Cosmetice fara parabeni

  •  
    • 49 mesaje
    21 Apr 2005, 23:24
    0 0
    mersic mult!!! iau legatura cu tine cat de curand! am gasit o crema fara parabeni. e florena! e in cutie rotunda, e foarte grasa, si miroase super. face o piele catifelata!!!
  •  
    • 1401 mesaje
    23 Apr 2005, 16:57
    0 0
    Buna, Evelor! Am citit toate mesajele voastre despre parabeni si alte substante toxice din cosmeticele care ne plac si cu care ne-am obisnuit atat de mult, si m-au cam pus pe ganduri. Asa ca mi-am luat si eu toate cosmeticele, pe rand, la puricat. Si iata ce am descoperit:
    1).Deodorantul roll-on FarAway Avon,
    parfumul FarAway Avon,
    gelul pentru igiena intima Oriflame,
    lotiunea de corp S'nonas Termal,
    fixativul de par Intesa,
    spuma de par Professional Touch with provitamin B5,
    samponul H&S cu citrice,
    lotiunea tonica Lara Super de la Farmec,
    pasta mea de dinti (pentru copii, produsa in Olanda),
    servetelele mele umede pentru maini,
    servetelele mele umede pentru igiena intima,
    acetona mea de unghii,
    crema mea hidratanta,
    gelul meu de par,
    apa de toaleta
    NU CONTIN PARABENI!!! M-am bucurat foarte mult sa constat asa ceva! Sau cel putin asa spun lista lor de ingrediente...
    In schimb deodorantul meu roll-on FarAway de la Avon, desi nu are parabeni, are aluminiu.
    2).Scrubul meu Naturals Avon, cu kiwi,
    servetelele umede demachiante Gabrini,
    demachiantul meu,
    crema mea depilatoare
    CONTIN CATE 1 PARABEN.
    3).Crema mea de maini Farmec,
    fondul de ten Ruby Rose,
    trusa de farduri 6 nuante Ruby Rose,
    trusa de farduri 24 nuante Ruby Rose
    CONTIN CATE 2 PARABENI.
    4).Crema antiacneica Gerovital Plant ARE 4 PARAVENI.
    5).Crema de noapte cu vitamina A de la Oriflame ARE 5 PARABENI.
    Ei, as zice ca nu este o situatie chiar atat de dramatica, avand in vedere ca mai mult de jumatate dintre cosmeticele mele nu au deloc sau au cate un singur paraben, si mai putine au 2 sau mai multi parabeni. Voi ce ziceti? Cred ca nu e musai sa le arunc la gunoi... pana acum totusi am fost multumita de ele. La alte substante care le-ar putea contine nici nu vreau sa ma gandesc, nu de alta da' ma iau durerile de cap daca incep sa le mai studiez o data sa vad ce alte ingrediente periculoase mai contin. Sper ca unele informatii pe care vi le-am impartasit si voua in legatura cu cosmeticele pe care le folosesc sa va fie de folos. Va pup!
  •  
    • 1401 mesaje
    23 Apr 2005, 17:08
    0 0
    In afara de asta, m-am mai linistit cand am constatat ca produsele mele cosmetice care intra in contact direct cu pielea corpului (si anume parfumurile, deodorantul roll-on, lotiunea de corp) nu au parabeni. Asta in cazul in care e adevarat ce se spune despre legatura dintre parabeni si cancerul la san. Desi eu sunt cam Toma Necredinciosul de felul meu, dar ma rog... O fi avand ele in schimb alte ingrediente periculoase, dar cum sppuneam mai sus -- nici nu vreau sa ma mai gandesc la asta ca ma iau durerile de cap! In incheiere nu pot sa spun decat sa avem mare grija ce cumparam si ce folosim. Va pup!
    P.S. Am mai descoperit un produs cosmetic al meu care contine un singur paraben -- crema emolienta pentru calcaie FootWorks Avon. Va pup inaca o data!
  •  
    • 590 mesaje
    23 Apr 2005, 21:48
    0 0
    Am gasit cateva produse care nu am vazut sa aibe parabeni(printre ale mele)1.DEO STICK-de la ALOE VERA
    2.GEL DE DUS DULGON(cu lapte si miere)
    3.GEL DE DUS S.OLIVER SPORT(asta l-am luat din germ dar trebuie sa fie si aici)
    4.Crema DE PAR MIDOLLO&PLACENTA
    5.CREMA PT. INDREPTAREA PARULUI SUNSILK
    6.SAMPON COPII DALIN
    7.CREMA PARFUMATA DE CORP CLEOPATRA(PALMOLIVE-din germ)
    8.lapte de corp JADE-GARNIER(Germ)
    9.DEO SPRAY CHANSON D`EMOTIONS
    Nici unul din prod nu am vazut sa contina parabeni sau aluminiu.
    10.ANTICEARCAN KALLOS
  •  
    • 590 mesaje
    23 Apr 2005, 21:53
    1 0
    AM UITAT MAI ESTE:
    1 SAMPON HEAD&SHOULDERS(GERM)
    2.
    GEL DE DUS BARBATI FA
    Eu sunt din timis cum pot afla mai multe de hemel ?
  •  
    • 115 mesaje
    23 Apr 2005, 22:47
    0 0
    wendi, la fel am id de messenger acelasica si aici , si vb mai multe pe yahoo daca te intereseaza gasim o solutie
    pupici
    Irina
  •  
    • 49 mesaje
    23 Apr 2005, 23:05
    0 0
    mai fetelor, dar eu ma gadesc ca si asa viata asta e scurta si plina de probleme, nu ne complicam degeaba! ca la urma urmei nu este produs care sa nu aiba si efecte negative, mai devreme sau mai tarziu! ca asa si mancarea daca o incalzesti la microunde duce la cancer, si...tot imi incalzesc in fiecare zi.
    si , eu personal, nu stiu daca si voi, chiar daca am descoperit ca toate cremele mele au parabeni, tot continuui sa le folosesc, numai ca acuma, din pacate, le stiu si efectul secundar (nedovedit oficial inca)!!!
    hmmm...ramane de gandit!
  •  
    • 115 mesaje
    23 Apr 2005, 23:09
    0 0
    stephanie ce id de mess ai ? daca tot esti online
  •  
    • 590 mesaje
    24 Apr 2005, 00:11
    0 0
    Da dragalas-o,sunt interesata numai ca nu stiu sa intru pe mes.mi-am facut adresa dar mai departe nu mai stiu.wendi_wendi2003
  •  
    • 399 mesaje
    24 Apr 2005, 00:21
    0 0
    Vorba unei EVE...mai bine sa fi prost....pe partea asta de forum nu prea intram dar acum vad ca pot afla multe chestii de care habar nu aveam....cineva intreba de VICHY.....DA, ARE PARABEN.....methylparaben. Nu ma prea dau eu cu creme si recent am primit o "trusa" de produse vichy (pritenele mele chiar erau invidioase )dar m-ati speriat! In rest, mai toate produsele folosite de mine au parabeni
  •  
    • 1969 mesaje
    24 Apr 2005, 09:15
    0 0
    intre timp am mai descoperit sapunurile de la kapus fara parabeni...sunt ceva mai scumpe decat ce se vinde la noi in prezent (intre 20.000 si 60.000) si le gasiti la metro sau in alte hipermarketuri...imi amintesc ca am avut prin iarna si gel de dus si lotiune de corp de la kapus insa nu stiu daca aveau sau nu parabeni..atentie mare la ce se vinde prin farmacii-vichy, eucerin, neutrogena-pt ca au din plin parabeni...a, da si lush are-ca tot se lauda ei cat de naturale le sunt produsele...
  •  
    • 115 mesaje
    25 Apr 2005, 01:30
    0 1
    eu pot si sustin in continuare ca gama de produse hemel NU contin nici un fel de parabeni sau alte sintetice nedorite acum o pot susTINE sus si tare pt ca am primit mult asteptatatul raspuns oficial so ..... folositile cu incredere merita din plin toata increderea pr ca efectiv nu sunt decat camponenetele naturale fara alti conservanti GARANTAT de HEMEL COSMETICS si cu asumarea intregii respoinsabilitati
    pordusele sunt nerecomandatae doar daca sunteti alergici la unele din componenetele lor naturale ( ceara de albine , miere, poate polen, diverse plante) si cred ca la multivitamine nu este cazul
    pupici la toate evele }}{{
    Irina
  •  
    • 5 mesaje
    25 Apr 2005, 07:58
    0 0
    Nu au parabeni si nici aluminiu:

    - deodorantul Chanson d'emotions;
    - deodorantul Nivea aktiv (sper sa fi scris corect ca sunt la serviciu si nu-l am in fata acum; e un tub alb);
    - lotiunea de corp Nivea body (flaconul albastru).

    In schimb, nu am gasit o crema de fata si de contur al ochilor, demachiant fara parabeni
  •  
    • 524 mesaje
    25 Apr 2005, 10:06
    0 0
    Deodorantul unisex de la Calvin Klein nu are nici Al nici parabeni
  •  
    • 63 mesaje
    29 Apr 2005, 09:08
    0 0
    Am vazut ca si produsele Lush, despre care am tot auzit ca ar avea numai componente naturale au parabeni, chiar vroiam sa-mi iau o crema, Enzymion de la ei, am citit ca ar fi buna, dar dupa ce am vazut ce contine, am renuntat. Stiti vreo crema matifianta buna, fara parabeni?
  •  
    • 1969 mesaje
    29 Apr 2005, 09:30
    0 0
    crema de fata, de ochi, demachiant,lotiune tonica fara parabeni sunt cele de la skincode, cred ca am mai scris pe undeva...si nici juvena nu foloseste parabeni,dar sunt mai scumpe decat skincode..de asemenea, samponul antimatreata de la yves rocher nu are
  •  
    • 1070 mesaje
    29 Apr 2005, 15:30
    0 0
    VAI DE MINE!!!!!!M-ati speriat!!!Acum nu stiu daca nu era mai bine sa nu fi citit asta.Stiti vorba:'fericiti cei saraci cu duhul'.O sa ma uit si eu pe cosmeticele mele, dar ma ingrozesc de pe acum.Va propun ceva:sa dam liste cu cosmetice pentru ten uscat,mixt si gras, dar din mai multe game.Aici in Targoviste nu am auzit de multe dintre ele.(avem o singura farmacie SENSIBLU) SI NU ESTE PREA DOTATA.Help-net nu avem.(inca).
  •  
    • 1401 mesaje
    29 Apr 2005, 19:30
    0 0
    M-am uitat si pe cosmeticele sotului meu. Si iata ce am constatat:
    1). Sampon (pentru barbati) Nivea,
    gel de dus (pentru barbati) Malizia,
    parfum (EDT) Sniper,
    parfum (EDT) V.I.P.,
    nu au nici un paraben.
    2). Deodorant roll-on Uomo de la Avon, are 1 paraben, dar si aluminiu.
    3). Spuma de ras YP, are 2 parabeni.
    4). Balsam dupa ras Blue Secret de la Elmiplant, are 4 parabeni.
    Din nou m-am bucurat sa constat ca mai multe dintre ele nu au deloc sau au cate un singur paraben, si mai putine au mai multi parabeni. Cel putin asa sustin listele lor de ingrediente INCI. Asa ca aveti grija si voi ce cumparati sotilor vostri. Va pup!
  •  
    • 25 mesaje
    1 Iun 2005, 09:15
    0 0
    ca distribuitor Forever Living va zic sincer ca produsul cel mai cautat este deodorantul Ever shield care nu contine nici parabeni, nici aluminium si este destul de acceptabil la pret avand in vedere ca tine mai mult decat un deodorant normal..
  •  
    • 144 mesaje
    1 Iun 2005, 10:04
    0 0
    Medusa, ma ajuti si pe mine, te rog, sa-mi iau un spray si o pasta de dinti si mai vedem noi ce alte produse mai aveti... sunt din Cluj si nu cunosc pe nimeni de la firma voastra
    Multumesc }{