CUM VA GESTIONATI BANI LUNAR?

  •  
    • 1 mesaje
    19 Mar 2014, 13:55
    0 0
    Buna ziua,fetelor...sunt noua pe aici, in schim, va urmaresc de mult.M-am hotarit sa va cer parerea,sa imi spuneti,voi cum va gestionati bani astia putini pe care ii avem?parca u mai pot sa fac fata cum mii gestionez acum si poate aveti voi solutii mai bune...nu stiu daca ma fac inteleasai concluzie cum va socotiti voi bani lunar?multumesc...
  •  
    • 4346 mesaje
    19 Mar 2014, 17:27
    1 0
    1.cel mai bine sa notezi intr o agenda fiecare leu cheltuit, astfel vei sti pe ce dai banii zilnic si unde poti face reduceri..

    2in plus sa nu te duci niciodata la cumparaturi fara o lista cu cele necesare. Altfel vei pune in cos tot felul de lucruri neplanificate care ti toaca banii aiurea.

    3. fa o lista cu ce reduceri poti face intr o luna..la un abonament sau diverse servicii, etc

    4. intodeauna sa ti faci cumparaturile saptamanal si nu pe toata luna, si asta doar dupa ce rasfoiesti bine toate pliantele de la supermaketuri. Vei ramane uimita cate produse poti cumpara chiar si al jumate de pret sau si mai mult . Am zis saptamanal pt ca in fiecare saptamana apar alte pliante cu alte reduceri./oferte .la supermarketurile locale.
    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 19 Mar 2014, 17:35
  •  
    • 456 mesaje
    18 Aug 2014, 22:23
    1 0
    CARMENLENUTA said:Buna ziua,fetelor...sunt noua pe aici, in schim, va urmaresc de mult.M-am hotarit sa va cer parerea,sa imi spuneti,voi cum va gestionati bani astia putini pe care ii avem?parca u mai pot sa fac fata cum mii gestionez acum si poate aveti voi solutii mai bune...nu stiu daca ma fac inteleasai concluzie cum va socotiti voi bani lunar?multumesc...

     

     

    ii iau. asa cum ii iau, ii dau.

    nu beau, nu fumez, nu beau cafea. beau doar apa de la robinet si mananc paine goala. vin devreme acasa si ma culc devreme.

  •  
    • 12208 mesaje
    18 Aug 2014, 23:04
    0 0
    igivan said:
    CARMENLENUTA said:Buna ziua,fetelor...sunt noua pe aici, in schim, va urmaresc de mult.M-am hotarit sa va cer parerea,sa imi spuneti,voi cum va gestionati bani astia putini pe care ii avem?parca u mai pot sa fac fata cum mii gestionez acum si poate aveti voi solutii mai bune...nu stiu daca ma fac inteleasai concluzie cum va socotiti voi bani lunar?multumesc...

     

     

    ii iau. asa cum ii iau, ii dau.

    nu beau, nu fumez, nu beau cafea. beau doar apa de la robinet si mananc paine goala. vin devreme acasa si ma culc devreme.

    ce umor ai ... si eu ma uit dimineata cand plec la munca la boschetarii care beau bere in parc la micul dejun in .... loc de cafea 5, 6 , 7 sticle/doze si ma intreb de unde au atatia banii sa dea pe bere ...???? 

     

  •  
    • 456 mesaje
    19 Aug 2014, 09:18
    0 0
    din cersit. cea mai proftabila sursa de venit. neimpozabila, nedetectabila.
    si apoi, boschetari n-au grija intretinerii, n-au facturi de platit, n-au rate sau impozite. de mancat gasesc pe jos, asa ca banii pe care-i fac din cersit ii dau pe tigari, bautura si femei.
  •  
    • 1 mesaje
    7 Apr 2015, 10:38
    0 0
    Buna! Ma puteti ajuta cu [url=www.pass4sure.co.uk/300-115.html]pass4sure 300-115 ccnp security pdf[/url] cateva sfaturi ? Imi place de un tip pe care l-am cunsocut in vara. De fiecare data cand ma vedea imi facea cu ochiul si imi zambea. Timp de 6 luni nu am mai stiut ...
  •  
    • 7959 mesaje
    18 Ian 2016, 14:52
    0 0
    CARMENLENUTA said:Buna ziua,fetelor...sunt noua pe aici, in schim, va urmaresc de mult.M-am hotarit sa va cer parerea,sa imi spuneti,voi cum va gestionati bani astia putini pe care ii avem?parca u mai pot sa fac fata cum mii gestionez acum si poate aveti voi solutii mai bune...nu stiu daca ma fac inteleasai concluzie cum va socotiti voi bani lunar?multumesc...

     Faci ca pensionarii cu pensii mici: platesti intretinerea, facturile la utilitati, ratele daca ai si ce-ti ramane ii imparti la nr de zile. In suma aia trebuie sa te incadrezi in fiecare zi. Poate nu cheltui zilnic, urmaresti si reducerile din pliante. Multa lume se descurca cu bani putini.

  •  
    • 11561 mesaje
    11 Mar 2016, 13:23
    0 0
    Bre , io personal , ce ramane de la bautura , ii dau pe ......., dar pentru tine am un sfat:
    1. Stabileste ti care este venitul lunar/saptamanal
    2.Stabileste ti cheltuielile obligatorii in intervalul respectiv de care nu te poti eschiva!
    3.Fa difernta si veti ce ti mai ramane , si ce ti poti permite in aceasta suma!
    4. Daca mai vrei ceva extra , cautati un "sponsor"!!!
    Bafta si hai noroc , hac!!!
    Acest mesaj a fost editat de către admin.forum: 16 Mar 2016, 10:13
  •  
    • 5 mesaje
    23 Oct 2016, 18:57
    0 0
    CARMENLENUTA said:Buna ziua,fetelor...sunt noua pe aici, in schim, va urmaresc de mult.M-am hotarit sa va cer parerea,sa imi spuneti,voi cum va gestionati bani astia putini pe care ii avem?parca u mai pot sa fac fata cum mii gestionez acum si poate aveti voi solutii mai bune...nu stiu daca ma fac inteleasai concluzie cum va socotiti voi bani lunar?multumesc...

     

    buna seara!

    cand iau salariul intai imi platesc utilitatile apoi cumpar alimente dupa o lista pe care o completez in decursul lunii, observand ceea ce se pregateste de terminare. gatind economisesc bani si la serviciu imi iau pachet, evit asadar cheltuielile inutile. astfel in fiecare luna raman cu o suma micuta pe care o pun deoparte

  •  
    • 30 mesaje
    9 Sep 2018, 12:04
    0 0
    CARMENLENUTA said:Buna ziua,fetelor...sunt noua pe aici, in schim, va urmaresc de mult.M-am hotarit sa va cer parerea,sa imi spuneti,voi cum va gestionati bani astia putini pe care ii avem?parca u mai pot sa fac fata cum mii gestionez acum si poate aveti voi solutii mai bune...nu stiu daca ma fac inteleasai concluzie cum va socotiti voi bani lunar?multumesc...

     Eu imi fac lista la inceputul lunii cu ce am de platit, ce as vrea sa imi cumpar, etc. Fac cumparaturile cu lista in mana din magazinele mari si uite asa reusesc sa pun bani deoparte lunar