Am si eu o nelamurire....va rog sa ma ajutati cat mai urgent...e

  •  
    • 4346 mesaje
    14 Ian 2014, 14:02
    0 0
    cum spuneam..daca n ai chef sa le citesti...treci la alt forum!
  •  
    • 2297 mesaje
    14 Ian 2014, 14:02
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    14 Ian 2014, 14:04
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 771 mesaje
    14 Ian 2014, 14:11
    5 0
    Sansele sa fie al prietenului tau sau al individului cu care ai fost la betie sunt egale. Ti-as explica si de ce, dar tare mi-e ca esti troll. Eu chiar nu pot pricepe cum de prietenul tau nu s-a despartit de tine dupa ce l-ai inselat (chiar la betie) sau cum de sta doar ingrijorat la ideea ca s-ar putea ca acel copil sa nu fie al lui. Imi crapa capul, zau asa!

    PS Nu te judec, doar imi pun o intrebare: erai suficient de beata incat sa nu mai gandesti si sa ti-o tragi cu altcineva dar suficient de lucida incat sa stii ca ala nu a ejaculat in tine. Imi cam da cu virgula referitor la cat de mult iti iubesti tu partenerul.
  •  
    • 7947 mesaje
    14 Ian 2014, 14:16
    0 0
    censky_2 said:
     

    Nimeni (doctor sau nedoctor) n-o sa-ti poata spune exact data contactului sexual in urma caruia a rezultat produsul de conceptie. 

      Eu stiam de pe la prietene insarcinate ca se poate folosi "ultrasonography"  ca sa se determine varsta fetusului in functie de marimea lui. Si din cate stiam eu masuratorile sacului gestational sunt destul de precise incepand chiar si de la patru saptamani iar  acuratetea este de cateva zile.


    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 14 Ian 2014, 14:19
  •  
    • 8217 mesaje
    14 Ian 2014, 14:18
    1 1
    anda22-7 said:cum spuneam..daca n ai chef sa le citesti...treci la alt forum!

     

    asta e forum de dragoste, lumea incearca sa nu se jigneasca aiurea-n tramvai. tu jignesti persoanele care vin sa ceara un sfat. tu esti pe langa total.

    nu e forum catolic ca sa faci tu regulile. oricum, faci catolicii de ras.

  •  
    • 4346 mesaje
    14 Ian 2014, 14:22
    1 1
    sa sfatuiesti pe cineva ca avortul e pacat de moarte, nu e jignire. Daca te deranjeaza adevarul..te priveste..!
  •  
    • 2297 mesaje
    14 Ian 2014, 14:26
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8217 mesaje
    14 Ian 2014, 14:26
    1 1
    ca de obicei, esti pe langa. nu pot sa am o discutie civilizata cu tine, ca nu am cu cine.
    atat ai inteles?
    unde am sfatuit eu direct sa avorteze cineva?
    oricum, fiinta asta imi pare troll.
  •  
    • 1532 mesaje
    14 Ian 2014, 14:30
    0 0
    Mai fetelor, o fi trol, saraca... asta e... hai sa dam de cap situatiei


    10 zile, incepand cu prima zi de menstruatie, femeia nu este infertila? adica nu poate ramane insarcinata.
  •  
    • 771 mesaje
    14 Ian 2014, 14:46
    0 0
    eu_babitu said:Mai fetelor, o fi trol, saraca... asta e... hai sa dam de cap situatiei


    10 zile, incepand cu prima zi de menstruatie, femeia nu este infertila? adica nu poate ramane insarcinata.

     

    Depinde de durata ciclului, data ovulatiei si rezistenta spermatozoizilor.

     

    Un exemplu:

    -ciclu de 26 de zile

    -ovulatia are loc cu 14 zile inainte de menstruatie (+/- 2 zile). Deci ovulatia ar avea loc cel mai probabil in ziua 12

    -sperma poate rezista si 3 zile (inainte de ovulatie, datorita glerei care e favorabila spermatozoizilor)

    -deci....si-a pus-o in ziua 10, indiviziistau bine-merci 2-3 zile si in ziua 12, la ovulatie...pam-pam!

  •  
    • 1532 mesaje
    14 Ian 2014, 14:47
    0 0
    idrys said:
    eu_babitu said:Mai fetelor, o fi trol, saraca... asta e... hai sa dam de cap situatiei


    10 zile, incepand cu prima zi de menstruatie, femeia nu este infertila? adica nu poate ramane insarcinata.

     

    Depinde de durata ciclului, data ovulatiei si rezistenta spermatozoizilor.

     

    Un exemplu:

    -ciclu de 26 de zile

    -ovulatia are loc cu 14 zile inainte de menstruatie (+/- 2 zile). Deci ovulatia ar avea loc cel mai probabil in ziua 12

    -sperma poate rezista si 3 zile (inainte de ovulatie, datorita glerei care e favorabila spermatozoizilor)

    -deci....si-a pus-o in ziua 10, indiviziistau bine-merci 2-3 zile si in ziua 12, la ovulatie...pam-pam!

     

    Hai, mah, ca incercam si eu sa ii dau un motiv sa fie optimista

    Da, sunt multe variabile de luat in calcul...

  •  
    • 7947 mesaje
    14 Ian 2014, 14:52
    0 0
    censky_2 said:

     

     

    pai "ultrasonography" e sfanta ecografie.   si ceea ce se calculeaza e varsta fetusului, care e relevanta pentru DPN. Ai o marja de eroare umana data de masuratori si-nca una data de ritmul de dezvoltare care poate varia usor de la un caz la altul. Beleaua e ca varsta fetusului se calculeaza de la momentul T1, ala in care spermatozoidul intalneste ovulul, nu de la T0, ala in care penisul intra in contact cu vaginul. Intre T0 si T1 e iarasi un interval in care mai poate aparea o eroare d o zi-doua...   

      
    Si totusi zece zile cat ai spus tu mi se pare extrem de de parte de acurateatea de care stiam eu. Asta asa de dragul discutiilor generale ca oricum protagonista e trol.

  •  
    • 2297 mesaje
    14 Ian 2014, 14:56
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 14 Ian 2014, 14:59
  •  
    • 7947 mesaje
    14 Ian 2014, 15:02
    0 0
    censky_2 said:
    schonland said:
     

     

    Putem zice o saptamana, sau 5 zile, ca nu ne costa nimic.


    Ideea era ca nu putem zice 23 aprilie sau 15 ianuarie.    

       

    Eu nu am punctat decat ca erau doua greseli in postul tau: cea cu incepand de la 12 saptamani si cea cu o saptamana -10 zile.
    Nu am sustinut insa nicaieri ceva legat de luni diferenta La fel cum nu am zis ca se poate spune la minut "infratirea". Asa ca nu vad rostul modului "superior" de adresare.

     

  •  
    • 114 mesaje
    14 Ian 2014, 17:10
    1 0
    dulc1k25 said:Buna morenita,stai linistita majoritatea gresim,fie greseli mai mici fie mai mari. Daca e doar alarma falsa eu zic sa te desparti de actualul partener ca nu te iubeste suficient sa fie alaturi de tine si la bune si la rele. In cazul in care chiar ai un bebe mic in burtica,situatia se schimba. Tu cati ani ai?Tu ce gandesti? Parerea mea e sa te rogi,mergi si il cauta pe Dumnezeu si spune-i ca ai gresit,si cerei ajutor sa poti alege ce e mai bine. Eu sunt 100 % impotriva avortului ca din proprie experienta iti spun ca e traumatizant, e un suflet pe care il omori,si pedeapsa e pe masura. O sa iti dau si niste site-uri sa vezi cate ceva despre avort dar si despre bebe. Vorbeste cu iubitul tau si intreaba-l ce vrea sa faci tu daca esti insarcinata,vorbeste si cu parintii tai despre asta. Vezi daca te ajuta cineva. Ai un job? Poate crezi ca un bebe iti distruge viata, eu cred ca daca il omori,ti-o distrugi mai tare. Daca esti f tanara si nu te ajuta nimeni,ai putea sa faci copilul si sa il dai cuiva sa il creasca,sa gasesti o familie care vrea un copil,care au multa dragoste de oferit. Sunt ffff multe familii interesate. Si tu te-ai salva de crima. Pedeapsa lui Dumnezeu e f mare pentru avort,o sa vezi in anii ce vor urma. Eu iti doresc fie doar o greseala,sa nu fii insarcinata. Un bebe se face cand ai un sot,sau macar un iubit care sa nu iti dea un sut in ass. Daca esti insarcinata,Dumnezeu sa te lumineze.
    tu ai recitit ce ai scris? te auzi?
    una: el e vinovat pt ca ea s-a culcat cu altul. normal, barbatii e niste porci, indiferent de cat de "si mai scroafe" sunt unele femei.
    a doua: sa pastreze un copil gandindu-se numai la telenovela despre "cat vei suferi din cauza avortului", dar fiind inconstienta despre adevaratele, realele si importantele criterii la care ar trebui sa se gandeasca; de exemplu: cu ce-l cresc, unde, cat de bine. deci tu esti de parere ca e mai bine sa suplimenteze numarul de copii dati spre adoptie.
    bravos! ce sfaturi bune dai!!! Basilio,tu ia si o incurajeaza pe fata sa faca crima cat vrei tu.....eu o sfatui din inima sa nu faca avort. Ea decide. Eu i-am pus si filmulete...poate vedea si intelege multe
  •  
    • 4419 mesaje
    14 Ian 2014, 17:56
    1 1
    dulc1k25 said:
    bravos! ce sfaturi bune dai!!! Basilio,tu ia si o incurajeaza pe fata sa faca crima cat vrei tu.....eu o sfatui din inima sa nu faca avort. Ea decide. Eu i-am pus si filmulete...poate vedea si intelege multe

     
    Anda, a vazut ca nu razbate de una singura si si-a facut clona care sa o sustina

    Mai, dulcik, jur ca tu nu ai citit postul initial, ca sa poti sa tragi concluzia ca prietenul ei nu o merita, cum mama naibi poti spune asta, cand ea a fost cea care s-a imbatat si nu a mai contat cu cine s-a culcat, ala o iarta, iar tu spui ca nu o merita. Pai, ...ce ai citit?

    Este oare bine sa aduci pe lume un copil, caruia niciodata nu va putea sa ii spuna sigur care ii este tata, ce viitor va avea acel copil? Prietenului actual, se va gasi cineva sa ii deschida capul si sa ii spuna ca nu este copilul lui, atunci te intreb ce viata va avea acel copil?

    Ok, a gresit, dar sa continui cu aceea greseala, pastrand ceva care habar nu ai daca te-ai imperecheat cu unul sau cu mai multi, sau poate cu un animal, ca de la bautura cine stie ce avea in cap. Copilul ala este insemnat pe viata, o va ura pe maica-sa pt ca habar nu are cu cine l-a facut. 

  •  
    • 114 mesaje
    14 Ian 2014, 18:18
    0 0
    Hope...eu am inteles ca ea a gresit. Prietenul are 2 variante sa o ierte sau sa nu o ierte. Daca o iarta,pai iertata sa fie. E greu sa treci peste infidelitate,dapai peste 1 copil,pe care il vrei sa fie al tau...si de fapt sa fie al altuia. Dar...tocmai aici vorbim de iubire. Iubirea tre sa reziste si la bune si la rele. El ar putea sa o ierte,tocmai din iubire. Ar putea sa se bucure impreuna de un copil negru,ca si cum ar fi al lui. Dar oare mai exista asa iubire in ziua de azi? De asta ziceam ca acum ea are sansa sa vada cata iubire ii poarta prietenul. Cat despre avort...am vorbit destul.
  •  
    • 114 mesaje
    14 Ian 2014, 18:21
    0 0
    Iar legat de ce mananca si cu ce il creste...are Dumnezeu grija. Ati vazut copii dezbracati,sau morti de foame? Ce mananca ea o sa ii dea si copilului. Sau...poate sa il dea la o familie care de ani si ani se chinuie si nu reusesc sa aiba un bebe. L-ar iubi ca ochii din cap pe acest copil.
  •  
    • 4419 mesaje
    14 Ian 2014, 18:32
    1 0
    dulc1k25 said:
     Dar oare mai exista asa iubire in ziua de azi? 

     
    Pui totul pe seama iubirii, iar pe urma te intrebi daca ea exista?
    Sunt tati care nu isi iubesc proprii copii, oare de ce acesta iertand-o pe ea ar putea iubii un copil care banuie ca nu etse al lui.
    Dulcik, cine garanteaza ca acel om va recunoaste in sufletul lui ca este copilul lui? Cine poate garanta ca va avea o viata buna, alaturi de o asemenea mama care la bautura nu isi da seama de ce face?

    Acest copil ce ar putea unii? Gandim ca intr-o casnicie, copilul sudeaza mai mult aceea casnicie.
    Cine l-ar iubi pe micut? Poate nici el insusi nu se va iubi, nestiind care ii sunt originile.