Despre mame

  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 11:46
    0 0
    e_rica said:Eu am luat-o pe fiica-mea in carciumi de la doua luni. Unde nu era fum de tigara, ofcorz. La terase, nu mai zic, toata vara am ars-o pe acolo. Dar nu urla, nu deranjeaza, singura conditie era sa fi mancat. Daca nimerim si lautari sau vreo muzica live, viata ei!

     unde e atmosfera ok, e altceva.... asa si eu am iesit cu baiatul, dar nu depaseam ora somnului, tin foarte mult la chestiile astea si asta pentru ca ce absolut tot ce face si ce manaca un copil pana la 3 ani, are efect asupra anilor viitori! Imi face 3 ani in mai si acum o sa ne mai abatem si noi de la reguli...

  •  
    • 7469 mesaje
    22 Apr 2014, 11:50
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8715 mesaje
    22 Apr 2014, 11:54
    0 0
    simika said:
    e_rica said:Eu am luat-o pe fiica-mea in carciumi de la doua luni. Unde nu era fum de tigara, ofcorz. La terase, nu mai zic, toata vara am ars-o pe acolo. Dar nu urla, nu deranjeaza, singura conditie era sa fi mancat. Daca nimerim si lautari sau vreo muzica live, viata ei!

     unde e atmosfera ok, e altceva.... asa si eu am iesit cu baiatul, dar nu depaseam ora somnului, tin foarte mult la chestiile astea si asta pentru ca ce absolut tot ce face si ce manaca un copil pana la 3 ani, are efect asupra anilor viitori! Imi face 3 ani in mai si acum o sa ne mai abatem si noi de la reguli...

     

    Sa-ti traiasca puiul! 

    Am niste prieteni ce si-au purtat odorul de 9 luni pe Cheile Nerei.
    Acolo sa vezi logistica...




     

  •  
    • 16187 mesaje
    22 Apr 2014, 11:59
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 12:03
    0 0
    Multumesc! Frumoasa zona Cheile Nerei! Si noi, cand avea 4 luni am fost la Cheile Gradistei. De fapt, prima calatorie a fost la 1 luna, la tara la mamaie ))) Noi iubim si foarte mult muntele si cam acolo tragem sa ne relaxam.
  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 12:04
    0 0
    Multumesc! Frumoasa zona Cheile Nerei! Si noi, cand avea 4 luni am fost la Cheile Gradistei. De fapt, prima calatorie a fost la 1 luna, la tara la mamaie ))) Noi iubim si foarte mult muntele si cam acolo tragem sa ne relaxam.
  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 12:06
    0 0
    Milady_me said:Apropo de "ce nu-mi place la unele mame" - nu-mi plac mamele care fac copii în neştire, la adăpostul unui job sigur şi al unui sistem social protector.

    Ştiu două cazuri - femeile se zbat să obţină un post "cu greutate" în cadrul unor corporaţii mari, salarii ameţitoare, bonusuri, beneficii. Procesul de recrutare - crunt, teste peste teste, interviuri individuale şi de grup şamd. Din sute de candidaţi rămân tot mai puţini, până la urmă pe listele (foarte) scurte rămân 5, ele sunt alese (e vorba de companii diferite, nu ştiu dacă m-am exprimat clar în privinţa asta).

    Eh, şi la scurt timp după cele 3 luni de probă când sunt confirmate pe post, anunţă că sunt gravide. Firmele strâmbă din nas, e mult prea devreme, practic noile angajate abia şi-au "udat picioarele", dar asta e situaţia.

    Au trecut de-atunci 5 ani. Ambele au câte 3 copii (la una a fost o sarcină cu gemeni). Cea cu gemenii e gravidă cu al patrulea deja. A doua "lucrează" cu soţul pentru al patrulea. Nu au de gând să se oprească aici, ci îşi doresc "o casă plină de copii" - probabil la propriu. N-au mai lucrat niciodată full time de când au născut primul copil, firma e obligată să le ţină postul şi să le permită part time până când copilul atinge o anumită vârstă. Numai că de bine ce ajunge unul la vârsta respectivă, vine următorul, şi tot aşa.  A fost nevoie de angajarea încă unui om pentru a se acoperi volumul de muncă.

    Da, mi se pare aiurea. Nu zice nimeni să nu faci copii, păcatele mele. Dar în continuu, practic de când te-ai angajat aproape să nu mai faci altceva decât copii? Şi să mai şi spui senină că n-ai intenţia să te opreşti, că doar job-ul e safe? Păi firma aia până la urmă cu ce e vinovată, să te sponsorizeze pe tine până te decizi să te opreşti din făcut copii? Şi dacă, totuşi, îţi pierzi job-ul?
    poi din cate stiu eu, dupa al IIl-lea copil, adio ajutor de la stat si post ocupat pana la revenire...asa zicea in legislatia muncii, probabil s-a schimbat ceva. Adica, e normal sa puna o limita ca asa, fac si eu copii toata viata si am venituri

     

  •  
    • 16187 mesaje
    22 Apr 2014, 12:25
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 12:33
    0 0
    Milady_me said:Simika, exemplele date de mine nu sunt din Romania.

     Scuzeee! Nu mi-am dat seama!

  •  
    • 4007 mesaje
    22 Apr 2014, 12:34
    7 0
    Milady_me said: Apropo de "ce nu-mi place la unele mame" - nu-mi plac mamele care fac copii în neştire, la adăpostul unui job sigur şi al unui sistem social protector.

     

     Pierzi din vedere un lucru : legea asta este data pt a incuraja natalitatea la femeile cu studii, ca destul se inmultesc asistatii social sau cei fara loc de munca si fara perspectiva de a-l obtine vreodata.

    Chiar daca fac 3 copii, acestia tot vor fi mai scoliti si educati, decat ai celor asistati din banii tuturor.

     

    Cred ca te referi la legislatia din Germania, ca, in Romania, nu te asteapta nimeni cu postul cald. Cate femei nu au fost concediate dupa ce s-au intors din concediul de maternitate...

  •  
    • 16187 mesaje
    22 Apr 2014, 12:46
    1 3
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    22 Apr 2014, 12:47
    1 0
    francessca said:

    Cred ca te referi la legislatia din Germania, ca, in Romania, nu te asteapta nimeni cu postul cald. Cate femei nu au fost concediate dupa ce s-au intors din concediul de maternitate...

     
    Intr-adevar, insa in ultimii ani nu au fost "concediate"  pentru ca legislatia nu permite,  ci s-a restructurat sau desfiintat postul respectiv .

  •  
    • 9728 mesaje
    22 Apr 2014, 12:50
    1 0
    simika said:

    poi din cate stiu eu, dupa al IIl-lea copil, adio ajutor de la stat si post ocupat pana la revenire...asa zicea in legislatia muncii, probabil s-a schimbat ceva. Adica, e normal sa puna o limita ca asa, fac si eu copii toata viata si am venituri

     

     
    Nu stiu prea bine legislatia in materie, insa de mai multi ani  - si nici nu stiu daca inainte, nu cred ca nici atunci -  nu are cum sa conditioneze legea ajutorul de la stat si postul in functie de nr. de copii nascuti, ar fi discriminare etc etc.

  •  
    • 4007 mesaje
    22 Apr 2014, 12:53
    4 0
    Chiar daca acei copii nu vor sclipi de inteligenta, tot vor termina o scoala si vor avea o meserie din care sa traiasca cinstit.
    De cate ori poate sa nasca o femeie ? De 3-4-5 ori ? Nu exista o legislatie care sa impuna o limita ?
    Si de ce esti atat de revoltata de aceste femei, dar nu te revolti de banii cheltuiti cu asistatii sociali care nu produc nimic, decat paguba.
    Cel putin in romanica, statul cheltuie bani fara a avea si un program de insertie profesionala pt toti astia. Macar la spatii verzi si la gunoi sa-i bage sau sa-i oblige sa presteze munca in folosul societatii.
  •  
    • 4007 mesaje
    22 Apr 2014, 13:01
    4 0
    cafe_au_lait said:

     
    Intr-adevar, insa in ultimii ani nu au fost "concediate"  pentru ca legislatia nu permite,  ci s-a restructurat sau desfiintat postul respectiv .

     

    Da, au gasit o smecherie ca sa scape de mama. 

  •  
    • 16187 mesaje
    22 Apr 2014, 13:06
    1 5
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4007 mesaje
    22 Apr 2014, 13:10
    7 0
    Bineinteles ca esti libera sa te revolti de tot ce vrei tu.

    Dar iar pierzi din vedere un aspect : femeile alea se vor intoarce la munca, in cele din urma. Daca nu in acelasi loc, in altul, cu siguranta. Asa ca, pe termen lung, aceste femei vor fi mult mai motivate sa munceasca, pt a castiga bani pt copiii lor, decat asistatii social.
  •  
    • 16187 mesaje
    22 Apr 2014, 13:14
    0 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3140 mesaje
    22 Apr 2014, 13:18
    3 2
    In Romania, muierile astea de se inmultesc pe banda rulanta uita un lucru - copiii aia traiesc si dupa ce implinesc doi ani, maninca, cresc si au nevoie de haine noi, educatia costa, sa-i trimiti la scoala nu e chiar moka.
    Eu sunt revoltata fiindca am in imediata vecinatate citeva cazuri din astea, facura copii, unul dupa altul, ca sa beneficieze de acel ajutor doi ani si sa stea acasa, nu fabulez, asta e raspunsul lor. Acum au cite doi sau trei copilasi, marunti toti, s-a terminat perioada de gratie, serviciu cicuciu si dau marunt din buze, se vaita ca nu se ajung, ca nu au bani, ca nu are cine sta cu copiii ca sa-si caute munca. Copiii numai bine nu o duc in conditiile astea, unele mamici din astea isi varsa frustrarile pe progenituri, ii bat, ii considera vinovati de situatia prin care trec ele. Am auzit-o pe una ,,Mai bine nu va faceam, belelelor, cine dracu m-o fi pus?,,
  •  
    • 248 mesaje
    22 Apr 2014, 14:08
    0 2
    dodonesa, ce e si mai dramatic, ca nu femeile cu un loc de munca bun, cu o situatie si o scoala buna raman insarcinate, ci cele mai napastuite de soarta, sa le numim asa si ghici ce? tocmai acelea aleg sa faca copii multi ca citez o femeie vaide mama ei de la tara de la mamaie "mama, cati bani o sa am daca fac copiii multi", de parca i-ar pune sub saltea, nu i-ar cheltui pe tigari si bautura! Plus ca da, a facut o droaie de copii si toti lucreaza cu ziua prin oraselul meu mic natal ca sa isi castige existenta. O femeie cu un servicu bun si un venit bun, aceea nu face mai mult de 2, pentru ca se gandeste am serviciul bun acum, dar ce va sa fie? Tocmai aceea isi face griji! Sunt si exceptii de la regula, ca intotdeauna, dar tocmai de aceea se numesc exceptii, ca sunt putine!