Cum sa scap de Tenul Mixt...?

  •  
    • 3 mesaje
    19 Apr 2014, 12:12
    0 0
    Salutare la toti,am si eu o problema cu care ma lupt de ceva timp insa nu o pot invinge nici cum,si anume tenul mixt... . Indiferenta mea in privinta fetei mele in  adolescenta ma adus in stadiul acesta(nu ma spalam pe fata cu zilele,transpiram,intrun cuvant nu imi pasa).Faza e ca nici nu stiu si nici nu pot sa ii dau de cap,am incercat o gramada de chiestii de la masti faciale cu argila pana la lotiuni cum ar fi gama Gerocossen pe care o folosesc in prezent insa nu is prea multumit,nu imi inchide porii de pe nas,mi se pare ca mi se secreta mi mult sebum ca inainte,imi apar si cosuri acum,inainte apareau foarte rar.
    Daca cineva a folosit ceva si a scapat de tenul mixt va rog spunetimi si mie ce si cum caci chiar vreau sa scap de aceasta problema ma face sa inebunesc cand vad ca mereu mi se uleiaza tenul,il urasc!!!

    Multumesc anticipat!
  •  
    • 4346 mesaje
    19 Apr 2014, 15:07
    0 0
    du te la dermatolog
  •  
    • 3 mesaje
    19 Apr 2014, 20:05
    0 0
    nu ma duc la dermatolog caci sunt inutili,am fost si mio dat o crema de 2 bani care defapt era pt acnee si pe langa asta mai avea si 1000 de contraindicatii
  •  
    • 4 mesaje
    19 Apr 2014, 21:31
    0 0
    citeste aici despre masca de fata http://www.probiolife.ro/Masca-de-fata si incearca sa folosesti numai creme naturale
  •  
    • 615 mesaje
    20 Apr 2014, 14:35
    1 0
    -Poti incerca si mastile purificatoare (pe baza de argila, namol, aloe, etc);
    -Eu am tot ridicat in slavi apa termala, care pe langa rolul purificator, inchide porii, calmeaza roseata si da luminozitate pielii (eu sunt fan Avene);
    -Trebuie urmarita si alimentatia si eliminate pe cat posibil: prajelile, sosurile, pastele/painea in exces, ciocolata/dulciurile, sucurile acidulate;
    -Baut apa mai multa zilnic dar nu toata deodata ci des si in cantitati mici;
    -Facut sport si transpirat, apoi dus/si curatat fata;
    -Ingrijit parul care absoarbe tot praful de afara si apoi vine in contact cu fata;
    -Schimbat fata de perna cat mai des, daca nu zilnic, la 2 zile maxim;
    -Folosit un prosop de fata separat si schimbat des, sau si mai bine, prosoape de bucatarie de hartie;
    -Nu e nicio nenorocire sa ai ten mixt, eu zic ca e chiar ok, ti-ar fi placut mai degraba sa il ai gras tot sau uscat de sa simti cum te trage fata si se descoameaza pielea continuu?


    Acest mesaj a fost editat de către amizade: 20 Apr 2014, 14:41
  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 16:19
    0 0
    eu am tenul mixt de cand a inceput adolescenta! Am avut acnee, de fapt si am ramas cu ten mixt. Demachere in fiecare seara, de vreo 2 ori pe saptamana scrumb cu malai amestecat cu zahar, masti facute cu ce ai prin masa. Trimite-mi mesaj cu adresa ta de e-mail sa iti trimit ceva ajutator in format word.
  •  
    • 5609 mesaje
    22 Apr 2014, 16:53
    0 0
    gmbh2700 said:  Salutare la toti,am si eu o problema cu care ma lupt de ceva timp insa nu o pot invinge nici cum,si anume tenul mixt... . Indiferenta mea in privinta fetei mele in  adolescenta ma adus in stadiul acesta(nu ma spalam pe fata cu zilele,transpiram,intrun cuvant nu imi pasa).Faza e ca nici nu stiu si nici nu pot sa ii dau de cap,am incercat o gramada de chiestii de la masti faciale cu argila pana la lotiuni cum ar fi gama Gerocossen pe care o folosesc in prezent insa nu is prea multumit,nu imi inchide porii de pe nas,mi se pare ca mi se secreta mi mult sebum ca inainte,imi apar si cosuri acum,inainte apareau foarte rar.
    Daca cineva a folosit ceva si a scapat de tenul mixt va rog spunetimi si mie ce si cum caci chiar vreau sa scap de aceasta problema ma face sa inebunesc cand vad ca mereu mi se uleiaza tenul,il urasc!!!

    Multumesc anticipat!

     

    Sa inteleg ca esti barbat?
     Pentru ca situatia se schimba drastic. Aici sunt implicatii majore cu barbieritul si restul...

     

  •  
    • 3 mesaje
    24 Apr 2014, 19:49
    0 0
    da,sunt barbat faza e ca nu am par facial deci nu e problema cu barbieritul
    Acest mesaj a fost editat de către gmbh2700: 24 Apr 2014, 19:50
  •  
    • 99 mesaje
    25 Apr 2014, 09:06
    0 0
    gmbh2700 said:da,sunt barbat faza e ca nu am par facial deci nu e problema cu barbieritul

     pai daca esti barbat nu-i problema.