra de acasa. Mai am o prietena care are aceleasi studii ca si cumnata mea si castiga undeva la 10000 de lei , dar abia facea fata. Vroia sa imi dea mie niste facturi de introdus si sa ma plateasca cu 500 lei pe luna, numai sa o ajut!
    Concluzie, banuiesc ca e in functie de capacitatile tale, de pregatirea ta si, bineinteles, de compania pentru care va fi sa lucrezi!
    Acest mesaj a fost editat de către simika: 22 Apr 2014, 14:24