Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 2115 mesaje
    30 Iun 2016, 13:53
    0 0


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 1 Feb 2018, 16:29
  •  
    • 11561 mesaje
    30 Iun 2016, 14:06
    0 0
    coralain said:Care copil White? Ăla de mi zicea o "ideala" p aici, ca l am inventat?? Pstt, totuși tie îți răspund: bine

     Ai  grija , ca  "idealele"  s  au  mutat  in  cimitir!

     Despre  morti , numai  de  bine!

  •  
    • 8578 mesaje
    30 Iun 2016, 14:12
    1 1
    Hai la groapa cu furnici, ba i aici, ba nu i aici!!! Brrrrr!!!
  •  
    • 11561 mesaje
    30 Iun 2016, 15:54
    0 0
    coralain said:Hai la groapa cu furnici, ba i aici, ba nu i aici!!! Brrrrr!!!

     Pe  cine  ai  pierdut  bree?

  •  
    • 8578 mesaje
    30 Iun 2016, 18:23
    0 1
    Rata de 6
  •  
    • 908 mesaje
    4 Iul 2016, 15:55
    0 0
    coralain said:Rata de 6

     
     nu trebuia sa o pierzi ... zboara pana la 7 

  •  
    • 687 mesaje
    13 Aug 2016, 08:50
    0 0
    Vreo mamica cu copii in strainatate? Am si eu o intrebare.
    Cum s-au comportat copii vostri cand au ajuns intr-o tara straina fara a stii sa vorbeasca limba tarii respective? Cum s-au comportat la scoala? Mi-ar fi de mare folos niste informatii, avand in vedere ca suntem in prag de scoala, avem 4 ani si nu stim sa vorbim engleza
  •  
    • 12208 mesaje
    13 Aug 2016, 09:11
    0 0
    vorbiti cu ea acasa in engleza , nu cred ca este greu , daca a fost la gradi nu au inceput de acolo ?? eu am nepotica de 2 ani si 8 luni si la cresa invata cantece in engleza , eu o invat alfabetul si ne uitam si la desene animate netitrate in romana tocmai ca sa prinde , la varsta asta sunt bureti absorb tot ce ii inveti ,memoria mecanica merge foarte bine , dati-va silinta cu ea .
  •  
    • 687 mesaje
    13 Aug 2016, 09:31
    0 1
    La gradi nu a facut engleza, trebuia sa inceapa de anul asta.
    Noi incercam sa o invatam, dar ea ia totul in ras, se prosteste, deja am inceput sa ii facem un program. 2 ore de tableta 2 de desene si apoi invatat. I-am luat carte sa invete sa scrie, sa faca bastonase, dungi etc...dar degeaba, ea o ia totul ca pe o joaca si nu e atenta deloc....
  •  
    • 12208 mesaje
    13 Aug 2016, 16:08
    0 1
    nu te lasa pe seama altora , joaca-te atunci cu ea in limba engleza , sunt sigura ca si cu iubitul tau poti conversa in engleza mereu si cand te joci cu ea pregatesti mici recompense daca spune un cuvant corect , tu il repeti de multe ori in fata ei pana il prinde si o recompensezi cand reusete . Copii de care m-am ocupat au prins foarte usor , si de ex la doi ani jumate stiau alfabetul si multe cuvinte, iar la gradi au continuat cu lectiile si le-a prins foarte bine ca stiau de acasa ...Dati-va silinta cu ea , gasiti lectii interactive si pe tableta ...
  •  
    • 2115 mesaje
    13 Aug 2016, 21:50
    0 1



    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 1 Feb 2018, 16:30
  •  
    • 12208 mesaje
    14 Aug 2016, 09:06
    0 1
    Generatiile care vin din urma sunt uimitoare Stormy ,ai lucrat tu cu copii mici sub 3 ani in ultimul timp ??/Si eu am invatat-o pe fiica cea mare alfabetul la 5 ani si vecina mea de deasupra spunea ca sunt nebuna ; dar aveam copil mic si nu aveam timp sa ii citesc mereu la desene animate si ea chiar l-a prins repede!
    Eu vorbeam de alfabetul in limba engleza cantecel , il stie deja si nepotica mea care 2 ani si 8 luni , ei au o inteligenta incomparabila cu generatiile de acum 10 , 15 sau chiar 20 de ani si prind in engleza mai repede decat in romana , cu o singura conditie sa se ocupe cineva de ei !
  •  
    • 687 mesaje
    14 Aug 2016, 10:21
    1 0
    da, aseara am discutat problema si am zis sa vorbim cu ea in engleza si apoi sa ii spunem si in romana. Poate asociaza cumva, macar sa o invatam basicul.
    Ieri a fost cu ea in parc si voia sa vorbeasca cu copii si nu intelegea.
    Era trista, credea ca nici un copil nu vrea sa se joace cu ea, dar am stat si i-am explicat ca ea nu stie sa vorbeasca inca limba respectiva si ca trebuie sa invatam a vorbi in engleza.
    Sper sa invatam macar cateva cuvinte noi intr-o saptaman doua.
    Deja stim cateva litere in engleza, stie sa numere pana la 10 si cateva culori in engleza le mai stie..in rest incecam sa avansam putin cate putin
  •  
    • 8578 mesaje
    14 Aug 2016, 10:46
    1 2
    O sa invete, cand o sa merga la gradinita si daca are contact mult cu cei de acolo, daca aude mereu engleză, televizor, radio, cărți, tot in engleză. O sa vorbească mai bine engleză decât româna
  •  
    • 12208 mesaje
    14 Aug 2016, 10:47
    0 1
    Continua , vorbeste-i mereu asa si cand face baie si cand mananca si in parc si oriunde !Stii cantecelul cu alfabetul , asta se invata foarte repede...https://www.youtube.com/watch?v=CfhPNypMhOg&list=PLr4BAZSGM9Wiz5fp-vm976TotS5quxjFs

    https://www.youtube.com/watch?v=LRJ4X9oqwVU

    https://www.youtube.com/watch?v=FZcc7tX3baQ
  •  
    • 12208 mesaje
    14 Aug 2016, 10:49
    0 0
    coralain said:O sa invete, cand o sa merga la gradinita si daca are contact mult cu cei de acolo, daca aude mereu engleză, televizor, radio, cărți, tot in engleză. O sa vorbească mai bine engleză decât româna

    Buna CORA , wellcame , ce mai faci tu , cum e juniorul tau , cat are acum ???
     

  •  
    • 2115 mesaje
    14 Aug 2016, 22:51
    0 1

     


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 1 Feb 2018, 16:31
  •  
    • 169 mesaje
    15 Aug 2016, 13:06
    2 0
    Ai mei au facut trei ani in Italia si un an in Scotia. Cand au ajuns in Scotia, amestecau italiana cu engleza si iesea... o varza. In doua luni intelegeau tot ce se vorbea la scoala (aveau 9 ani) Iar intr-un an vorbeau engleza cu accent britanic.
    La patru ani copilul este un burete, engleza este usoara si o s-o prinda imediat. Nepotul meu este de trei ani in Anglia, a plecat cand avea 3 ani si acum aproape ca nu mai vorbeste romaneste, parintii ii vorbesc in romana iar el raspunde in engleza. Nu te speria, o sa se descurce mai bine decat crezi.
    Cel mai bine si mai repede invata acolo, in colectivitate, facand "baie de limba". O sa vezi.

    Acest mesaj a fost editat de către Mrs_Nobody: 15 Aug 2016, 13:07
  •  
    • 8578 mesaje
    15 Aug 2016, 14:29
    1 7
    Buna Gabi!!! BB face bine, in curând își sarbatoreste "majoratul" Altfel e preocupat sa se joace cu alea ț-șpe mii de biciclete, triciclete&co pe care i l ea cumpărat Evident ca mi pune nervii pe bigudiuri iar eu ii trag ... si acum citez: " o mama de bătaie sora cu moartea", asta am învățat o de pe Facebook
  •  
    • 12208 mesaje
    18 Aug 2016, 00:42
    0 1
    coralain said:Buna Gabi!!! BB face bine, in curând își sarbatoreste "majoratul" Altfel e preocupat sa se joace cu alea ț-șpe mii de biciclete, triciclete&co pe care i l ea cumpărat Evident ca mi pune nervii pe bigudiuri iar eu ii trag ... si acum citez: " o mama de bătaie sora cu moartea", asta am învățat o de pe Facebook

     ma bucur ca nu te plictisesti , ma asteapta si pe mine minunea mea la C-ta , ca este cresa inchisa o saptamana pentru igienizare , sa vezi joaca pe noi doua , te prapadesti de ras ce fotbal tragem ...la 2 ani si 8 luni ai ei e tocmai cat se poate de haiosa si vorbareata pe deasupra ..M-a intrebat la telefon daca am bani sa vezi distractie la Aqua Magic ..