la menopauza poti ramane insarcinata?

  •  
    • 1 mesaje
    7 Feb 2014, 22:33
    0 0
    am 51 de ani de 12 ani am o operatie avand o tumoare jos mi sa scos ovarul stang si o parte din uter de atunci nu mai am ciclu,intrebarea e mai pot ramane insarcinata?in perioada asta nu am ramas niciodata
  •  
    • 735 mesaje
    8 Feb 2014, 07:47
    0 0
    Ce inseamna o parte din uter? Ti s-a lasat pe loc doar colul uterin( cel mai probabl, avand in vedere ca nu mai ai menstra) sau s-a extirpat doar vreun fibrom?
  •  
    • 64 mesaje
    8 Feb 2014, 14:47
    0 0
    Daca nu ai ciclu, nu.
  •  
    • 5609 mesaje
    9 Feb 2014, 10:24
    0 0
    Camy50 said:am 51 de ani de 12 ani am o operatie avand o tumoare jos mi sa scos ovarul stang si o parte din uter de atunci nu mai am ciclu,intrebarea e mai pot ramane insarcinata?in perioada asta nu am ramas niciodata

     
    Operatia pe care ai suportat-o  se numeste Histerectomie totala si asa cum ai spus: ti se pot scoate unul sau ambele ovare, alaturi de eliminarea uterului si binenteles tumoarea.
    Lipsa uterului a determinat incetarea ciclului menstrual si ca atare ovulatia nu a mai existat
    Fara uter si ciclul menstrual/ ovulatie NU poti avea copii.
    Dar cred ca lucrul asta trebuia sa ti-l spuna medicul cand te-a operat acum 12 ani!
    Tu nu ai cum sa faci copii!

  •  
    • 21 mesaje
    29 Iul 2014, 15:11
    0 0
    la menopauza poti ramane insarcinata?
    Menopauza - Fenomen fiziologic complex, care constă în încetarea definitivă a menstruației la femei, ca urmare a încetării funcției ovariene. Fara ovule nu ai cum sa faci copii.