Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 9873 mesaje
    18 Mar 2015, 21:20
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 18 Mar 2015, 21:21
  •  
    • 5035 mesaje
    18 Mar 2015, 21:23
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    18 Mar 2015, 21:30
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6798 mesaje
    18 Mar 2015, 21:39
    3 1
    Mie mi se pare funny ca nimeni n-a observat ca tanti cu ligheanul a facut de doua ori aceeasi chestie in aceeasi zi Adica, puii mei, isi pune ala in cap o data toata maiaua si ouale, in cap si pe toata mobila, apoi iar pregatesti ligheanul cu maia si il lasi in acelasi loc si a doua oara? Amuzant, amuzant, dar si stupid in acelasi timp. Greseste omu' dar sa repeti aceeasi greseala in aceeasi zi.....
  •  
    • 9873 mesaje
    18 Mar 2015, 21:40
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 18 Mar 2015, 21:42
  •  
    • 9728 mesaje
    18 Mar 2015, 21:49
    4 0
    bertha_ said:Mie mi se pare funny ca nimeni n-a observat ca tanti cu ligheanul a facut de doua ori aceeasi chestie in aceeasi zi Adica, puii mei, isi pune ala in cap o data toata maiaua si ouale, in cap si pe toata mobila, apoi iar pregatesti ligheanul cu maia si il lasi in acelasi loc si a doua oara? Amuzant, amuzant, dar si stupid in acelasi timp. Greseste omu' dar sa repeti aceeasi greseala in aceeasi zi.....

     
    Ba da, am observat.
    Și am mai observat că a scris că mai întâi a stat să strângă maiaua de pe unde era, și nu să îl șteargă pe copil.
    Și am mai observat câ a șters și untura de pe fotoliu.
    Dar nah, cum am mai zis, e o simplă povestioară, scrisă cu scopul de a amuza, pe care ar fi ok să o luăm așa, de-a gata, nu să facem studii de cercetare pe marginea ei

     

  •  
    • 5035 mesaje
    18 Mar 2015, 21:58
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    18 Mar 2015, 21:59
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7743 mesaje
    19 Mar 2015, 08:26
    0 0
    bertha, asta m-a frapat si pe mine dar poate mamei ii placea sa tot stranga la faina si untura cu mana imobilizata. si nu ne-am prins noi

    eu stiu ca le-am inoculat o teama de pericole, o teama sanatoasa zic eu ce le salveaza viata la o adica.
    unde stateam inainte aveam scari interioare si groaza mea era sa nu cada printre sau sa se cocoate. aveam cosmaruri cu asta.
    e diferenta de varsta intre ei,in afara de faptul ca i-a mai prins mana la usa, nu s-a intamplat alta minune. si normal ca ieseau afara, n-ai cum sa-i inchizi in casa dar nu s-a intamplat ceva grav.
    am poze cu ei micuti, fratele ei o tine de mana si-n poze el se urca in copac, sora-sa nu. au fost cuminti tuca-i mama,de atatea ori spun asta , doamne! cat erau micuti si ramaneau singuri, ii pacaleam ca ii urmaresc de la distanta, ii vad ce fac.
    eu cand ma intorceam vedeam lucrurile schimbate, vedeam unde umblau, simplu..aici ati fost, asta ati facut, stiu exact cum mama, cum ne vezi? voi nu stiti dar eu urmaresc tot ce faceti prin....televizor
  •  
    • 16187 mesaje
    19 Mar 2015, 08:45
    3 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 19 Mar 2015, 08:47
  •  
    • 7743 mesaje
    19 Mar 2015, 09:10
    1 0
    eu pe fond de oboseala nu mai gatesc. nu-mi iese aceeasi mancare, am invatat lectia si sa o fac ca sa fie asa, mai bine n-o fac, mancam ce este, comandam, ne descurcam altfel
    sa faci gogosi cu o mana imobilizata e aventura curata. sa cureti faini si untura, e crima si a dat-o din aventura in aventura. nu e ca o judec dar e logic si....in fine, fiecare cum gandeste, cum considera.
    eu vorbesc cum vad eu lucrurile, stiu ca le aveam pe toate pe cap, singura. nu pot sa va fac gogosi puiule , nu acum, da? cand ma fac bine, facem. acum am mana rupta, legata, uite, ma doare si nu pot, mancam altceva SI scoteam o napolitana, un biscuit , un mar ceva.
    au inteles intotdeauna grija si eforturile mele si nicodata nu mi s-au dat cu fundul de pamant, niciodata. am fost si sunt foarte apropiata de ei si le-am explicat mereu ce si cum.
    chiar daca incerc sa le fac ceva acum si ma vad rupta de obosita, da mai stai si tu, mancam ce este, ne facem, fii mai egoista...si-mi aduc si de imbracat vreo bluza,daca considera ca mi-e frig uite ca s-au inversat rolurile!

    si am invatat sa le fac gogosi rapide cu iaurt,tac pac, gata cu ele, in 10 min sunt gata mancate

  •  
    • 16187 mesaje
    19 Mar 2015, 09:14
    5 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 19 Mar 2015, 09:16
  •  
    • 13597 mesaje
    19 Mar 2015, 09:25
    8 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3816 mesaje
    19 Mar 2015, 09:28
    0 0
    A mare, mica, trei ani.
    Suna cineva la interfon, cobor, noua etaje dus, noua intors.
    A mica ramase cu mama in casa.
    Eu never ever nu am bagat iaurt in cuptorul cu microunde ca sa il incalzesc.
    E, a mca a bagat , cu mama de fata, un iaurt bocna din frigider, cu capac, in cuptor.
    Normal ca s-a dus dracu si cuptorul si iaurtul.
    S-au speriat rau amandoua
  •  
    • 7743 mesaje
    19 Mar 2015, 09:41
    0 0
    da, te termina cu povestile aceeasi poveste preferata iar si iar , ca o placa, atenti la intonatie si tot...pana am invatat sa mai inventez eu la ea ca ma plictisisem.
    dupa aia alta belea, trebuia sa tot inventez . ei asa se si jucau imaginand si inventand incontinuu.
    stoarce-ti mama mintea si vezi cum le mai brodesti povestile.. fain era ca incepeam sa spun si nu stiam nici eu cum se termina
    zilele trecute m-a intrebat ce-am facut cu cartea ei de povesti preferata. ca vai cat imi placea cartea aia, aia vreau s-o mai vad. ei,eu am dat-o. si nici nu tin minte cui
  •  
    • 6798 mesaje
    19 Mar 2015, 10:24
    4 1
    Iar se pomeneste asta cu o armata de oameni care stau dupa fundul copilului. Ce e, frate, asa rau sau rusinos sau de condamnat sa ai ajutor? Eu sunt mandra ca am o familie de nota 1000 si am ajutor de la mama, tata si bunica, sau o bona part time cand suntem la noi acasa. Sabrina e centrul atentiei, parintii si bunica mea se joaca cu ea, vorbesc cu ea, o iubesc de mor si pentru ei nimic nu e mai important decat ea. Mi se umple inima de bucurie cand imi vad toata familia roind in jurul ei, iar ea e toata o fericire, o bucurie, e mereu cu gura pana la urechi, rade tot timpul, e fericita. Si asta e tot ceea ce conteaza pentru mine. Si eu am crescut inconjurata de bunici si strabunica si tin minte ca nu era fericire mai mare ca atunci cand eram inconjurata de toti. Suntem o familie normala, echilibrata, nu exista certuri in familie, toata lumea iubeste pe toata lumea. Asta cu armata de oameni care sta dupa fundul copilului suna atat de ironic, de parca ar fi ceva rau, de condamnat. E mai bine oare sa creasca copilul in familii cu probleme, cu certuri, cu oameni care nu se suporta sau care se urasc? E musai ca un copil inconjurat de iubire si familie sa devina un copil sensibil, rasfatat sau un copil problema? De ce trebuie adus in discutie faptul ca unele mame sunt singure si altele au ajutorul familiei? Nu mi se pare ca trebuie sa privesti cu ochi rai acea armata care sta dupa fundul copilului. Eu cele mai frumoase amintiri din copilarie le am cu toata familia gramada, cu voie buna, rasete si joaca cu familia. Mie asa mi se pare frumos si normal. Am fost crescuta in ideea ca nimic nu e mai important ca familia, noi ne ajutam, ne sustinem, comunicam, ne intelegem din priviri, ne dam si sufletul unii pentru altii, iar Sabrina va creste in sanul familiei si va invata acelasi lucru. Unii considera ca un copil trebuie sa creasca inconjurat de animalute, foarte ok, nu am nimic de zis. Eu consider ca un copil trebuie sa creasca inconjurat de familie. Atata timp cat e o familie de oameni normali, evident, unde bunicii nu se baga peste parinti, nu le saboteaza deciziile, nu vin cu intrigi. Si iarasi, atata timp cat e fizic posibil, adica nu e vorba de distante de mii de km. In fine, m-am lungit prea mult. Mi s-a parut ciudata sintagma "armata de oameni care stau dupa fundul copilului" care a mai fost folosita de cateva ori de-a lungul timpului, tot in sens ironic. Cat despre mame chiaune de somn, asta e valabil doar in primele luni, apoi copilul doarme bine merci toata noaptea, la fel si mamele, cred.
  •  
    • 6798 mesaje
    19 Mar 2015, 10:36
    2 1
    Si inca ceva. In cazul mamei cu ligheanul nu am citi nicaieri ca s-ar fi mentionat inconstienta. Mie personal mi s-a parut doar neglijenta, iar faptul ca a facut de doua ori exact aceeasi chestie, mi s-a parut prostie. Daca fata mea a ajuns o data la oala cu ciorba si si-a pus-o in cap, primul lucru pe care il fac e sa schimb locul oalei, nu sa o pun fix in acelasi loc. Nu stiu, asa mi se pare logic. Si iarasi cu drobul de sare de deasupra capului sau globul de sticla. Nu cred ca-si creste nimeni copilul sub un glob de sticla, dar sa nu ii lasi la indemana lucruri cu care s-ar putea rani e o chestie pe care toate mamele o fac. Noi am pus protectii la colturile mobilei, protectii la sertare, am mutat obiectele potential periculoase in camari sau sus pe rafturi. Si da, m-am gandit si la caz de cutremur Asa ca obiectele alea sunt in sertare sau in spate de tot, iar patul ei intr-un loc unde nu exista nimic deasupra care ar putea sa ii cada in cap.
  •  
    • 6798 mesaje
    19 Mar 2015, 10:41
    2 1
    Ba, oana, inteleg foarte bine. Am avut si eu saptamani intregi la randul fara ajutor si m-am descurcat foarte bine si nici macar nu m-am plans de oboseala sau de nesomn, sincera sa fiu nici n-am simtit, sau nu-mi aduc eu aminte. Am fost si singura cu copilul si a trebuit sa merg si la toaleta si sa ii pregatesc mancarea si sa ii spal si sa ii calc. Dar inainte sa ma apuc de orice, m-am asigurat ca e ea safe si ca nu las lichide, solutii, medicamente, obiecte ascutite sau care se pot sparge. Adica nu pleci, frate, la wc sau la poarta inainte sa tragi o privire de ansamblu in jurul copilului sa vezi ce ar putea sa ii cada in cap, asta vreau sa spun. Pt ca sunt mici, pt ca nu stiu, pt ca nu au frica, pt ca nu constientizeaza pericolul. .dar tu ca adult, trebuie sa faci toate astea, pt ca ai minte si judeci, nu pt ca iti cresti copilul intr-un glob de cristal.
  •  
    • 13597 mesaje
    19 Mar 2015, 10:59
    6 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    19 Mar 2015, 11:31
    3 0
    Mesaj şters de administrator