discriminare

  •  
    • 99 mesaje
    29 Mar 2014, 09:13
    0 0
    Buna,am si eu o problema legata de etnie,tin sa mentionez ca suntem o familie cat se poate de normala,am doi copii,unul de trei ani,iar celalalt este clasa a cincea la una din scolile din iubita noastra tara,ei bine aici este problema,copii il discrineaza,este marginalizat,nu vor sa se joace cu el din cauza etniei,copilul meu este foarte bine educat maibine decat  ei toti la un loc,olimpic la matematica,si-l invidiaza cum un tigan sa poata sa fie mai bunca ei,ajutatima cum sa-mi ajut copilul pt.ca mi-e frica sa nu faca o depresie din asta,dintr-un copil bun sa-i fie frica sa mai raspunda la ore,sau mai rau sa ajunga la sinucidere,plange in fiecare seara cand vine de la scoala,cesa fac?cum sa procedez?va rog ajutatima,invatatima cum sa procedez ce sa-i spun dirigintei,sa-mi transfer copilul la alta scoala? Va multumesc.
  •  
    • 4346 mesaje
    29 Mar 2014, 11:15
    0 0
    ar trebui sa ti duci copilul la un psiholog...din pacate traiesti intr o tara unde predomina prostia .
  •  
    • 5609 mesaje
    29 Mar 2014, 11:49
    1 0
    Muta-ti copilul la alta scoala!
    Nu vei rezolva nimic daca vorbesti cu diriginta sau directorul scolii, tot colegii aia o sa-i aibe in clasa si tot asa se vor comporta cu el , daca nu in clasa, o vor face in recreatii. 
  •  
    • 114 mesaje
    29 Mar 2014, 22:20
    2 0
    eu zic ca, daca il muti la o alta scoala, nu o sa rezolvi nimic, pentru ca, inca traim intr-o romanie in care, gandirea copiilor e inserata din familie.. tiganu` e tigan, unguru` e ungur, etc... eu zic sa ai tu o discutie cu el, sa ii demonstrezi ca e mai bun decat multi si sa ii ridici stima de sine.. doar asa, nu va mai asculta prostiile colegilor..
  •  
    • 99 mesaje
    29 Mar 2014, 22:46
    0 0
    Xella94 said:eu zic ca, daca il muti la o alta scoala, nu o sa rezolvi nimic, pentru ca, inca traim intr-o romanie in care, gandirea copiilor e inserata din familie.. tiganu` e tigan, unguru` e ungur, etc... eu zic sa ai tu o discutie cu el, sa ii demonstrezi ca e mai bun decat multi si sa ii ridici stima de sine.. doar asa, nu va mai asculta prostiile colegilor..

     

  •  
    • 99 mesaje
    29 Mar 2014, 22:51
    0 0
    Xella94 said:eu zic ca, daca il muti la o alta scoala, nu o sa rezolvi nimic, pentru ca, inca traim intr-o romanie in care, gandirea copiilor e inserata din familie.. tiganu` e tigan, unguru` e ungur, etc... eu zic sa ai tu o discutie cu el, sa ii demonstrezi ca e mai bun decat multi si sa ii ridici stima de sine.. doar asa, nu va mai asculta prostiile colegilor..

     asa ma-m gandit si eu,voi mai incerca asa,sper sa reuseasca sa treaca peste asta,multumesc pt sugesti.

  •  
    • 10065 mesaje
    30 Mar 2014, 21:26
    0 0
    Xella94 said:eu zic ca, daca il muti la o alta scoala, nu o sa rezolvi nimic, pentru ca, inca traim intr-o romanie in care, gandirea copiilor e inserata din familie.. tiganu` e tigan, unguru` e ungur, etc... eu zic sa ai tu o discutie cu el, sa ii demonstrezi ca e mai bun decat multi si sa ii ridici stima de sine.. doar asa, nu va mai asculta prostiile colegilor..

    Asta ar fi solutia potrivita, cred eu. In plus, o combinatie foarte buna ar iesi cu cele amintite de GanduriAlbe, aici :  http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?topic=117329&forum=6&start=0&nrpages=1&#post2731376