Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 1234 mesaje
    9 Oct 2014, 14:44
    0 0
    Erica, mult curaj, tine aproape cu cei dragi!

    Pupici pentru pitici  
  •  
    • 4582 mesaje
    9 Oct 2014, 17:16
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5035 mesaje
    9 Oct 2014, 19:04
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 12208 mesaje
    9 Oct 2014, 19:11
    1 0
    I_have_a_dream said:http://www.obiectiv.info/ce-se-intampla-daca-aplici-usturoi-tocat-pe-talpile-picioarelor-este-de-a-dreptul-incredibil_56622.html

    despre cataplasmele cu usturoi

     wow  ...foarte interesant !asta ar fi explicatia de ce in unele tari se vinde la farmacie si cu o mare lista de afectiuni pe care le trateaza !
    multumesc dream !

  •  
    • 7959 mesaje
    10 Oct 2014, 12:20
    0 0
    Bertha, ce faceti? Ati ajuns cu bine?
  •  
    • 9728 mesaje
    10 Oct 2014, 13:41
    0 0
    Am editat, scuzati, am confundat cu Cafeneaua
    Sper sa avem vesti bune de la Bertha




    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 10 Oct 2014, 13:42
  •  
    • 6798 mesaje
    10 Oct 2014, 15:10
    1 0
    Sabrina a fost cuminte in avion, a plans putin la aterizare dar apoi s-a linistit. Aseara am terminat cu antitermicul si de atunci suntem cu ochii pe ea ca pe butelie sa nu-i mai creasca febra. acum are 37.1. Azi e ziua a 4 a de aerosoli, trebuie sa facem pana duminica inclusiv. Maine am facut programare la dr sa se uite in gat si urechi sa vedem cum mai e. Kk a facut ok dimineata, aproape de normal. A mancat un biberon intreg, apoi pasta de mar cu morcov si la pranz orez fiert cu carne, si a mancat tot de fiecare data. Mi-e frica doar sa nu mai faca febra, in rest totul pare sa fi reintrat in normal.
    Acest mesaj a fost editat de către bertha_: 10 Oct 2014, 15:10
  •  
    • 9728 mesaje
    10 Oct 2014, 15:40
    1 0
    Bertha, nu vreau sa par pisaloaga dar probiotice ii mai dai? Maine cand mergi la medic poate ii ceri un sfat ce si cum sa ii dai pentru imunitate, zilele astea, in toamna, iarna etc. Am auzit ca ar exista un stimulent pentru imunitate pe baza de colostru, cica ar fi foarte bun pentru bebei si copilasi,  poate o intrebi si de asa ceva.

     
    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 10 Oct 2014, 15:41
  •  
    • 4582 mesaje
    10 Oct 2014, 15:46
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 12208 mesaje
    10 Oct 2014, 15:51
    1 0
    cafe_au_lait said:Bertha, nu vreau sa par pisaloaga dar probiotice ii mai dai? Maine cand mergi la medic poate ii ceri un sfat ce si cum sa ii dai pentru imunitate, zilele astea, in toamna, iarna etc. Am auzit ca ar exista un stimulent pentru imunitate pe baza de colostru, cica ar fi foarte bun pentru bebei si copilasi,  poate o intrebi si de asa ceva.

     

     http://secom.ro/produse/portofoliu/colostrum-plus-probiotics/

  •  
    • 8578 mesaje
    10 Oct 2014, 15:54
    2 0
    Fetelor, va rog spuneti mi si mie, atunci când inecerci sa ramai insarcinata, e mai bine sa renunti la sport, gen tae bo si sa aștepti sau poti merge in continuare la sport??
  •  
    • 12208 mesaje
    10 Oct 2014, 16:08
    1 0
    coralain said:Fetelor, va rog spuneti mi si mie, atunci când inecerci sa ramai insarcinata, e mai bine sa renunti la sport, gen tae bo si sa aștepti sau poti merge in continuare la sport??

    Nu ar fi o problema sportul , dar ar fi bine sa iei suplimente cu acid folic , creierul se formeaza in primele  5 saptamani de sarcina , iar daca incepi sa le iei dupa ce ai aflat ca esti insarcinata este prea tarziu , adica a 4 a 5a saptamana el este deja format !Mult succes si sanatate maxima iti doresc !  

  •  
    • 8578 mesaje
    10 Oct 2014, 16:17
    1 0
    Multumesc ptr răspuns, ideea este ca ne aflam la concepere, iar acum trebuie asteptat, a functionat sau nu...d aia întrebarea cu sportul, tae bo, e destul de obositor, sarituri, box...poate influența negativ?? Ps: mir mi a dat dr sa iau progesteron, timp de 10 zile?? Si aici sunt sceptica, in privința tratamentelor cu hormoni...cine stie ceva ..va rog răspuns !!!
    Acest mesaj a fost editat de către coralain: 10 Oct 2014, 16:18
  •  
    • 7469 mesaje
    10 Oct 2014, 16:18
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    10 Oct 2014, 16:20
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8578 mesaje
    10 Oct 2014, 16:23
    1 0
    e-rica, ideea e ca nu știu sunt sau nu..s ar putea da sau nu...testul de sarcina încă e devreme de facut..d aia intrebam, sa aștept sa vad ce si cum sau sa fac mai departe sporturile mele??
  •  
    • 7469 mesaje
    10 Oct 2014, 16:24
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7959 mesaje
    10 Oct 2014, 16:26
    0 0
    bertha_ said:Sabrina a fost cuminte in avion, a plans putin la aterizare dar apoi s-a linistit. Aseara am terminat cu antitermicul si de atunci suntem cu ochii pe ea ca pe butelie sa nu-i mai creasca febra. acum are 37.1. Azi e ziua a 4 a de aerosoli, trebuie sa facem pana duminica inclusiv. Maine am facut programare la dr sa se uite in gat si urechi sa vedem cum mai e. Kk a facut ok dimineata, aproape de normal. A mancat un biberon intreg, apoi pasta de mar cu morcov si la pranz orez fiert cu carne, si a mancat tot de fiecare data. Mi-e frica doar sa nu mai faca febra, in rest totul pare sa fi reintrat in normal.

     Bertha, ma bucur pentru voi. Febra nu cred sa mai faca, ala a fost punctul maxim al bolii, dar cu antibioticul nu cred ca ati scapat pentru a se vindeca complet, dar mergeti voi la medicul vostru si va spune ea sau el mai bine decat noi pe un forum. Inca odata multa sanatate si bine ati revenit!

  •  
    • 7959 mesaje
    10 Oct 2014, 16:37
    0 0
    gabriela42 said:
    coralain said:Fetelor, va rog spuneti mi si mie, atunci când inecerci sa ramai insarcinata, e mai bine sa renunti la sport, gen tae bo si sa aștepti sau poti merge in continuare la sport??

    Nu ar fi o problema sportul , dar ar fi bine sa iei suplimente cu acid folic , creierul se formeaza in primele  5 saptamani de sarcina , iar daca incepi sa le iei dupa ce ai aflat ca esti insarcinata este prea tarziu , adica a 4 a 5a saptamana el este deja format !Mult succes si sanatate maxima iti doresc !  

     Mai, eu iar ma bag ca musca in lapte si stiu ca nu va prea place, dar eu nu am luat acid folic inainte de sarcina, abia prin trimestrul 3 cred, nu stiu sigur, s-a pus doctorita pe mine cu calciu, acid folic si fier, ceva gen *ferrum houseman*. Am vazut ca acum se spune ca trebuie sa iei inainte, dar mie nu mi s-a dat, nici macar in primele trimestre cand se formeaza copilul. Cel mai bine stie medicul, lucrurile se schimba mereu, apar chestii noi tot timpul.http://www.copilul.ro/sarcina/sanatate-si-ingrijire/Acidul-folic-si-sarcina-a1913.html

  •  
    • 12208 mesaje
    10 Oct 2014, 16:42
    1 0
    e_rica said:
    gabriela42 said:
    coralain said:Fetelor, va rog spuneti mi si mie, atunci când inecerci sa ramai insarcinata, e mai bine sa renunti la sport, gen tae bo si sa aștepti sau poti merge in continuare la sport??

    Nu ar fi o problema sportul , dar ar fi bine sa iei suplimente cu acid folic , creierul se formeaza in primele  5 saptamani de sarcina , iar daca incepi sa le iei dupa ce ai aflat ca esti insarcinata este prea tarziu , adica a 4 a 5a saptamana el este deja format !Mult succes si sanatate maxima iti doresc !  

    Prea tarziu pentru ce?
    Nu zice nimeni ca nu e bine sa ia, dar n-am inteles-o pe asta cu "prea tarziu". 

    dupa 5 saptamani creierul este deja format !  nu imi apartine aceasta opinie ...

    ''Unul dintre cele mai importante lucruri pe care le poti face ca sa previi aparitia defectelor congenitale ale copilului tau este sa te asiguri ca aportul zilnic de acid folic este suficient in special inaintea conceptiei si in primul trimestru de sarcina.

    Studii repetate au aratat ca femeile care primesc o cantitate suficienta de de acid folic, zilnic, inainte de momentul conceptiei si in primele luni de sarcina, beneficiaza de o scadere a riscului de a avea un copil cu un defect neural sever (un defect congenital ce implica dezvoltarea incompleta a creierului si a maduvei spinarii) de pana la 70%.

    Cele mai frecvente defecte neurale sunt: spina bifida (o inchidere incompleta a maduvei spinarii si a coloanei vertebrale), anencefalia (o subdezvoltare severa a creierului) si encefalocelul (cand tesutul cerebral proemina spre exterior printr-o deschidere anormala a craniului). Toate aceste defecte se produc pe parcursul primelor 28 de zile de sarcina, de obicei inainte ca femeia sa realizeze ca este insarcinata.
    De aceea este atat de important ca femeile de varsta procreativa sa aiba un aport zilnic corespunzator de acid folic, ci nu doar cele care planuiesc sa ramana insarcinate. 

    Doar 50% dintre sarcini sunt planificate, deci orice femeie care ar putea ramane insarcinata ar trebui sa se asigure ca primeste suficient acid folic."