Din dragoste de bebelusi

  •  
    • 13597 mesaje
    16 Mar 2014, 13:55
    7 2
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 15 Iun 2016, 09:53
  •  
    • 4350 mesaje
    16 Mar 2014, 14:14
    0 0
    Dancing, ce topic frumos, cu sau fara "i"-ul de la fina! Cand citesc ce scrieti despre bebelusii vostri, parca mi-e dor iar de perioada aceea frumoasa, de la inceput....

    Mi-am amintit acum cum ne stia tot blocul cand o scoteam din baie, daca ar fi fost dupa ea, ar fi stat si 2 ore in apa!

    Dancing, parca ai scris la cafenea despre programul de somn. Deocamdata e foarte mic. dar cu timpul, va dormi din ce in ce mai putin ziua si mai mult noaptea. Cand doarme ziua, sa nu tragi jaluzelele, sa lasi lumina asa cum este, ca sa faca diferenta noapte/zi.
  •  
    • 13597 mesaje
    16 Mar 2014, 14:48
    0 2
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 15 Iun 2016, 09:54
  •  
    • 7469 mesaje
    16 Mar 2014, 15:06
    4 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7469 mesaje
    16 Mar 2014, 15:25
    2 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 16 Mar 2014, 15:26
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Mar 2014, 16:51
    0 0
    Erica, cum se manifesta depresia asta? Eu ma simt intr-o stare de euforie continua, intrerupta doar de o frica f urata atunci cand bebe plange. E ca o scala care urca, urca si tinde spre infinit si dintr-o data coboara brusc la zero, tinzand spre minus infinit. Odata ce se opreste din plans, ma apuca iar fericirea. Sunt niste oscilatii foarte ciudate cu care nu-s deloc obisnuita. Nu-mi explic nici frica asta cumplita de plansul copilului.
  •  
    • 14418 mesaje
    16 Mar 2014, 17:35
    0 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 16 Mar 2014, 17:39
  •  
    • 1615 mesaje
    16 Mar 2014, 17:36
    0 0
    dance... esti mamica? n-am stiut draga mea, sa va bucurati de bebelus sa va traiasca si sa fiti fericiti impreuna!!!! 

    daca erai la iasi astazi, ti-as fi facut un cadou pentru bebeu.... azi a avut fi-mea a treia lansare de carte pentru copii, dar nu e timpul pierdut! o sa ti le trimit, sa-i citesti micutului!
  •  
    • 1615 mesaje
    16 Mar 2014, 17:45
    1 0
    Regina_Neagra said:nu sunt mamica, dar imi dau cu parerea . acum nah....sper ca nu credeti ca sunteti experte in bebei si doar cu bebel la purtator poti avea o parere .

    bertha, aia de zici tu nu e depresie. nu stiu sa iti zic ce e, poate are legatura doar cu faptul ca ti-ai dorit f mult acest copil si ai trecut prin niste experiente foarte neplacute cu sarcinile anterioare. probabil este o teama pe care o vei controla destul de curand dupa ce te vei obisnui cu statutul de mamica.

    despre depresie pot sa zic, din ce am auzit si io de la posesoare de bebei din jurul meu, ca s-ar manifesta strict referitor la propria persoana. de ex o prietena care este o tipa super activa, super energica, mi-a povestit ca se simtea groaznic, ca practic i se parea ca viata ei s-a dat peste cap, nu mai are niciun sens si ii era teama ca nu isi va putea relua usor activitatea, ca nu se va putea intoarce la munca ei, lucru ce pt altii ar fi rutina, dar care ei ii dadea satisfactii. de fapt s-a si intors f repede la munca. nu stiu daca a stat 2 luni si da....isi iubeste enorm copilul, dar ea nu era implinita ca mamica care sa stea acasa luni de zile.

    am auzit si varianta in care unei alte prietene i se parea ca arata groaznic, ca...tot asa, lumea ei s-a dat peste cap, ca nu mai este ea cea dinainte, ca viata ei a luat-o razna si nu va mai putea avea o viata normala cu socializare cu tot ce ar putea sa o faca sa nu devina un robotel obsedat de pampersi .

    practic in ambele cazuri din cauza depresiei abia daca s-au putut bucura de copil in perioada respectiva si aproape ca l-au simtit vinovat de o schimbare mult prea mare.


    acum sa confirme sau sa infirme si cele care au trecut prin asa ceva ca io zisei doar din auzite

     fleacuri iubito....astea trec foarte repede, ce aveti fetelor cu depresiile? 

    dance are un bebelus si pe voi v-a apucat astenia de primavara? deja m-ati enervat!

  •  
    • 1615 mesaje
    16 Mar 2014, 17:52
    0 0
    dance... cum se impaca pisimotz cu bebeul?
  •  
    • 14418 mesaje
    16 Mar 2014, 17:57
    1 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 16 Mar 2014, 17:59
  •  
    • 1615 mesaje
    16 Mar 2014, 18:06
    1 0
    Regina_Neagra said:ha?????? si pe mine m-ai citat pt ca...??????

    sau stai...tu esti sigur experta in copii si eu am auzit idiotenii, iar depresia nu exista pt simplu fapt ca nu ai avut-o tu?

     eu am avut multe depresii, dar asta nu inseamna sa discutam pe tema asta aici.... hai mai bine afara sa ne-o punem in pumni.... ca masculii, macar sa stim o treaba

  •  
    • 14418 mesaje
    16 Mar 2014, 18:09
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    16 Mar 2014, 18:12
    0 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 15 Iun 2016, 09:54
  •  
    • 13597 mesaje
    16 Mar 2014, 18:13
    0 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 15 Iun 2016, 09:54
  •  
    • 1615 mesaje
    16 Mar 2014, 18:14
    1 0
    Regina_Neagra said:
    ana_ilil said:
    Regina_Neagra said:ha?????? si pe mine m-ai citat pt ca...??????

    sau stai...tu esti sigur experta in copii si eu am auzit idiotenii, iar depresia nu exista pt simplu fapt ca nu ai avut-o tu?

     eu am avut multe depresii, dar asta nu inseamna sa discutam pe tema asta aici.... hai mai bine afara sa ne-o punem in pumni.... ca masculii, macar sa stim o treaba

     

    ba....eu cred ca a fost foarte ON TOPIC postarea mea. tu poti sa te mahalegesti cu ponta pe unde te pricepi si pe unde vrei. ma vad nevoita sa iti declin invitatia golaneasca. cat timp sunt on topic voi continua sa postez unde am chef, inclusiv AICI!

     hai sa privim partea pozitiva, eu incerc sa te inteleg iubito si chiar as putea sa te ajut, important este sa ma lasi sa te ajut..... frustrarile se elimina lejer, nu cu violenta.

     

  •  
    • 14418 mesaje
    16 Mar 2014, 18:16
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8403 mesaje
    16 Mar 2014, 18:20
    1 0
    dancing_fawn said:Topicul asta nu l-am facut pentru mine, ci pentru toate mamicile. Bertha, Joplin, si ele sunt proaspat mamici. Mai sunt eve care au trecut prin ce trecem noi acum si ne-ar prinde bine experienta lor, chiar daca pruncii lor au depasit stadiul de sugari.
    Ana, nu mai sunt in Iasi de prin iunie, m-am mutat in alt capat de tara
    Cu depresia nu stiu, inca nu am experimentat-o, desi trec si eu prin aceleasi frici ca si bertha, cand plange parca nu mai stiu ce trebuie sa fac. Acum avem colici si zau ca nu stiu cu ce sa-l mai linistesc. Am incercat Baby Drink, dar parca nu da rezultate tot timpul. Azi a plans cam mult, se incordeaza, il doare burtica. Zau ca nu mai stiu ce sa-i fac si tare ma tem ca ma asteapta o noapte alba...

     

    va trebui sa fii atenta la ce mananci tu. poate nu ii prieste ceva din lapte.
    Baby drink ar trebui sa rezolve problema imediat. 
    daca nu reusesti, plimba-l, da drumul la aspirator (poate merge), canta-i, leagana-l.....
    sau poate o baie calda. de obicei, ei se relaxeaza imediat 

  •  
    • 1615 mesaje
    16 Mar 2014, 18:23
    0 0
    dancing_fawn said:Topicul asta nu l-am facut pentru mine, ci pentru toate mamicile. Bertha, Joplin, si ele sunt proaspat mamici. Mai sunt eve care au trecut prin ce trecem noi acum si ne-ar prinde bine experienta lor, chiar daca pruncii lor au depasit stadiul de sugari.
    Ana, nu mai sunt in Iasi de prin iunie, m-am mutat in alt capat de tara
    Cu depresia nu stiu, inca nu am experimentat-o, desi trec si eu prin aceleasi frici ca si bertha, cand plange parca nu mai stiu ce trebuie sa fac. Acum avem colici si zau ca nu stiu cu ce sa-l mai linistesc. Am incercat Baby Drink, dar parca nu da rezultate tot timpul. Azi a plans cam mult, se incordeaza, il doare burtica. Zau ca nu mai stiu ce sa-i fac si tare ma tem ca ma asteapta o noapte alba...

     nu stiu cum esti tu dance, eu n-am lasat pe nimeni sa o ia in brate pe aia mica sub nicio forma vreo 2 luni... a avut coilici si plangea tot timpul, dar s-a linistit cand i-am schimbat laptele.... 

    tu trebuie sa te linistesti, acum este perioada de revenire a hormonilor si trebuie sa ai mare intelegere din partea taticului....

    imi cer scuze ca am raspuns provocarilor unora care ca nu stiu ce inseamna sa ai un bebelus.... 

  •  
    • 7469 mesaje
    16 Mar 2014, 18:24
    4 1
    La multi ani, oameni buni!!!

    Au trecut anii de glorie ai forumului Eva. Dar gandul meu tot se indreapta spre cei care odata erau de-ai casei, faceau parte din cotidianul virtual, ii iubeam. 
    Am mai imbatranit, dar desi nu mai vad la fel de bine, vad mai "mult" cu varsta. Si pretuiesc timpul care fuge prea repede de la o vreme. Sper ca sunteti teferi in ciuda a tot ce traim pe plan mondial, ca v-a ferit Dumnezeu de virusul ce ne-a paralizat in mare masura activitatile, palnurile, elanurile etc.

    La multi ani sarbatoritilor zilei: Ion, Ioana, Nana, John, Jonas, Nelu, Nely!

    Va imbratisez cu inima si indemnul pentru iubire si toleranta, ca baza a relatiilor si progresului umanitatii.
    Acest mesaj a fost editat de către Tanike: 7 Ian 2021, 00:08