Caut nasi pentru nunta in Bucuresti

  •  
    • 1441 mesaje
    31 Iul 2014, 14:50
    0 0
    Maricon said:
    Laperla said:Daca stam sa ne gandim,au mai fost cazuri de botezuri cu nasi necunoscuti.

    Pana la urma, de ce sa nu poti lega o prietenie dintr-un nasit  "pe neve"?

    Eu am experienta relatiilor racite dupa nunta deci de ce sa nu se poata si invers, la urma urmei ? 

     
    Pai cu botezul este altceva!
    Se spune si in popor:  Botezul-i o datorie! .....iar Nunta-i o fudulie!

    Sa va traduc acum:
    Ca un bun crestin credincios si pacatos, este bine sa botezi copiilasi nevinovati. Bitezul nu este  considerat  fala sau mandrie, ci o datorie si un mod de a-ti spala un pacat.
    Ca atare,  multi prefera sa-si "spele" pacatele sau sa increstineze un copilas nevinovat din placerea de a avea un finut.
    Cat despre NUNTA.,  nu stiu cat este de fudulie, dar asa este conderata in popor.
     
    Cat despre nasitul pe neve...nu stiu cum ai putea sa legi preietenii...daca nu exista compatibilitate intre cup;luri?
    Oamenii astia au declarat ca sunt non conformisti. Nunta religioasa este "traditionalista", impune respect si sarutatul mainii nasilor. Impune o anumita conduita... care este cumva la capatul opus al non conformismului.

    Eu habar nu am daca oamenii astia vor de fapt un cuplu pt cununat sau unul pt  nebunii.
    Sincer, in capul meu non-conformismul nu are ce cauta intre nasi si fini!  Unde naiba mai este respectul atunci? Pe nasi trebuie sa-i  tratezi cu acelasi respect cu care iti tratezi parinti, ca de fapt asta sunt, parintii vostrii in fata bunului Dumnezeu! 


     

     
    Conform orotdoxismului acel copil pe care il botezi nu e deloc nevinovat se naste cu nu stiu ce pacat ancestral si botezul are rolul de a-l absolvi de acel pacat.

    P.S. Sincer nu am gasit undeva scris acest lucru ci mai degraba la nivel de zvonistica. 

  •  
    • 3140 mesaje
    31 Iul 2014, 14:53
    0 1
    ana.teodora said:nu stiu cum e la voi, dar la mine in zona de cand stiu si am auzit nasii mereu au platit biserica asa ca nu vad de ce va agitati

     Asa e dar cum poti sa vii sa cauti nasi straini pe forum si sa le impui sa plateasca biserica si darul la masa cind din tot neamul vostru nu vrea nimeni sa plateasca biserica?
    N-as cununa in veci straini, sa ma dea banii afara din casa valuri, valuri! 
     

  •  
    • 10065 mesaje
    31 Iul 2014, 15:18
    0 0
    Atit timp cit ti-ai luat angajamentul de a nasi, iti asumi si responsabilitatile, cheltuielele ce iti revin . De nu esti capabil a o face, mai bine spune NU de la bun inceput. Nu jermani tinerii casatoriti . Sau se naseste de dragul de a o face si a trece in lista cu (+) plus unu .
  •  
    • 5609 mesaje
    31 Iul 2014, 15:32
    2 1
    ViktorC said:Mariuca draga, sper ca n-ai tras linie in a cununatului ...

    Raspunde-mi cu "nu" sa nu-mi strici ziua, te rog mult.

     
    Victore, noi am cununat cand ni s-a facut onoarea sa fim alesi de nasi. Am  facut-o de placere, niciodata din obligatie!
    Binenteles ca i-am cunoscut in prealabil pe miri.
    Cu finutii cei mici....doar 3 sunt ai finilor de cununie, restul sunt botezati pe la prieteni.
    Nu pot sa spun mi-au prisosit banii vreodata, dar am facut-o cu inima deschisa si cu dragoste. De vom avea ocazia, o vom face din nou, de ce nu?

    Deci, nu inchid usa....raman abordabila







     


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 31 Iul 2014, 15:33
  •  
    • 3140 mesaje
    31 Iul 2014, 16:11
    1 0
    ViktorC said:Atit timp cit ti-ai luat angajamentul de a nasi, iti asumi si responsabilitatile, cheltuielele ce iti revin . De nu esti capabil a o face, mai bine spune NU de la bun inceput. Nu jermani tinerii casatoriti . Sau se naseste de dragul de a o face si a trece in lista cu (+) plus unu .

    Asta cu cheltuielile care iti revin e cu dus si-ntors fiindca si nasii au pretentii, la tara cel putin asa e, tin minte ca ai mei, cind facui eu nunta in o mie noua sute toamna, au cerut cinci deca de vin, tuica,  covor persan mare nu vreo carpeta amarita. Nu mai zic de cadourile traditionale ce se pun in paner si cele care se dau la hora miresei care au costat si alea destul de mult fiindca am luat stofa de costum nasului, stofa de costum nasei si nu orice stofa ci d-aia scumpa lucrata pentru export ca era Dorobantul, fabrica vestita, in zaua ei pe vremile alea. Plus camasi pentru nas si baiatul lui, pijamale, cadouri pentru parintii nasilor plus alte bizdiganii, maruntisuri, esarfe, basmale pentru alte rude de-ale lor. Mai mult am cheltuit noi cu nasii decit invers.

  •  
    • 1441 mesaje
    31 Iul 2014, 16:26
    1 0
    mai frumos ar fi ca tinerii casatoriti sa ramana pe plus. Totusi din ce am vazut/auzit/patit se vine cu texte de genul vrem nasi nu avem nici o pretentie, dar apoi suparare ca nasii nu au adus nuntasi, ca nasii nu au platit macar saptaluna de miere ...

    Ca si in multe alte situatii cel mai bine e sa se spuna asteptarile fiecaruia si vazut daca exista match, altfel se ajunge la tragedii.
  •  
    • 3140 mesaje
    31 Iul 2014, 16:33
    0 0
    udaridari said:mai frumos ar fi ca tinerii casatoriti sa ramana pe plus. Totusi din ce am vazut/auzit/patit se vine cu texte de genul vrem nasi nu avem nici o pretentie, dar apoi suparare ca nasii nu au adus nuntasi, ca nasii nu au platit macar saptaluna de miere ...

    Ca si in multe alte situatii cel mai bine e sa se spuna asteptarile fiecaruia si vazut daca exista match, altfel se ajunge la tragedii.

     Exact, macar stii cum sta treaba si nu mai traiesti drama asteptarilor neimplinite, de dupa!
     

  •  
    • 3816 mesaje
    31 Iul 2014, 20:15
    2 0
    Pe mine ma abordara viitorii fini, ca cum sa faca tortul.
    Mai fratii mei, e bairamu vostru, il faceti cum vreti voi.
    nu nu, zice fina, care e cu 12 ani mai scumpa decat mine, tortul nasilor.
    Am ramas bujbe, habar nu aveam.
    Sincera sa fiu, noi ne facuram nunta pe lovelele noastre, fara traditii, fara cado, cine a vrut sa vina, a fost bine venit
  •  
    • 3140 mesaje
    31 Iul 2014, 20:27
    0 0
    mizdis said:Pe mine ma abordara viitorii fini, ca cum sa faca tortul.
    Mai fratii mei, e bairamu vostru, il faceti cum vreti voi.
    nu nu, zice fina, care e cu 12 ani mai scumpa decat mine, tortul nasilor.
    Am ramas bujbe, habar nu aveam.
    Sincera sa fiu, noi ne facuram nunta pe lovelele noastre, fara traditii, fara cado, cine a vrut sa vina, a fost bine venit

     Miki, asa e traditia, se trimite tort la nasi, oamenii sunt respectuosi si va pretuiesc, nu le lua bucuria asta!

  •  
    • 1441 mesaje
    1 Aug 2014, 00:19
    0 0
    dodonesa said:
    mizdis said:Pe mine ma abordara viitorii fini, ca cum sa faca tortul.
    Mai fratii mei, e bairamu vostru, il faceti cum vreti voi.
    nu nu, zice fina, care e cu 12 ani mai scumpa decat mine, tortul nasilor.
    Am ramas bujbe, habar nu aveam.
    Sincera sa fiu, noi ne facuram nunta pe lovelele noastre, fara traditii, fara cado, cine a vrut sa vina, a fost bine venit

     Miki, asa e traditia, se trimite tort la nasi, oamenii sunt respectuosi si va pretuiesc, nu le lua bucuria asta!

     
    Clar, dar nu uita sa-l platesti, sau sa vezi atunci si traditiile pe care trebuie sa le faca nasii, nu de alta dar sa nu considere lipsa de respect   

  •  
    • 3816 mesaje
    1 Aug 2014, 10:08
    1 0
    Cu traditiile o sa fie mai fara, nunta are loc in Nemtia.O sa fie de fapt casatorie civila si pe urma la restaurant.
    Eu , personal, nu mi-as impune, ca nas vorbesc, traditiile mele, care, nici nu sunt.Eu nu am traditie cu gaina, cu bradu, cu petrecere in fata blocului, ca bani in piept si altele.Nu le desconsidere, dar nu le consider traditiile mele
  •  
    • 5609 mesaje
    1 Aug 2014, 13:18
    4 0
    Nu am avut pretentie de cadouri sau traditii la nici unul din fini, nici macar la nume cand am botezat, le-am spus tuturor sa aleaga ce vor ei, ca-i copilul lor in primul rand iar eu ca nasica il voi iubii oricum l-ar chema.
    Cu traditiile stau prost rau, nu prea-mi place sa dantuiesc in fata casei, sau pe strada, sa se chiuie sa se uile lumea ca la urs, chiar ma bucur ca nici unul din cuplurile cununate nu au vrut asta, ca-i refuzam. 
    Cu strigatul darului este alta poveste. Nici pe asta nu am acceptat-o la nunta noastra, maritandu-ma cu un grec s-a hotarat nunta fara dar, cine a vrut sa faca ceva cadou sau sa dea...ne-au lasat la plecare, cine nu...a mancat, baut si a dansat pe rupte. 
    Adevarul este ca lumea s-a cam imbulzit la nunta, fiind anuntata nunta fara dar, nu ca am fi fost noi bogati, departe de adevar, dar socrul meu, cu traditiile lui de peterecere si cu spartul farfuriilor a ales asta. Sincer, nu mi-a displacut, chiar am fost fericita si incantata ca toata lumea a petrecut alaturi de noi, felicitandu-ne si distratndu-se fara nici un stres.
     
    Azi, nu as mai face nunta mare, as alege un restaurant elegant si bun si as merge cu parintii, nasii si prietenii cei mai apropiati acolo.
    De fapt pe aici cam asa se face, nimeni nu-ti vine acasa si nu ti se intorc acasa dupa petrecere, pt ciorba de potroace si restul.
    Toata lumea se imbraca frumos, se face cununia civila pe malul oceanului sau la restaurant, se merge la biserica daca vrei atunci sau  mai tarziu si la restaurant la  petrecere. Se termina in miez de noapte si toata lumea pleaca acasa.
    Simplu, elegant, curat si fara stres sau oboseala.

     
  •  
    • 12 mesaje
    1 Aug 2014, 17:28
    2 2
    Se pare ca Dumnezeu a fost de partea noastra si ne am gasit nasii minunatii au aceasii varste ca si noi si au fac ptr noi ce nesimtiti aia nu facut intru un an jumate . Poate Dumnezeu a a vrut sa fie asa sa nu ne cunune nesimtiti aia ,ptr ca au vrut sa profite de bani nostri munciti prin straini cate 16 ore pe zii ,cateodata eram prea epuizatii sa mancam ,munceam si ziua si noaptea si cate si mai cate!!!
    Doi oameni minunatii care au lasat tot deoparte si ajuta pe altii si sunt oameni normali ca si noi .
  •  
    • 160 mesaje
    1 Aug 2014, 23:09
    1 0
    felicitarile noastre, draga. sper sa aveti parte de ceea ce va doriti
  •  
    • 10065 mesaje
    2 Aug 2014, 08:36
    0 0
    Moamaaa ... chiar imi este dor de-o nunta, de un furat-ul miresei acolo ... dor ne pricepem .



    Din pacate nu am nasit, inca . In schimb, am luat parte la o groaza de nunti . O singura finuta ce am botezat-o in "tinerete" cu o fosta . Ai mei au tot cununat si botezat .

    De-as fi in cauza, in postura de nasel, cu siguranta as lasa la voia tinerilor dupa cum le este lor bine cu sau fara acele obiceiuri, pentru mine ar fi bine oricum.

    La mine, frumos a fost in ziua nuntii cind s-au intinlit cele doua "cete" romanii din partea mea si unguriii din parte ei . Pentru inceput erau muti, se intelegeau doar din priviri . Apoi, dupa un prim paharel sa vezi atunci gesticulatii si se intelegeau de mama focului, de parca s-ar fi cunoscut de-o viata ...

  •  
    • 5609 mesaje
    3 Aug 2014, 22:07
    1 1
    nazarcu said: Se pare ca Dumnezeu a fost de partea noastra si ne am gasit nasii minunatii au aceasii varste ca si noi si au fac ptr noi ce nesimtiti aia nu facut intru un an jumate . Poate Dumnezeu a a vrut sa fie asa sa nu ne cunune nesimtiti aia ,ptr ca au vrut sa profite de bani nostri munciti prin straini cate 16 ore pe zii ,cateodata eram prea epuizatii sa mancam ,munceam si ziua si noaptea si cate si mai cate!!!
    Doi oameni minunatii care au lasat tot deoparte si ajuta pe altii si sunt oameni normali ca si noi .

     
    Cat despre oamenii care vor sa profite de banii vostrii, cred ca totul este in capul tau!
    Nu cred ca ti-a bagat nimeni mana in buzunar sau ti-a impus sa le dai bani ca sa te cunune, oamenii aia chiar au avut bun simt si v-au spus ca ei va cununa fara bani, ceea ce, mi se pare un gest foarte frumos, pentru ca voiau  sa o faca.
    Voi nu ati mai vrut de fapt, nu v-a picat bine la stomac cand ati auzit ca oamenii aia va faceau onoarea sa va cunune simplu, fara dar, ca la voi probabil casatoria asta este o afacere care sa va mai aduca bani....

    Ma cam indoiesc eu ca ai gasit tu nasi minunati in 2 zile care sa-si aduca rudele asa peste noapte si sa mai fie dispusi sa si cheltuie bani zdraveni pentru niste necunoscuti.
    (spun 2 zile pt ca primul post al tau pe forum a fost 27 iulie, in 31 iulie inca bantuiai pe forum fara nasi....si in 2 augut. ne spui ca ti-ai gasit), deci....scuza-ma, eu ma indoiesc....mi se pare cusuta cu ata alba povestea ta.
    Dar stii ce, nu ma incalzeste cu nimic, asa ca, sa va fie de bine si mai ales dupa inima pe care o aveti! 

  •  
    • 687 mesaje
    3 Aug 2014, 22:33
    1 0
    Adjudecat!
  •  
    • 2249 mesaje
    7 Aug 2014, 16:21
    0 0
    Intrebare: in acceptiunea voastra ce inseamna nunta cu dar? Aia la care se striga darul? Sau faptul ca cel care pleaca de la nunta lasa bani si nu un cadou? Ca nu fac diferenta termenilor.

    Cand auzeam pe la tara povesti de nunti cu dar, erau alea in care se striga: Venea unul cu o galeata printre mere si striga: X da 100 de lei.....hai poate pune mai mult.... Aaaa, a dat 150, uraaaaaa!!! Y, e cavaler (in sens de necasatorit, nu stiu de ce accentua atata chestia asta), a dat nu stiu cat, uraaa... bai erau niste povesti la care radeam cu lacrimi, cum Dzeu san vina in fata ta unul cu o galeata sa strige?!

    Nuntile clasice pe la care am mai fost, inclusiv la propria mea nunta, sunt cu lasat plicul la sfarsit, ca regula nescrisa: cat meniul + ceva peste. La unele nunti, in loc de cartonul cu numele omului, se punea un plic cu numele omului, ca o aluzie fina sa nu uite sa lase ceva. Sau casuta de strans bani, adica la plecare lasi plicul in casa aia, care arata ca o urna de votare, si bagai plicul pe acolo.
    Eu nici asta nu am vrut sa fac, am pus pe masa cartoane cu numele invitatilor ( nu plicuri), fara case, fara urne fara nimic. Care a vrut, ne-a lasat ceva cand a plecat. Ne-au dat toti, ca nah, asa e regula nescrisa, si eu am dat la randul meu, nu am plecat asa...

    Nu-mi plac nuntile cu tam-tam, cu obiceiuri ciudate, n-am avut brad in fata blocului, (nici nu-i stiu semnificatia), n-am vrut hora in fata blocului, n-am vrut chiuituri, n-am vrut basma, cu ia-ti mireasa ziua buna, de parca a doua zi te duci sa mori, si altele. Am vrut ceva simplu si frumos. Nici macar nu ne-a intins peste noapte, nici nu cred ca as fi rezistat Asa ca am inceput petrecerea pe la 4 cred, si s-a terminat putin inainte de miezul noptii.
    Nasii sunt niste prieteni buni, de varsta parintilor, caci din grupul nostru de prieteni, pe cine am mai fi vrut noi nu erau casatoriti... doar unii erau, dar doar civil, nu si religios. Sunt oameni foarte ok. Si nu le-am pupat mana, si cu asta am fost de acord si unii si altii... o fi traditie, dar nu a fost pe placul noastru...

    Poate si la asta s-a referit persoana la non conformism, sa nu vina nasii cu pretentii, ca vor chiuituri, ca vor dar, ca vor basma, ca vor D-zeu stie mai ce.... sau plocoane toata ziua buna ziua. Asa cadouri am dat si noi cu placere, dar nu impuse de niste obiceiuri...

  •  
    • 1 mesaje
    9 Nov 2014, 23:16
    0 0
    cristinaiuli said:Buna dragilor,
    Sunt noua pe acest forum. Mi-am luat inima in dinti si am decis sa scriu. Noi suntem in cautare de nasi... Intre cunostinte si prieteni am epuizat toate variantele... Noi avem amandoi 32 de ani, suntem din Bucuresti si suntem impreuna de 9 ani. Suntem foarte veseli, nonconformisti, iar de la viitorii nasi dorim o relatie deschisa, de prietenie. Nunta va fi in august. Asteptam cu draga inima un cuplu care sa ne fie alaturi.

     Exista un grup unde puteti face cerere/oferta de nasi pentru nunta: https://www.facebook.com/groups/360577760780093/. Sunt multe persoane in cautare de nasi sau fini, asa ca puteti posta intrebarea pe grup, nu se stie niciodata ce  noroc aveti. Succes!

  •  
    • 11561 mesaje
    10 Nov 2014, 09:57
    0 0
    outofhere said:Fara niciun atac personal, te rog nu te simti ofensata, dar cum adica cauti nasi printre straini? Sunt curioasa pentru ca mi se pare total neobisnuit. Si, cel mai important, ce asteptari ai de la nasi, tinand cont ca sunt oameni straini? Obiceiul spune ca nasii simt protectorii familiei nou create care ii ajuta si-i indruma pe insuratei, dar nu e musai ca voi sa vedeti lucrurile la fel, de asta intreb. Iar acest ajutor se traduce in contributii financiare semnificative la nunta mai ales. Asta cauti / astepti de la nasii pe care incerci sa ii recrutezi?

     

    Lasa  obiceiul , ca  n  are  nici  o  legatura  cu  realitatea!!
      Are  dreptate  fata , de  cele  mai  multe  ori , strainii  sunt  un  suport  mult  mai  bun!!