produse slabire

  •  
    • 2 mesaje
    9 Ian 2014, 15:03
    0 0
    Sa folosesc pastile de slabit sau produsele herbalife ?
  •  
    • 5609 mesaje
    10 Ian 2014, 09:09
    1 0

    Dieta Pierre Dukan, numita dupa nutritionistul francez care a creat-o, a aparut pentru prima data intr-o carte, "Je ne sais pas maigrir" - Nu stiu cum sa slabesc. Este o dieta pe baza de proteine, aparent inspirata din alte regimuri low-carb, precum Atkins sau South Beach.
    Regimul este impartit in patru faze, este sarac in calorii si promite chiar sa reduca senzatia de foame. Mai mult, cantitatea mare de proteine, spune dr. Dukan, face organismul sa consume calorii si sa piarda grasimea, dar nu si masa musculara. Un plus este faptul ca acest program ia in considerare si perioada de dupa dieta si propune o faza de mentinere care trebuie urmata toata viata. Astfel se evita efectul yo-yo.
    Faza 1
    Prima faza poate sa dureze intre 3 si 10 zile, in functie de cate kilograme vrei sa pierzi. Important este ca in aceasta faza se consuma numai proteine. Asta inseamna ca ai voie sa mananci: carne de vita, carne de pasare fara piele, peste si fructe de mare, lactate degresate. Ca bauturi, sunt permise apa, cafeaua si ceaiul. Toate celelalte alimente si bauturi sunt interzise.

    Faza 2
    Se introduc, treptat, treptat, legumele. Sunt interzise totusi legumele si leguminoasele care contin amidon (cartofi, porumb dulce, mazare, linte, fasole, etc.). In aceasta faza se mananca alimentele permise in faza 1 (proteine) plus legume fara amidon.

    Aceste doua faze se alterneaza pana cand se ajunge la greutatea dorita. Se poate tine o saptmana faza 2, apoi trei zile faza 1 si tot asa.

    Faza 3
    Numita si faza de consolidare, aceasta perioada este menita sa te readuca la o alimentatie normala, dar treptat, asa incat sa eviti efectul yo-yo. Incet, incet se reintroduc alimentele care au fost interzise in faza 1 si 2, bineinteles fara a abuza. Sunt recomandate 10 zile de consolidare pentru fiecare kilogram pierdut. Daca ai slabit 10 kg ai nevoie de 100 de zile pentru consolidare.

    Faza 4
    In aceasta faza, care dureaza toata viata, poti sa mananci normal, insa respectand 2 reguli de aur:
    1. in fiecare saptamana rezerva cate o zi in care sa mananci numai proteine (ca in faza 1 a dietei). Acest obicei trebuie pastrat pentru toata viata. 2. In fiecare zi mananca 3 linguri de ovaz si tarate.

    Chiar si in faza 4 este indicat totusi sa nu faci excese si sa eviti alimentele foarte calorice: dulciuri, produse de patiserie, snacks-uri, prajeli, etc. Acestea nu sunt complet interzise insa trebuie consumate mai rar.
    Exemplu de meniu pentru faza 1:

    Mic dejun
    • cafea sau ceai neindulcit
    • doua iarturi mici degresate sau 200 g de branza proaspata
    • o felie piept de curcan sau sunca de curcan, fara grasime sau un ou fiert
    Gustare
    • un iaurt degresat sau 100 g branza proaspata
    Pranz
    • peste la cuptor sau un piept la gratar
    • o portie de branza proaspata
    Gustare
    • un iaurt degresat sau 100 g branza proaspata
    Cina
    • ficatei de pui sau un ou fiert tare, un iaurt
    Avantaje: Slabirea este rapida in faza 1. Perioada de stabilizare este lunga, ceea ce previne efectul yo-yo. In ultimele faze se pot manca dulciuri sau alte alimente de care iti poate fi pofta.

    Dezavantaje: Pentru ca faza 1 nu include fibre, pot sa apara episoade de constipatie. Faza 1 are aceleasi riscuri ca orice dieta bogata in proteine, adica deficiente de vitamine (pentru ca nu se mananca legume si fructe), senzatie de oboseala (pentru ca lipsesc carbohidratii), cresterea nivelului de colesterol in sange deoarece se mananca doar carne.



    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 7 Mar 2014, 02:33
  •  
    • 600 mesaje
    10 Ian 2014, 19:20
    0 0
    Dieta Dukan am auzit ca pune prea mult accentul pe proteine, eu recomand dieta montignac care se bazeaza pe indicii glicemici ai alimentelor plus un ceai de slabit nu foarte agresiv.
  •  
    • 69 mesaje
    7 Feb 2014, 16:44
    0 0
    "Niciodata ceaiurile sau pastilele de slabit nu au ajutat, alea sunt chimicale care iti da peste cap corpul, incearca sa manaci mancare si sa slabesti. " Nu sunt de acord cu aceasta afirmatie. ceaiurile sunt chimicale? extractele de ceai verde, l-carnitina, care se gaseste in cop, cunt chimicale? Poate voiai sa spui ca nu dau rezultate fara dieta si fara sport, da. Eu merg regulat la sala de peste 7 ani, tot timpul iau suplimente de genul celul de mai sus, cum simt ca incept sa iau in greutate si nu mi-au dat " corpul peste cap". Cu o alimentatie corecta, si mult sport, suplimentele vin ca un ajutor in a-ti atinge mai usor scopurile.
  •  
    • 2 mesaje
    12 Feb 2014, 15:04
    0 0
    nici...nici....nu recomand nici pastilele de slabit si nici herbal life...motivul?? slabesti pe moment si dupa ce nu mai iei acele produse te ingrasi innapoi la loc...si ce e mai tragic ca poate reusesti sa te ingrasi mai mult decat erai inainte....cel mai bine ar fi sa incerci o dieta
  •  
    • 69 mesaje
    6 Mar 2014, 12:23
    0 0
    eu vorbeam despre toate produsele de slabit in general.. nu despre cele cele care promit marea cu sarea.. gen :"slabesti 25 de kilograme intr-o luna, fara dieta si fara sport", sau " iti dam banii inapoi daca nu slabesti"...dar cu regim alimentar adecvat si efort, suplimentele nu pot decat sa te ajute.
  •  
    • 47 mesaje
    6 Mar 2014, 16:20
    0 0
    De obicei, inainte de perioada menstruala si cateva zile din timpul acesteia am super pofta de mancare si de obicei ma ingras asa cate vreo 2 kg de care apoi trebuie sa scap. De curand am descoperit Pagosten de la Ropharma. E un supliment alimentar pe baza de inulina, fibra ce determina senzatia de satietate fara a creste nivelul zaharului din sange sau al caloriilor. Se gaseste la un pret accesibil si cedeti-ma ca e mult mai convenabil sa luati comprimate din astea decat sa va chinuiti prin diverse metode sa slabiti.
  •  
    • 128 mesaje
    3 Apr 2014, 14:34
    0 0
    Buna ziua.Este important ce indice de masa corporala aveti si varsta.Cel mai indicat, daca doriti sa faceti o cura de slabire sanatoasa este sa consultati un nutritionist.Daca greutatea este in parametri normali nu este indicat sa folositi produse de slabit.Daca este peste valorile normale in functie de numarul de kilograme care se afla in plus se asociaza si o dieta corespunzatoare.Miscarea este necesara si pentru un stil de viata sanatos.Produse naturale cu rezultate foarte bune in scaderea in greutate sunt cele din gama Daphne.
  •  
    • 74 mesaje
    3 Mar 2015, 09:57
    0 0
    Sunt extrem de multe produse care pot sa slabeasca, dar asa este, fara o dieta si fara exercitii numarul kilogramelor scazute va fi mai mic. Ne trebuie o vointa destul de mare si o motivatie de fier pentru a elimina kilogramele care sunt in plus.

  •  
    • 33 mesaje
    6 Mar 2015, 10:15
    0 0
    Cafeaua verde e foarte buna pentru slabit. Si o cunostinta de a mea a slabit folosind niste suplimente care au in componenta cafea verde. Probabil ca acel acid clorogenic e de vina pentru asta. Eu nu am probleme cu kilogramele, dar la o adica daca o sa ma confrunt cu asa ceva o sa apelez la cafea verde.
  •  
    • 4 mesaje
    11 Mar 2015, 12:43
    0 0
    Cea mai corecta combinatie e dieta-exercitii fizice-stil de viata sanatos, si produse pentru slabit ca si adjuvante
  •  
    • 9 mesaje
    19 Mar 2015, 11:18
    0 0
    Green Coffee Plus a incercat careva?
  •  
    • 495 mesaje
    19 Mar 2015, 18:57
    0 0
    Nu îți recomand nici o dietă,încearcă sa mănânci sănătos și sa faci mișcare.Eu am renunțat la pâine alba, pastă alba, zahar alb, semipreparate; carne mai mănânc dar foarte rar.Tii dieta inutil dacă după te reapuci iar sa mănânci nesănătos.Ai burtă? Dacă da, ai acumulat prea multe toxine.
  •  
    • 5609 mesaje
    21 Mar 2015, 00:43
    0 0
    veracara said:Nu îți recomand nici o dietă,încearcă sa mănânci sănătos și sa faci mișcare.Eu am renunțat la pâine alba, pastă alba, zahar alb, semipreparate; carne mai mănânc dar foarte rar.Tii dieta inutil dacă după te reapuci iar sa mănânci nesănătos.Ai burtă? Dacă da, ai acumulat prea multe toxine.

     
    Deci, noi acumulam toxinele in burta?!
     

  •  
    • 495 mesaje
    21 Mar 2015, 09:18
    0 0
    Da, persoanele care au burta consuma prea multe toxine (mai mute decât poate organismul sa elimime).Și Îți și spun de ce:nu știm sa ne hrănim corect.Majoritatea alimentelor din supermarket sunt nesănătoase.
  •  
    • 128 mesaje
    26 Mar 2015, 16:25
    0 0
    Buna ziua.Pentru slabit este necesar un stil de viata sanatos si o dieta cat mai sanatoasa bazata pe alimente naturale cat mai putin procesate si fara aditivi alimentari, cu mese mai dese si catitate mai redusa de almente la o masa fara a se face prea multe combinati.Este necesar o hidratare corespunzatoare a corpului pentru a ajuta la eliminarea toxinelor.Sunt binevenite remediile naturale care amplifica arderea grasimilor, usor diuretice, sudorifice si laxative cum sunt capsulele Sveltaflor sau cele din gama Daphne sau Silueta perfecta.De asemenea este foarte important sa fie evitate toxicele(fumat, alcool) si stresul.Astfel scaderea in greutate se va face intr-un mod armonios si se poate pastra o greutate corespunzatoare aflata in limitele normale corespunzatoare inaltimii, sexului si varstei.Multa sanatate!
  •  
    • 5609 mesaje
    29 Mar 2015, 04:03
    0 0
    veracara said:Da, persoanele care au burta consuma prea multe toxine (mai mute decât poate organismul sa elimime).Și Îți și spun de ce:nu știm sa ne hrănim corect.Majoritatea alimentelor din supermarket sunt nesănătoase.

     
    Total de acord cu tine, daca cumperi semipreparate sau fast food de la supermarketuri, nu sunt sanatoase si dauneaza sanatatii in timp.

    Dar ce te faci daca cumperi de la supermarket: legume, fructe proaspete si carnuri neproscesate pe care le gatesti tu acasa? Si alea's nesanatoase?

     Nu ai mentionat nimic de portiile enorme de mancare pe care le ingeri si care se depun, nu ai mentionat nimic de sedentarism ....
    Sunt mult prea multi factori care contribuie la aparitia burtii, toxinele fiind un produs secundar in urma unor arderi deficitare din organism.
    Un regim sanatos de viata, cu un corp sanatos, poate procesa chiar si alimentele mai putin sanatoase, eliminand toxinele pe cai naturale, atata vreme cat alimentele alea nu le ai zilnic la masa, ci ocazional.
     

  •  
    • 13 mesaje
    2 Apr 2015, 10:28
    0 0
    Stilul de viata sanatos e cel mai important. Nu prea ai cum sa acumulezi kilograme, daca ai un stil de viata sanatos.

  •  
    • 3 mesaje
    19 Apr 2015, 10:00
    0 0
    eu folosesc un ceai ayurvedic se numeste vidanga,  am obtinut rezultate foarte bune cu el. Reduce pofta de mancare, ajuta digestia si nivelul colesterolului din singe, problema lui este sa fie baut zilnic inainte de masa cu jumatate de ora sau dupa masa la interval de doua ore. Rezultatele le-am vazut dupa aproape trei saptamani. Il poti cumpara de la www. biorevial.com. bafta multa
  •  
    • 9 mesaje
    7 Mai 2015, 13:17
    0 0
    Slabitul depinde si de metabolismul fiecarei persoane. Sunt persoane care slabesc mai rapid decat altele folosind aceeasi metoda.